Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Περίεργη συμπεριφορά Wifi


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 14/11/2009 - 09:09

Καλημέρα παιδιά. Προχτές άλλαξα το router στο σπίτι και από τότε δε μπορώ να συνδεθώ με τίποτα στο ασύρματο του σπιτιού τη στιγμή που 2 φορητοί και ένα ακόμα PDA συνδέονται κανονικά. Στο ασύρματο της εταιρείας συνδέομαι κανονικά με το iPhone. Εννοείται ότι restart στο iphone και στο router έχουν γίνει ήδη καθώς και αρκετές αλλαγές μέσω του web interface του router τόσο για το SSID broadcast όσο και για το WEP/WPΑ key. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

Τελευταία επεξεργασία από: morpheusgr, 14/11/2009 - 17:48


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/11/2009 - 17:52

Δοκιμασε να αλλαξεις καναλι εκπομπης του δικτυου σου. Δεν το βλεπει η το βλεπει και δεν συνδεεται? αν το βλεπει και δεν συνδεεται δολιμασε να το βαλεις να δουλεψει χωρις κωδικο και δες αν θα συνδεθει για να ξερεις αν φταιει αυτο η καποια αλλη ρυθμιση του δικτυου. Αν φταιει ο κωδικος δοκιμασε να χρησιμοποιησεις καποια αλλη μεθοδο ασφαλειας η ακομα και αλλο κωδικο. Εγω με WPA2 δεν εχω κανενα προβλημα και εχω και εναν αρκετα μεγαλο κωδικο, αλλα παλι δουλευει κανονικα

Just like underwear, passwords should be changed often...


#3   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 14/11/2009 - 19:15

Άλλαξα κανάλι και το είδε προσωρινά αλλά δε συνδεόταν. Έβγαλα και το κωδικό αλλά πάλι τα ίδια. Πάταγα πάνω στο δίκτυο και ενώ εμφάνιζε ότι πάει να συνδεθεί μετά δεν έκανε τίποτα. Στο δίκτυο της δουλειάς συνεχίζει να δουλεύει κανονικά.

#4   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/11/2009 - 19:19

Αλλη συσκευη συνδεεται στο δικτυο? δοκιμασε να κανεις hard reset και να το ξαναστησεις το δικτυο, ισως εχει καποιο προβλημα το router

Just like underwear, passwords should be changed often...


#5   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 14/11/2009 - 19:27

Αλλη συσκευη συνδεεται στο δικτυο? δοκιμασε να κανεις hard reset και να το ξαναστησεις το δικτυο, ισως εχει καποιο προβλημα το router


2 φορητά συνδέονται κανονικά. Έκανα και hard reset αλλά τίποτα. Αρχίζει να μου σπάει τα νεύρα...

#6   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/11/2009 - 20:18

Εφ οσον δουλευει με αλλες συσκευες και το εχεις κανει και hard reset και το εστησες απο την αρχη δεν ξερω τι αλλο μπορει να βοηθησει

Just like underwear, passwords should be changed often...


#7   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 14/11/2009 - 21:09

Εκεί είναι το θέμα. Ούτε γω ξέρω, αλλά ούτε μάλλον και το iPhone ξέρει τι θέλει.....

#8   endorfin

endorfin

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2009 - 09:38

Καλημέρα, παιδιά!

Και εμένα εδώ και μερικές μέρες μου κάνει κάτι χαζά: συνδέεται κανονικά στο δίκτυό μου στο σπίτι, αλλά χωρίς να παίρνει σωστή IP. Τόσο το Mac μου, όσο και το laptop της αδερφής μου (με Vista) συνδέονται κανονικά και δουλεύουν μια χαρά. Θα το δοκιμάσω και στη σχολή, που θα κατέβω σε λίγο, και θα ενημερώσω. Αν ωστόσο έχει κανείς ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει ή για κάποια λύση, περιμένουμε για απάντηση.

#9   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 16/11/2009 - 23:02

Τελικά λύθηκε αλλάζοντας το SSID σε μια λέξη.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες