Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 39 ψήφοι

Μετάβαση από iOS σε Android


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1021   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/10/2012 - 02:20

Ε το υποστηριζει η google το συγκεκριμενο οποτε θα παιρνει αναβαθμισεις, σε αντιθεση με ολα τα υπολοιπα lg!

Ναι γιατί αυτό ήταν το πρόβλημα των LG, οι αναβαθμίσεις...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1022   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 30/10/2012 - 02:20

Εγώ από το μεσημέρι ακούω Nexus 4 και Nexus 4, βλέπω όλους τους λάτρεις του S3 να το απαρνιούνται λες και είναι ο λεπρός που μπαίνει στη βάρκα για τη Σπιναλόγκα και λέω τι γίνεται ρε συ?

Και διαπιστώνω πριν 5 λεπτά ότι πρόκειται για ένα LG κινητό.

LG! I rest my case.

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχεις αδικο..
Αλλα σαν επιλογη, τουλαχιστον απο τα χαρακτηριστικα και την τιμη φαινεται αρκετα δυνατη επιλογη.. Σχεδον η μιση τιμη του iphone..

#1023   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/10/2012 - 02:24

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχεις αδικο..
Αλλα σαν επιλογη, τουλαχιστον απο τα χαρακτηριστικα και την τιμη φαινεται αρκετα δυνατη επιλογη.. Σχεδον η μιση τιμη του iphone..

Σπύρο μου δε λέω, όλα καλά φαίνονται.

Αλλά έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου ένα πράγμα.

Μπορεί να πάρω ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μάρκα κινητού κάποια στιγμή στο μέλλον.

Αλλά LG και MOTOROLA δεν ξανακουμπάω που να μου κοπεί το χέρι από τη ρίζα...

Χτύπα το S3 από ένα σκρουτζομάγαζο στα 400-450 και θα είσαι άρχοντας.

Άσε τους πειραματισμούς!

#1024   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 30/10/2012 - 02:32

Παιδια δουλευω εδω και τρεις βδομαδες ενα γαλαξια σ3 παραλληλα μετον 5 αρι.... Ναι ειναι ακρως παραμετροποιησιμο, ναι ΑΓΑΠΩ τα widgets, ναι μεγαλη ωραια οθονη ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΕΤΙΝΑ, ναι το notification center ειναι απλα τελειο, ναι μπορω και κατεβαζω jb εφαρμογες απλως κανονατας εγκατασταση ενα απλο προγραματακι χωρις να κανω jb ολοκληρο το τηλεφωνο! Ναι παιρνει sd καρτα! Και ναι ειναι φτηνο! Και ναι κ ο λ α ε ι και λαγκαρει! Το βλεπω με τα ματια μου και δεν εχω πειραξει την ρομ του καθολου ομως!

Απο την αλλη η ποιοτητα κατασκευης του 5ριου απλα δ ε ν υπαρχει λεμε! Εντελως πλαστικουρα ο γαλαξιας! Το ios ειναι μαγεια! Το ιδιο τα appastore, itunes! Και στο τελος της ημερας παιρνω μονο το 5αρι στο κομοδινο μου πριν κοιμηθω γιατι απλα ρε παιδες ειναι επιπεδα ανωτερο.... Και ακομα και τα κανω jb π ο τ ε δεν θα μου λαγκαρει και το smoothnes του ui του απλως ειναι τ ε λ ε ι ο!

#1025   nikolai92

nikolai92

    iPH Enthousiast

  • 385 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/10/2012 - 02:38

Μηπως θες να πεις δεν λαγκαρει? το εχεις καθαρισει απο τα διαφορα bloatware που εχει μεσα απο μαμα?καρτα μνημης τι class εχεις? επισης πλαστικο και φθηνο :)
Καλυτερα υλικα καλυτερη κατασκευη αλλα ακριβο :)
Υπαρχει αλλιλουχια μεταξυ αυτον των 2. Ετσι το βλεπω εγω...

#1026   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 30/10/2012 - 02:39

Σπύρο μου δε λέω, όλα καλά φαίνονται.

Αλλά έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου ένα πράγμα.

Μπορεί να πάρω ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μάρκα κινητού κάποια στιγμή στο μέλλον.

Αλλά LG και MOTOROLA δεν ξανακουμπάω που να μου κοπεί το χέρι από τη ρίζα...Χτύπα το S3 από ένα σκρουτζομάγαζο στα 400-450 και θα είσαι άρχοντας.

Άσε τους πειραματισμούς!

Εχεις απολυτο δικιο..
Ετσι κι αλλιως δεν τιθεται θεμα τιμης αφου στα σκρουτζομαγαζα βρισκεις και το S3 οπως λες σε παρα πολυ καλη τιμη..
Αν δεν υπηρχε η δυνατοτητα να το βρεις σε τοσο χαμηλη τιμη, τοτε ισως ναι να ηταν μια καλη προταση στα 350-400 ευρω.
Αλλα δεν μπορω να καταλαβω για ποιον λογο καποιος που ηδη εχει το S3 να κοιταει το nexus.. Δεν βλεπω τιποτα το τρομερο περα απο το πιο σημαντικο ισως, την διπλασια ram..

#1027   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/10/2012 - 02:44

Εχεις απολυτο δικιο..
Ετσι κι αλλιως δεν τιθεται θεμα τιμης αφου στα σκρουτζομαγαζα βρισκεις και το S3 οπως λες σε παρα πολυ καλη τιμη..
Αν δεν υπηρχε η δυνατοτητα να το βρεις σε τοσο χαμηλη τιμη, τοτε ισως ναι να ηταν μια καλη προταση στα 350-400 ευρω.
Αλλα δεν μπορω να καταλαβω για ποιον λογο καποιος που ηδη εχει το S3 να κοιταει το nexus.. Δεν βλεπω τιποτα το τρομερο περα απο το πιο σημαντικο ισως, την διπλασια ram..


ειναι κ ο επεξεργαστης με την gpu πολυ πιο γρηγορα απο το s3. Επισης η google τα nexus τα υποστηριζει για 2ετια περιπου με αναβαθμισεις. Το μεγαλο + ειναι η τιμη.Εγω το περιμενα στα 600!

#1028   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 30/10/2012 - 02:47

Παιδια δουλευω εδω και τρεις βδομαδες ενα γαλαξια σ3 παραλληλα μετον 5 αρι.... Ναι ειναι ακρως παραμετροποιησιμο, ναι ΑΓΑΠΩ τα widgets, ναι μεγαλη ωραια οθονη ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΕΤΙΝΑ, ναι το notification center ειναι απλα τελειο, ναι μπορω και κατεβαζω jb εφαρμογες απλως κανονατας εγκατασταση ενα απλο προγραματακι χωρις να κανω jb ολοκληρο το τηλεφωνο! Ναι παιρνει sd καρτα! Και ναι ειναι φτηνο! Και ναι κ ο λ α ε ι και λαγκαρει! Το βλεπω με τα ματια μου και δεν εχω πειραξει την ρομ του καθολου ομως!

Απο την αλλη η ποιοτητα κατασκευης του 5ριου απλα δ ε ν υπαρχει λεμε! Εντελως πλαστικουρα ο γαλαξιας! Το ios ειναι μαγεια! Το ιδιο τα appastore, itunes! Και στο τελος της ημερας παιρνω μονο το 5αρι στο κομοδινο μου πριν κοιμηθω γιατι απλα ρε παιδες ειναι επιπεδα ανωτερο.... Και ακομα και τα κανω jb π ο τ ε δεν θα μου λαγκαρει και το smoothnes του ui του απλως ειναι τ ε λ ε ι ο!

Η οθονη ομως δεν ειναι retina, αλλα ειναι παρα πολυ καλη..
Για τα κολληματα και τα lagαρισματα ανησυχω και εγω.. Δεν θελω να δω σε υπερβολικο βαθμο κατι τετοιο.. Το iphone του εκανες jailbreak και το χιλιοφορτωνες για να δεις σε μεγαλο βαθμο κολληματα..
Τωρα για την ποιοτητα κατασκευης δεν ειναι γνωμη, ειναι γεγονος.. Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που δεν παραδεχεται οτι το iphone ειναι επιπεδα πανω σε αυτον τον τομεα.. Ακομα και σε συγκριση με τα 4/4S, ποσο μαλλον με το 5.
Για το iOS γενικα σε σχεση με το android δεν ξερω να σου πω, αυτο μενει να ανακαλυψω και αυτο ουσιαστικα με τραβαει να κανω και την αλλαγη αφου θελω να δω κατι διαφορετικο..


#1029   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/10/2012 - 02:51

το λαγκαρισμα,σε εμενα τουλαχιστον, οφειλεται παντα στα πολλα widgets που εχω στην οθονη σε 4-5 σελιδες, απο 2-3 στην καθεμια. Με nova/apex launcher ειναι λιγο καλυτερη η αισθηση γιατι μπορεις κ μειωνεις μερικα animations. Χωρις widgets δεν λαγκαρει καθολου. κατασκευαστικα τα εχουμε πει. ειναι πολυ πισω ολοι σε σχεση με το iphone. Εγω οταν ειδα τι "τρεχει" στο προσκηνιο στο s3 παντως μονιμα, αναρωτιομουν πως δεν κολλουσε τελειως το κινητο :P

Τελευταία επεξεργασία από: gesvts, 30/10/2012 - 02:52


#1030   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.744 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2012 - 02:55

Προσωπικα θα πηγαινα σε αλλη μαρκα κινητου χωρις φοβο και παθος για το αν θα μου βγει καλο.Πιστευω οτι μια χαρα ειναι τα περισσοτερα απο τα "καλα"smarts που κυκλοφορουν.Μιλαω για τα δικα μου δεδομενα παντα και χωρις πειραγματα σε rom ram rum και οτι αλλο μπορει να σου φαει ωρες χωρις ικανοποιηση στη τελικη.
Γενικα παντως θα εμπιστευομουν αφοβα ενα καλο smartphone για ενα χρονο αντε δυο ειτε λεγεται apple,samsung,htc,sony κλπ

#1031   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 30/10/2012 - 02:57

Η οθονη ομως δεν ειναι retina, αλλα ειναι παρα πολυ καλη..
Για τα κολληματα και τα lagαρισματα ανησυχω και εγω.. Δεν θελω να δω σε υπερβολικο βαθμο κατι τετοιο.. Το iphone του εκανες jailbreak και το χιλιοφορτωνες για να δεις σε μεγαλο βαθμο κολληματα..
Τωρα για την ποιοτητα κατασκευης δεν ειναι γνωμη, ειναι γεγονος.. Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που δεν παραδεχεται οτι το iphone ειναι επιπεδα πανω σε αυτον τον τομεα.. Ακομα και σε συγκριση με τα 4/4S, ποσο μαλλον με το 5.
Για το iOS γενικα σε σχεση με το android δεν ξερω να σου πω, αυτο μενει να ανακαλυψω και αυτο ουσιαστικα με τραβαει να κανω και την αλλαγη αφου θελω να δω κατι διαφορετικο..


Συμφωνώ σε όλα εκτός αυτού που λες για ποιοτητα κατασκευής στα iPhone.
Τα 4/4S έχουν καλύτερη ποιότητα για μένα.

Αναρτημένη εικόνα


#1032   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 30/10/2012 - 03:03

το λαγκαρισμα,σε εμενα τουλαχιστον, οφειλεται παντα στα πολλα widgets που εχω στην οθονη σε 4-5 σελιδες, απο 2-3 στην καθεμια. Με nova/apex launcher ειναι λιγο καλυτερη η αισθηση γιατι μπορεις κ μειωνεις μερικα animations. Χωρις widgets δεν λαγκαρει καθολου. κατασκευαστικα τα εχουμε πει. ειναι πολυ πισω ολοι σε σχεση με το iphone. Εγω οταν ειδα τι "τρεχει" στο προσκηνιο στο s3 παντως μονιμα, αναρωτιομουν πως δεν κολλουσε τελειως το κινητο :P

Επισης με το θεμα αυτο των εφαρμογων κτλ που τρεχουν απο πισω δεν ξερω τι γινεται με το android..
Εχω διαβασει καποια πραγματα αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα (δεν το εχω δουλεψει κιολας για να το ελεγξω κ ο ιδιος)
Θεωρω οτι το iOS κανει καλη δουλεια στο θεμα αυτο, αφου διαχειριζεται οσο το δυνατον καλυτερα οτι δουλευει στο background και στελνει για υπνο η κλεινει εντελως οταν δει οτι εχουν ανοιξει αρκετες εφαρμογες η μετα απο καποιο χρονικο διαστημα..
Στο android γινεται κατι αντιστοιχο τελικα η πρεπει να κλεινεις εσυ συνεχεια χειροκινητα η μεσω task manager για να μην υπερφορτωνεται;;

Συμφωνώ σε όλα εκτός αυτού που λες για ποιοτητα κατασκευής στα iPhone.
Τα 4/4S έχουν καλύτερη ποιότητα για μένα.

Συμφωνω που διαφωνεις με μενα...
Λαθος μου αφου δεν το εχω πιασει ουτε καν δει, για να συγκρινω, 4 με 5.
Απλα φανταζομαι οτι θα ειναι καλυτερο, και σε σχεση με αυτα εχουν ακουστει.
Σιγουρα βεβαια πολυ αρνητικο οπως κ να χει το οτι μπορει να γρατσουνιστει τοσο ευκολα το 5, οποτε ισως κατα μια εννοια να μην εχεις κ αδικο.

#1033   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/10/2012 - 03:08

Επισης με το θεμα αυτο των εφαρμογων κτλ που τρεχουν απο πισω δεν ξερω τι γινεται με το android..
Εχω διαβασει καποια πραγματα αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα (δεν το εχω δουλεψει κιολας για να το ελεγξω κ ο ιδιος)
Θεωρω οτι το iOS κανει καλη δουλεια στο θεμα αυτο, αφου διαχειριζεται οσο το δυνατον καλυτερα οτι δουλευει στο background και στελνει για υπνο η κλεινει εντελως οταν δει οτι εχουν ανοιξει αρκετες εφαρμογες η μετα απο καποιο χρονικο διαστημα..
Στο android γινεται κατι αντιστοιχο τελικα η πρεπει να κλεινεις εσυ συνεχεια χειροκινητα η μεσω task manager για να μην υπερφορτωνεται;;


εχω διαβασει πως καλυτερα να μην βαλεις καθολου task manager γιατι ετσι κ αλλιως μετα θα ανοιξει παλι το κινητο τις ιδιες εφαρμογες κ το task manager θα τις ξανακλεισει κ.ο.κ. ετσι καταναλωνει πιο γρηγορα μπαταρια κ τιποτα δεν γινεται. ετσι λειτουργει το συστημα. εχει κ αυτο καποιο οριο που δεν πεφτει κατω απο αυτο.

#1034   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 30/10/2012 - 03:09

Συμφωνω που διαφωνεις με μενα...
Λαθος μου αφου δεν το εχω πιασει ουτε καν δει, για να συγκρινω, 4 με 5.
Απλα φανταζομαι οτι θα ειναι καλυτερο, και σε σχεση με αυτα εχουν ακουστει.
Σιγουρα βεβαια πολυ αρνητικο οπως κ να χει το οτι μπορει να γρατσουνιστει τοσο ευκολα το 5, οποτε ισως κατα μια εννοια να μην εχεις κ αδικο.


Και η γρατσουνιές/ανθεκτικότητα στην ποιότητα κατασκευής υπόκεινται. Και γιατί να είναι πιο ποιοτική μια πλάτη αλουμινίου και όχι μια πλάτη γυάλινη;

Το έχω πιάσει σε φίλο το iPhone 5 και λέω ότι λέω.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 30/10/2012 - 03:10

Αναρτημένη εικόνα


#1035   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/10/2012 - 03:14

Δεν έχω πιάσει το 5 και προφανώς δεν έχω προσπαθήσει να το γρατζουνίσω, αλλά ένα θα πω.

Με ΤΟΣΑ που έχουν ακουστεί για το πόσο εύκολα γρατζουνιέται, θα δούμε τρελά φαινόμενα υποχονδρισμού από τους κατόχους...

Θα λες "να το δω λίγο" και θα σου φωνάζουν "ΟΧΙ! Θα το γρατζουνίσεις! ΠΡΟΣΕΧΕ!!!"

Για τους ψείρες της πιάτσας αυτά λίγο πολύ ψιλά γράμματα είναι...

Από το 3GS και μετά τα κινητά μου δεν ακούμπησαν ποτέ σε σκληρή επιφάνεια (τραπέζια κλπ) και ας φόραγαν ζελατίνες.

Πάντα μέσα σε θήκες Pouch με βελούδο εσωτερικά και δεν έπαθαν απολύτως τίποτα.

Οπότε τι να φοβηθώ τώρα?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 17

0 μέλη, 17 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες