Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 19 ψήφοι

[Οδηγός] Υποβάθμιση Carrier Settings σε Cosmote/Vodafone (Επιστροφή του 3G διακόπτη/Καλύτερη μπαταρία)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1920 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1801   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 13/01/2015 - 21:13

Προσωπικά θεωρώ πιο βολικό τρόπο τον παρακάτω (και έχω την εντύπωση ότι έτσι μπορεί να έχει καθένας όλους τους διακόπτες χωρίς κολλήματα, safe mode, κλπ). Τονίζω ότι τα παρακάτω είναι βήματα που έχουν προτείνει άλλα παιδιά εδώ μέσα, κι όχι δικά μου, απλά τα αντιγράφω εδώ αφού προσπάθησα λίγο να τα ενοποιήσω και να τα συμμαζέψω σε έναν οδηγό - αλλά και για να μην τα ψάχνει ο κόσμος σε 2 διαφορετικά παλαιότερα posts:

 

1) Εγκαθιστούμε από Cydia τα CCControls και Filza File Manager (καλύτερος από το iFile)
 
2) Εγκαθιστούμε από Cydia το Rubik (Το συγκεκριμένο tweak αν το έχουμε enabled κλείνει τα δεδομένα και το 3g όταν συνδεθούμε σε κάποιο wifi ή κλειδώσουμε τη συσκευή). Το σημαντικότερο στο συγκεκριμένο tweak είναι ότι ακόμα και χωρίς να το έχουμε ενεργοποιημένο, μας δίνει την δυνατότητα να έχουμε έναν διακόπτη 3g στο control center (εγώ τον ενεργοποίησα μέσω του cccontrols) αν έχουμε το flipswitch (με το cccontrols εγκαθίσταται κι αυτό). Έχοντας μόνιμα απενεργοποιημένο το Rubik ο διακόπτης 3G που έχει προστεθεί δεν χάνεται, και όταν ανοίγουμε τον διακόπτη του 3g μέσω του cccontrols μας γυρνάει σε 3g και όταν τον κλείνουμε μας γυρνάει σε 2g. 
 
3) Βάζουμε τη συσκευή σε airplane mode
 
4) Με Filza File Manager στην διαδρομή var/mobile/library/carrier bundles/overlay θα δούμε 2 αρχεία , επιλέγουμε αυτό που δεν περιέχει την λέξη default. Μόλις το ανοίξουμε επιλέγουμε Enable4GBDefault και από value yes το απενεργοποιουμε σε no. Back-Save-Done μετα.
 
5) Απενεργοποιούμε το airplane mode
 
Πλέον έχουμε τους διακόπτες που θέλουμε.
 
- Μόνο θέμα που υπάρχει είναι ότι κάθε φορά που κάνουμε reboot στην συσκευή πρέπει να ξανακάνουμε την διαδικασία από την αρχή για να έχουμε 2g/3g/4g πίσω. Αλλά αλήθεια πόσες φορές θα χρειαστεί να κανουμε reboot; Εγώ σχεδόν ποτέ δεν κάνω. Επίσης αν όντως χρειαστεί να κάνουμε reboot, μπαίνοντας στον Filza μας πηγαίνει κατευθείαν στο folder που είμασταν και πριν, οπότε η διαδικασία είναι σύντομη... (βήμα 4). 
 
*Να σημειώσω ότι κι εγώ δεν έχω ενεργοποιήσει μέσω cosmote το 4g - το θεωρώ άχρηστο ακόμα στη χώρα μας με την κάλυψη που υπάρχει. Φαντάζομαι αν το χει κάποιος ενεργοποιημένο από τον πάροχο, μπορεί να χρησιμοποιεί και τον διακόπτη 4G/LTE. Τουλάχιστον εμένα με πηγαίνει κανονικά στις ρυθμίσεις σε 4G - χωρίς κολλήματα, όταν πατάω τον σχετικό διακόπτη στο CCControls. Αν μπορεί κάποιος (που έχει το 4G ενεργοποιημένο στο πρόγραμμά του από τον πάροχο) να μας επιβεβαιώσει ότι λειτουργεί σωστά κι αυτό...;
 
 
credits στους χρήστες toliscs, userk

Τελευταία επεξεργασία από: stark, 13/01/2015 - 21:15


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1802   tzo1

tzo1

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 13/01/2015 - 21:16

Κάτι έκανες λάθος. Βάλτο σε airplane και ξανακαντο.

Thanks.Βασικα εκλεινα τα δεδομενα οπως λεει ο οδηγος αλλα μονο αφου το εβαλα σε airplane mode εστρωσε.



#1803   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.434 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/01/2015 - 21:37

Προσωπικά θεωρώ πιο βολικό τρόπο τον παρακάτω (και έχω την εντύπωση ότι έτσι μπορεί να έχει καθένας όλους τους διακόπτες χωρίς κολλήματα, safe mode, κλπ). Τονίζω ότι τα παρακάτω είναι βήματα που έχουν προτείνει άλλα παιδιά εδώ μέσα, κι όχι δικά μου, απλά τα αντιγράφω εδώ αφού προσπάθησα λίγο να τα ενοποιήσω και να τα συμμαζέψω σε έναν οδηγό - αλλά και για να μην τα ψάχνει ο κόσμος σε 2 διαφορετικά παλαιότερα posts:

1) Εγκαθιστούμε από Cydia τα CCControls και Filza File Manager (καλύτερος από το iFile)

2) Εγκαθιστούμε από Cydia το Rubik (Το συγκεκριμένο tweak αν το έχουμε enabled κλείνει τα δεδομένα και το 3g όταν συνδεθούμε σε κάποιο wifi ή κλειδώσουμε τη συσκευή). Το σημαντικότερο στο συγκεκριμένο tweak είναι ότι ακόμα και χωρίς να το έχουμε ενεργοποιημένο, μας δίνει την δυνατότητα να έχουμε έναν διακόπτη 3g στο control center (εγώ τον ενεργοποίησα μέσω του cccontrols) αν έχουμε το flipswitch (με το cccontrols εγκαθίσταται κι αυτό). Έχοντας μόνιμα απενεργοποιημένο το Rubik ο διακόπτης 3G που έχει προστεθεί δεν χάνεται, και όταν ανοίγουμε τον διακόπτη του 3g μέσω του cccontrols μας γυρνάει σε 3g και όταν τον κλείνουμε μας γυρνάει σε 2g.

3) Βάζουμε τη συσκευή σε airplane mode

4) Με Filza File Manager στην διαδρομή var/mobile/library/carrier bundles/overlay θα δούμε 2 αρχεία , επιλέγουμε αυτό που δεν περιέχει την λέξη default. Μόλις το ανοίξουμε επιλέγουμε Enable4GBDefault και από value yes το απενεργοποιουμε σε no. Back-Save-Done μετα.

5) Απενεργοποιούμε το airplane mode

Πλέον έχουμε τους διακόπτες που θέλουμε.

- Μόνο θέμα που υπάρχει είναι ότι κάθε φορά που κάνουμε reboot στην συσκευή πρέπει να ξανακάνουμε την διαδικασία από την αρχή για να έχουμε 2g/3g/4g πίσω. Αλλά αλήθεια πόσες φορές θα χρειαστεί να κανουμε reboot; Εγώ σχεδόν ποτέ δεν κάνω. Επίσης αν όντως χρειαστεί να κάνουμε reboot, μπαίνοντας στον Filza μας πηγαίνει κατευθείαν στο folder που είμασταν και πριν, οπότε η διαδικασία είναι σύντομη... (βήμα 4).

*Να σημειώσω ότι κι εγώ δεν έχω ενεργοποιήσει μέσω cosmote το 4g - το θεωρώ άχρηστο ακόμα στη χώρα μας με την κάλυψη που υπάρχει. Φαντάζομαι αν το χει κάποιος ενεργοποιημένο από τον πάροχο, μπορεί να χρησιμοποιεί και τον διακόπτη 4G/LTE. Τουλάχιστον εμένα με πηγαίνει κανονικά στις ρυθμίσεις σε 4G - χωρίς κολλήματα, όταν πατάω τον σχετικό διακόπτη στο CCControls. Αν μπορεί κάποιος (που έχει το 4G ενεργοποιημένο στο πρόγραμμά του από τον πάροχο) να μας επιβεβαιώσει ότι λειτουργεί σωστά κι αυτό...;


credits στους χρήστες toliscs, userk

Οτι πατας ενεργοποιειτε κανονικα,4G ή το 3G!με rubik ολα δουλευουν αφογα,και εχεις ολους τους διακοπτες λειτουργικους και ωραιους...!

#1804   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 13/01/2015 - 21:41

Οτι πατας ενεργοποιειτε κανονικα,4G ή το 3G!με rubik ολα δουλευουν αφογα,και εχεις ολους τους διακοπτες λειτουργικους και ωραιους...!

Τότε νομίζω ότι είναι όντως πολύ καλή λύση αν κάποιος θέλεις να έχει όλους τους διακόπτες χωρίς θέματα.



#1805   fyd

fyd

    iPH Member

  • 263 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 13/01/2015 - 22:31

για wind τιποτα ακομα?



#1806   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 14/01/2015 - 10:36

Ενεργοποίησα κι εγώ το 4G/LTE απο την Cosmote και όλοι οι διακόπτες λειτουργούν μια χαρά χωρίς προβλήματα.

Οτι πατας ενεργοποιειτε κανονικα,4G ή το 3G!με rubik ολα δουλευουν αφογα,και εχεις ολους τους διακοπτες λειτουργικους και ωραιους...!



#1807   fragment

fragment

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:dennmtr

Δημοσίευση 14/01/2015 - 13:40

Αναβάθμισε το κάριέρ της Vodafone αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν παίζει 4g όταν επιλέγω τον διακόπτη lte . Ως εκ τούτου μου εμφανίζει το λογότυπο της Vodafone ως Vodafone Gr κ όχι Vfgr

#1808   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.887 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/01/2015 - 13:43

Αναβάθμισε το κάριέρ της Vodafone αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν παίζει 4g όταν επιλέγω τον διακόπτη lte . Ως εκ τούτου μου εμφανίζει το λογότυπο της Vodafone ως Vodafone Gr κ όχι Vfgr

τώρα έγινε αυτό ?



#1809   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 14/01/2015 - 13:53

Αναβάθμισε το κάριέρ της Vodafone αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν παίζει 4g όταν επιλέγω τον διακόπτη lte . Ως εκ τούτου μου εμφανίζει το λογότυπο της Vodafone ως Vodafone Gr κ όχι Vfgr

 

Εγω με Voda εχω κανονικα 4G.


You'll Never Walk Alone


#1810   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.887 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/01/2015 - 13:57

τι Carrier σας λέει τώρα ? 



#1811   fragment

fragment

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:dennmtr

Δημοσίευση 14/01/2015 - 14:06

18.0

#1812   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.887 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/01/2015 - 14:10

18.0 έχω και εγώ είναι από την 8,1,1 αυτό δεν είναι νέο Update .



#1813   fragment

fragment

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:dennmtr

Δημοσίευση 14/01/2015 - 14:11

Wtf θα ξαναδοκιμασω στον κατάλογο Vodafone gr bundle δε τα διαγράφω/αντικαθιστώ;

#1814   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.898 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 14/01/2015 - 14:21

τελειως κουφό πήρα απο το ενα iphone 6 plus τις WIND τα carrier settings 18.0 τα εβαλα στο δικό μου που ειχε 18.1 και παρολο το reboot  που εκανα παραμενει 18.1 στο τηλεφωνο μου.



#1815   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.887 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/01/2015 - 14:23

πήρες όλο τον φάκελο ?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 13

0 μέλη, 13 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες