Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα συγχρονισμου φωτογραφιών μετα απο jailbreak..!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   DrLou

DrLou

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 15/12/2009 - 15:42

Παιδιά Βοήθεια!! Εψαξα ολο σχεδόν το φορουμ αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο.
Λοιπον..
Εχω ενα iPhone 3Gs 16GB με τη προηγουμενη Bootrom αγορασμενο απο Ελλαδα (Vodafone) το οποιο το συγχρονιζω με το Macbook μου.

Ακολουθησα ολες τις οδηγιες που υπαρχουν στο forum, κατεβασα blackrain RC3, εκανα Restore το iPhone (Restore from Back up), εκανα jailbreak κανονικα, εβαλα το cydia, το SSH, το Mobile Terminal, τα SBSettings, τo source του hackulo, εβαλα και κανα 2 πανακριβες σπασμενες εφαρμογες που ηθελα σα παιδι και εγω... Ολα δουλεψαν κομπλέ..

Εκανα συγχρονισμο... και μπηκαν ολα εκτος απο τις φωτογραφιες.. Μολις εγραφε "Syncing Photos" κολουσε λιγο το iTunes και μετα μου εβγαζε μηνυμα "The iPhone cannot be synced. The required file cannot be found." Ολα τα υπολοιπα συγχρονιζονται κανονικοτατα.. παιζουν μια χαρα στο iPhone.. Εκτος απο τις φωτογραφιες..

Οσες ειχα στο camera roll μπαινουν κανονικα.. Στα Mac εχει επιλογη το iTunes να συγχρονιζει φωτος ειτε απο αυτες που εχεις στο προγραμμα iPhoto (που χρησιμοποιω μονιμως κ απο οπου εκανα μεχρι προτινως sync) ειτε απο καποιο φακελο που επιλεγεις. Δοκιμασα το δευτερο τροπο μετα και τις εβαλε κανονικοτατα! Μονο που οι φακελοι μου δεν ειναι ταχτοποιημενοι (για την ακριβεια ειναι μπαχαλο) και δε θελω να τους χρησιμοποιω.. Ανοιξα το iPhoto (μηπως ειχε αυτο καποιο προβλημα) αλλα ετρεχε κανονικοτατα κ απροβληματιστα..

Λεω, μακακια εκανα ο τρομπας.. Ξανακοιταω τις οδηγιες στο forum.. Ξανα κανω ολη τη διαδικασια απο την αρχη.. παλι βεβαια restore from back up.. Ξαναδοκιμαζω μετα.. και παλι τα ιδια οπως σας ειπα παραπανω..
Επομενο βημα μου θα ειναι ενα clean restore.. Αλλα προσπαθω να το αποφυγω.. Χωρια που δεν ειμαι και σιγουρος αν θα φτιαξει το προβλημα.. Μετα το δευτερο restore from back up και πριν κανω jailbreak δοκιμασα να συγχρονισω τις φωτο μου, αλλα παλι δεν τις συγχρονιζε..!!!

Καμια ιδεα κανεις?


Και με συγχωρητε αν σας ζαλισα..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DrLou

DrLou

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 16/12/2009 - 22:13

Update..

Τελικα διαπιστωσα οτι δεν εχει προβλημα ο Mac μου ή το iTunes.. αλλα το iPhone. Η εφαρμογη Photos μεσα στο iPhone οταν ανοιγει δεν εμφανιζει κανονικα (γαλαζια) την μπαρα πανω πανω οπως με τις υπολοιπες εφαρμογες, αλλα γκρι. Το κανει ακομα και οταν συγχρονιζω καποιες φωτο με τον δευτερο τροπο που περιγραφω στο προηγουμενο post.. Κατι παιζει με τους φακελους αυτης της εφαρμογης.. εριξα μια ματια μεσω SSH αλλα γινεται χαμος.. δεν εβγαλα ακρη..

Αν καποιος χρηστης Mac εχει ιδεα ποιους φακελους θα πρεπει να κοιταξω στο iPhone ή τι φακελοι πρεπει να υπαρχουν..

Ευχαριστώ πολύ..

Update 2nd...

Αφου δεν εβγαλα ακρη εκανα ενα Clean Restore.. Αλλα το προβλημα παραμένει!!!!
Εχω το iPhone σε default settings με την 3.1.2 εγκατεστημενη.. χωρις να εχω πειραξει τιποτα!

Εκτος απο clean restore τι αλλο μπορω να κανω?????

Update 3rd (final..)

Τη βρηκα τη λυση τελικα...

problem solved..

Τελευταία επεξεργασία από: AlexK, 19/12/2009 - 00:16
Τα σχόλια συγχωνεύθηκαν


#3   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 19/12/2009 - 00:03

Τι έφταιγε τελικά? και ποια ήταν η λύση?

#4   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 19/12/2009 - 00:23

Έχω κ εγώ πρόβλημα με τις εικόνες . Όταν παταω το photo για να βάλω φάκελο μου πετάει το iTunes ότι, Το στοιχείο 'iTunes' σταμάτησε να λειτουργεί

#5   DrLou

DrLou

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 19/12/2009 - 05:52

Τι έφταιγε τελικά? και ποια ήταν η λύση?



Ε αφου δεν εστρωσε με clean restore.. Λεω ρε φουστη μου αλλου ειναι η μακακια... στο mac..
Τελικα θυμιθηκα οτι ειχα μπει στο φακελο εγκαταστασης του προγραματος(Package) iPhoto στο mac 5-6 μερες πριν κανω jb και ειχα σβησει μια library(ενα file) που μου φαινοταν αχριστη... Τελικα ηταν για το iPhone.... :D
Επανεγκατεστισα το iPhoto και ολα κομπλε...

Τσαμπα το clean restore... αλλα ετσι ειναι..
οποιος δεν εχει μυαλο εχει ποδια... <_<

#6   rouxlas

rouxlas

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2009 - 09:49

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ αλλά σε Windows Xp.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες