Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 5 ψήφοι

Apple @ WWDC 2016


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
608 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/06/2016 - 11:51

Το οθωνη είναι greekenglish? αλλά όταν δεν έχεις επίπεδο μπορείς να βιάζεις την ελληνική γλώσσα όσο θες και να νομίζεις ότι έχεις δίκιο.

καλυτερα να μην το κρινεις αυτο φιλε.μακαρι ολοι να γραφανε ελληνικα και να ειναι ανορθογραφα.τουλαχιστον κανουν προσπαθεια και απο αυτα που διαβαζουν μαθαινουν συγχρονως.(εντελως φιλικα στο λεω)

Τελευταία επεξεργασία από: vdkour, 12/06/2016 - 11:55


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/06/2016 - 11:53

καλυτερα να μην το κρινεις αυτο φιλε.μακαρι ολοι να γραφανε ελληνικα και να ειναι ανορθογραφα.τουλαχιστον κανουν προσπαθεια και απο αυτα που διαβαζουν μαθαινουν συγχρωνος.(εντελως φιλικα στο λεω)


συγχρονως θες να πεις :P

#123   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/06/2016 - 11:56

συγχρονως θες να πεις :P

ευχαριστω το εφτιαξα τωρα!

#124   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/06/2016 - 11:57

ευχαριστω το εφτιαξα τωρα!


αυτη ειναι η μαγεία της ελληνικης γλωσσας,οπως και να το πεις ο αλλος θα μπει στο νόημα

#125   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 12/06/2016 - 12:13

Εγώ πάλι βλέπω ότι έχει κατακρεουργηθεί η ορθογραφία με τις "συνιστώμενες" λέξεις που βγάζουν πλέον τα σύγχρονα smart πληκτρολόγια, από τις λάθος λέξεις που χρησιμοποιεί μεγάλο μέρος των χρηστών. Πετυχαίνω πολλές φορές τον εαυτό μου να διορθώνω μια λέξη επειδή δεν έχει τόνο.

 

Οι κανόνες στην γλώσσα μας, υπάρχουν για να γίνεται η συνεννόηση ευκολότερα. Και ειδικά γραπτώς.

 

Απομένει λοιπόν στον καθένα μας, από την στιγμή που βγήκαμε από το σχολείο, να βελτιωνόμαστε και σε αυτόν τον τομέα, αν θέλουμε να επικοινωνούμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

 

Η προσπάθεια ενός ανορθόγραφου φαίνεται και εκτιμάται από τους πιο ορθογραφημένους. Αλλά υπάρχουν και ανεπίδεκτοι μαθήσεως, που δυστυχώς μεταφέρουν τον ίδιο τρόπο σκέψης και σε άλλα θέματα της ζωής. Δεν είναι κακό να βρίσκεις τον μάστορά σου σε τομείς, όπου υπάρχουν ανώτεροί σου. Μπορείς να μάθεις από αυτούς.

 

 

Στα του θέματος και σχετικά με την ορθογραφία:

 

Η μη χρήση σωστής ορθογραφίας και ειδικά η έλλειψη τόνων στο ελληνικό διαδίκτυο, φαντάζομαι ότι θα έχει δυσκολέψει αρκετά τους ψηφιακούς φωνητικούς βοηθούς στην κατανόηση των μηχανισμών της γλώσσας μας. Δεν μου φαίνεται τόσο απλό το πρόβλημα, όπως το να πάρεις ένα λεξικό και να το εισάγεις μέσα σε μία βάση δεδομένων. Ειδικά για την πολύπλοκη γλώσσα μας. Ας ελπίσουμε ότι το αυριανό Siri θα είναι μια βελτίωση του ήδη υπάρχοντος, και ας αργήσει λίγο ακόμα για τα ελληνικά.

 

Βέβαια από την άλλη, το θετικό είναι ότι, όταν έρθουν οι ΑΙ Assistants και γίνουν μέρος της ζωής μας, τότε θα πάψει να μας απασχολεί σε μεγάλο βαθμό και η ορθογραφία. Και όποιος έμαθε να γράφει σωστά, έμαθε.

 

Άσχετο

Η δική μου βελτιώση έγκειται στο να μάθω να καλλιγραφώ. Μια τέχνη που με το φυσικό πληκτρολόγιο του υπολογιστή έχω ξεχάσει. Κάτι σαν τους hipsters που ακούνε μουσική μόνο μέσω βινυλίου.

Επίσης μην ξεχνάμε ότι ο Steve Jobs έφερε την δυνατότητα να επιλέγουμε γραμματοσειρές στους υπολογιστές. Για να μπορούν αργότερα και οι Android-άδες να αλλάζουν την εμφάνιση των γραμμάτων τους και να καυχιόνται για την παραμετροποίηση.



#126   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 12/06/2016 - 12:34

Εγώ πάλι βλέπω ότι έχει κατακρεουργηθεί η ορθογραφία με τις "συνιστώμενες" λέξεις που βγάζουν πλέον τα σύγχρονα smart πληκτρολόγια, από τις λάθος λέξεις που χρησιμοποιεί μεγάλο μέρος των χρηστών. Πετυχαίνω πολλές φορές τον εαυτό μου να διορθώνω μια λέξη επειδή δεν έχει τόνο.

Οι κανόνες στην γλώσσα μας, υπάρχουν για να γίνεται η συνεννόηση ευκολότερα. Και ειδικά γραπτώς.

Απομένει λοιπόν στον καθένα μας, από την στιγμή που βγήκαμε από το σχολείο, να βελτιωνόμαστε και σε αυτόν τον τομέα, αν θέλουμε να επικοινωνούμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Η προσπάθεια ενός ανορθόγραφου φαίνεται και εκτιμάται από τους πιο ορθογραφημένους. Αλλά υπάρχουν και ανεπίδεκτοι μαθήσεως, που δυστυχώς μεταφέρουν τον ίδιο τρόπο σκέψης και σε άλλα θέματα της ζωής. Δεν είναι κακό να βρίσκεις τον μάστορά σου σε τομείς, όπου υπάρχουν ανώτεροί σου. Μπορείς να μάθεις από αυτούς.


Στα του θέματος και σχετικά με την ορθογραφία:

Η μη χρήση σωστής ορθογραφίας και ειδικά η έλλειψη τόνων στο ελληνικό διαδίκτυο, φαντάζομαι ότι θα έχει δυσκολέψει αρκετά τους ψηφιακούς φωνητικούς βοηθούς στην κατανόηση των μηχανισμών της γλώσσας μας. Δεν μου φαίνεται τόσο απλό το πρόβλημα, όπως το να πάρεις ένα λεξικό και να το εισάγεις μέσα σε μία βάση δεδομένων. Ειδικά για την πολύπλοκη γλώσσα μας. Ας ελπίσουμε ότι το αυριανό Siri θα είναι μια βελτίωση του ήδη υπάρχοντος, και ας αργήσει λίγο ακόμα για τα ελληνικά.

Βέβαια από την άλλη, το θετικό είναι ότι, όταν έρθουν οι ΑΙ Assistants και γίνουν μέρος της ζωής μας, τότε θα πάψει να μας απασχολεί σε μεγάλο βαθμό και η ορθογραφία. Και όποιος έμαθε να γράφει σωστά, έμαθε.

Άσχετο
Η δική μου βελτιώση έγκειται στο να μάθω να καλλιγραφώ. Μια τέχνη που με το φυσικό πληκτρολόγιο του υπολογιστή έχω ξεχάσει. Κάτι σαν τους hipsters που ακούνε μουσική μόνο μέσω βινυλίου.
Επίσης μην ξεχνάμε ότι ο Steve Jobs έφερε την δυνατότητα να επιλέγουμε γραμματοσειρές στους υπολογιστές. Για να μπορούν αργότερα και οι Android-άδες να αλλάζουν την εμφάνιση των γραμμάτων τους και να καυχιόνται για την παραμετροποίηση.


Τι μου θύμισες τωρα βρε Αθανάσιε με την καλλιγραφία; Ο πατέρας μου με έμαθε καλλιγραφία στο δημοτικό, ταυτόχρονα όταν μάθαινα να γράφω. Τότε το μισούσα γιατι έπρεπε κάθε μέρα να κάνω καμπύλες και ουρές το ενα γράμμα μετά το αλλο ξανά και ξανά ενώ προφανώς ήθελα να κατανάλωση τον ελεύθερο μου χρόνο σε άλλες δραστηριότητες που περιλάμβαναν g.i. Joes, transformers και αλλα παρόμοια παιχνίδια. Τωρα φυσικά σπάνια γράφω με πένα, στύλο, μολύβι αλλα η καλλιγραφία ειναι κατι που δεν ξεχνιέται φυσικά. Μάλιστα έχω και ολόκληρο σετ απο πένες ειδικές για καλλιγραφία. Θα τις ξεθαψω τωρα μιας και μου το θύμισες.

Η ορθογραφία αποτελεί μεγάλο πρόβλημα πλέον. Εγω παρατηρώ παρά πολλά λάθη τα οποία προέρχονται απο την εκτενή χρήση των greeklish. Και απορώ όταν βλέπω τόσα λάθη σε ηλεκτρονική μορφή. Με τόσο τόσους ορθογρα φίλους ελέγχους σε υπολογιστές, smartphones, tablets κτλ πως κάνουν μερικοί τόσα λάθη;

Έχουμε βγει όσο off topic γίνετε πλέον και ζήτω συγγνώμη για την συνέχιση. Ας επιστρέψουμε στο αρχικό θέμα..:) δεν μένει πολύς καιρός πλέον για το WWDC όποτε σύντομα θα τελειώσουν όλες οι φήμες και θα ξέρουμε τι ακριβώς θα έχουμε.

#127   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/06/2016 - 12:36

Εγώ πάλι βλέπω ότι έχει κατακρεουργηθεί η ορθογραφία με τις "συνιστώμενες" λέξεις που βγάζουν πλέον τα σύγχρονα smart πληκτρολόγια, από τις λάθος λέξεις που χρησιμοποιεί μεγάλο μέρος των χρηστών. Πετυχαίνω πολλές φορές τον εαυτό μου να διορθώνω μια λέξη επειδή δεν έχει τόνο.

Οι κανόνες στην γλώσσα μας, υπάρχουν για να γίνεται η συνεννόηση ευκολότερα. Και ειδικά γραπτώς.

Απομένει λοιπόν στον καθένα μας, από την στιγμή που βγήκαμε από το σχολείο, να βελτιωνόμαστε και σε αυτόν τον τομέα, αν θέλουμε να επικοινωνούμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Η προσπάθεια ενός ανορθόγραφου φαίνεται και εκτιμάται από τους πιο ορθογραφημένους. Αλλά υπάρχουν και ανεπίδεκτοι μαθήσεως, που δυστυχώς μεταφέρουν τον ίδιο τρόπο σκέψης και σε άλλα θέματα της ζωής. Δεν είναι κακό να βρίσκεις τον μάστορά σου σε τομείς, όπου υπάρχουν ανώτεροί σου. Μπορείς να μάθεις από αυτούς.


Στα του θέματος και σχετικά με την ορθογραφία:

Η μη χρήση σωστής ορθογραφίας και ειδικά η έλλειψη τόνων στο ελληνικό διαδίκτυο, φαντάζομαι ότι θα έχει δυσκολέψει αρκετά τους ψηφιακούς φωνητικούς βοηθούς στην κατανόηση των μηχανισμών της γλώσσας μας. Δεν μου φαίνεται τόσο απλό το πρόβλημα, όπως το να πάρεις ένα λεξικό και να το εισάγεις μέσα σε μία βάση δεδομένων. Ειδικά για την πολύπλοκη γλώσσα μας. Ας ελπίσουμε ότι το αυριανό Siri θα είναι μια βελτίωση του ήδη υπάρχοντος, και ας αργήσει λίγο ακόμα για τα ελληνικά.

Βέβαια από την άλλη, το θετικό είναι ότι, όταν έρθουν οι ΑΙ Assistants και γίνουν μέρος της ζωής μας, τότε θα πάψει να μας απασχολεί σε μεγάλο βαθμό και η ορθογραφία. Και όποιος έμαθε να γράφει σωστά, έμαθε.

Άσχετο
Η δική μου βελτιώση έγκειται στο να μάθω να καλλιγραφώ. Μια τέχνη που με το φυσικό πληκτρολόγιο του υπολογιστή έχω ξεχάσει. Κάτι σαν τους hipsters που ακούνε μουσική μόνο μέσω βινυλίου.
Επίσης μην ξεχνάμε ότι ο Steve Jobs έφερε την δυνατότητα να επιλέγουμε γραμματοσειρές στους υπολογιστές. Για να μπορούν αργότερα και οι Android-άδες να αλλάζουν την εμφάνιση των γραμμάτων τους και να καυχιόνται για την παραμετροποίηση.

Αθανασιε ειναι και αυτοι που δεν εχουν παει σχολειο ποτε και εχουν κανει τρελές καριερες σημερα που μιλαμε(απο ποδοσφαιρο μεχρι τα παντα)οποτε και αυτο δεν ειναι κριτηριο..ας γραφει ελληνικα και εμεις θα βγαλουμε νοημα ακομα και ανεπιδεκτος μαθησεως να ειναι καποιος!εγω ουτε αυτους τους παρεξηγω και δεν εχω θεμα!να μην σου πω ποσους εχω πιασει να γραφουν το "ξ" με "κς" λογω τις βλακειες με την ασχημη μοδα των greeklish...τελος παντων εχουμε ψιλοξεφυγει απο το θεμα!

#128   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 12/06/2016 - 12:38

Τι μου θύμισες τωρα βρε Αθανάσιε με την καλλιγραφία; Ο πατέρας μου με έμαθε καλλιγραφία στο δημοτικό, ταυτόχρονα όταν μάθαινα να γράφω. Τότε το μισούσα γιατι έπρεπε κάθε μέρα να κάνω καμπύλες και ουρές το ενα γράμμα μετά το αλλο ξανά και ξανά ενώ προφανώς ήθελα να κατανάλωση τον ελεύθερο μου χρόνο σε άλλες δραστηριότητες που περιλάμβαναν g.i. Joes, transformers και αλλα παρόμοια παιχνίδια. Τωρα φυσικά σπάνια γράφω με πένα, στύλο, μολύβι αλλα η καλλιγραφία ειναι κατι που δεν ξεχνιέται φυσικά. Μάλιστα έχω και ολόκληρο σετ απο πένες ειδικές για καλλιγραφία. Θα τις ξεθαψω τωρα μιας και μου το θύμισες.

Η ορθογραφία αποτελεί μεγάλο πρόβλημα πλέον. Εγω παρατηρώ παρά πολλά λάθη τα οποία προέρχονται απο την εκτενή χρήση των greeklish. Και απορώ όταν βλέπω τόσα λάθη σε ηλεκτρονική μορφή. Με τόσο τόσους ορθογρα φίλους ελέγχους σε υπολογιστές, smartphones, tablets κτλ πως κάνουν μερικοί τόσα λάθη;

Έχουμε βγει όσο off topic γίνετε πλέον και ζήτω συγγνώμη για την συνέχιση. Ας επιστρέψουμε στο αρχικό θέμα.. :) δεν μένει πολύς καιρός πλέον για το WWDC όποτε σύντομα θα τελειώσουν όλες οι φήμες και θα ξέρουμε τι ακριβώς θα έχουμε.

 Τα κακά του autocorrect :P


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#129   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 12/06/2016 - 12:41

Τα κακά του autocorrect :P

χαχαχαχαχα ναι και μόνο μετά τα βλέπεις αυτα..:)

#130   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/06/2016 - 12:43

καλυτερα να μην το κρινεις αυτο φιλε.μακαρι ολοι να γραφανε ελληνικα και να ειναι ανορθογραφα.τουλαχιστον κανουν προσπαθεια και απο αυτα που διαβαζουν μαθαινουν συγχρονως.(εντελως φιλικα στο λεω)


Συγγνώμη διαφωνώ. Ειναι υποχρεωμένος από τους κανόνες του φόρουμ να μην γράφει greeklish. Η βασική ορθογραφία αποτελεί ένδειξη ευγένειας προς τους συνομιλητές.Διαφορετικα και μη συγκρίσιμα πράγματα. Αυτό κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν.
Δεν θα δώσω σε κανέναν βραβείο επειδή γράφει ελληνικά. Αν γράφει greeklish θα φάει διαγραφή ποστ από τους admins. Το ίδιο με τα κεφαλαία.

#131   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 12/06/2016 - 13:01

Αθανασιε ειναι και αυτοι που δεν εχουν παει σχολειο ποτε και εχουν κανει τρελές καριερες σημερα που μιλαμε(απο ποδοσφαιρο μεχρι τα παντα)οποτε και αυτο δεν ειναι κριτηριο..ας γραφει ελληνικα και εμεις θα βγαλουμε νοημα ακομα και ανεπιδεκτος μαθησεως να ειναι καποιος!εγω ουτε αυτους τους παρεξηγω και δεν εχω θεμα!να μην σου πω ποσους εχω πιασει να γραφουν το "ξ" με "κς" λογω τις βλακειες με την ασχημη μοδα των greeklish...τελος παντων εχουμε ψιλοξεφυγει απο το θεμα!

Δεν κρίνουμε. Αλλά στην πορεία, και αφού φανεί ότι δεν συμβαδίζουν οι συχνότητες (ασχέτως καριέρας), παύουμε να ασχολούμαστε και μένουμε στα απολύτως απαραίτητα. Εξαίρεση φυσικά η μάνα μου που δεν ξέρει καλή ορθογραφία και θα αποδεχτώ ότι γράφει και ότι λέει.

Χάρηκα πολύ που μετά το 2009 περίπου μπήκε σε όλα τα ελληνικά φόρουμ η υποχρεωτική χρήση των ελληνικών, η απαγόρευση των συνεχόμενων κεφαλαίων. Θα χαρώ ακόμα περισσότερο να διαγράφονται κείμενα, όπου δεν υπάρχει ούτε μια τελεία. Και έτσι θα εξελιχθούμε όλοι μαζι.

 

 

Τι μου θύμισες τωρα βρε Αθανάσιε με την καλλιγραφία; Ο πατέρας μου με έμαθε καλλιγραφία στο δημοτικό, ταυτόχρονα όταν μάθαινα να γράφω. Τότε το μισούσα γιατι έπρεπε κάθε μέρα να κάνω καμπύλες και ουρές το ενα γράμμα μετά το αλλο ξανά και ξανά ενώ προφανώς ήθελα να κατανάλωση τον ελεύθερο μου χρόνο σε άλλες δραστηριότητες που περιλάμβαναν g.i. Joes, transformers και αλλα παρόμοια παιχνίδια. Τωρα φυσικά σπάνια γράφω με πένα, στύλο, μολύβι αλλα η καλλιγραφία ειναι κατι που δεν ξεχνιέται φυσικά. Μάλιστα έχω και ολόκληρο σετ απο πένες ειδικές για καλλιγραφία. Θα τις ξεθαψω τωρα μιας και μου το θύμισες.

Τελικά ακόμα και σε άσχετα νήματα, μπορεί να βρεθεί κοινός τόπος. Χαίρομαι που σε τζίνισα να αναθυμάνεις την παλιά σου τέχνη. Κάποτε την έβριζες, τώρα την νοσταλγείς.

Ζήλευα τον πατέρα και τον αδερφό μου για τα καλά γράμματά τους, και αναγκαστικά βελτιώθηκα και εγώ ως ένα σημείο. Βέβαια, στην ιατρική ξεμαθαίνεις. Πρέπει να κρατηθεί η παράδοση με τις συνταγογραφήσεις και να παιδεύουμε τους φαρμακοποιούς. Κρίμα που οι ηλεκτρονικές συνταγογραφήσεις καταργούν και αυτό το καψόνι.  :D  :lol:  :D

 

Λόγω έλλειψης χρόνου, το έχω αφήσει στην άκρη το θέμα, αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι, με βλέπω να το ξεκινάω από την στιγμή που θα πάρω το iPad Pro 12,9" μαζί με το Pencil.

Έχω βγει από την συνήθεια, του να μαζεύω υλικά αγαθά για ενασχόληση, και μετά να τα παραπετάω. Οπότε η καλύτερη λύση για μένα και την καλλιγραφία είναι αυτή.

 

Και ευχαρίστως θα πλήρωνα συνδρομή σε εφαρμογή αν ήταν εγγυημένη η εκμάθηση καλλιγραφίας στο iPad Pro. Για τους χειμώνες, εντός σπιτιού θα είναι ότι πρέπει προς ενασχόληση. Βοηθάει και ως διαλογισμό νομίζω.

 

Δεν μπορείτε να πείτε, ε, ε, ε!!! 

Πάντα κάπως θα είμαι εντός θέματος στα ποστ μου!  B)

(και σε λίγο έρχεται ο αποκλεισμός από τον nikognr)



#132   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/06/2016 - 13:11

Συγγνώμη διαφωνώ. Ειναι υποχρεωμένος από τους κανόνες του φόρουμ να μην γράφει greeklish. Η βασική ορθογραφία αποτελεί ένδειξη ευγένειας προς τους συνομιλητές.Διαφορετικα και μη συγκρίσιμα πράγματα. Αυτό κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν.
Δεν θα δώσω σε κανέναν βραβείο επειδή γράφει ελληνικά. Αν γράφει greeklish θα φάει διαγραφή ποστ από τους admins. Το ίδιο με τα κεφαλαία.

καλα κανεις και διαφωνεις και δικαιωμα σου,αλλωστε για αυτο τον λογο υπαρχουν τα φορουμ για να διαβαζει κανεις ολες τις αποψεις.κανεις ομως δεν μπορει να διωξει καποιον απο ενα φορουμ επειδη δεν ξερει ορθογραφια!

#133   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 12/06/2016 - 13:35

Αυριο θα ξερουμε!!!!!


Εγω παντος θα ειμαι ευχαριστημενος με αυτα τα δυο f2814635b07ee884bcea4a61c2814f4b.jpgbd77081197a271121461f283edb1dd11.jpgαν και πιστευω οτι μπορει να μην εχουμε τιποτα σαν κραχτη απλα να βελτιωσουν πολυ πραγματα στο ηδη υπαρχων ios πχ night shift κτλ

Τελευταία επεξεργασία από: gismo301278, 12/06/2016 - 13:38

Rafael Nadal

#134   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/06/2016 - 13:41

νομίζω ότι η ζωή είναι πολύ μικρή για να ασχοληθεί/ να γράφει κανείς με την καλλιγραφία. εάν έμαθε κανένα πρόβλημα, εάν δεν έμαθε το θεωρώ περιττό. σχεδόν τα πάντα καταγράφονται ηλεκτρονικά σε κάποιον υπολογιστή και πλέον με τα software μπορείς να δώσεις ότι μορφή θες στα γράμματα και με το κατάλληλο χρώμα τα κάνεις πανομοιότυπα. όσων αφορά την ορθογραφία όπως 1+1=2 και όχι 5, το ίδιο πρέπει να ισχύει και στην ορθογραφία. από την άλλη μιας και η apple ετοιμάζετε να εισάγει την siri και στους υπολογιστές όλα οδεύουν σε εντολές μέσο λογογράφων. ούτε στυλό ούτε πληκτρολόγια.



#135   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 12/06/2016 - 14:04

νομίζω ότι η ζωή είναι πολύ μικρή για να ασχοληθεί/ να γράφει κανείς με την καλλιγραφία. εάν έμαθε κανένα πρόβλημα, εάν δεν έμαθε το θεωρώ περιττό. σχεδόν τα πάντα καταγράφονται ηλεκτρονικά σε κάποιον υπολογιστή και πλέον με τα software μπορείς να δώσεις ότι μορφή θες στα γράμματα και με το κατάλληλο χρώμα τα κάνεις πανομοιότυπα. όσων αφορά την ορθογραφία όπως 1+1=2 και όχι 5, το ίδιο πρέπει να ισχύει και στην ορθογραφία. από την άλλη μιας και η apple ετοιμάζετε να εισάγει την siri και στους υπολογιστές όλα οδεύουν σε εντολές μέσο λογογράφων. ούτε στυλό ούτε πληκτρολόγια.

Θα καταλήξω να σου απαντήσω αφού παρεμβάλλω τον συνειρμό μου:

 

Έχω αισθητικές ανησυχίες στον φυσικό μου κόσμο, τις οποίες με τα Apple προϊόντα έχω καλύψει σε μεγάλο βαθμό.

 

Για κάποιους, η ευθυγράμμιση του ηχείου, του μικροφώνου, της θύρας ακουστικών 3,5" και της θύρας lightning στο iPhone κτλ, είναι άκρως απολαυστική σε επίπεδο αισθητικής αντίληψης. Σε αντίθεση με το Galaxy S7, που δεν ασχολείται καν να συμμετριάσει τα σχήματα της κάτω πρόσοψης των συσκευών της. Μέγα φάουλ για μένα. Και για πολλούς ακόμα.

 

galaxy-s7-iphone-6s-stacked-bottom.jpg?i

 

Ακόμα και οι στρογγυλοποίηση/απλοποίηση σε επίπεδο λογισμικού (όταν όλοι οι διακόπτες στις Ρυθμίσεις στο iOS από τετράγωνοι έγιναν στρογγυλοί, οβάλ), δείχνει ότι λαμβάνουν υπόψιν τους, το πως αντιλαμβάνεται εύκολα και ανενόχλητα ο ανθρώπινος εγκέφαλος τα σχήματα και το περιεχόμενό τους. Μικρή αλλαγή, αλλά αποτλεσματική στην πιο ξεκούραστη χρήση. Και αυτό έγινε υποσυνείδητα, δίχως να τα καταλάβει το 99,9999% των χρηστών iPhone. Έχουμε βελτιστοποίηση εμπειρίας λοιπόν.

http://gizmodo.com/5...uttons-of-ios-5

 

Αυτό το τελευταίο θα γίνει για άλλη μια φορά αύριο.

 

Για τον ίδιο λόγο, με τους στρογγυλούς διακόπτες, καλό είναι οι γυναίκες με χοντρά οπίσθια να φοράνε τζιν που να έχουν σχέδια στις κωλότσεπες. Έτσι το μάτι θα μαγνητιστεί από τα πιο πολύπλοκα σχέδια, και θα αποπροσανατολιστεί από τα μη κολακευτικό φάρδος. (εξαίρεση η Kim Kardashian, η J.Lo και η Beyonce)

 

Στην απάντηση τώρα:

Η θέαση έργων τέχνης εκλύει αισθήματα.

Πόσο μάλλον η δημιουργία τους.

Δεν τίθεται το θέμα της ποιοτικότερης γραφής στην καθημερινότητα, αλλά της ενασχόλησης (hobby). Λειτουργεί ψυχοθεραπευτικά το να μπορείς να βάλεις χαμηλή μουσική, να πιάσεις έναν πίνακα και να αρχίσεις τις πινελιές. 

Τώρα αν είναι ψηφιακές πινελιές πάνω σε γυαλί, που προσομοιώνουν όμως σε τεράστιο βαθμό τις πραγματικές συνθήκες, τότε η εμπειρία αλλοιώνεται ελαφρώς.

 

Όπως αλλοιώθηκε και η εμπειρία του να διαβάζουμε και να μυρίζουμε την πρωινή εφημερίδα. Η ουσία υπάρχει ακόμα.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα για τους λογογράφους, τους οποίους και χρησιμοποιώ, αλλά και τους φωνητικούς βοηθούς που θα μας έρθουν σύντομα. Αύριο. Ανυπομονώ.


Τελευταία επεξεργασία από: iAthanasios, 12/06/2016 - 14:13


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες