Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Παγιδευμένος στο firmware


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   closer

closer

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/10/2009 - 11:05

Γεια σε όλες και όλους
Συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που γίνεται στο forum, τόσο από πλευράς ενημέρωσης, όσο και επικοινωνίας.

Έχω ένα iphone πρώτης γενιάς και ακολουθώντας τις αναβαθμίσεις μέσω itunes (με τα απαιτούμενα jaibreaks) έφτασα στο 3.0 λειτουργικό. Όταν τα itunes μου έδωσαν τη δυνατότητα να πάω πιο πέρα (3.1) και την ώρα που το update ήταν σε εξέλιξη, έγινε διακοπή ρεύματος.
Το τηλέφωνο βρέθηκε σε κατάσταση "emergency only" και ενω ο carrier φαίνεται (WIND GR) και ενώ μπορώ να δεχτώ τηλεφωνήματα, είναι αδύνατο να "μπω" στο τηλέφωνο και να πάρω εγώ ή να επεξεργαστώ τις επαφές και όλες τις άλλες δυνατότητες.Μονίμως "emergency only" και στην αρχική οθόνη το βισματάκι του usb και το δισκάκι των itunes.
Οι προσπάθειες μου για jailbreak με το blackra1n και redsn0w-win_0.7.2 είναι άκαρπες καθώς ενώ φαίνεται ότι "συμβαίνει", τελικά μετα από τα reboot και την διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί, μου ξαναγυρνάει στην κατάσταση που περιέγραψα.
Σας παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει, ή βλέπει σαν πρόκληση την ηλίθια κατάσταση στην οποία περιήλθε το τηλέφωνο, ας μου δώσει οδηγίες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/10/2009 - 11:15

Απο εκηνη την στιγμη και μετα εχεις προσπαθησει να κανεις restore?επησεις θα πρεπει να γνωριζεις οτι blackra1n δεν κανει Unlock pou χρειαζετε η δικη σου συσκευη για να λειτουργισει ενα ειναι αυτο.Και το δευτερο το redsn0w-win_0.7.2 δεν ειναι συμβατο στην εκδοση που εισαι.

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 18/10/2009 - 11:15

ezgif_com_crop_2.gif


#3   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/10/2009 - 11:39

Δοκιμασε να κανεις restore απο την αρχη στη συσκευη σου, ακομα μπορεις να δοκιμασεις να περασεις καποια custom ipsw απο αυτες που εχουν ανεβασει τα νελη στο φορουμ, ετσι δε θα χρειαστει να παιδευτεις με το jailbreak γιατι θα εχει γινει ηδη. Αν το itunes δεν αναγνωριζει το κινητο σου δοκιμασε βαζοντας το σε dfu mode

Just like underwear, passwords should be changed often...


#4   closer

closer

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/10/2009 - 11:41

Απο εκηνη την στιγμη και μετα εχεις προσπαθησει να κανεις restore?επησεις θα πρεπει να γνωριζεις οτι blackra1n δεν κανει Unlock pou χρειαζετε η δικη σου συσκευη για να λειτουργισει ενα ειναι αυτο.Και το δευτερο το redsn0w-win_0.7.2 δεν ειναι συμβατο στην εκδοση που εισαι.


Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.
1. Στην διαδικασία με το blackra, το itunes μου έδωσε την δυνατότητα για restore (θεώρησα ότι θα είναι μια λύση) και στην προσπάθεια να το κάνει, διέκοψε και μου έβγαλε ένα πλαίσιο διαλόγου με το μήνυμα "λόγω κάποιου λάθους, δεν μπορώ να συνεχίσω το restore" και σταμάτησε.Οπότε βρέθηκα πάλι στην προηγούμενη κατάσταση.
2. Σε ποα έκδοση είμαι? Αυτό είναι ένα θέμα καθώς κατά την διάρκεια του update σε 3.1 έγινε η διακοπή ρεύματος.Το πήρε σαν νέο λειτουργικό ή έμεινε στη μέση και έχασε και το προηγούμενο.

Παρ' όλα αυτά, δεν έχω πρόβλημα με ποιο λειτουργικό θα δουλέψει. Αρκεί να δουλέψει...
Σ' ευχαριστώ και πάλι

#5   closer

closer

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/10/2009 - 11:47

Δοκιμασε να κανεις restore απο την αρχη στη συσκευη σου, ακομα μπορεις να δοκιμασεις να περασεις καποια custom ipsw απο αυτες που εχουν ανεβασει τα νελη στο φορουμ, ετσι δε θα χρειαστει να παιδευτεις με το jailbreak γιατι θα εχει γινει ηδη. Αν το itunes δεν αναγνωριζει το κινητο σου δοκιμασε βαζοντας το σε dfu mode


Το itunes μου λέει ότι "the sim card inserted in this iphone does not appear to be supperted".
Πως μπορώ να περάσω "καποια custom ipsw" στη συσκευή?

dfu mode? Σε παρακαλώ λίγο πιο αναλυτικά. Είμαι σχετικά αρχάριος και θα ήθελα να "δανειστώ" τις γνώσεις σας
Ευχαριστώ

#6   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/10/2009 - 11:48

Το itunes κατα το update,περναει μεσα στην συσκευη τα απαιτουμενα αρχεια ωστε να μπορεσει να bootarei σε καθε προβλημα που μπορει να προκυψει κατα την διαδιακασια,Με αποτελεσμα λογικα η συσκευη σου να ειναι στην OS 3.1 αυτη την στιγμη.κανε restore και θα επανελθει.

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 18/10/2009 - 11:48

ezgif_com_crop_2.gif


#7   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/10/2009 - 11:49

Δοκιμασες να ξανακανεις restore με το itunes? το itunes το αναγνωριζει το κινητο? δολιμασε να το κανεις με κλειστο το blackra1n

Just like underwear, passwords should be changed often...


#8   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/10/2009 - 12:36

Custom ipsw 3.1.2
για να το περασεις πατας shift και restore στο itunes

Just like underwear, passwords should be changed often...


#9   giannislas

giannislas

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/10/2009 - 12:46

Custom ipsw 3.1.2
για να το περασεις πατας shift και restore στο itunes


Και βαλε το iPhone σου σε DFU mode για να εισαι σίγουρος...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες