Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

OS X Mavericks: H νέα έκδοση του λειτουργικού της Apple με Finder tabs, Tags και Multiple Displays


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
780 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#541   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 23/10/2013 - 15:27

Μετά από πολύ ''παίδεμα΄΄ με τις παρακάτω οδηγίες έστρωσε και λύθηκε το πρόβλημα!

http://www.idownload...-final-version/

1) launch Mac App Store and leave it alone
2) launch finder go to system/library/core services and open SystemVersion.plist
3) try to change something in system version and it's going to say you have to create another file. click on OK.
4) open new file. change version to 10.8 in the 2 bottom lines.
5) now save it. your new file will be in documents. copy it
6) go back to Core Services. change original SystemVersion.plist file to whatever you want. then paste you new file here( don't forget to rename it as SystemVersion.plist)
7) go to App Store. click on the ''BIG MAVERICKS BANNER ON THE TOP'' then click free. 
B) it will ask you to enter your id information.
9) it should start downloading.
10) when it starts to download, quit from App Store. 
11) replace systemversion.plist file with original one. otherwise App Store won't launch
12) when you've done. relaunch App Store and you can see mavericks in purchased section!

 

*ο φάκελος CoreServices είναι στο HD/System/LibraryCoreServices

   την υπόλοιπη διαδικασία όπως την περιγράφει ο Mert Burge

 

Εγώ αν αλλάξω τα plist σε 10.8 δεν μου ανοίγει καν το απ-στορ.  :rolleyes:

 

Και περιμένω ακόμα να ξεκολλήσει ο σερβερ..! (ερορ 1004) 


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 23/10/2013 - 15:28

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#542   geokobyla

geokobyla

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Twitter:@@u_makemehappy
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 23/10/2013 - 15:28

γιασας σημερα κατεβαζα καπια βιβλιαρακια στο ibook μετα ηθελα να παω στην κατηγορια χωρας ρωσσια για να δω και εκει βιβλια μετα οταν γυρισα τα βιβλια μου ζητουσαν το ελληνικο apple id οταν το εβαζα φορτωναι αιονια και δεν με εβαζε μεσα εζβισα το ibook μεσο appzapper και τωρα δεν ξερω πως να το ξανα επαναγκαταστισω HELP!



#543   MHTSOSMAN

MHTSOSMAN

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2013 - 15:54

Παιδια μετα την εγκατασταση του mavericks , εχει κολλησει στο apple logo 20 λεπτα. Το ξαναεκανα εγκατασταση το ιδιο. Τι να κανω; Εκανα reset pram τιποτα

#544   tlgs

tlgs

    iPH Enthousiast

  • 365 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/10/2013 - 16:07

@iLuxus έκανα ακριβώς την διαδικασία όπως την λέει.

Το SystemVersion.plist το έκανα OLDSystemVersion.plist

και στο τέλος το άλλαξα πάλι σε SystemVersion.plist

Όλα άψογα! Όπως τα λέει!

 

Πέρασα την έκδοση του app store πάνω από την GM 13A603 (μήπως υπήρχε τίποτα περίεργο στην .torrent GM) 

Είναι και σε αυτήν ο ίδιος αριθμός 13Α603, κι εγώ "ήσυχος"



#545   Serpent

Serpent

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Economist_GR

Δημοσίευση 23/10/2013 - 17:16

Δεν ισχύει αυτό.Αν η ενεργοποίηση έγινε μετά την 1η Σεπτεμβρίου,όταν περάσεις το ios 7 τα κατεβάζεις δωρεάν.Και βεβαίως κατεβαίνουn δωρεάν και στις άλλες ios συσκευές, ακόμη κι αν είναι παλιές μεσω cloud.Ενεργοποίησα ipad mini στις 22 Σεπτεμβρίου κι όταν αναβάθμισα σε ios 7 κατέβηκαν δωρεάν.Ταυτόχρονα κατέβηκαν σε περσινό 5άρι και σε ipad 3.

Επιβεβαιωνω.. ... Τελικα δεν κρατηθηκα και απο  6,1,4 πηγα σε ιος 7... Ολες οι εφαρμογες ilife kai iwork ειναι free ακομα και για συσκευες μη προεγκατεστιμενς με 7αρια.. Αρκει να ειναι μετα την 1 Σεπτεμβριου//



#546   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 23/10/2013 - 17:23

@iLuxus έκανα ακριβώς την διαδικασία όπως την λέει.

Το SystemVersion.plist το έκανα OLDSystemVersion.plist

και στο τέλος το άλλαξα πάλι σε SystemVersion.plist

Όλα άψογα! Όπως τα λέει!

 

Πέρασα την έκδοση του app store πάνω από την GM 13A603 (μήπως υπήρχε τίποτα περίεργο στην .torrent GM) 

Είναι και σε αυτήν ο ίδιος αριθμός 13Α603, κι εγώ "ήσυχος"

 

Nαι εντάξει, και εγώ την ονόμασα SystemVersion1.plist,  και έβαλα το μετατροποποιημένο πλιστ με την κανονική ονομασία του άλλου,  αλλα δεν μου άνοιγε καθόλου. 

 

​Ενιγεουι, για το ψυχολογικό είναι βασικά, μιας που οι εκδόσεις είναι ακριβώς οι ίδιες.

 

​Οσο για το 'περίεργο' που θα μπορούσε ενδεχομένως να έχει όπως λες, να είσαι σίγουρος ότι θα το έχει ακόμα, μιας που τέτοιου είδους μαλ-γουεαρς δεν βγαίνουν τόσο εύκολα με μια αναβάθμιση.  ;-)


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#547   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 23/10/2013 - 17:54

Nαι εντάξει, και εγώ την ονόμασα SystemVersion1.plist,  και έβαλα το μετατροποποιημένο πλιστ με την κανονική ονομασία του άλλου,  αλλα δεν μου άνοιγε καθόλου. 

 

​Ενιγεουι, για το ψυχολογικό είναι βασικά, μιας που οι εκδόσεις είναι ακριβώς οι ίδιες.

 

​Οσο για το 'περίεργο' που θα μπορούσε ενδεχομένως να έχει όπως λες, να είσαι σίγουρος ότι θα το έχει ακόμα, μιας που τέτοιου είδους μαλ-γουεαρς δεν βγαίνουν τόσο εύκολα με μια αναβάθμιση.  ;-)

 

Λουκά μου σε βλέπω λόγω συνθηκών (και θείας τιμωρίας) να το ψήνεις για Clean Install :P

 

Εγω προσωπικά πάντως δεν είχα θέμα, διάβασα πως μερικοί είχαν παρ όλα αυτά.. απλά φρόντισα σα καλό και φρόνιμο παιδί που είμαι :D να πάρω ένα Full Time Machine Backup για καθε παν ενδεχόμενο.

 

Όλα καλά πήγαν, η επόμενη φορά που θα γίνει Clean Install θα ναι όταν βρω χρόνο να αξιωθώ να βάλω SSD 



#548   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 23/10/2013 - 18:01

Λουκά μου σε βλέπω λόγω συνθηκών (και θείας τιμωρίας) να το ψήνεις για Clean Install :P

 

Εγω προσωπικά πάντως δεν είχα θέμα, διάβασα πως μερικοί είχαν παρ όλα αυτά.. απλά φρόντισα σα καλό και φρόνιμο παιδί που είμαι :D να πάρω ένα Full Time Machine Backup για καθε παν ενδεχόμενο.

 

Όλα καλά πήγαν, η επόμενη φορά που θα γίνει Clean Install θα ναι όταν βρω χρόνο να αξιωθώ να βάλω SSD 

 

Κλιν ανσταλ μονο αν κολλήσει το σύμπαν!  :rolleyes:

 

Το μπουταμπλ κλειδάκι το έχω έτοιμο και εγώ με το τελευταίο build number αλλα από τορεντ. Είναι καθαρά ψυχολογικό, μιας που οι εκδόσεις είναι ακριβώς οι ίδιες.

 

Πάρε τώρα που είναι χαμηλές οι τιμές. (ssd) ;-)


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#549   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 23/10/2013 - 18:01

Διαβαζει, απο μονο του NTFS σκληρους? :o  



#550   efthimisl

efthimisl

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 23/10/2013 - 18:03

Διαβαζει, απο μονο του NTFS σκληρους? :o

Ναι αλλα αν δεν κάνω λάθος δεν μπορείς να γράψεις τίποτα σε αυτούς!

#551   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 23/10/2013 - 18:06

Κλιν ανσταλ μονο αν κολλήσει το σύμπαν!  :rolleyes:

 

Το μπουταμπλ κλειδάκι το έχω έτοιμο και εγώ με το τελευταίο build number αλλα από τορεντ. Είναι καθαρά ψυχολογικό, μιας που οι εκδόσεις είναι ακριβώς οι ίδιες.

 

Πάρε τώρα που είναι χαμηλές οι τιμές. (ssd) ;-)

 

Και γω με το που κατέβασα την τελευταία GM (είχα τη προηγούμενη), φεύγω για μια δουλιτσα, γυρνάω και είχε βγεί ήδη η επίσημη στο App Store :P

 

Ααχ μη παίζεις με τον πόνο μου.. για τον Samsung Evo 256gb το ψήνω, αλλά η γυναίκα θέλει άσπρο mini με γαλάζιο Cover.. μεγάλο δίλλημα και δε ξέρω αν αξίζει το ρίσκο ο samsung..μπροστά στη μουρμούρα που θα φάω! :P



#552   MHTSOSMAN

MHTSOSMAN

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2013 - 18:06

Πρεπει να γινει clean install; Γιατι σε αναβαθμιση σε μακ προ του 2008 δεν μπουταρει. Ειχα και bootcamp σε αλλο δισκο εκεινος δουλευει κανονικα. Εκανα reset pram, ξανα εγκατασταση, repair permissions, repair disk . Τιποτα μενει κολλημενο στο μηλο. Κανεις να με βοηθησει;

#553   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 23/10/2013 - 18:11

Διαβαζει, απο μονο του NTFS σκληρους? :o

Απο Snow Leopard εποχή θυμάμαι μπορούσες με μια απλή εντολή στο Terminal να ενεργοποιήσεις εγγενή εγγραφή σε NTFS δίσκους, για καποιο λόγο (νομικό πιθανον) δεν την ενεργοποίησαν ποτέ.

 

Η πιο αξιόπιστη λύση για μενα προσωπικά είναι το Paragon NTFS και το χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια..δε με κρέμασε ποτέ. Εν αντιθέσει το Tuxera NTFS (βασιζεται στο NTFS-3G της Google) ήταν ώρες ώρες κλάφτα χαραλαμπέ! Προχειρατζίδικο σα λύση με ακανόνιστη συμπεριφορά και φάγωμα Resources (Cpu cycles, Ram).

 

Μάλιστα υποστηρίζεται στο Mavericks κανονικά το Paragon NTFS (εκδοση 10.1.78 αν θυμαμαι καλα)



#554   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 23/10/2013 - 18:12

Πρεπει να γινει clean install; Γιατι σε αναβαθμιση σε μακ προ του 2008 δεν μπουταρει. Ειχα και bootcamp σε αλλο δισκο εκεινος δουλευει κανονικα. Εκανα reset pram, ξανα εγκατασταση, repair permissions, repair disk . Τιποτα μενει κολλημενο στο μηλο. Κανεις να με βοηθησει;

 

Αν έχεις προβλήματα (και εχεις πάρει Backup φυσικα) καλύτερα καντο Clean install, για να μη μπλέκεις με Single User mode και κονσόλες..



#555   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 23/10/2013 - 18:18

Και γω με το που κατέβασα την τελευταία GM (είχα τη προηγούμενη), φεύγω για μια δουλιτσα, γυρνάω και είχε βγεί ήδη η επίσημη στο App Store :P

 

Ααχ μη παίζεις με τον πόνο μου.. για τον Samsung Evo 256gb το ψήνω, αλλά η γυναίκα θέλει άσπρο mini με γαλάζιο Cover.. μεγάλο δίλλημα και δε ξέρω αν αξίζει το ρίσκο ο samsung..μπροστά στη μουρμούρα που θα φάω! :P

 

Φιλε μου να θυμάσαι απλώς ότι την μουρμουρα δεν πρόκειται να την γλιτώσεις ποτέ! 

Τι σήμερα τι αύριο τι τώρα που λέει και το γνωστό άσμα. 

 

Οποτε πάρε  τον σαμσουνγκ να γουστάρεις, και ας πάει και το παλιάμπελο!  :P


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες