Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Σχετικά με το όνομα του νέου iPad


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
67 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 08/03/2012 - 07:53

Η samsung έδινε ταμπελάκια σε κάθε galaxy,με σκοπό τώρα να έχουν χάσει τα αυγά και τα πασχάλια για τον αν είναι το galaxy s,y,ace,i ή ii και πάει λέγοντας.Εκεί οδηγούν κάτι τέτοιες τακτικές.


Μηπως εννοείς "με αποτέλεσμα"; Γιατί δε νομίζω η Samsung να είχε σκοπό να χασει το μπούσουλα λολλλ
Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/03/2012 - 08:20

Παιδιά συγνώμη αλλά έχει χαθεί η μπάλα σε αυτό το thread. Εγώ εχθές ένιωσα ότι καθορίζεται το μέλλον του mobile computing μια για πάντα. Το focus που κάνει η Apple στο iPad είναι τρομερό. Και σε hardware και σε software. Το iPhone έλαβε μικρή αναβάθμιση φέτος, εξ ου και δεν ονομάστηκε the new iphone γιατί θα έκανε άσχημη εντύπωση, κάτι όμως που σίγουρα θα γίνει με την επόμενη κανονική αναβάθμιση. Τα iPods δεν αναβαθμίστηκαν καθόλου φέτος, τα Macs ελάχιστα, η επόμενη έκδοση του OS X παρουσιάστηκε σε ανύποπτο χρόνο από το site τους. Αντίθετα ο βαθμός προβολής του iPad αλλά και της ενσωμάτωσης σε αυτό ολόκληρου του παραγωγικού software της εταιρίας (iWork, iLife) δείχνουν ξεκάθαρα πού θα κινηθεί η Apple αλλά και ολόκληρη η βιομηχανία τα επόμενα χρόνια.

Είναι σα να έπεσε το τείχος του Βερολίνου και κάποιοι αναρωτιούνται τι θα γίνει με τα μπάζα!

Τελευταία επεξεργασία από: nik198x, 08/03/2012 - 08:21


#33   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 08/03/2012 - 08:41

Πολυ μου αρεσε!

Τελικα τα απλα πραγματα ειναι κ τα πιο ωραια
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#34   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 08/03/2012 - 08:43

Για να τελειώνουμε λοιπόν με το θέμα όνομα, δημοσιογράφος της Wall Street Journal ρώτησε τον ίδιο τον Phill Schiller γιατί το ονόμασαν απλά iPad, χωρίς νούμερα κτλ.

Ορίστε λοιπόν και η απάντηση της Apple δια στόματος Phill Schiller: “we don’t want to be predictable.” Τόσο απλά δεν ήθελαν να είναι προβλέψιμο...

Οπότε οποιαδήποτε παραπέρα ανάλυση ίσως και να μην χρειάζεται προς το παρόν...

#35   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/03/2012 - 08:52

με ολα τα παραπανω λοιπον οδηγουμαι τουλαχιστον εγω στο συμπερασμα για το ονομα του iphone 5 -6 -hd etc. πως θα ειναι iPhone σκετο :)

#36   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 08/03/2012 - 08:53

Εννοειται Ντινο!
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#37   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/03/2012 - 09:02

Απλά η apple έδειξε άλλη μια φορά την εγώ παθια της. Πάντα χρειάζονται κώδικες ονομασίες, έχω fiat τάδε πχ. Όχι έχω fiat 2012?

#38   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/03/2012 - 09:07

η apple ειναι πετυχιμενη γιατι σκεφτεται απλα, τα προΪοντα της μπορει να τα χειριστει η κορη μου που ειναι 3 ετων, και ενας ηλικιωμενος, γιατι λοιπον να μην χειριστει και απλα τη ονομασια των προιοντων της;

#39   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/03/2012 - 09:08

Εμένα το NEW Ipad σαν όνομα δε μου αρέσει. Τί σημαίνει New ? Φαντάσου στις αγγελείες "πωλείται NEW IPAD NEW/used!". Θα έρπεπε να έχει ενα όνομα που να στέκεται και σε 1 χρόνο. Πχ οντα βγεί του χρόνου πάλι το νέο ipad, θα λές εγώ έχω το NEW ipad ..

#40   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/03/2012 - 09:12

να γινει σαφες πως η ονομασια δεν ειναι the new iPad αλλα iPad σκετο.. κι αν σε ρωτουν λες το τελευταιο ή το προτελευταιο.. βρηκαμε κατι να γκρινιαξουμε.. :)

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 08/03/2012 - 09:13


#41   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/03/2012 - 09:16

η apple ειναι πετυχιμενη γιατι σκεφτεται απλα, τα προΪοντα της μπορει να τα χειριστει η κορη μου που ειναι 3 ετων, και ενας ηλικιωμενος, γιατι λοιπον να μην χειριστει και απλα τη ονομασια των προιοντων της;

Σαν φαν της apple που είσαι δεν περίμενα άλλη απάντηση? εκτός και κανείς πλάκα?
Απλά??? δηλαδή σε αλλα ταμπλετ που με ένα αντιγραφή-επικοληση περνάς τα πάντα? τη είναι δύσκολα? Ipad2 έχω και εγω αλλα να λέμε και αλήθειες.

#42   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 08/03/2012 - 09:24

Απλά η apple έδειξε άλλη μια φορά την εγώ παθια της. Πάντα χρειάζονται κώδικες ονομασίες, έχω fiat τάδε πχ. Όχι έχω fiat 2012?

Ναι έχω Fiat punto του 2008 λέμε.

Όχι το Fiat Punto 4!

Έτσι λοιπόν λες έχω Apple iPad το μοντέλο του 2012 και τελειώνει...

Δεν βλέπω την εγωπάθεια σε όλο αυτό...

#43   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 08/03/2012 - 09:24

που έλεγε και σε μιά παλιά Ελληνική ταινία , θέλω να το πάρω , όχι να το μαθω !!!!

#44   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/03/2012 - 09:31

Εντάξει, για τα υπόλοιπα προϊόντα τής Apple μήν ανησυχείτε.
Εδώ και τουλάχιστον 2-3 χρόνια, όλες οι αναβαθμίσεις σχεδόν (iMac, Mac Mini, Mac Pro καί MacBook Pro) παρουσιάζονται σιωπηλά στό site τής Apple.
Εξαίρεση αποτέλεσε για ένα διάστημα τό Air στό οποίο αφιερωνόταν λίγος χρόνος από κάποιο σημαντικό Keynote, αλλά αυτό συνέβαινε επειδή ήταν πολύ νέο προϊόν, και ίσως νέα κατηγορία προϊόντος.
Απλά από ένα σημείο και μετά, οι αναβαθμίσεις είναι αναμενόμενες, π.χ. ξέρεις ότι άν βγάλει νέο chip η Intel, θα το έχουν τά νέα Mac, αν βγάλει νέα κάρτα γραφικών η AMD θα τήν έχουν τά νέα Mac, κ.ο.κ. .
Επίσης, και η δύναμη τών μηχανημάτων έφτασε σέ τέτοιο βαθμό, που μόνο το αναβαθμισμένο hardware δέν θα μπορούσε να αποτελέσει ένα εντυπωσιακό Keynote (λίγο πολύ, τίς ίδιες δυνατότητες με το παλιότερο θα είχε). Γι'αυτό πλέον τά Keynotes που αφορούν τά Mac, επικεντρώνονται στο Mac OS (που όντως κάνει τήν διαφορά από έκδοση σέ έκδοση!).

Νομίζω κάτι παρόμοιο θα γίνει και με το iPad. Αρχίζουμε και φθάνουμε σέ ένα ζενίθ. Η ανάλυση έφτασε σε ένα σημείο που παραπάνω είναι υπερβολή καί αχρείαστη.
Η μπαταρία είναι σε πολύ καλά επίπεδα. Τά γραφικά προσεγγίζουν και ξεπερνούν πολλές κονσόλες.

Πιστεύω πώς σέ καμιά διετία και μετά, το hardware δέν θα αποτελεί κεντρικό σημείο αναφοράς, απλά θα ακολουθεί τήν φυσική εξέλιξη τής τεχνολογίας ώστε να εξυπηρετεί τό software, το οποίο θα κλέβει τήν παράσταση!

Και εγώ νομίζω είναι σωστή αυτή η κίνηση, όπως σωστό ήταν καί μέχρι τώρα να "όνοματίζει" τα μοντέλα ώστε να καθιερώσει ισχυρό brand.
Αυτό μένει να επαληθευτεί από το επόμενο (ή μεθεπόμενο) iPhone! :)

#45   Bloodimir

Bloodimir

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/03/2012 - 09:42

Μία παρατήρηση έχω να κάνω εγώ.

Δεν έχει να κάνει με το όνομα (βλέπε iPod), αλλά θα έπρεπε να υπάρχει ένα διακριτικό κάπου, πχ 3rd Gen ώστε να μην εμφανιστούν και πάλι τρελά φαινόμενα αισχροκέρδειας και κοροϊδίας μέσω internet σε πωλήσεις όπου θα αναφέρουν πχ καινούργιο iPad ( το οποίο κάλλιστα μπορεί να είναι ένα ipad 1 σφραγισμένο )

Κατά τα άλλα το όνομα δεν έχει να κάνει, εφόσον ο άλλος ξέρει τι αγοράζει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες