Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 39 ψήφοι

Μετάβαση από iOS σε Android


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#691   dsmpampis

dsmpampis

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:dsmpampis

Δημοσίευση 24/10/2012 - 12:28

to nandroid backup γινεται με το titanium?
δεν γινεται απο καποιο recovery? CWM,CWR?
titanium ειναι πιο πολυ για εφαρμογες ,παιχνιδια και saves?


Το titanium είμαι app και μπορείς να το κατεβασες μόνο αν είσαι root.

Ενω CWM συνήθως το έχεις με που κανείς root.

Και για να κανείς back up με το CWM μπαίνεις σε recovery mode.

Το nandroid γίνεται με CWM.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#692   angelo-ifone

angelo-ifone

    iPH Contributor

  • 1.836 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/10/2012 - 12:38

ok. κανω backup απο recovery τωρα και μετα θα ψαξω μια καλη ρομ να περασω.
δεν μου λες, η ρομ που θα περασω πρεπει να ειδικη για την συσκευη μου.(sg3 εισαγωγης απο γαλλια) ή απλα μια ρομ που να εχει jelly bean?
ποιες θεωρεις τις καλυτερες ρομ εσυ?
οσον αφορα καλυτερο συνδυασμο ταχυτητας και μπαταριας?


ΕΠΙΣΗΣ μετα το backup πρεπει να το περασω στον υπολογιστη,πως το κανω αυτο χωρις να βαζω βγαζω sd card.(το backup einai στην sd card)
επισης η sd card πρεπει να ειναι διαμορφωμενη με καποιο τροπο για να δεχτει το backup?

Τελευταία επεξεργασία από: angelo-ifone, 24/10/2012 - 12:41


#693   dsmpampis

dsmpampis

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:dsmpampis

Δημοσίευση 24/10/2012 - 13:15

ok. κανω backup απο recovery τωρα και μετα θα ψαξω μια καλη ρομ να περασω.
δεν μου λες, η ρομ που θα περασω πρεπει να ειδικη για την συσκευη μου.(sg3 εισαγωγης απο γαλλια) ή απλα μια ρομ που να εχει jelly bean?
ποιες θεωρεις τις καλυτερες ρομ εσυ?
οσον αφορα καλυτερο συνδυασμο ταχυτητας και μπαταριας?


ΕΠΙΣΗΣ μετα το backup πρεπει να το περασω στον υπολογιστη,πως το κανω αυτο χωρις να βαζω βγαζω sd card.(το backup einai στην sd card)
επισης η sd card πρεπει να ειναι διαμορφωμενη με καποιο τροπο για να δεχτει το backup?


Η Ron απλα πρέπει να για το i9300.
(δεν έχει σχέση αν είναι απο γαλλία, αυτο συνήθως το βλέπεις όταν είναι να κανείς root, ειδικά για τα Αμερικανικά (AT&T, Verizon κτλ) πρέπει απλα να είναι για το international model)

Κατα την γνώμη μου καλές είναι :

Απο custom για μένα η omega!


Μετα μπορείς να δεις την paranoid android, cyanogen mod αλλα και την Miui.

Για Kernel κοιτά τον Siyah(είναι και Dual Boot) αλλα και τον Speedmod(τον ανανέωσαν και έχει πολυ καλη απόδοση μπαταρίας όπως και καλύτερα χρήματα στην οθόνη)

Απο την στιγμη οι έκανες back up με το CWM οποιαδήποτε στιγμη θέλεις το κανείς restore και ξανα γυρνάς εκει που ήσουν.(δλδ αν σου κανει περίεργα με την Rom, κανείς restore και είσαι άρχοντας)


#694   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 24/10/2012 - 13:19

Παιδια αν εχει ορεξη καποιος καποια στιγμη ας πει δυο πραγματα για το root. Περιληπτικα τι μπορεις παραπανω να κανεις, ποια η διαδικασια κ ποσο ευκολο ειναι να κανεις (απ´οτι διαβασα ειναι αρκετα ευκολο..), αν αλλαζει ο τροπος κ τα εργαλεια απο εκδοση σε εκδοση και συσκευη σε συσκευη, ποσο ασφαλες ειναι για την συσκευη κ τι μπορεις να κανεις σε περιπτωση προβληματος (τυπου restore οπως στα δικα μας?), και τι γινεται με την εγγυηση (μια απ´τα ιδια με το jailbreak?)...

#695   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 24/10/2012 - 13:25

Το root είναι απαραίτητο σε συγκεκριμένες εφαργομές, οι οποίες χρειάζονται ουσιαστικά δικαίωμα σε ολόκληρο το file system. Οι περισσότερες δεν χρειάζονται. Για παράδειγμα, μια εφαρμογή που "πειράζει" κάποιες IP's με σκοπό να κόψει τις διαφημήσεις από τα free apps (AdFree) χρειάζεται root. Από κει και πέρα, οι τρόποι είναι πολλοί, εύκολοι στην πλειοψηφία τους και δεν είναι ίδιοι για όλες τις συσκευές.

#696   Reload

Reload

    iPH User

  • 109 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:reloads2000

Δημοσίευση 24/10/2012 - 13:25

ok. κανω backup απο recovery τωρα και μετα θα ψαξω μια καλη ρομ να περασω.
δεν μου λες, η ρομ που θα περασω πρεπει να ειδικη για την συσκευη μου.(sg3 εισαγωγης απο γαλλια) ή απλα μια ρομ που να εχει jelly bean?
ποιες θεωρεις τις καλυτερες ρομ εσυ?
οσον αφορα καλυτερο συνδυασμο ταχυτητας και μπαταριας?


ΕΠΙΣΗΣ μετα το backup πρεπει να το περασω στον υπολογιστη,πως το κανω αυτο χωρις να βαζω βγαζω sd card.(το backup einai στην sd card)
επισης η sd card πρεπει να ειναι διαμορφωμενη με καποιο τροπο για να δεχτει το backup?


Εγω σου προτεινω την omega rom..Η τελευταια ειναι η ν30 jb..Και απο kernel τον siyah

Συνημμένα αρχεία



#697   dsmpampis

dsmpampis

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:dsmpampis

Δημοσίευση 24/10/2012 - 13:30

Παιδια αν εχει ορεξη καποιος καποια στιγμη ας πει δυο πραγματα για το root. Περιληπτικα τι μπορεις παραπανω να κανεις, ποια η διαδικασια κ ποσο ευκολο ειναι να κανεις (απ´οτι διαβασα ειναι αρκετα ευκολο..), αν αλλαζει ο τροπος κ τα εργαλεια απο εκδοση σε εκδοση και συσκευη σε συσκευη, ποσο ασφαλες ειναι για την συσκευη κ τι μπορεις να κανεις σε περιπτωση προβληματος (τυπου restore οπως στα δικα μας?), και τι γινεται με την εγγυηση (μια απ´τα ιδια με το jailbreak?)...


Λοιπών φίλε μου το Root είναι παρα πολυ εύκολο, 5λεπτα διαδικασία είναι. Απλα πρέπει να έχεις τα κατάλληλα εργαλεία(το αρχειακι για το Root, το Odin(με το οποίο θα περάσεις το Root), και το Kies(για να δει το κινητο σου(ή εναλλακτικά μπορείς και με το Samsung USB drivers), στην συνέχεια ακολουθείς μια απλή διαδικασία και είσαι έτοιμος.

Λοιπόν αν κανείς Root μπορείς να κανείς και unroot το οποίο είναι εύκολο!(το κανείς μόνο για την εγγύηση γιατι χάνετε αν έχεις Root)
Αν πάθει κάτι το κινητο απλα σβηνεις τον Counter(για την ακρίβεια τον μηδενιζεις και δεν φαίνεται ότι έκανες Root) και κανεις unroot.

#698   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.586 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/10/2012 - 13:38

Παιδια αν εχει ορεξη καποιος καποια στιγμη ας πει δυο πραγματα για το root. Περιληπτικα τι μπορεις παραπανω να κανεις, ποια η διαδικασια κ ποσο ευκολο ειναι να κανεις (απ´οτι διαβασα ειναι αρκετα ευκολο..), αν αλλαζει ο τροπος κ τα εργαλεια απο εκδοση σε εκδοση και συσκευη σε συσκευη, ποσο ασφαλες ειναι για την συσκευη κ τι μπορεις να κανεις σε περιπτωση προβληματος (τυπου restore οπως στα δικα μας?), και τι γινεται με την εγγυηση (μια απ´τα ιδια με το jailbreak?)...


Καλό διάβασμα.. :P

http://www.myphone.g...ad.php?t=336629
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#699   angelo-ifone

angelo-ifone

    iPH Contributor

  • 1.836 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/10/2012 - 13:38

η omega ειναι κραταει τις εφαρμογες της samsung ή ειναι απο την stock android, δηλαδη θα εχω μετα ενα sg3 ή ενα nexus με jb?

#700   dsmpampis

dsmpampis

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:dsmpampis

Δημοσίευση 24/10/2012 - 13:44

η omega ειναι κραταει τις εφαρμογες της samsung ή ειναι απο την stock android, δηλαδη θα εχω μετα ενα sg3 ή ενα nexus με jb?


Η Omega είναι custom, ενω για πχ η paranoid android είναι απο original.

#701   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 24/10/2012 - 13:47

Λοιπών φίλε μου το Root είναι παρα πολυ εύκολο, 5λεπτα διαδικασία είναι. Απλα πρέπει να έχεις τα κατάλληλα εργαλεία(το αρχειακι για το Root, το Odin(με το οποίο θα περάσεις το Root), και το Kies(για να δει το κινητο σου(ή εναλλακτικά μπορείς και με το Samsung USB drivers), στην συνέχεια ακολουθείς μια απλή διαδικασία και είσαι έτοιμος.

Λοιπόν αν κανείς Root μπορείς να κανείς και unroot το οποίο είναι εύκολο!(το κανείς μόνο για την εγγύηση γιατι χάνετε αν έχεις Root)
Αν πάθει κάτι το κινητο απλα σβηνεις τον Counter(για την ακρίβεια τον μηδενιζεις και δεν φαίνεται ότι έκανες Root) και κανεις unroot.

Ευχαριστω φιλε μου!
Αν μπορεις επιγραμματικα να μου πεις κ τι μπορεις στο περιπου να κανεις, κατα ποσο χρειαζεται δηλαδη..
Σιγουρα δεν περιμενω να το παρω κ να κανω απο την πρωτη μερα, ειμαι ασχετος στο android οποτε θα χρειαστω καποιο διαστημα να το μαθω, να το συνηθισω..

Καλό διάβασμα.. :P

http://www.myphone.g...ad.php?t=336629

Και να πεις οτι δεν μου εστειλες υλικο, κ απο το myphone..
Απλα δεν εχω pc κ στο ipad δεν τα εχω βαλει σε ταξη..
Εχει πεσει πολυ διαβασμα παντως και λιγα εχω καταλαβει :Ρ

#702   angelo-ifone

angelo-ifone

    iPH Contributor

  • 1.836 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/10/2012 - 13:47

εγω απλα θελω μα παω se jelly bean γιατι ειμαι στην 4.0.4 τωρα, αλλα δεν υπαρχει αναβαθμιση για το τηλεφωνο ειτε ΟΤΑ ειτε μεσω του KIES.
ειναι εισαγωγης απο Γαλλια το τηλεφωνο μου και δεν παιρνει ακομα την jelly bean.

#703   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.586 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/10/2012 - 13:49

Και να πεις οτι δεν μου εστειλες υλικο, κ απο το myphone..
Απλα δεν εχω pc κ στο ipad δεν τα εχω βαλει σε ταξη..
Εχει πεσει πολυ διαβασμα παντως και λιγα εχω καταλαβει :Ρ


Μην αγχώνεσαι.. Στην ίδια κατάσταση και ΄γω. Δεν είσαι ο μόνος..

Γι αυτό θα περιμένω εσας πρώτα για να μου τα δείξετε μετά..:P
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#704   Darudakos

Darudakos

    iPH Contributor

  • 1.077 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 24/10/2012 - 13:50

Angelo μπορεις να φλασαρεις μονος σου jelly bean αλλης χωρας.
Υποτιθεται οτι βγαινεις απο εγγυηση,αλλα αν χρειαστεις κατι ξαναπρνας αυτη που ειχες και το πας..
Εγω ειχα ελληνικο,και τοσο καιρο ειχα Πολωνικη μεσα.
Τωρα που το πουλησα του εβαλα την Ελληνικη κανε τα update του κανονικα και το'δωσα.

#705   angelo-ifone

angelo-ifone

    iPH Contributor

  • 1.836 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/10/2012 - 13:51

Angelo μπορεις να φλασαρεις μονος σου jelly bean αλλης χωρας.
Υποτιθεται οτι βγαινεις απο εγγυηση,αλλα αν χρειαστεις κατι ξαναπρνας αυτη που ειχες και το πας..
Εγω ειχα ελληνικο,και τοσο καιρο ειχα Πολωνικη μεσα.
Τωρα που το πουλησα του εβαλα την Ελληνικη κανε τα update του κανονικα και το'δωσα.


για δωσε ενα λινκ πως το κανω αυτο. λενε οτι η γαλλικη και η γερμανικη εχουν τους καλυτερους kernel.ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από: angelo-ifone, 24/10/2012 - 13:53


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 10

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες