Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 39 ψήφοι

Μετάβαση από iOS σε Android


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#856   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 25/10/2012 - 18:29

To καλό κατά κάποιους χρήστες iPhone είναι πως τώρα όλο πιο λίγοι θα έχουν iPhone μιας και έχει γίνει δυσβάσταχτο. Αυτό σε συνδυασμό με τη διακοπή των παχυλών επιδοτήσεων θα κάνει πολύ πιο "σπάνιο" το κινητάκι αυτό!


Προσωπικά (ευτυχώς) ακόμα δεν έχω πρόβλημα να δώσω κάτι παραπάνω ώστε να έχω την τεχνολογική μου υγεία he he.

Θα δώσω όμως χρόνο στο S3 και ελπίζω να με κερδίσει.
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#857   isks

isks

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2012 - 18:33

Δεν φταίει τόσο το Samsung, όσο ότι όλες οι συσκευές μου είναι Apple. iMac - Macbook pro - iPad και πριν συνεργαζόντουσαν όλα άψογα μεταξύ τους.

Αναγκάστηκα να κάνω εγκατάσταση linunx ώστε να μου βλέπει σωστά το κινητό ο Mac, διότι στην έκδοση 10.8.2 το βλέπει μόνο μέσω Wi-Fi.


α μαλιστα ετσι εξηγειται...περιεργο παντως που δεν το βλεπει σωστα ο mac (λες να το χει κανει επιτηδες για να σε βαζει να παιρνεις iph? :P ) το κανες με virtual box ή partition ? (γιατι στο virtual θα μπορουσες να χες οτι ηθελες χωρις πολυ κοπο..και windows π.χ)

#858   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 25/10/2012 - 18:35

α μαλιστα ετσι εξηγειται...περιεργο παντως που δεν το βλεπει σωστα ο mac (λες να το χει κανει επιτηδες για να σε βαζει να παιρνεις iph? :P ) το κανες με virtual box ή partition ? (γιατι στο virtual θα μπορουσες να χες οτι ηθελες χωρις πολυ κοπο..και windows π.χ)


Δεν το βλέπει σε Virtual, το δοκίμασα κι έτσι. Κι επειδή τα windows τα απεχθάνομαι όπως ο διάολος το λιβάνι και είμαι πρώην linuxas είπα να κάτσω να κάνω μια εγκατάσταση :)

Η αλήθεια είναι ότι είναι θέμα της Apple που δεν το βλέπει και πιστεύω πως δεν είναι τυχαίο...
Once You Go Mac You Never Go Back

#859   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 25/10/2012 - 18:38

τα sbp shell/tsf shell θα σου αλλαξουν τελειως ομως την εμπειρια αντροιντ που ειχες. Ειναι αρκετα διαφορετικα απο το "μαμα" συστημα. Εγω θα προτεινα nova η apex launcher. αν αποφασισεις για shell το tsf μου φαινεται καλυτερο κ λιγοτερο βαρυ. Για θεμα εμενα μου αρεσει η το "alexander theme" http://forum.xda-dev...d.php?t=1863874 η το " motomoto00" http://forum.xda-dev...d.php?t=1844756. ειναι πολυ ομορφα κ τα δυο κ ελληνικα.τα θεματα ελαχιστη μπαταρια θα σου φανε. Τα shell ισως να τρωνε λιγο παραπανω. Ειδικα το sbp shell εχει παρα πολλα γραφικα.


Μια ερώτηση, για να βάλεις αυτά τα θέματα, πρέπει να έχεις root την συσκευή ή απλά τα βρίσκεις στο store? Δλδ εμείς για να έχουμε θέματα στην συσκευή ΠΡΕΠΕΙ να είσαι JB... στο S3 μπορείς και χωρίς root...?

#860   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 25/10/2012 - 18:40

Μια ερώτηση, για να βάλεις αυτά τα θέματα, πρέπει να έχεις root την συσκευή ή απλά τα βρίσκεις στο store? Δλδ εμείς για να έχουμε θέματα στην συσκευή ΠΡΕΠΕΙ να είσαι JB... στο S3 μπορείς και χωρίς root...?


Δεν είμαι ο super duper γνώστης στο android αλλά νομίζω πως πρέπει να είσαι root.

Τουλάχιστον ένα που πέρασα εγώ χρειαζόταν.
Once You Go Mac You Never Go Back

#861   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 25/10/2012 - 18:48

Ισχύει. Κι εγώ με αυτό τον γνώμονα το αγόρασα. Ήθελα 32GB iPhone διότι έχω μέσα την μουσική μου που έχω φτιάξει σε λίστες με εξώφυλλα και αποκλείεται να την αποχωριστώ.

Οπότε προσωπικά για το iPhone 5 θα ήθελα 850.

Τώρα με 480 (πήρα και μία micro sd 16GB, class 10) και τα έχω όλα σε μια πάρα μα πάρα πολύ καλή τιμή.

Ακόμα δεν ξέρω αν θα με κρατήσει φυσικά για να είμαι ειλικρινής.


Και την μουσική όπως την έχεις φτιάξει με λίστες κλπ στο itunes πως την πέρασες στο galaxy χωρίς να χαθούν οι λίστες όπως τις έχεις φτιάξει ...?

#862   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 25/10/2012 - 18:48

Παιδιά καλό το σ3 αλλά εγώ δεν άντεξα...
Ήδη έχω προγραμματίσει να πάρω το νοτε2 αλλά με βάση ότι διαβάζω σε άλλα φορουμς βλέπω και εκεί τσαπατσουλιές της samsung στο λογισμικό και το σκέφτομαι... Τουλάχιστον τα 2γιγα μνήμης βελτιώνουν το θέμα με τον μαμα launcher, αλλά είναι τραγικό να θέλω 2γίγα μνήμης για να κάνω σωστή και smooth χρήση όπως την θέλω.

Το galaxy nexus με το 1γιγα λειτουργεί υποδειγματικά σε σχέση με το σ3 και ας είναι 2πυρηνο. Βασικά ότι πιο κοντά στο ipad2 σε απόκριση το είδα στο gnexus (και το νεξους7). Ειδικά με την 4.1.2 πετάει, εδώ πετάνε τα nexus s τα παλιά πλέον. Προσωπικά με ενοχλεί απίστευτα το θέμα με το redraw των εικονιδίων του launcher της samsung. Για αυτό το λέω αυτό. Αλλους μπορεί να μην τους νοιάζει καν, εμενα μου έσπαγε τα νευρα. Τέτοια με gnexus δεν υπάρχουν (έχει άλλα μειονεκτήματα όμως). Εγω δεν ξαναπαίρνω συσκευή samsung αν δεν έχει μαμά vanilla android. Όποιος χρησιμοποιήσει μετά απο σ3 το galaxy nexus σοβαρά θα με καταλάβει.

#863   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 25/10/2012 - 18:52

Μια ερώτηση, για να βάλεις αυτά τα θέματα, πρέπει να έχεις root την συσκευή ή απλά τα βρίσκεις στο store? Δλδ εμείς για να έχουμε θέματα στην συσκευή ΠΡΕΠΕΙ να είσαι JB... στο S3 μπορείς και χωρίς root...?


εχει πολλα θεματα στο store που δεν χρειαζεται να εισαι ροοτ για να τα περασεις
απλα πρεπει να εχεις και τον launcher που τα υποστιριζει

Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 25/10/2012 - 18:52


#864   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 25/10/2012 - 18:53

Και την μουσική όπως την έχεις φτιάξει με λίστες κλπ στο itunes πως την πέρασες στο galaxy χωρίς να χαθούν οι λίστες όπως τις έχεις φτιάξει ...?


Με το easy phone sync (σε αυτή την περίπτωση το βλέπει με το καλώδιο) και βλέπει το back up που έχεις στο iTunes + τις λίστες σου όπως τις έχεις φτιάξει.

Να ευχαριστήσω θερμά σε αυτό το σημείο τον φίλο Γιάννη aka dream21 για την ομαλή μετάβαση.

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 25/10/2012 - 18:55

Once You Go Mac You Never Go Back

#865   dsmpampis

dsmpampis

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:dsmpampis

Δημοσίευση 25/10/2012 - 19:43

Λοιπόν παιδια το φιλοσοφισα το θέμα Galaxy vs iPhone 5:

Έχουμε και λέμε, πολυ βαρέθηκαν τα ίδια και τα ίδια δλδ το λειτουργικο είναι σχεδόν ίδιο απο το πρώτο iOS με λίγες βελτιώσεις. Εγω σαν χρήστης iOS απο το 2.2.1 πλέον αρχίσα να το βαριέμαι και να πω ότι πάντα είχα JB. Άρα δεν πρέπει να βγάζουν το 5 ότι δεν είναι καλο κινητο και ότι δεν ήταν κάποια αλλαγή απο πλευράς Apple. Πιστεύω ότι η Σαμμη δεν θα κανει ποτε τόσο ποιοτικό τηλέφωνο όπως επίσης η αίσθηση της αφής στα iPhone είναι αλλού.

Άρα δεν πρέπει να κατηγορουμε την Apple απλα εμείς οι ίδιοι "κουραστικάμε" βαρέθηκαμε το UI του iPhone και απλα θελουμε κάτι διαφορετικό.

ΥΓ. Όταν βγήκε το 5 ήθελα πολυ να το πάρω αλλα τελικά θα περάσω απέναντι(android) και θα δούμε για του χρόνου με το καινούργιο 5S.

#866   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 25/10/2012 - 20:33

Λοιπόν μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Το κινητό αυτή την στιγμή το έχω με custom rom Omega V.30 και kernel siyah 1.7.

Πλέον είναι σταθερό αν και κάποιες στιγμές τραβάει και αυτό τα σκαλώματα του. Όχι κάτι το ιδιαίτερο βέβαια.

Πολύ παραμετροποιήσημο λειτουργικό και για όσους ψάχνονται μπορούν να κάνουν πάρα πολλά.

3 πράγματα που με έχουν ξενερώσει μέχρι στιγμής σε σχέση με το iPhone.

1.) Default keyboard τραγικό απλά...Πέρασα εχθές το Swiftkey 3 και κάπως έστρωσε το πράγμα αλλά δεν είναι σαν του iPhone και πάλι (μου κάνει εντύπωση πως δεν το έχει αναφέρει κανείς αυτό στα τόσα vs που έχω διαβάσει).

2.) Το Store του είναι πολύ πίσω όμως...Με αρκετή σαβούρα.

3.) Κατηγορούσα την Apple για το wifi direct που δεν έβαλε στο 5 και πρέπει να πάρω το apple tv για να κάνω screen share στην smart tv (LG) αλλά διαπίστωσα πως και η Samsung το υποστηρίζει σχεδόν μόνος στις δικές της τηλεοράσεις...


Τα δύο πρώτα με ενοχλούν και εμένα έχω εγκαταστήσει και εγώ το swiftkey3 πολύ καλή εφαρμογή αλλά στο iPhone είναι λές και τα δάχτυλα πάνε από μόνα τους στο σωστό πλήκτρο, δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω.

Όσον αφορά το play store έχει χρήσιμες εφαρμογές αλλά και πολύ σκουπίδι και στην πλειοψηφία τους δεν αφήνουν την ίδια αίσθηση στην χρήση όπως αν χρησιμοποιούσες τις αντίστοιχες σε ένα iPhone.


Μια ερώτηση, για να βάλεις αυτά τα θέματα, πρέπει να έχεις root την συσκευή ή απλά τα βρίσκεις στο store? Δλδ εμείς για να έχουμε θέματα στην συσκευή ΠΡΕΠΕΙ να είσαι JB... στο S3 μπορείς και χωρίς root...?


Όχι δεν χρειάζεται να είσαι rooted για να βάλεις τους launchers και μέσω αυτών τα θέματα που ανέφερε ο φίλος.

#867   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 25/10/2012 - 20:45

Περαν του swiftkey3 υπάρχει και το smartkeyboard pro. που έχει και θέματα/skins (περισσότερα απο τα 8 του swiftkey). Αν το κατεβάσετε μπείτε στο φορουμ της εταιρίας και κατεβάστε και άλλα, έχει και iphone skins μόνο του (χωρις να πάτε να κατεβάσετε) που είναι ακριβώς ίδια με του iphone. Εχει την δυνατότητα να κάνεις calibrate στο πληκτρολόγιο και έτσι αν πάταγες κάτι άλλο, παραδίπλα, δε θα γίνεται μετά το calibrate. Το swiftkey δεν έχει τέτοιο, έχει όμως την δυνατότητα να μειώσετε το μέγεθος του πληκτρολογίου (και σε portait και σε landscape) μιας και με την μεγάλη οθόνη και normal/default μέγεθος απο το μικρό iphone-συνήθεια, δεν ξέρω τι πατάτε στην γρήγορη πληκτρολόγηση. Βαλτε το small να δείτε μήπως είναι αυτό. Δείτε τα μία αυτα που λέω. Προφανώς είναι επι πληρωμή και το smart keyboard pro, εχει trial ομως.

Τα κολλήματα είναι γενικό μερικών συσκευών του android, αν πάτε σε galaxy nexus που λέω δεν θα αντιμετωίσετε κανένα και δυστυχως (για τους αλλους) ακόμα και τα περισσότερα apps τρέχουν γρηγορότερα εκεί και με λιγότερα προβλήματα και είναι χειρότερη συσκευή σε specs απο το σ3.

το μαρκετ ανανεώνεται διαρκώς, δεν είναι οπως στο appstore, αλλα και παλι δεν το δεχονται όλες οι συσκευες αμέσως το update. Δεν εννοώ τα apps, αλλα τις ρυθμίσεις και την εμφάνιση του ίδιου του market.

Τελευταία επεξεργασία από: hyperlost, 25/10/2012 - 20:46


#868   GeoMB

GeoMB

    iPH Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/10/2012 - 22:16

Αν μιλάς για τον μαμίσιο player, τότε όταν αναπαράγεις ένα βίντεο, πάτα το αριστερό "πλήκτρο" δίπλα από το home button (το κουμπί για το μενού). Θα σου εμφανίσει κάποιες επιλογές, και θα πατήσεις Ρυθμίσεις. Η πρώτη επιλογή είναι η φωτεινότητα βίντεο, και ρύθμισέ την όπου θες...
Αν είναι άλλος player, απλά σέρνεις το δάκτυλο προς τα πάνω από την δεξιά μεριά της οθόνης, και χειρίζεσαι την φωτεινότητα (από την αριστερή χειρίζεσαι το volume).
Πες μου πώς πήγε μετά (αν τα κατάφερες δηλαδή)...

Tελεια φιλε μουηταν το πρωτο το οποιο αναφερεις,μου ειχε σπασει τα νευρα,ηταν στο αυτοματο και οποτε πατουσα αναπαραγωγη μου χαμηλωνε την φωτεινοτητα τρελα!!!Ευχαριστω!

#869   redcom7

redcom7

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Twitter:@redcom7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/10/2012 - 22:25

προσπαθω και εγω σκληρα να δω πως θα τα παω με τον καινουργιο μου Γαλαξια και το ΠΟΛΥΑΓΑΠΗΜΕΝΟ μου 4s ειναι απο εχθες στο συρταρι .. ποναει η καρδια μου να το βλεπω εκει αλλα πρεπει να δωσω μα ευκαιρια στον Γαλαξια ...

#870   GeoMB

GeoMB

    iPH Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/10/2012 - 22:38

Μια ερωτηση για το play store,οταν κατεβαζω μια εφαρμογη πριν μου λεει κατι για ΑΔΕΙΕΣ, τι ειναι ολα αυτα?Μπαινει δηλαδη σε προσωπικα αρχει κτλ οπως λεει και συλλεγει πληροφοριες δηλαδη,κατα ποσο σωστο ειναι αυτο?Και κατεβασα το Swiftkey 3 και το smartkeyboard pro και πριν τα κανω επιλογη μου λεει οτι θα αποθηκευει ολα μου τα μηνυματα που πληκτρολογω και Επαφες διευθυνσεις κτλ!Τρελο?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 22

0 μέλη, 22 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες