Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 5 ψήφοι

Οδηγός εγκατάστασης θεμάτων (iPhone Themes)


  • Please log in to reply
814 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#346   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9,769 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/08/2012 - 20:01

οταν λεμε θελει αυτη τη διασταση εννοουμε οτι θελει αυτη αλλιως δεν θα δουλεψει ποτε..Εκτος και αν εχεις 3gs

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#347   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1,842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 10/08/2012 - 20:15

4s έχω...

Αλλά ομολογώ ότι δεν το κατάλαβα πολυ καλα αυτό το τελευταίο... Αφού με 64x64 δούλεψε κανονικά..

#348   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1,842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/08/2012 - 01:44

Ένα άλλο πράγμα που προσπαθώ να καταλάβω ασχολούμενος παρα πολύ με τα θέματα τις τελευταίες μέρες και χρησιμοποιώντας τους οδηγούς βήμα βήμα είναι τι είναι η κάθε εικόνα png που υπάρχει μέσα στον φάκελο της κάθε εφαρμογής. Παραθέτω ένα απλό παράδειγμα και αν το καταλάβω βλέπουμε μετά με πιο δύσκολα:

Attached File  ImageUploadedByTapatalk1344641299.638812.jpg   75.21KB   2 downloads

Έβγαλα ένα screenshot μόλις τώρα από το ifile για τον φάκελο που ρωτούσα πριν τον φίλο που μιλούσαμε. Αυτόν με το φωτογραφίες δηλαδή. Από ότι βλέπω μέσα έχει 3 διαφορετικά ονόματα φωτογραφιών png.

1) Το πρώτο είναι τι γίνεται με τις ίδιες ονομασίες που διαφέρουν μόνο στο 2χ. Ποια διαφορά έχουν; Ισχύει ότι το 2x αναφέρεται στα κινητά 4 και 4s? Αν ναι προφανώς οι άλλες φωτογραφίες δεν με αφορούν καθόλου σωστά;

2) Στο συγκεκριμένο παράδειγμα που έβγαλα φωτό παρατηρώ ότι οι εικόνες icon@2x και Photos-spotlight@2x~iphone είναι οι ίδιες μόνο που η δεύτερη είναι πιο μικρό το μέγεθός της. Πως θα ξέρω εγω που χρησιμοποιείται η κάθε μια; Πρέπει να αλλάξω μόνο την πρώτη για να αλλάξει το εικονίδιο των φωτογραφιών στη home screen μου, ή πρέπει να αλλάξω και τη δεύτερη που είναι πιο μικρή;

Γενικά πως θα καταλαβαίνω πως κάνει τι η κάθε φωτό png και ποιες πρέπει να πειραζω; Έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν φάκελοι με άπειρα png αρχεία εκεί μέσα και χάνει η μάνα το παιδί... Πως βγάζω άκρη λοιπόν ποιο αρχείο είναι τι;


Ευχαριστώ πολύ, είναι σίγουρο ότι θα επιστρέψω με άλλες απορίες σιγά σιγά..

Έχω καεί με τα θέματα θέλω να φτιάξω τα πάντα καινουρια στο κινητό μου (να δοκιμάσω να πειράξω status bar, σήματα wifi και δικτύου, τον πάροχο (zeppelin λέγεται αυτο; ), τα εικονίδια από το εκάστοτε θέμα, τα wallpaper, τα dock, τα slider και ότι άλλο γίνεται - τι άλλο γίνεται αλήθεια) αλλά νομίζω ότι είμαι ακόμα στην αρχή αρχή από θέμα γνώσεων... Θα σας έχω από κοντά!

Τελευταία επεξεργασία από: Fade2Black, 11/08/2012 - 01:46.


#349   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9,769 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/08/2012 - 02:01

Eδω ειναι για 3gs/3g και για 4/4s.Tα @2x ειναι οντως για το 4 δηλ για HD
Tα Default@2x ειναι οι loading screens που ισως παρατηρεις σε καποια θεματα οταν ανοιγεις μια εφαρμογη.
Το 95% των εικονιδιων εχουν ονοματα Icon η ιcon(παιζει μεγαλη σημασια το αν το πρωτο ειναι κεφαλαιο η οχι)
Στο συγκεκριμενο παραδειγμα που εχεις εδω η επιπλεον ονομασια που βλεπεις ειναι για να υποστηριζει και την 5.1.1 δηλ το ονομα του εικονιδιου για την 5.1.1 ειναι Photos-spotlight@2x~iphone.png και απλα εχει αφησει και το κανονικο το icon@2x.png για τις εκδοσεις πριν την 5.1.1.Το ιδιο ισχυει και για την καμερα.
Αλλα εικονιδια που θα δεις μεσα σε φακελους με μικροτερες διαστασεις υπαρχουν για να εμφανιζονται σε αλλα μερη πχ στις Ρυθμισεις,στα pop up alert στη Lockscreen,στην NC κλπ κλπ.
Χοντρικα καπως εχουν τα πραγματα...περισσοτερες λεπτομερειες στη πραξη

#350   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1,842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/08/2012 - 10:01

Ωραίος κατάλαβα...

#351   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1,842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/08/2012 - 10:09

Κάτι που με φέρνει στη επόμενη μου ερώτηση. Πριν περάσω το θέμα μου (είπαμε ZUI Prime) είχα το default του κινητού στο οποίο από τα settings-> ταπετσαρία κλπ είχα βάλει για ταπετσαρία μια φωτογραφία από αυτές που είχα στο άλμπουμ μου. Η φωτογραφία προφανώς εμφανιζόταν και σε lockscreen και στο home. Με το που πέρασα όμως το θέμα μου, πίστευα ότι η φωτογραφία wallpaper θα άλλαζε όπως συνέβη και με τα υπόλοιπα 3-4 θέματα που δοκίμασα πριν καταλήξω στο ZUI Prime. Εξάλλου είδα ότι υπάρχει φάκελος wallpaper στο θέμα αυτό με κάποιες ταπετσαρίες μέσα. Παρόλα αυτά στο κινητό μου έχει παρεμείνει ως ταπετσαρία αυτή που είχα από πριν. Κοιτάζοντας στο winterboard βλέπω ότι το user wallpaper είναι απενεργοποιημένο και πιο κάτω από το θέμα μου στη λίστα. Δοκίμασα να το τικάρω και να το ξετικάρω, να το ανεβάσω και να το κατεβάσω στη λίστα αλλά το wallpaper δεν αλλάζει. Τι πρέπει να κάνω για να μπει η ταπετσαρία του θέματος;

#352   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9,284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 11/08/2012 - 12:30

Κάτι που με φέρνει στη επόμενη μου ερώτηση. Πριν περάσω το θέμα μου (είπαμε ZUI Prime) είχα το default του κινητού στο οποίο από τα settings-> ταπετσαρία κλπ είχα βάλει για ταπετσαρία μια φωτογραφία από αυτές που είχα στο άλμπουμ μου. Η φωτογραφία προφανώς εμφανιζόταν και σε lockscreen και στο home. Με το που πέρασα όμως το θέμα μου, πίστευα ότι η φωτογραφία wallpaper θα άλλαζε όπως συνέβη και με τα υπόλοιπα 3-4 θέματα που δοκίμασα πριν καταλήξω στο ZUI Prime. Εξάλλου είδα ότι υπάρχει φάκελος wallpaper στο θέμα αυτό με κάποιες ταπετσαρίες μέσα. Παρόλα αυτά στο κινητό μου έχει παρεμείνει ως ταπετσαρία αυτή που είχα από πριν. Κοιτάζοντας στο winterboard βλέπω ότι το user wallpaper είναι απενεργοποιημένο και πιο κάτω από το θέμα μου στη λίστα. Δοκίμασα να το τικάρω και να το ξετικάρω, να το ανεβάσω και να το κατεβάσω στη λίστα αλλά το wallpaper δεν αλλάζει. Τι πρέπει να κάνω για να μπει η ταπετσαρία του θέματος;

Τα user wallpaper και user lockbackground δεν δουλευουν εδω κ πολυ καιρο στο winterboard. Το ZUI Prime δεν εχει μεσα wallpaper ουτε για το springboard ουτε στην lockscreen, οποτε και να λειτουργουσε το user wallpaper δεν θα αλλαζε..

#353   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1,842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/08/2012 - 12:52

Attached File  ImageUploadedByTapatalk1344682192.874741.jpg   101.31KB   2 downloads
Και ο φάκελος wallpapers που γράφει εδώ μέσα στο θέμα τι είναι;;;

#354   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9,284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 11/08/2012 - 12:56

Attached File  ImageUploadedByTapatalk1344682192.874741.jpg   101.31KB   2 downloads
Και ο φάκελος wallpapers που γράφει εδώ μέσα στο θέμα τι είναι;;;

Ξερεις ποια εκδοση του zui εχεις;
Τα wallpapers εκει μεσα αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι για να τραβηξεις και να τα συγχρονισεις με το iphone σου και να τα αλλαζεις απο τις φωτογραφιες ως φοντο.

#355   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9,769 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/08/2012 - 12:59

δεν τρεχεις μαζι με το κυριο θεμα σου και καποιο widget που να δειχνει ωρα και καιρο στη homescreen τοτε για να αλλαξεις wallpaper απλα οριζε μεσα απο τη Library οποιο θες->δεν χρειαζεται respring

απο το φακελο wallpapers μπορεις να παρεις οποιο θες και να το βαλεις χυμα διπλα απο το SMSBackground.png(αληθεια ποιο iphone εχεις γιατι κανονικα επρεπε να ειναι και SMSBackground@2x.png) και με ονομα Wallpaper@2x.png οποτε θα αποκτησεις το wall που θες απλα ετσι πια δεν θα μπορεις να αλλαζεις απο τη Library.
Αυτο που σου λεει και ο Σπυρος δηλαδη

#356   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1,842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/08/2012 - 13:28

Κάποια από αυτά που λέτε δεν τα κατάλαβα πολύ καλά η αλήθεια είναι...

Δηλαδή εκεί μέσα οι εικόνες είναι για να πάω να τις σώσω στο photo album του κινητού μου και να τις ορίζω από εκεί ως wallpaper? Όταν λες library εννοείς το photo album μου ή το φάκελο library που είναι μέσα στο θέμα μου;

Την έκδοση του θέματος μου δεν την θυμάμαι παιδιά. Ήταν αρχή ακόμα, μόλις είχα αρχίσει να ψάχνομαι για θέματα και κάπου στο φόρουμ διάβασα ότι αυτό είναι καλό. Και απλά το κατέβασα από Ίντερνετ χωρίς να προσέξω έκδοση...

Πάντως φίλε μου το 4s έχω απλά δεν είχε βγει ολόκληρο το screenshot από το iFile. Νάτο:

Attached File  ImageUploadedByTapatalk1344684431.225104.jpg   110.35KB   2 downloads

#357   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9,284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 11/08/2012 - 13:33

Αποθηκευσε τα οπως ειπες στο αλμπουμ καμερας και οριζε τα φοντο απο εκει.
Ακομα καλυτερα να τα τραβηξεις στον υπολογιστη σου μεσω ifunbox (η οποιο αλλο προγραμμα χρησιμοποιεις) και να τα βαλεις σε εναν φακελο τον οποιο και θα συγχρονισεις μεσω itunes.

#358   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1,842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/08/2012 - 15:59

Να επιστρέψω σε κάτι προηγούμενο που ξέχασα. Όταν αλλάζω μία εικόνα σε ένα φάκελο εφαρμογής από ότι κατάλαβα πρέπει να είναι 64x64. Οι μικρές πόσο πρέπει να είναι;

Για παράδειγμα στο μήνυμα 348 παραπάνω η τελευταία φωτογραφία που έχει μέγεθος 3kB τι διαστάσεις έχει και πόσο πρέπει να είναι η καινούρια που θα βάλω; Μπορώ να είναι και αυτή 64x64 ή πρέπει να είναι μικρότερη;

#359   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9,769 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/08/2012 - 18:41

οτι θες να αλλαξεις θα τα τραβας στο pc οπου εκει πλεον μπορεις να εχεις επισκοπηση των διαστασεων των εικονιδιων
Φακελος εφαρμογης ποιον εννοεις...ολα τα κανονικα εικονιδια για 4/4s εχουν διασταση 118x120 και για 3gs το μισο
Τα αλλα εικονιδια που βλεπεις σε αλλες διαστασεις ειναι οπως ειπαμε για να μπαινουν σε αλλες θεσεις οπως πχ μεσα σε διαφορες εφαρμογες που ανοιγουμε κλπ κλπ.Ολα τα αλλαζεις κρατωντας ιδια ονοματα και ιδιες διαστασεις.Χρησιμοποιησε για οδηγο ενα καλο θεμα πχ το Zui και παντα στο pc σου πρωτα ολες οι αλλαγες

#360   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1,842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/08/2012 - 18:46

οτι θες να αλλαξεις θα τα τραβας στο pc οπου εκει πλεον μπορεις να εχεις επισκοπηση των διαστασεων των εικονιδιων
Φακελος εφαρμογης ποιον εννοεις...ολα τα κανονικα εικονιδια για 4/4s εχουν διασταση 118x120 και για 3gs το μισο
Τα αλλα εικονιδια που βλεπεις σε αλλες διαστασεις ειναι οπως ειπαμε για να μπαινουν σε αλλες θεσεις οπως πχ μεσα σε διαφορες εφαρμογες που ανοιγουμε κλπ κλπ.Ολα τα αλλαζεις κρατωντας ιδια ονοματα και ιδιες διαστασεις.Χρησιμοποιησε για οδηγο ενα καλο θεμα πχ το Zui και παντα στο pc σου πρωτα ολες οι αλλαγες

Εγώ όσα εικονίδια θέλησα να αλλάξω ήταν όλα 64x64 πάντως όπως διάβασα κάπου σε αυτό το θέμα... Και με εξαίρεση το dropbpx που σου είπα χτες όλα αλλάξαν κανονικά...

Φάκελο εφαρμογής εννοώ τον εκάστοτε φάκελο κάθε εφαρμογής που υπάρχει στο Bundles ή στο Folders και θέλω να τον πειράξω...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 13

0 μέλη, 12 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)