Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Apple iPhone 4S VS Samsung Galaxy S3 ( Speed Test )


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο This topic is locked
391 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 09/07/2012 - 20:52

Γι' αυτό για εσένα υπάρχει το android φίλε μου.
Και αν δεν υπήρχε jailbreak ή σταματούσε, το πιο πιθανόν δεν θα έπερνα iphone ούτε εγώ.
Όπως έχει ειπωθεί και πιο πάνω ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες και γούστα.
Όπως εμένα δεν με πειράζει που έχεις android ή iphone ή ότιδήποτε άλλο (δεν ξέρω τι συσκευή έχεις), έτσι δεν πρέπει να σε πειράζει και εσένα που έχω εγώ ή ο καθένας iphone.
Από το 1ο iphone αυτό γίνεται. Όλοι έχουν αυτό το πρόβλημα με τους κατόχους iphone.


Και ποιος σου είπε ότι εμένα με πειράζει που εσύ έχεις iphone ; Ειλικρινά, δεν μου καίγεται καρφάκι. Μήπως νομίζεις ότι είμαι κανένας μέτοχος της samsung και μπήκα εδώ για να κατακρίνω την apple ; :lol: :lol:

Για να ξεκαθαρίσω λοιπόν τη θέση μου...ποτέ δεν είπα ότι το iphone είναι κακή συσκευή. Υπήρξα για χρόνια, οπαδός του iphone και γενικά της apple. Έχουν περάσει από τα χέρια μου τα τελευταία 3-4 χρόνια καμιά δεκαριά iphone, τουλάχιστον 4-5 ipad και 2 macbook. Αυτή τη στιγμή έχω iphone 4 16GB, new ipad 4G 64GB και macbook pro 13άρι και δεν έχω μετανοιώσει για καμιά από αυτές τις αγορές μου.

Αυτή τη στιγμή όμως προτιμώ να έχω σαν κύρια τηλεφωνική συσκευή ένα galaxy s2 και σύντομα σκοπεύω να αναβαθμίσω σε galaxy s3, μιας και προσωπικά το θεωρώ πολύ ανώτερο από το iphone. Τον Οκτώβριο, μπορεί να βγάλει η apple ένα καταπληκτικό iphone 5 και να γυρίσω πάλι σε iphone.

Απλά δεν είμαι κολλημένος σε μια εταιρία. Ούτε έχω να κερδίσω κάτι αν μία από τις δύο εταιρίες κάνει περισσότερες πωλήσεις, ούτε fanboy με παρωπίδες είμαι. Είμαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις και επιλέγω κάθε φορά αυτό που μου αρέσει περισσότερο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   nasosgr1

nasosgr1

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 10/07/2012 - 00:46

o καθενας το βλεπει απο την δικη του οπτικη γωνια ! το Σ3 ειναι καλυτερο ...καλυτερα να βιαστει η μηλενια να βγαλει το 5 !

#123   Maldino

Maldino

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 10/07/2012 - 02:44

Πραγματικα οι mods χαιρονται το θεαμα σε αυτο το τοπικ?
Εχουμε ενα συγκριτικο τεστ κυριοι μεταξυ S3 και 4S. Android user + iPhone users μπορουν να πουν οτι θελουν. Αυτο το πραγμα οτι το forum ειναι για iphone και οι αλλοι δεν μπορουν να λενε την αποψη τους ειναι οτι ναναι.
Ειπαμε. Απο χαρακτηριστικα το σ3 ειναι σαφως ανωτερο αλλα το ιΟS αρκετα μπροστα και smooth κλπ κλπ. Το android θελει δουλεια ακομα αλλα πλησιαζει γιαυτο και η Μηλοεταιρια εχει γαμηθει στις μυνησεις να κοψει τον ανταγωνισμο.
Προσφατα πηρα το νεο iPad επειδη απλουστατα ειναι αιωνες μπροστα απο τα android tablets. Παιχνιδαρες εχουν και ολα τα καλα. Μεινονεκτηματα επισης πολλα. Το καταραμενο το iTunes, bluetooth, για να συνδεσω ενα usb χρειαζομαι απαραιτητα JB (για μενα δεν ειναι προβλημα αλλα πολλοι δεν θελουν) για να το περασω στην TV πρεπει να σκασω ενα 50αρι στην apple για adaptor.
Επισης ΚΑΝΕΝΑΣ απο εδω μεσα δεν μπορει να κραζει και να λεει οτι θελει χωρις επιχειρηματα. Για ενα παλικαρι καμια σελιδα πιο πριν το λεω που αναφερεται στα ZTE. Πηρα κινητο με 100€!!! κυριοι και μετα απο εναμιση χρονο δεν εχω την αναγκη να το αλλαξω μονο και μονο επειδη υστερω σε καμερα/φλας, internal storage κακη οθονη η οτιδηποτε. Δεν μου ειναι απαραιτητα, δεν διαθετω 1 μισθο να τα δωσω στο iphone και να το χρησιμοποιησω οπως χρησιμοποιω και το blade μου. Δοξα το θεο υπαρχουν developers που ασχολουνται 2 χρονια μετα την κυκλοφορια του φτηνιαρικου κινητου μου και μπορω να εχω την τελευταια εκδοση και μαλιστα πολυ stable.

Επειδη ξεφυγα ζητω συγνωμη αλλα δεν ανεχομαι ΗΛΙΘΙΟΥΣ εδω μεσα να εχουν αποψη χωρις επιχειρηματα αλλα απλα να λενε τα δικα τους.
+1000 σε οσους εχουν iPhone για να το παραμετροποιουν και να το δουλευουν σωστα και -1000 σε ολους τους λεφταδες που απλα παιρνουν το iPhone απλα για να ειναι στην μοδα.
Καληνυχτα κυριοι.

#124   gore

gore

    iPH Addict

  • 779 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/07/2012 - 16:52

Πραγματικα οι mods χαιρονται το θεαμα σε αυτο το τοπικ?
Εχουμε ενα συγκριτικο τεστ κυριοι μεταξυ S3 και 4S. Android user + iPhone users μπορουν να πουν οτι θελουν. Αυτο το πραγμα οτι το forum ειναι για iphone και οι αλλοι δεν μπορουν να λενε την αποψη τους ειναι οτι ναναι.
Ειπαμε. Απο χαρακτηριστικα το σ3 ειναι σαφως ανωτερο αλλα το ιΟS αρκετα μπροστα και smooth κλπ κλπ. Το android θελει δουλεια ακομα αλλα πλησιαζει γιαυτο και η Μηλοεταιρια εχει γαμηθει στις μυνησεις να κοψει τον ανταγωνισμο.
Προσφατα πηρα το νεο iPad επειδη απλουστατα ειναι αιωνες μπροστα απο τα android tablets. Παιχνιδαρες εχουν και ολα τα καλα. Μεινονεκτηματα επισης πολλα. Το καταραμενο το iTunes, bluetooth, για να συνδεσω ενα usb χρειαζομαι απαραιτητα JB (για μενα δεν ειναι προβλημα αλλα πολλοι δεν θελουν) για να το περασω στην TV πρεπει να σκασω ενα 50αρι στην apple για adaptor.
Επισης ΚΑΝΕΝΑΣ απο εδω μεσα δεν μπορει να κραζει και να λεει οτι θελει χωρις επιχειρηματα. Για ενα παλικαρι καμια σελιδα πιο πριν το λεω που αναφερεται στα ZTE. Πηρα κινητο με 100€!!! κυριοι και μετα απο εναμιση χρονο δεν εχω την αναγκη να το αλλαξω μονο και μονο επειδη υστερω σε καμερα/φλας, internal storage κακη οθονη η οτιδηποτε. Δεν μου ειναι απαραιτητα, δεν διαθετω 1 μισθο να τα δωσω στο iphone και να το χρησιμοποιησω οπως χρησιμοποιω και το blade μου. Δοξα το θεο υπαρχουν developers που ασχολουνται 2 χρονια μετα την κυκλοφορια του φτηνιαρικου κινητου μου και μπορω να εχω την τελευταια εκδοση και μαλιστα πολυ stable.

Επειδη ξεφυγα ζητω συγνωμη αλλα δεν ανεχομαι ΗΛΙΘΙΟΥΣ εδω μεσα να εχουν αποψη χωρις επιχειρηματα αλλα απλα να λενε τα δικα τους.
+1000 σε οσους εχουν iPhone για να το παραμετροποιουν και να το δουλευουν σωστα και -1000 σε ολους τους λεφταδες που απλα παιρνουν το iPhone απλα για να ειναι στην μοδα.
Καληνυχτα κυριοι.


Ονειρα γλυκα....
Και φιλικη συμβουλη μαζεψε λιγο την γλωσσα σου.

Τελευταία επεξεργασία από: gore, 10/07/2012 - 16:55.


#125   Maldino

Maldino

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 10/07/2012 - 20:09

Αυτο ακριβώς εννοώ. Δεν δίνεις ούτε μια τεκμηριωμένη απάντηση.


#126   jonk

jonk

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/07/2012 - 23:57

Είδα μόλις τώρα μια κουτση Μαρία με iPhone..και λίγο πιο πέρα ένα galaxy s iii
Πάλι με μια κουτση Μαρία....

#127   iManiac

iManiac

    iPH Contributor

  • 1,121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 11/07/2012 - 00:05

Κουτση στραβη τι σχεση εχει ? :D
Χαχαχα

Τελευταία επεξεργασία από: iManiac, 11/07/2012 - 00:05.


#128   boogieman

boogieman

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/07/2012 - 00:27

Εγω θελω μεγεθος σα του iphone με μεγαλυτερη οθονη, χωρος υπαρχει! Επεξεργαστες μνημες μου φτανουν δε θελω αλλες...

#129   timi

timi

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/07/2012 - 10:18

Εγω θελω μεγεθος σα του iphone με μεγαλυτερη οθονη, χωρος υπαρχει! Επεξεργαστες μνημες μου φτανουν δε θελω αλλες...


Η αλήθεια είναι ότι τα κενά πάνω και κάτω από την οθόνη θα μπορούσαν να είναι μικρότερα αλλά λογικό είναι αφού το design είναι πλέον σχεδόν 2 ετών. Εγώ πιστεύω ότι θα κρατήσουν τις ίδιες διαστάσεις και θα φτάσει κοντά στις 4" η οθόνη και θα αλλάξει το aspect ratio.. Ξέρω θα είναι λίγο μπέρδεμα για τους προγραμματιστές αλλά κάποια στιγμή πρέπει να γίνει κι αυτό.. Όπως και να έχει ένα φρέσκο design από την Apple θα δώσει απίστευτα όμορφη συσκευή.. Παταγος θα γίνει πάλι :D

Τελευταία επεξεργασία από: timi, 11/07/2012 - 10:18.


#130   vicbar

vicbar

    iPH newbie

  • Pip
  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/07/2012 - 11:15

Και αν βρεθείς στο σπίτι κάποιου γνωστού σου και θελήσεις να περάσεις στο iphone σου κανα τραγούδι ή φωτο ή βιντεάκι τι κάνεις ; Κουβαλάς μαζί και στικάκι για να τα μεταφέρεις στο pc στο σπίτι σου και μετά να τα περάσεις στο iphone, ε ? Tragikkkk !!!

Όσο αφορά το flash, απλά δεν κάνω αναβάθμιση σε νεότερη έκδοση android μέχρι να βρουν τρόπο να λειτουργήσει και εκεί.

Το galaxy s2 πήρε αναβάθμιση μετά από 9 μήνες που κυκλοφόρησε. Τι να τις κάνω τις αναβαθμίσεις κάθε 2-3 μήνες ? Απλά για να κλείνουν τρύπες jailbreak βγαίνουν οι μικρο-αναβαθμίσεις της apple. Πέρυσι πρέπει να έκανε ρεκόρ με καμιά δεκαριά αναβαθμίσεις...4.0-4.0.1-4.0.2-4.1-4.2 κλπ χωρίς να έχει να προσφέρει κάτι ουσιαστικό...και να καθόμαστε να παρακαλάμε και να προσευχόμαστε κάθε φορά για jb...και να σπάνε τα νεύρα μας με τα restore και τα errors...ωραία ασχολία, δεν λέω...αλλά μετά από λίγο καιρό την βαριέσαι ρε παιδί μου !!!


Αλήθεια τώρα εσύ κουβαλάς καλώδιο USB όταν πας σε σπίτι κάποιον? Είμαστε 2012 αν έχεις έστω λίγο μυαλό θα ξέρεις ότι υπάρχουν πολύ πιο εύκολους τρόπους ασύρματα μέσο WiFi, και ναι δεν χρειάζεται να είναι jailbreak, έχεις ακούσει τη φράση "There's an app for everything"? H "almost everything" για τους ρεαλιστές. Το μόνο που θέλει είναι λίγο θέληση και ψάξιμο και όλα γίνονται, πάντα υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις οι οποίες πολλές φορές είναι και καλύτερες.

Και τώρα σχετικά με τα Updates που λες ότι σε κουράζουν, οι αναβαθμίσεις είναι καλές φίλε μου, για καλό βγαίνουν και κυρίως να διορθώνουν τα λάθη μου έκαναν στις προηγούμενες. Και σου λέω ένα παράδειγμα που έγινε με το Android του αδελφού μου, πέρασε στη 4-η τελευταία έκδοση και άρχισε να ζεσταίνεται το κινητό περισσότερα, να κολλάει περισσότερα και η μπαταρία να μη κρατάει πολύ, τώρα τι πρέπει να κάνει αυτός? Να περιμένει 9 μήνες μέχρι να βγει αναβάθμιση και να παλεύει έτσι?

#131   timi

timi

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/07/2012 - 12:53

Αλήθεια τώρα εσύ κουβαλάς καλώδιο USB όταν πας σε σπίτι κάποιον? Είμαστε 2012 αν έχεις έστω λίγο μυαλό θα ξέρεις ότι υπάρχουν πολύ πιο εύκολους τρόπους ασύρματα μέσο WiFi, και ναι δεν χρειάζεται να είναι jailbreak, έχεις ακούσει τη φράση "There's an app for everything"? H "almost everything" για τους ρεαλιστές. Το μόνο που θέλει είναι λίγο θέληση και ψάξιμο και όλα γίνονται, πάντα υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις οι οποίες πολλές φορές είναι και καλύτερες.

Και τώρα σχετικά με τα Updates που λες ότι σε κουράζουν, οι αναβαθμίσεις είναι καλές φίλε μου, για καλό βγαίνουν και κυρίως να διορθώνουν τα λάθη μου έκαναν στις προηγούμενες. Και σου λέω ένα παράδειγμα που έγινε με το Android του αδελφού μου, πέρασε στη 4-η τελευταία έκδοση και άρχισε να ζεσταίνεται το κινητό περισσότερα, να κολλάει περισσότερα και η μπαταρία να μη κρατάει πολύ, τώρα τι πρέπει να κάνει αυτός? Να περιμένει 9 μήνες μέχρι να βγει αναβάθμιση και να παλεύει έτσι?


Σχετικά με το καλώδιο έχεις δίκιο δεν κουβαλάμε καλώδια... εξάλλου τα περισσότερα android έχουν και sd οπότε μπορεί κάποιος να περάσει με χίλιους τρόπους αρχεία κτλ αλλά καμιά φορά και η λύση του καλωδίου είναι μοναδική..

Τώρα σχετικά με το τηλέφωνο του αδερφού σου βγαίνουν κάποια updates που διορθώνουν τέτοια προβλήματα αλλά δεν είναι major updates. Δηλαδή βγαίνει κάποια base rom η οποία μπορεί να είναι πιο σταθερή ή να κάνει καλύτερη διαχείριση ενέργειας και με κάποιο update της τάξης των 20-30ΜΒ λύνονται τέτοια θέματα άμεσα και χωρίς να περιμένεις 9 μήνες, συνήθως δεν περιμένεις ούτε πάνω από 10 μέρες... επίσης μπορείς να γυρίσεις σε προηγούμενη έκδοση αν νοιώσεις ότι η καινούρια δεν σε ικανοποιεί για κάποιους λόγους <_<

#132   vicbar

vicbar

    iPH newbie

  • Pip
  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/07/2012 - 13:22

Σχετικά με το καλώδιο έχεις δίκιο δεν κουβαλάμε καλώδια... εξάλλου τα περισσότερα android έχουν και sd οπότε μπορεί κάποιος να περάσει με χίλιους τρόπους αρχεία κτλ αλλά καμιά φορά και η λύση του καλωδίου είναι μοναδική..

Τώρα σχετικά με το τηλέφωνο του αδερφού σου βγαίνουν κάποια updates που διορθώνουν τέτοια προβλήματα αλλά δεν είναι major updates. Δηλαδή βγαίνει κάποια base rom η οποία μπορεί να είναι πιο σταθερή ή να κάνει καλύτερη διαχείριση ενέργειας και με κάποιο update της τάξης των 20-30ΜΒ λύνονται τέτοια θέματα άμεσα και χωρίς να περιμένεις 9 μήνες, συνήθως δεν περιμένεις ούτε πάνω από 10 μέρες... επίσης μπορείς να γυρίσεις σε προηγούμενη έκδοση αν νοιώσεις ότι η καινούρια δεν σε ικανοποιεί για κάποιους λόγους <_<


Ναι, έχεις δίκιο απλά το θέμα με τις αναβαθμίσεις είναι ότι Π.Χ. σε κάποια Samsung & HTC να βγουν γρήγορα αλλά στα Xperia να αργήσουν περισσότερα, επίσης νόμιμα και εύκολα απ'όσο ξέρω δεν μπορείς να κάνεις downgrade όπως και στο iOS. Το θέμα είναι ότι το Xperia Ray του αδελφού μου είχε και κάτι πιο σοβαρό, ζεσταινόταν γρήγορα και πολλές βορές όταν το άφηνε στο stand-by δεν μπορούσε να μπει στο μενού μετά, του έδειχνε μαύρη οθόνη, έπρεπε να πατήσει πολλές φορές on/off για να καταφέρει, μάλλον θέμα hardware, τώρα είναι στο service.

#133   timi

timi

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/07/2012 - 14:13

Ναι, έχεις δίκιο απλά το θέμα με τις αναβαθμίσεις είναι ότι Π.Χ. σε κάποια Samsung & HTC να βγουν γρήγορα αλλά στα Xperia να αργήσουν περισσότερα, επίσης νόμιμα και εύκολα απ'όσο ξέρω δεν μπορείς να κάνεις downgrade όπως και στο iOS. Το θέμα είναι ότι το Xperia Ray του αδελφού μου είχε και κάτι πιο σοβαρό, ζεσταινόταν γρήγορα και πολλές βορές όταν το άφηνε στο stand-by δεν μπορούσε να μπει στο μενού μετά, του έδειχνε μαύρη οθόνη, έπρεπε να πατήσει πολλές φορές on/off για να καταφέρει, μάλλον θέμα hardware, τώρα είναι στο service.


Ναι όντως σε κάποια μοντέλα είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα κι εκεί ακριβώς φαίνεται η κακή υλοποίηση του android.... επίσης κάποια sony ακριβώς για να προλάβουν να βγουν στην αγορά παρουσίασαν κάποιες ελλείψεις δυστυχώς!! Γενικά προβλήματα έχουμε δει σε πολλές συσκευές όλων των επιπέδων... από το death grip του iphone4 μέχρι προβλήματα οθονών και καμερών σε ναυαρχίδες android. Πάντως το S3 έχει άψογη υλοποίηση χωρίς το παραμικρό θέμα σε επίπεδο hardware ή software

#134   Sectoras

Sectoras

    iPH Addict

  • 824 μηνύματα
  • Twitter:@sector2001
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:sector2001

Δημοσίευση 15/07/2012 - 12:56

Εγω θελω μεγεθος σα του iphone με μεγαλυτερη οθονη, χωρος υπαρχει! Επεξεργαστες μνημες μου φτανουν δε θελω αλλες...


οι επεξεργαστες σου φτανουνε με 3.5 ιντσουλες οταν παει και αυτο στα 4 περιπου εκει θα γονατισει και ο επεξεργαστης .......καλα για την αστεια μνημη 512 απλα δεν υπαρχει.............
εκει θα πρεπει να βαλουνε και 4πυρινο αλλα και 1GB μνημη χαλαρα.............

#135   konion2010

konion2010

    iPH Contributor

  • 1,128 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/07/2012 - 13:01

οι επεξεργαστες σου φτανουνε με 3.5 ιντσουλες οταν παει και αυτο στα 4 περιπου εκει θα γονατισει και ο επεξεργαστης .......καλα για την αστεια μνημη 512 απλα δεν υπαρχει.............
εκει θα πρεπει να βαλουνε και 4πυρινο αλλα και 1GB μνημη χαλαρα.............


Σου ειχε κολλησει ποτε η αστεια μνημη 512?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες