Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Iphone and VMware


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2009 - 09:01

χαιρετώ την ομήγυρη

Για όσους δεν ξέρουν το Vmwareείναι ένα πρόγραμμα για να τρέχεις λειτουργικά μέσα στον υπολογιστή σε ξεχωριστό sandbox. Για όσους δεν ξέρουν απλώς google it.

Λοιπόν επειδή ήθελα ένα μέρος να τα έχω όλα μαζί κοιτάτε τι έκανα.

Έστησα ένα απλό VmWare με XP. Εγκατέστησα μόνο iTunes και Outlook 2003. Έφτιαξα εκεί την μουσική μου βιβλιοθήκη στο itunes και πέρασα όλες τις επαφές μου και τα task Μου στο outlook. Του ανέθεσα 1024 μνήμη και 30 GB σκληρό. Πλέον ότι έχει σχέση με το iPhone και τη μουσική μου το κάνω σε αυτό το VM. Όταν τελειώσω κάνω back up το όλο το αρχείο στο usb μου και το μεταφέρω όπου πάω. Πχ στην δουλειά εγκαθιστώ μόνο το VM player που είναι δωρεάν και τίποτα άλλο στο host μηχάνημα που τρέχει vista. Έτσι δεν βαρύνω το μηχανάκι της δουλειάς με περιττά πράγματα και όποτε θέλω ξεκινάω to VM μου και δουλεύω σε αυτό. Όταν πάω σπίτι στο laptop μου που έχω win7 έχω φορτώσει το vm Workstation και δουλεύω όποτε θέλω κάτι στο vm που έχω φτιάξει και μεταφέρω από εδώ και απο κει.

Τι κερδίζω:

1) Τα έχω όλα σε ένα νοικοκυρεμένα. Δηλαδή όλη τη μουσική μου συλλογή μαζί τακτοποιημένη όπως την θέλω, μαζί και τις επαφές μου.

2) Αμα κάνω καμιά βλακεία πχ σβήσω κάτι έχω σωσμένη πρότερη κατάσταση να επανέλθω.

3) έχω έτοιμο backup (το αρχείο VM) και δεν χρειάζεται να πάρω ξεχωριστά back up από το itunes ή από το outlook.

4) Δεν βαρένω το σύστημα μου με τίποτα αφού όταν δεν χρειάζεται να έχω εγκαταστήσει itunes παντού. Μόνο στο VM

5) Δουλεύω πάντα σε XP άσχετο τι host λειτουργικό έχω.

6) O VM player είναι δωρεάν άρα δεν έχω πρόβλημα με παράνομο λογισμικό (στην εργασία μου)

7) όταν δεν έχω δικό μου υπολογιστή (μου συνέβηκε σε διακοπές) απλώς δούλεψα στον πρώτο που βρήκα ελεύθερο με μια απλή εγκατάσταση του VMplayer. (Προϋπόθεσή να έχεις καλώδιο iPhone μαζί σου).


Εδώ και αρκετά χρόνια δουλεύω με VM clients γενικά γιατί λόγω δουλειάς (developers) στήνω πολλά περιβάλλοντα και δεν θέλω να κάνω format συνέχεια. Τώρα μου φάνηκε χρήσιμο και με το iPhone, iPod κλπ

Πιστεύω να βοηθήσει κάποιους που δουλεύουν με πολλαπλούς υπολογιστές (εγώ δουλεύω με τρεις οπότε μου φάνηκε σωτήριο)

Τελευταία επεξεργασία από: WoodyAllen, 09/10/2009 - 09:03


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Alk1S

Alk1S

    iPH Enthousiast

  • 1.098 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Alk1S

Δημοσίευση 09/10/2009 - 09:32

Πολύ καλή σκέψη! Το χρησιμοποιώ χρόνια το VMware και με έχει εξυπηρετήσει πολύ.

#3   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2010 - 16:57

mac σε vmware
http://www.iphonehel...indows-edition/




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες