Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Περι τιμης μεταχειρισμενων iphone 5s την γνωμη σας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
163 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.640 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 26/11/2014 - 19:46

άργησα και εφυγα αλλά επλίζω να μην παραμένεις εσυ..

Σε πρόσβαλα με το Γκουσόπουλος ? λεπτομέρειες..


Εγω εχω φυγει εδω και κατι χρονια.

Απλα πριν 1 μηνα ησουν και εσυ θυμα. Εσυ το ειπες.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.766 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 26/11/2014 - 19:47

Φερεφωνα των σκρουτζομαγαζων ή των τσουχτερων παροχων θα γινουμε τωρα ;



#93   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 26/11/2014 - 19:48

Όχι. Φερέφωνα του συμφέροντος της τσέπης μας...



#94   eliasplatsis

eliasplatsis

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 26/11/2014 - 19:50

Και για να συμπληρώσω και κάτι, αν η λογική σου ήταν σωστή, θα έπρεπε να το δώσεις κάτω από 350, μιας και τις ίδιες μέρες ο Γερμανός μοίραζε τα 5S 64άρια στα 489... Ελληνικό από τα αγαπημένα σου μαγαζιά. Τότε δεν παίζει ρόλο η "επίσημη αξία"???

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά παραπάνω... Ανέφερα για την αρχική αξία που το απέκτησα και όχι της όποιας προσφοράς τρέχει αυτό το διάστημα... και πέρυσι που βρισκόμουν στην Κύπρο το Public είχε προσφορά το 5S 16gb στα 599 και συγκεκριμένα τα Χριστούγεννα 2 μήνες μετά την επίσημη προμήθευση στα καταστήματα... Δεν νομίζω όμως πως αυτοί που το αγόρασαν 739 ευρώ θα είναι υποχρεωμένοι να το πουλήσουν βάση της τιμής των 600...



#95   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.766 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 26/11/2014 - 19:50

Τοτε δεν μπορειτε να ραπιζετε καποιον για την κοστολογηση που θεωρει οτι μπορει να κανει σε κατι που εχει ηδη πληρωσει

 

Εξαλλου, και στα σκρουτζομαγαζα, δεν ηταν αυτες οι τιμες περσι ή πριν 6 μηνες, οπως ειναι σημερα



#96   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 26/11/2014 - 19:52

Ρε παιδιά είναι απλά τα πράγματα, γιατί να πρέπει να πάρω κάτι απο μεγάλη αλυσίδα όπως η vodafone 740 και όχι απο ένα ελληνικό μαγαζί 200 ευρώ ποιο κάτω όταν μιλάμε για το ίδιο προιόν και με ακριβώς τα ίδια προτερήματα που δίνουν και οι δύο? ΅ξάλλου αν δεν κάνω άθος η vodafone είναι ξένη πολυεθνική !!!



#97   eliasplatsis

eliasplatsis

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 26/11/2014 - 19:54

Φερεφωνα των σκρουτζομαγαζων ή των τσουχτερων παροχων θα γινουμε τωρα ;

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό... Εγώ μπορεί να έχω κόλλημα και να θέλω το κινητό μου να είναι Ελληνικό και φυσικά έχω χε...να τα μαγαζιά τύπου Γερμανός, Vodafone κτλπ. Απλά σαν αγοραστής πιστεύω πως πρέπει να γνωρίζεις την χώρα εισαγωγής και όχι να σε κοροιδεύουν μέσα στα μούτρα σου... Αν μου εξασφάλιζαν Ελληνική συσκευή θα ήμουν απο τους πρώτους που θα αγόραζα απο σκρουτζομάγαζο...



#98   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 26/11/2014 - 19:56

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά παραπάνω... Ανέφερα για την αρχική αξία που το απέκτησα και όχι της όποιας προσφοράς τρέχει αυτό το διάστημα... και πέρυσι που βρισκόμουν στην Κύπρο το Public είχε προσφορά το 5S 16gb στα 599 και συγκεκριμένα τα Χριστούγεννα 2 μήνες μετά την επίσημη προμήθευση στα καταστήματα... Δεν νομίζω όμως πως αυτοί που το αγόρασαν 739 ευρώ θα είναι υποχρεωμένοι να το πουλήσουν βάση της τιμής των 600...

Ούτε και αυτοί που μπορούν να το αγοράσουν 480 να είναι υποχρεωμένοι να ακούσουν τα παραμύθια του οποιουδήποτε περί ανωτερότητας της ελληνικής συσκευής... ;)

 

Τοτε δεν μπορειτε να ραπιζετε καποιον για την κοστολογηση που θεωρει οτι μπορει να κανει σε κατι που εχει ηδη πληρωσει

 

Εξαλλου, και στα σκρουτζομαγαζα, δεν ηταν αυτες οι τιμες περσι ή πριν 6 μηνες, οπως ειναι σημερα

Αν ένα πράγμα έχω πει Πολλάκις εδώ μέσα είναι ότι ο καθένας πουλάει και αγοράζει ΟΣΟ γουστάρει.

 

Η ένστασή μου σε αυτό που γράφτηκε ήταν ότι το ελληνικό ΙΜΕΙ είναι καλύτερο από το ξένο. Αυτό και ζήτησα να αποσαφηνιστεί. Σε ΤΙΠΟΤΑ δεν διαφέρουν.



#99   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 26/11/2014 - 19:58

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό... Εγώ μπορεί να έχω κόλλημα και να θέλω το κινητό μου να είναι Ελληνικό και φυσικά έχω χε...να τα μαγαζιά τύπου Γερμανός, Vodafone κτλπ. Απλά σαν αγοραστής πιστεύω πως πρέπει να γνωρίζεις την χώρα εισαγωγής και όχι να σε κοροιδεύουν μέσα στα μούτρα σου... Αν μου εξασφάλιζαν Ελληνική συσκευή θα ήμουν απο τους πρώτους που θα αγόραζα απο σκρουτζομάγαζο...

Εξακολουθείς να μην μου εξηγείς το τι σε ενδιαφέρει η χώρα εισαγωγής όμως...

 

Συγγνώμη που θα στο πω αλλά έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι αυτή σου η εμμονή με τα επίσημα καταστήματα δεν είναι και τόσο τυχαία...



#100   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:05

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό... Εγώ μπορεί να έχω κόλλημα και να θέλω το κινητό μου να είναι Ελληνικό και φυσικά έχω χε...να τα μαγαζιά τύπου Γερμανός, Vodafone κτλπ. Απλά σαν αγοραστής πιστεύω πως πρέπει να γνωρίζεις την χώρα εισαγωγής και όχι να σε κοροιδεύουν μέσα στα μούτρα σου... Αν μου εξασφάλιζαν Ελληνική συσκευή θα ήμουν απο τους πρώτους που θα αγόραζα απο σκρουτζομάγαζο...

Τι εννοείς "Ελληνικό" ; Δεν υπάρχει Ελληνικό και ξένο. Ολα ίδια είναι. Απλα το ένα έρχεται στην Ελλάδα (απ' έξω προφανώς) με 200+ κέρδος για εταιρείες και μεσάζοντες, και το άλλο επίσης στη χώρα μας απ'εξω  σε καλύτερη τιμή και χωρίς τα εγχώρια χαράτσια.



#101   eliasplatsis

eliasplatsis

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:05

Εξακολουθείς να μην μου εξηγείς το τι σε ενδιαφέρει η χώρα εισαγωγής όμως...

 

Συγγνώμη που θα στο πω αλλά έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι αυτή σου η εμμονή με τα επίσημα καταστήματα δεν είναι και τόσο τυχαία...

Όπα γιατί νομίζω ξεφεύγουμε λίγο απο το θέμα... Δές σε παρακαλώ τι έχω γράψει πιο πίσω και αν λέω κάπου περί ανωτερότητας των Ελληνικών συσκευών έναντι των άλλων και αν λέω κάπου αυτό που αναφέρεις τότε έχω κάνει λάθος εγώ...Απλά λέω και θα συνεχίσω να το λέω πως δεν πρέπει κάποιος να κατακρίνεται ότι πουλάει ένα κινητό ''ακριβό'' ενώ το έχει χρυσοπληρώσει και να έχει ο άλλος απαίτηση να το πουλήσει βάση των τιμών ενός σκουτζομάγαζου...



#102   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.766 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:09

Ούτε και αυτοί που μπορούν να το αγοράσουν 480 να είναι υποχρεωμένοι να ακούσουν τα παραμύθια του οποιουδήποτε περί ανωτερότητας της ελληνικής συσκευής... ;)

 

Αν ένα πράγμα έχω πει Πολλάκις εδώ μέσα είναι ότι ο καθένας πουλάει και αγοράζει ΟΣΟ γουστάρει.

 

Η ένστασή μου σε αυτό που γράφτηκε ήταν ότι το ελληνικό ΙΜΕΙ είναι καλύτερο από το ξένο. Αυτό και ζήτησα να αποσαφηνιστεί. Σε ΤΙΠΟΤΑ δεν διαφέρουν.

 

Φυσικα και δεν διαφερουν

Ιδιαιτερα απο την στιγμη που πλεον μας καλυπτει η νομοθεσια

 

Προσεξε ομως το "πλεον", ως περσι (αλλα ακομη και φετος) ειχαμε πολλες διενεξεις ωσπου να χωνεψουν τα καταστηματα τι πολιτικη οφειλουν να εχουν προς τους πελατες τους

 

Και περιμενω οταν μιλαω με σκρουτζομαγαζο και μου λενε "ευρωπαικο μοντελο" να ξερω απο ποια χωρα εισαγεται, αφου εχουν τα τιμολογια τους κανονικα

Δεν μ ενδιαφερει ο κεντρικος προμηθευτης τους, ουτε με ενδιαφερει να μου τον πουν

 

Το "κοστολογει οσο" θελει, ειναι πολυ σχετικο



#103   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:09

Ο καθένας πουλάει όσο θέλει και ο καθένας αντίστοιχα αγοράζει όσο θέλει.

 

Εσύ δεν μπορείς να υποχρεώσεις κάποιον να αγοράσει όσο πουλάς και αυτός δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να πέσεις.

 

Υπάρχει μία γενική τάση στην αγορά και αυτή είναι που λίγο πολύ καθορίζει τις τιμές. Αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο.

 

Εσύ όμως προσπάθησες επί πολλά ποστ να μας πεις ότι έχουν καλύτερη κάλυψη, ότι "ελληνικό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο" και άλλα τέτοια:

 

 

Προσωπικά το κεφάλι μου ήσυχο σε τυχόν τεχνικό πρόβλημα όσο βρίσκεται στην κατοχή μου καθώς και του μετέπειτα αγοραστή ενώ βρίσκεται σε εγγύηση... Αποψή μου πάντα η οποία ίσως κάποιοι να την θεωρούν λάθος...

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό... Εγώ μπορεί να έχω κόλλημα και να θέλω το κινητό μου να είναι Ελληνικό και φυσικά έχω χε...να τα μαγαζιά τύπου Γερμανός, Vodafone κτλπ. Απλά σαν αγοραστής πιστεύω πως πρέπει να γνωρίζεις την χώρα εισαγωγής και όχι να σε κοροιδεύουν μέσα στα μούτρα σου... Αν μου εξασφάλιζαν Ελληνική συσκευή θα ήμουν απο τους πρώτους που θα αγόραζα απο σκρουτζομάγαζο...



#104   eliasplatsis

eliasplatsis

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:14

Ο καθένας πουλάει όσο θέλει και ο καθένας αντίστοιχα αγοράζει όσο θέλει.

 

Εσύ δεν μπορείς να υποχρεώσεις κάποιον να αγοράσει όσο πουλάς και αυτός δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να πέσεις.

 

Υπάρχει μία γενική τάση στην αγορά και αυτή είναι που λίγο πολύ καθορίζει τις τιμές. Αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο.

 

Εσύ όμως προσπάθησες επί πολλά ποστ να μας πεις ότι έχουν καλύτερη κάλυψη, ότι "ελληνικό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο" και άλλα τέτοια:

Το θέμα περι κάλυψης σε τυχόν προβλήματα δεν έχει να κάνει με το αν το ένα είναι καλύτερο η χειρότερο... Αλλά ούτε και αυτό που έγραψε πρόσφατα συμφορουμίτης πως άλλο ΙΜΕΙ είχε το κουτί που ήταν κοινό με την απόδειξη και άλλο το κινητό... Δεν νομίζω ή έστω δεν θέλω να πιστεύω πως υπάρχει περίπτωση σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα υπάρχει πιθανότητα να πάθεις κάτι τέτοιο.



#105   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:14

Φυσικα και δεν διαφερουν

Ιδιαιτερα απο την στιγμη που πλεον μας καλυπτει η νομοθεσια

 

Προσεξε ομως το "πλεον", ως περσι (αλλα ακομη και φετος) ειχαμε πολλες διενεξεις ωσπου να χωνεψουν τα καταστηματα τι πολιτικη οφειλουν να εχουν προς τους πελατες τους

 

Και περιμενω οταν μιλαω με σκρουτζομαγαζο και μου λενε "ευρωπαικο μοντελο" να ξερω απο ποια χωρα εισαγεται, αφου εχουν τα τιμολογια τους κανονικα

Δεν μ ενδιαφερει ο κεντρικος προμηθευτης τους, ουτε με ενδιαφερει να μου τον πουν

 

Το "κοστολογει οσο" θελει, ειναι πολυ σχετικο

Και ποιός σου λέει azaleea μου ότι και πέρυσι ας πούμε η Vodafone ή η Cosmote δέχονταν τη διετή εγγύηση και τα skroutzομάγαζα όχι?

 

Ακόμα και τώρα αυτοί δεν την δέχονται κατευθείαν ενώ στο skroutz τη δέχονται μια χαρά.

 

Γιατί σε ενδιαφέρει να ξέρεις από ποιά χώρα εισάγεται? Το αυτοκίνητό σου ξέρεις από που εισάγεται? Το πλυντήριό σου? Το ψυγείο σου? Ο κεντρικός προμηθευτής τους τα παίρνει από την χώρα Χ και τα στέλνει στο skroutz. Το skroutz λοιπόν ξέρει ότι παίρνει τηλέφωνο ξεκλείδωτο από τον τάδε. Δεν το ενδιαφέρει το από που ποια χώρα το παίρνει ο τάδε (και δε βλέπω το λόγο που θα έπρεπε δηλαδή).

 

Το "κοστολογεί όσο θέλει" σε μία αγγελία μεταπώλησης θα μου επιτρέψεις δεν είναι καθόλου σχετικό. Κοστολογεί κυριολεκτικά ΟΣΟ θέλει ο καθένας. Θα τον κατηγορήσει κανείς για αισχροκέρδεια?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες