Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πως κάνω restore και set up as a new?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
109 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   kinezos69

kinezos69

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 25/05/2012 - 22:53

2) Ναι.. και στο iOS 5.0.1(redSn0w 0.9.11b4) και αν πας σε iOS 5.1.1(Absinthe 2.0.1)

3) Eίναι ανακατασκευασμένο.


Tέλος καλό όλα καλά! :)


2) ποιό απο τα δύο μου προτείνεις?

3) εννοείς ότι επισκευάζει κινητά άλλων και τα δίνει προς αντικατάσταση?
Διότι είχα την εντύπωση ότι η apple τα αντικαθιστά με καινούργια...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 25/05/2012 - 22:55

2) Όποια θες.. Δεν έχουν συνταρακτικές διαφορές! Πρότασή μου είναι να μην κάνεις ακόμα Jailbreak γιατί σήμερα κυκλοφόρησε το Jailbreak για 5.1.1 και το Cydia έχει μπουκώσει.

3) Λάθος. Η πολιτική της είναι αντικατάσταση με ανακατασκευασμένα. Στην ουσία σαν καινούρια είναι.

#93   kinezos69

kinezos69

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 25/05/2012 - 23:00

οκ ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω αύριο...

#94   stefanosgeo

stefanosgeo

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/09/2012 - 13:22

Mπορεί κάποιος χριστιανός, μην το σπάσω, να μου πεί πως να κάνω το εξής απλό πράγμα...Έχω 4άρι j/b με 5.01 και θέλω να πάω στην 5.1.1 καθαρή εγκατάσταση.Δεν με ενδιαφέρει ούτε το cydia ούτε οι εφαρμογές (της ξαναπερνάω σιγά). Θέλω ένα καθαρό κινητό πριν την 6. Τι το συνδέω και πατάω alt + επιλέγω firmware(είτε update είτε restore από itunes) δεν το αναγνωρίζει το itunes (σε mac), dfu το ίδιο. Σε windows το ίδιο error, τι έχω αλλάξει τα hosts το ίδιο. Το κινητό δουλεύει (μπαίνω δλδ στην ios 5.01). Νομίζω θέλω το πιο απλό και δεν μπορώ να το κάνω, ή έχει κολλήσει ή κάτι κάνω λάθος. Να δοκιμάσω reset κατευθείαν από το κινητό??Δεν θέλω OTA θέλω να έχω ένα καινούριο τηλέφωνο. Το πολεμάω από εχθές. Υπόψιν στο laptop με windows μόλις έχω κάνει φορμάτ και σήμερα το πρωί του έβαλα itunes και κάνει το ίδιο πράγμα.

#95   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 29/09/2012 - 13:24

Mπορεί κάποιος χριστιανός, μην το σπάσω, να μου πεί πως να κάνω το εξής απλό πράγμα...Έχω 4άρι j/b με 5.01 και θέλω να πάω στην 5.1.1 καθαρή εγκατάσταση.Δεν με ενδιαφέρει ούτε το cydia ούτε οι εφαρμογές (της ξαναπερνάω σιγά). Θέλω ένα καθαρό κινητό πριν την 6. Τι το συνδέω και πατάω alt + επιλέγω firmware(είτε update είτε restore από itunes) δεν το αναγνωρίζει το itunes (σε mac), dfu το ίδιο. Σε windows το ίδιο error, τι έχω αλλάξει τα hosts το ίδιο. Το κινητό δουλεύει (μπαίνω δλδ στην ios 5.01). Νομίζω θέλω το πιο απλό και δεν μπορώ να το κάνω, ή έχει κολλήσει ή κάτι κάνω λάθος. Να δοκιμάσω reset κατευθείαν από το κινητό??Δεν θέλω OTA θέλω να έχω ένα καινούριο τηλέφωνο. Το πολεμάω από εχθές. Υπόψιν στο laptop με windows μόλις έχω κάνει φορμάτ και σήμερα το πρωί του έβαλα itunes και κάνει το ίδιο πράγμα.


SHSH της 5.1.1 έχεις?

Άνοιξε το Cydia και δες τι σου έχει πάνω με πράσινα γράμματα.. Aν τα έχεις θα πρέπει να φτιάξεις Custom κάνοντας τα Stich.

CydiaSHSHII.png
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#96   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 29/09/2012 - 13:25

Αν ελχεις τα SHSh της 5.1.1 μπορείς να πας σε αυτήν...αλλιώς πας στην 6....άνοιξε cydia και πες τι γράφουν τα πράσινα γράμματα..
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#97   stefanosgeo

stefanosgeo

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/09/2012 - 13:27

SHSH της 5.1.1 έχεις?

Άνοιξε το Cydia και δες τι σου έχει πάνω με πράσινα γράμματα.. Aν τα έχεις θα πρέπει να φτιάξεις Custom κάνοντας τα Stich.


Ναι έχω πόσταρα και εχθές μαζί μιλήσαμε...
Να ρωτήσω κάτι. Τι σχέση έχουν τα SHSH του cydia??Θέλω στην ουσία να φορμάρω το κινητό, και να του βάλω την 5.1.1 δεν με ενδιαφέρει καθόλου το cydia. Να κάνω reset μέσα από το κινητό κατευθείαν?

#98   stefanosgeo

stefanosgeo

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/09/2012 - 13:34

Αν ελχεις τα SHSh της 5.1.1 μπορείς να πας σε αυτήν...αλλιώς πας στην 6....άνοιξε cydia και πες τι γράφουν τα πράσινα γράμματα..


από cydia SHSH: iOS 4.3.1,4.3.3,4.3.5,5.0.1,5.1,5.1.1,5.1.1r1. Έχω το iSHSHit αλλά μου στέλνει στο mail τα SHSH αυτής που είμαι δλδ της 5.0.1 και όταν πάω να κάνω stitch με το 5.1.1 μου λέει το redsn ότι δεν ταίριάζουν πράγμα λογικό

#99   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 29/09/2012 - 13:40

από cydia SHSH: iOS 4.3.1,4.3.3,4.3.5,5.0.1,5.1,5.1.1,5.1.1r1. Έχω το iSHSHit αλλά μου στέλνει στο mail τα SHSH αυτής που είμαι δλδ της 5.0.1 και όταν πάω να κάνω stitch με το 5.1.1 μου λέει το redsn ότι δεν ταίριάζουν πράγμα λογικό

Ακολούθησε αυτό τον οδηγό....Credits στο μεγάλο nikoz87
Αν το iPhone είναι Ελληνικό(ξεκλείδωτο δηλαδή), κατέβασε την IPSW του iOS 5.1.1 και το redSn0w 0.9.14b2. ΚράτησεBackup αν δεν έχεις ήδη κρατήσει. Έπειτα άνοιξε το redSn0w, πήγαινε Extras-SHSH blobs-Stitch- πρώτα επέλεξε την IPSW που κατέβασες, έπειτα βάλε το iPhone σε DFU και μετά πάτα Cydia. Αφου υπάρχουν τα SHSH της 5.1.1 στο Cydia σε ένα λεπτό θα έχεις την Custom IPSW της 5.1.1 όπου θα κάνεις Restore. Τέλος για το Restore, θα πρέπει να βάλεις το iPhone σεPwnedDFU(redSn0w-Extra-PwnedDFU). Μετά κλείνεις το redSn0w, ανοίγεις το iTunes και κρατώντας το Shift κάνεις κλικ στο Restore και θα επιλέξεις την Custom. Όταν τελειώσει το Restore, στο iTunes θα επιλέξεις "Set up as new" και στο iPhone "Διαμόρφωση ως νέο".
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#100   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 29/09/2012 - 13:42

Ναι έχω πόσταρα και εχθές μαζί μιλήσαμε...
Να ρωτήσω κάτι. Τι σχέση έχουν τα SHSH του cydia??Θέλω στην ουσία να φορμάρω το κινητό, και να του βάλω την 5.1.1 δεν με ενδιαφέρει καθόλου το cydia. Να κάνω reset μέσα από το κινητό κατευθείαν?


Αν κάνεις reset το πιο πιθανό να σου κολλήσει.

Κατέβασε το τελευταίο RedSn0w και τη 5.1.1.. Δεξί κλικ και Run As Admin.

Μετά, Extras - SHSH blobs - Stich και στο IPSW βάζεις τη 5.1.1. Απο κάτω αφού βάλεις σε DFU το τηλ, πατάς Cydia.

Όταν τελειώσει, Hard Reset για να βγείς απο DFU.

Τη Custom τη περνάς αφου βάλεις τη συσκευή σε Pwned DFU απο RedSn0w.

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 29/09/2012 - 13:42

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#101   divitsa

divitsa

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 29/09/2012 - 13:49

θελω να κανω update στο 3g.ειναι jb . τι να κανω? και πως κανω back up??? εναν οδηγο please.

#102   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 29/09/2012 - 13:53

Δες Εδώ ....η καλύτερη έκδοση για 3g είναι η 3.1.3 (δυστυχως δεν δέχεται αρκετές εφαρμογές όμως) ..... Αν τώρα θες να πάς στην 4.2.1 που είναι η τελευταία που υποστηρίζεται για iphone 3g , τότε βάλε το κινητο σε DFU mode και πάτα Restore

Ναι και ο οδηγός για Backup

Τελευταία επεξεργασία από: PanosMouz, 29/09/2012 - 13:53

| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#103   stefanosgeo

stefanosgeo

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/09/2012 - 13:55

the iphone "iphone"

the iphone "iphone" couldnt be restored . An unknown error occured (-1). OK αρχίζω να αγχώνομαι

#104   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 29/09/2012 - 13:56

Όπως είναι πατάς απο RedSn0w Recovery Fix.

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 29/09/2012 - 13:57

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#105   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 29/09/2012 - 13:57

the iphone "iphone"the iphone "iphone" couldnt be restored . An unknown error occured (-1). OK αρχίζω να αγχώνομαι



Πάτα το Recovery fix από τα Extras του redSn0w και μετά βάλτο σε DFU για να πατηθεί από μόνο του το αχνό "Next".

DFU: Κράτα πατημένα το Home Button και το Power Button για 10 δευτερόλεπτα. Μετά άσε μόνο το Power Button και συνέχισε να πατάς το Home Button γι άλλα 10 δευτερόλεπτα. Έτσι θα μπει σε DFU(θα πρέπει να έχει μαύρη οθόνη).

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες