Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με jailbreak στην 3.1.2 με iphone 3gs


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
18 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   poulis84

poulis84

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2009 - 12:37

Καλησπέρα!προσπαθώ να σπάσω μιας φίλης μου το καινούργιο της iphone και όλα πηγαίνουν μια χαρά!μέχρι το jailbreak δηλαδή!μόλις το κάνω και μου εμφανίζει κανονικά το cydia στο springboard,μετά σβήνω το blackrain κ μέχρι εκεί όλα καλά.πάω όμως να του κάνω restart κ μ εμφανίζει την εικόνα του usb με itunes!!!γιατί συμβαίνει αυτό?ξέρει κανείς; κ όταν το συνδέω το τηλ με το itunes τότε μου λέει ότι πρέπει να κάνω restore.δεν μ αφήνει άλλη επιλογή!!!σαν να είναι σε dfu mode.τι συμβαίνει;;;;please help!

Τελευταία επεξεργασία από: poulis84, 03/11/2009 - 12:39


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   poulis84

poulis84

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2009 - 12:54

λες δηλαδή να μην το σβήσω καν έτσι;οκ θα το δοκιμάσω.απλά σε 3 3g που το είχα κάνει και το χα σβήσει δεν έγινε τίποτα!άλλωστε το λέει κ ο οδηγός!

#3   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/11/2009 - 19:51

Δεν κανετε κατι λαθος απλα το blackra1n κανει tethered jailbreak τη συσκευη σας που σημαινει οτι καθε φορα που κλεινει και ξανανοιγει θα μπαινει σε restore mode. Για να βγειτε απο το restore mode και να ανοιξει η συσκευη απλα ξανατρεχετε το blackra1n με το κινητο συνδεμενο στον υπολογιστη και το προβλημα διορθωνεται

Just like underwear, passwords should be changed often...


#4   tzina

tzina

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 03/11/2009 - 20:26

ευχαριστω για την απαντηση!δυστυχως το προβλημα που εχω δεν εχει λυθει.μου ειπανε οτι το iphone μου ειναι ανθεκτικο στο προηγουμενο blackra1n κ γιαυτο γινεται αυτο.εβαλα αυτο που βγηκε σημερα κ ειδα το εξης: οταν θα απενεργοποιησω το κινητο κ προσπαθησω να το ενεργοποιησω θα μου βγαλει παλι την εικονα με τh usb κ το itunes με τη διαφορα οτι οταν το συνδεσω με το pc δεν χρειαζεται να κανω restore κ ενεργοποιηται κανονικα .καθε φορα δηλ που κλεινει θα πρεπει να το συνδεω με το pc?εν μερει εφτιαξε το προβλημα μου αλλα παραμενει..(morfeusgr το δοκιμασα αυτο που μου προτεινες αλλα κ παλι τπτ)

Τελευταία επεξεργασία από: tzina, 03/11/2009 - 20:28


#5   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/11/2009 - 20:40

Αν κανεις ενα καθαρο restore και τη στησεις απο την αρχη δε μπορει να κρατησει κατι απο νωριτερα, διαγραφονται τα παντα και ειναι σαν να το εχεις παρει καινουριο

Just like underwear, passwords should be changed often...


#6   artsim0s

artsim0s

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/11/2009 - 00:34

παιδια το γνςστο προβλημα που εχω και εγω με ενα κηνιτο φιλου που εκανε καινουργια παραλαβη η vodafon χθες.. η καινουργιεσ παραλαβεσ που τελειονει το serial number στο πισο μερος του κουτιου του iphone σας αν ειναι μεγαλητερο το 4 πσιφιο... κοινος 0040 και τελεινει πανω απο 39... δεν ξεκλιδωνει ακομα... περιμενουμε new crack απο τον γιωργακι(geohost) ..αναμονη ολοι με τα καινουργια iphone..κιας ειναι.. 3.1.2..

#7   tzina

tzina

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 05/11/2009 - 14:58

παρατηρησα κ γω κ ειναι πανω απο 39 το δικο μου..αν κ εγω το εσπασα κ το χρησιμοποιω κανονικα κ οταν πρεπει να κανω απενεργοποιηση (εκει ειναι που κολλαει ακομα)το συνδεω με το pc κ ξανατρεχω το προγραμμα blackra1n κ γινονται ολα μια χαρα χωρις να πρεπει να κανω restore....βεβαια το χω σαν δευτερη συσκευη μη μαφησει πουθενα...μπορω να ζησω ετσι για λιγο καιρο πιστευω...:)ελπιζω να ξεκλειδωθει γρηγορα

Τελευταία επεξεργασία από: tzina, 05/11/2009 - 14:59


#8   Regerford

Regerford

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/11/2009 - 18:01

Καλησπέρα!προσπαθώ να σπάσω μιας φίλης μου το καινούργιο της iphone και όλα πηγαίνουν μια χαρά!μέχρι το jailbreak δηλαδή!


Βρε παιδιά, γιατί γράφετε όλοι ότι θέλετε να κάνετε Unlock τα iPhone σας?
Αφού όλα στην Ελλάδα είναι ήδη ξεκλειδωμένα...
Δεν υπάρχει κλειδωμένο iPhone από την Vodafone και Cosmote..

#9   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/11/2009 - 18:03

lol ε βγείκε το unlock να μην το κάνουν ποδαρικό ? :P

#10   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 05/11/2009 - 19:08

Βρε παιδιά, γιατί γράφετε όλοι ότι θέλετε να κάνετε Unlock τα iPhone σας?
Αφού όλα στην Ελλάδα είναι ήδη ξεκλειδωμένα...
Δεν υπάρχει κλειδωμένο iPhone από την Vodafone και Cosmote..


χεχ..βασικά μιλάνε για jailbreak oxi unlock..

παρατηρησα κ γω κ ειναι πανω απο 39 το δικο μου..αν κ εγω το εσπασα κ το χρησιμοποιω κανονικα κ οταν πρεπει να κανω απενεργοποιηση (εκει ειναι που κολλαει ακομα)το συνδεω με το pc κ ξανατρεχω το προγραμμα blackra1n κ γινονται ολα μια χαρα χωρις να πρεπει να κανω restore....βεβαια το χω σαν δευτερη συσκευη μη μαφησει πουθενα...μπορω να ζησω ετσι για λιγο καιρο πιστευω...ελπιζω να ξεκλειδωθει γρηγορα


Οπως φαίνεται λοιπόν άρχισε πανηγυρικά και στην Ελλαδίτσα μας η διανομή των τελευταίων μοντέλων με το αναβαθμισμένο bootrom (39η βδομάδα παραγωγής και πάνω)...όσοι έχετε τέτοια συσκευή μπορείτε να κάνετε tethered jb όπως προαναφέρθηκε, δηλ κάθε φορά που το τηλ θα πρ'επει να bootαρει(restart,reboot,on-off etc) θα πρέπει να το συνδέετε στο pc( ή σε κάποια άλλη κατάλληλα προγραμματισμένη συσκευή για τους πιο προχο... ;) )
όμως ΠΡΟΣΟΧΗ: το tethered jb αυτή τη στιγμή βασίζεται σε "τρύπα" που υπάρχει στο τελευταίο fw 3.1.2 που σημαίνει οτι αν κάποια στιγμή κάνετε official update(όταν βγεί) θα χάσετε την δυνατότητα ακόμα και για tethered jb πιθανώς για πολυυυυυυυυ καιρό (σίγουρα μέχρι την κυκλοφορία του επόμενου iphone και ποιος ξέρει και πόσο ακόμα..)!!εκτός αν έχετε κρατήσει τα SHSH αρχεία σας..

#11   tzina

tzina

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 05/11/2009 - 19:25

πως κραταμε shsh αρχεια??εμενα μαλλον θα μου χρειαστει :(

#12   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 06/11/2009 - 01:23

Don't worry!σε όλους τους 3gs users χρειάζεται.. :(

αυτό θα σου προσφέρει τη δυνατότητα ναπορείς να κάνεις downgrade στην «ευάλωτη» έκδοση σε περίπτωση λάθους και έτσι να μπορείς να ξανακάνεις jb(tethered και πάλι...)

για δες τα 2 πρώτα βήματα εδώ:
http://www.iphonehel...d-shsh-του-3gs/

#13   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.705 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 06/11/2009 - 01:58

χεχ..βασικά μιλάνε για jailbreak oxi unlock..

Οπως φαίνεται λοιπόν άρχισε πανηγυρικά και στην Ελλαδίτσα μας η διανομή των τελευταίων μοντέλων με το αναβαθμισμένο bootrom (39η βδομάδα παραγωγής και πάνω)...όσοι έχετε τέτοια συσκευή μπορείτε να κάνετε tethered jb όπως προαναφέρθηκε, δηλ κάθε φορά που το τηλ θα πρ'επει να bootαρει(restart,reboot,on-off etc) θα πρέπει να το συνδέετε στο pc( ή σε κάποια άλλη κατάλληλα προγραμματισμένη συσκευή για τους πιο προχο... ;) )
όμως ΠΡΟΣΟΧΗ: το tethered jb αυτή τη στιγμή βασίζεται σε "τρύπα" που υπάρχει στο τελευταίο fw 3.1.2 που σημαίνει οτι αν κάποια στιγμή κάνετε official update(όταν βγεί) θα χάσετε την δυνατότητα ακόμα και για tethered jb πιθανώς για πολυυυυυυυυ καιρό (σίγουρα μέχρι την κυκλοφορία του επόμενου iphone και ποιος ξέρει και πόσο ακόμα..)!!εκτός αν έχετε κρατήσει τα SHSH αρχεία σας..



φιλε μου εγω μολις πηρα το 3GS στα χερια μου.ειναι πανω απο την 39η εβδομαδα και πανω οπως αναφερεις αλλα ολα γινονται κανονικα.εχω κανει δυο φορες on-off kai restart και ολα μια χαρα.καποιο λαθος πιστευω οτι κανει ο φιλος που δεν μπορει να κανει jb...το τσεκαρα μεσω ενος παιδιου απο το forum σε ενα link που ειχε ανεβασει και ειδα οτι το κινητο μου εχει φτιαχτει τον οκτωβριο 41η εβδομαδα...

#14   tzina

tzina

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 06/11/2009 - 12:05

βασικα δεν ειναι κατι δυσκολο το jb.ακολουθεις τις οδηγειες που υπαρχουν εδω στο forum.οποτε δεν πιστευω οτι εχει γινει καποιο λαθος κ ιδιαιτερα σε μενα που το χω κανει γυρω στις 10 φορες μαζι με restart κ το χω μαθει απ εξω.δεν γινεται να κανεις λαθος ειναι τοσο απλο το jb...βεβαια αυτο που λες με ξαφνιαζει πολυ κ με βαζει σε σκεψεις γιατι ηξερα οτι η καινουρια φουρνια ειναι με τη νεα bootrom ειναι ανθεκτικη στο jb.τωρα τι να πω δεν ξερω.υπαρχει αραγε κανας αλλος που να χει το ιδιο προβλημα με μενα ?αν οχι τοτε μαλλον κανω λαθος τι να πω

Τελευταία επεξεργασία από: tzina, 06/11/2009 - 12:06


#15   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 06/11/2009 - 14:02

φιλε μου εγω μολις πηρα το 3GS στα χερια μου.ειναι πανω απο την 39η εβδομαδα και πανω οπως αναφερεις αλλα ολα γινονται κανονικα.εχω κανει δυο φορες on-off kai restart και ολα μια χαρα.καποιο λαθος πιστευω οτι κανει ο φιλος που δεν μπορει να κανει jb...το τσεκαρα μεσω ενος παιδιου απο το forum σε ενα link που ειχε ανεβασει και ειδα οτι το κινητο μου εχει φτιαχτει τον οκτωβριο 41η εβδομαδα...


χμμμμ....περίεργο..Πάντως δεν παίζει να χουν κάνει λάθος τα παιδιά..το πρόβλημα που αναφέρεται εδώ είναι υπαρκτό και οφείλεται στη hardware αναβάθμιση τών iphone που (κατα γενική ομολογία) παρήχθησαν απο την 39η βδομάδα και πάνω..
Δηλαδή στο serial number που αναγράφεται στο κάτω μέρος του κουτιού σου το τέταρτο ψηφίο είναι το 4 και το πέμπτο ψηφίο είναι το 1??αλλόκοτο...αν όντως είναι έτσι τότε δεν είναι πλήρως ξεκαθαρισμένο πότε άρχισαν να παράγονται τα "διορθωμένα" iphone.. στάθηκες τυχερός μάλλον..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες