Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Πρόβλημα με update σε 3.1.2 για iPhone 3GS


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Themis

Themis

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2009 - 17:42

καλησπέρα.
έχω αγοράσει εδώ και ένα μήνα περίπου το iphone 3gs 16gb από cosmote..
όταν το πήρα είχε την 3.0.1 όπου του έκανα κανονικά jailbroken.
τώρα όμως προσπαθώ να κάνω update σε 3.1.2 με το itunes kaι δεν μπορώ.
μόλις μου κατεβάσει όλο το update μου πετάει ενα μήνυμα οτι έχω πρόβλημα με την σύνδεση μου.
αυτό βεβαία δεν ισχύει γιατί έχω προσπαθήσει απο 4 διαφορετικές εταιρίες adsl.
επισεις το ίδιο πρόβλημα έχει και ενας φίλος με 3gs(δεν του εχει κανει αυτος jailbroken) ..

έχουμε λύσει γιαυτό το πρόβλημα?

Αναρτημένη εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από: Themis, 13/10/2009 - 17:43


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/10/2009 - 18:37

Κατέβασε το firmware από το forum (το link είναι στην αρχική σελίδα).

#3   Themis

Themis

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2009 - 18:44

Κατέβασε το firmware από το forum (το link είναι στην αρχική σελίδα).



ok..
και μετα?

#4   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/10/2009 - 19:00

ok..
και μετα?

Μετά συνδέεις το τηλ σε μία usb (τις πίσω αν μιλάμε για pc) και ανοίγεις το itunes. Κρατάς πατημένο το shift και κλικάρεις restore. Ανοίγει παράθυρο και σου ζητάει ποιο fw να φορτώσει. Του δείνεις αυτό που κατέβασες και τέρμα.

Μετά κάνει activation (για να γίνει πρέπει να είσαι στο internet για να κάνει sign h Apple το firmware που πέρασες), σε ρωτάει αν θές να το σετάρει σαν νέο τηλ ή από backup. An κλικάρεις από backup θα περάσει επαφές, φοτώ settings κλπ όπως ήταν με το παλιό fw.

Μετά κλείνεις το itunes και τρέχεις το blackra1n και είσαι κομπλέ. Υπάρχει περίπτωση όταν τελειώσει το jailbreak να κολήσει για λιγο στο μήλο (2-3 λεπτά) άφησέ το. Μετά τρέχεις το blackra1n από το iphone κάνεις install το cydia και είσαι OK. (Για να βάλεις το cydia πρέπει να είσαι στο inrernet γιατί είναι over the air install.)

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 13/10/2009 - 19:03


#5   Themis

Themis

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2009 - 23:59

λοιπόν τα έκανα κανονικά και σε ευχαριστώ πολύ(στο παλιό μου iphone 3g 8g για να δω αν είναι οκ)..
oμος τώρα με το jailbroken πού έκανα δεν μπορώ να βάλω το sbsetings και μέσα στο cydia μου βγάζει μια προειδοποιήσει στην home page tou

#6   minakiii

minakiii

    iPH Addict

  • 814 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 14/10/2009 - 00:08

λοιπόν τα έκανα κανονικά και σε ευχαριστώ πολύ(στο παλιό μου iphone 3g 8g για να δω αν είναι οκ)..
oμος τώρα με το jailbroken πού έκανα δεν μπορώ να βάλω το sbsetings και μέσα στο cydia μου βγάζει μια προειδοποιήσει στην home page tou


στην home page του cydia? τ προειδοποιησει σ βγαζει?

#7   yianko

yianko

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2009 - 00:15

στην home page του cydia? τ προειδοποιησει σ βγαζει?

Και σε εμενα το ιδιο προβλημα με εβγαλε....και αναγκαστηκα να κανω restore....γιατι κανενα απο τα προγραμματα του δεν δουλευε καλα....αλλα μην κανεις restore σου εχω καλυτερη λυση!

#8   Themis

Themis

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2009 - 00:24

Και σε εμενα το ιδιο προβλημα με εβγαλε....και αναγκαστηκα να κανω restore....γιατι κανενα απο τα προγραμματα του δεν δουλευε καλα....αλλα μην κανεις restore σου εχω καλυτερη λυση!



πια??

#9   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 14/10/2009 - 08:03

καλησπέρα.
έχω αγοράσει εδώ και ένα μήνα περίπου το iphone 3gs 16gb από cosmote..
όταν το πήρα είχε την 3.0.1 όπου του έκανα κανονικά jailbroken.
τώρα όμως προσπαθώ να κάνω update σε 3.1.2 με το itunes kaι δεν μπορώ.
μόλις μου κατεβάσει όλο το update μου πετάει ενα μήνυμα οτι έχω πρόβλημα με την σύνδεση μου.
αυτό βεβαία δεν ισχύει γιατί έχω προσπαθήσει απο 4 διαφορετικές εταιρίες adsl.
επισεις το ίδιο πρόβλημα έχει και ενας φίλος με 3gs(δεν του εχει κανει αυτος jailbroken) ..

έχουμε λύσει γιαυτό το πρόβλημα?

Αναρτημένη εικόνα



Το ίδιο είχα πάθει και εγώ. Το έχω αναφέρει και σε άλλο topic. Ετσι λοιπόν, αναγκάστηκα να κατεβάσω από το Home page του forum το νέο firmware να το αποθηκεύσω και να κάνω shift+restore και να το επιλέξω από εκεί! Μία χαρά δούλεψε...η απορία μου είναι η εξής: Γιατί συμβαίνει αυτό ? ? Με λίγα λόγια, δεν μπορώ να κάνω update από itunes ? Ούτε με restore δεν πήγαινε ωστόσο αν και το δοκίμασα και αυτό... Για ποιο λόγο όμως συμβαίνει κάτι τέτοιο, γνωρίζει κανείς ?

Τελευταία επεξεργασία από: Christos75, 14/10/2009 - 08:06


#10   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/10/2009 - 08:08

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ίσως κάποιος μεγαλήτερος φόρτος στους server της Apple (βγήκε η 3.1.2, βγήκε το jailbreak και ξαφνικά αναβάθμισαν όλοι) και να φέυγει και κανένα corrupt package, ή απλά κάνει time out η σύνδεση γιατί δεν μπορεί να εξυπηρετήσει ο server. Πιστευω πως σε μερικές μέρες θα είναι όλα ΟΚ.

#11   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 14/10/2009 - 08:12

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ίσως κάποιος μεγαλήτερος φόρτος στους server της Apple (βγήκε η 3.1.2, βγήκε το jailbreak και ξαφνικά αναβάθμισαν όλοι) και να φέυγει και κανένα corrupt package, ή απλά κάνει time out η σύνδεση γιατί δεν μπορεί να εξυπηρετήσει ο server. Πιστευω πως σε μερικές μέρες θα είναι όλα ΟΚ.



Αν είναι αυτός ο λόγος...μία χαρά...μην συμβαίνει κάτι άλλο ανησυχώ! Θα το δούμε στο μέλλον σε επόμενο update. Αρχικώς νόμιζα ότι αυτό συμβαίνει επειδή το τηλέφωνο είναι j/b αλλά στην πορεία ανακάλυψα ότι αυτό δεν έχει καμία σχέση! Πιθανότατα πρέπει να είναι θέμα server της Apple. Λογικά, αν κάνεις update σε λίγο καιρό, που τα πράγματα θα έχουν κοπάσει, θα είναι εφικτό...!

#12   kostserb

kostserb

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/10/2009 - 14:14

καλησπέρα.
έχω αγοράσει εδώ και ένα μήνα περίπου το iphone 3gs 16gb από cosmote..
όταν το πήρα είχε την 3.0.1 όπου του έκανα κανονικά jailbroken.
τώρα όμως προσπαθώ να κάνω update σε 3.1.2 με το itunes kaι δεν μπορώ.
μόλις μου κατεβάσει όλο το update μου πετάει ενα μήνυμα οτι έχω πρόβλημα με την σύνδεση μου.
αυτό βεβαία δεν ισχύει γιατί έχω προσπαθήσει απο 4 διαφορετικές εταιρίες adsl.
επισεις το ίδιο πρόβλημα έχει και ενας φίλος με 3gs(δεν του εχει κανει αυτος jailbroken) ..

έχουμε λύσει γιαυτό το πρόβλημα?


Απενεργοποιησε το antivirus/antispyware και ξανακατεβασε το απο το itunes.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες