Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Apple iPad unveiled


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
617 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   hci1999

hci1999

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2010 - 10:38

Μακάρι να μπορούσα να σας δώσω το όραμά μου γι αυτή τη συσκευή. Σίγουρα είναι το όραμα της Apple.
Για μένα είναι η μεγαλύτερη επανάσταση μετά την τηλεόραση και το internet.
Τα iPod και iPhone ήταν απλός οι προάγγελοι του iPad. Εάν δεν είχατε δει τα προηγούμενα θα είχατε τρελαθεί με το iPad.
Δεν είναι κάτι καινούριο, συμφωνώ. Το μοντέλο επέκτασης του iPhone ήταν εκεί και χθες. Όμως το μέγεθος εδώ παίζει ρόλο.
Σκεφτείτε πόσες από της δυνατότητες του iPhone δεν έχουνε ακόμα αξιοποιηθεί όσο θα μπορούσαν.
Μόνο δύο θα αναφέρω, Web Apps και accessories connectivity. Ο λόγος? Το μέγεθος, το κόστος και ο τόπος χρήσης της συσκευής.
Θα δείτε πράγματα που δεν θα πιστεύτε.

φιλέ μου έψαχνα να εκφράσω αυτο ακριβώς που λες και με βοήθησες. Οι τεχνικοί της Αλπ το ξέρουν αυτό και εκεί θα παιχτεί το παιχνίδι στους ντιβελοπερς. μονό τότε θα ξετυλιχτούν οι δυνατότητες και λόγο μεγέθους αλλά και λόγο αρχιτεκτονικής του software. Η εταιρεία δινει μονο την βαση για εξέλιξη.

η Αλπ μας έδωσε ένα μικρό παράδειγμα στο keynote για το τη μας περιμένει. όσο για τις υπόλοιπες παρουσιάσεις είχαν μονό μια εβδομάδα προετοιμασίας. Τι να φτάσει μια εβδομαδα?περιμενουμε με αναμονή τις εξελίξεις και τότε να δούμε όλους αυτούς τους μπλαμπλάδες τι θα πουν.

Να υπενθυμίσω μια δήλωση του Steve Ballmer όταν πρώτο βγήκε το iphone και μου θυμίζει όλους αυτούς του κακεντρεχείς:


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#182   gtzilas

gtzilas

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 11:31

το hardware απο μονο του δεν μπορει να κανει τιποτα. παντα σε συνεργασια με το software μπορεις να εχεις μια ολοκληρομένη λυση.
και μην χεχνάμε οτι η apple εχει και hardware κορυφαιο και για το appstore τα λογια περιτα.


Ποιο κορυφαίο hardware ρε παιδιά? Ο 2,66ghz cpu και με την 9600gt που έχουν στα imac?!? Θα τρελαθούμε τελείως δηλαδή? Βρήκαμε τώρα την νεα μας ανάγκη, να καθόμαστε στον καναπέ για να μην ζεστένοντε τα μπούτια μας.
Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα πουλήσει - πετύχει. Ώστε κι'αλλιώς αυτά που κάνει καλύπτουν το 90% των χρηστών σήμερα. Την γενειά του facebook δηλαδή, που λες στην γκόμενα να κάνει 2 ρυθμίσεις, της παίρνει 2 ώρες μέχρι να το καταφέρει και εσύ πρέπει να έχει γαιδουρινή υπομονή γιατί θέλεις να την πηδ... Ε γιαυτό τον σκοπό καλό είναι, να μην σε πρίζει.

Ο μοναδικός λόγος που πήρα iphone είναι ένας: γιατί κανείς άλλος δεν έχει τέτοια οθόνη με ένα unix-based OS. Να είχα ένα os με kernel linux και θα έκανα τα πάντα που κάνει το iphone os και ΠΟΛΛΑ παραπάνω που τώρα αναγκάζομε να κάνω jb εκτός από games ίσως
Βγείτε λίγο από τον κόσμο της apple, δείτε και από linux μεριά. Και τα windows για διασκέδαση καλά είναι.

Ελπίζω μόνο σε 3-4 χρόνια να μην καταληξούμε σε μια νεα "microsoft" εποχή όπου τα πάντα θα ελέγχοντε από την apple και θα είμαστε ευχαριστημένοι γτ απλά δεν έχουμε virus...

#183   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/01/2010 - 11:43

Ποιο κορυφαίο hardware ρε παιδιά? Ο 2,66ghz cpu και με την 9600gt που έχουν στα imac?!? Θα τρελαθούμε τελείως δηλαδή? Βρήκαμε τώρα την νεα μας ανάγκη, να καθόμαστε στον καναπέ για να μην ζεστένοντε τα μπούτια μας.
Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα πουλήσει - πετύχει. Ώστε κι'αλλιώς αυτά που κάνει καλύπτουν το 90% των χρηστών σήμερα. Την γενειά του facebook δηλαδή, που λες στην γκόμενα να κάνει 2 ρυθμίσεις, της παίρνει 2 ώρες μέχρι να το καταφέρει και εσύ πρέπει να έχει γαιδουρινή υπομονή γιατί θέλεις να την πηδ... Ε γιαυτό τον σκοπό καλό είναι, να μην σε πρίζει.

Ο μοναδικός λόγος που πήρα iphone είναι ένας: γιατί κανείς άλλος δεν έχει τέτοια οθόνη με ένα unix-based OS. Να είχα ένα os με kernel linux και θα έκανα τα πάντα που κάνει το iphone os και ΠΟΛΛΑ παραπάνω που τώρα αναγκάζομε να κάνω jb εκτός από games ίσως
Βγείτε λίγο από τον κόσμο της apple, δείτε και από linux μεριά. Και τα windows για διασκέδαση καλά είναι.

Ελπίζω μόνο σε 3-4 χρόνια να μην καταληξούμε σε μια νεα "microsoft" εποχή όπου τα πάντα θα ελέγχοντε από την apple και θα είμαστε ευχαριστημένοι γτ απλά δεν έχουμε virus...

για αυτό η μόνη λύση είναι το Ν900 με Open source λειτουργικό.για να κάνεις τα πάντα,και μάλλον πρός τα εκεί θα πάω αν δεν δώ κάτι αξιόλογο στο επόμενο iPhone

#184   agoraphobic

agoraphobic

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2010 - 11:52

Την γενειά του facebook δηλαδή, που λες στην γκόμενα να κάνει 2 ρυθμίσεις, της παίρνει 2 ώρες μέχρι να το καταφέρει και εσύ πρέπει να έχει γαιδουρινή υπομονή γιατί θέλεις να την πηδ... Ε γιαυτό τον σκοπό καλό είναι, να μην σε πρίζει.


Θεός! Όλο το concept του iPad σε δύο προτάσεις. +1

Ο Steve Ballmer έχει να ανταγωνιστεί την Apple, μπορεί να λέει ότι θέλει.
Αλλά να έχει πείσει ακόμα και τους κατόχους iPhone να βλέπετε με τα δικά του μάτια, είναι φοβερό.

Εδώ φίλοι με ρωτάνε "ξες κανένα καλό τηλέφωνο, να πάρω?"
Φυσικά τους προτείνω iPhone και μου λένε "εεε, το iPhone".
Τους το δίνω για 10 λεπτά, και αυτό ήταν. Την επόμενη μέρα πάνε και το αγοράζουνε.
Και μιλάμε ότι αυτό γινόταν και μέχρι ένα μήνα πριν.

Χάζευα το νέο SDK. Αυτό το version είναι πολύ πιο "ανοιχτό" απ ότι το iPhone, προφανώς λόγο iWork.
Δείτε και αυτό: Όλα τα νέα πράγματα που βλέπετε, γίνονται με το νέο SDK.

Όσοι λένε ότι δεν έχει κανονικό OS ή ότι η MS το κάνει αυτό χρόνια πριν, απλά δείτε αυτό


#185   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 12:14

Ένα από τα πρώτα αξιώματα στο Marketing είναι μάθε πολύ καλά το κοινό που απευθύνεσαι!!! Μάθε τις ανάγκες και τις συνήθειες του.

Βλέπω αρκετά πικρόχολα σχόλια (δίκαια κυρίως βέβαια) για το IPad αλλά νομίζω ότι δυστυχώς έχουμε χάσει λίγο το νόημα.

Δυστυχώς το ipad δεν είναι για εμάς, είναι όμως για το άλλο 95% των ανθρώπων που τώρα αρχίζουν να ψηφοποιούν την καθημερινότητα τους και κάνουν integrate το Internet (στην κουλτούρα τους και όχι μόνο στην δουλειά τους) . Στην Αμερική και στην Δυτική Ευρώπη αυτή η αγορά αφορά ένα τρομερό νούμερο, βασικά όλους τους ενεργούς καταναλωτές. Στην Ελλάδα σαφώς είμαστε πιο πίσω αλλά βλέπετε όλοι τι γίνεται και πως εξελισσόμαστε προς τα κει.

Αυτό το Target group ανθρώπων δηλαδή δεν είναι οι κλασσικοί techies που θα κάνουν και θα ψάξουν και θα κάνουν και αυτή τη μόντα και θα ψάξουν αυτό το θέμα και θα το ψάξουν για να κάνουν κάτι. Για όλους αυτούς τους ανθρώπους το iPad ταιριάζει ταμάμ. Αυτή είναι η γνώμη μου έστω. Κοιτάτε γύρω σας και πείτε μου ειλικρινά αν το 99% των γνωστών σας δεν είναι έτσι.

Υπάρχει και ένα άλλο Target group, αυτό τον πρώην techies. Είναι αυτοί με δουλειά σκυλιά, γατιά, οικογένεια, τρελές υποχρεώσεις που τον ελεύθερο χρόνο τους δεν έχουν κουράγιο να σκεφτούν για τίποτα "τεχνικό". Σε αυτούς αρχίζω να μπαίνω σιγά σιγά και εγώ :( :(

Πλέον βαριέμαι ή δεν έχω το κουράγιο να το ψάξω για να ασχοληθώ με μια καινούργια διανομή linux ή με μια καινούργια τεχνολογία πέρα από την δουλειά μου. Θέλω να χαλαρώσω. Λόγο δουλειάς αλλάζω πολύ συχνά τεχνολογίες και πλατφόρμες και δεν θέλω να τραβάω τα ίδια και στο χαλάρωμα μου.

Για εμάς το Ipad είναι ταμάμ εξίσου!!!

#186   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/01/2010 - 12:17

Έχεις δίκαιο τους το δίνεις 10' το αγοράζουν και μετά γεμίζουν το forum παράπονα γιατί το iphone δεν μπορεί να κάνει τίποτα χωρίς jb και δεν μπορουν να βγάλουν άκρη οι άνθρωποι. Δεν μπορούν να πιστέψουν πως σκάσανε 700 ευρώ για ένα Nokia 3210. Τουλάχιστον τους εξηγείς πως out of the box μονο τηλέφωνα μπορεί να πάρει και browsing ΜΟΝΟ σε mobile pages χωρίς flash, bluetooth και πως αν δεν έχουν υπολογιστή και internet δεν μπορούν ούτε να το ανοίξουν?

Ο Balmer δεν έχει να ανταγωνιστεί την Apple. Είναι σαν να λές πως τα AB ή τα Carefur πρέπει να συναγωνιστούν τον μπακάλη της γειτoνιάς σου. Η Apple είναι συνοικιακό μαγαζάκι σε σχέση με την MS. Για ποιον συναγωνισμό μιλάς? H MS παρουσίασε πραγματικά tablet με πλήρες λειτουργικό και η Apple απάντησε με το 9" ipod touch!! Ποιο είναι το άδικο του Balmer πως το iphone είναι πανάκριβο και άχρηστο? $120 κόστος κατασκευής €700 τιμή στο ράφι. Χωρίς jb ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ αλλά τα πρόβατα τρέχουν να ψωνίσουν όπως θα τρέξουν και για το ipod touch με την 9άρα οθόνη χωρίς να το ψάξουν.

Ο μόνος λόγος που δεν πέφτει χοντρό χέσιμο στην Apple είναι πως κανείς δεν θα βγεί να πει "είμαι ένας μ***** και μισός και έσκασα ένα κάρο λεφτά γιατί είμαι ευκολόπιστος και αγοράζω ότι μου πουλανε οι καλοστημένες διαφημήσεις και τα event με τους trendy τύπους που χ**** κάθε φορά που ακουμπάνε ΟΤΙΔΙΠΟΤΕ έχει απάνω του το μήλο". Πόσοι εδώ μέσα χρειάζεστε iPhone και πόσοι απλά το θέλατε? Εγώ προσωπικά απλά το ήθελα. Μπορούσα να κάνω την δουλειά μου με το οποιοδήποτε smartphone, αλλά ήθελα να δοκιμάσω και το iPhone.


Ε λοιπόν τρέξτε να προλάβετε το ipod touch με την 9" οθόνη! Τα προϊόντα της Apple είναι υπέροχα και σταθερά, και όλα δουλεύουν τέλεια out of the box. Για πείτε μου ρε μάγκες πως γίνεται τότε να υπάρχουν χιλιάδες support site και support forum για κάτι που just works? Και επιπλέων για πείτε μου πόσο δύσκολο είναι να φτιάξεις 1 λειτουργικό για 4-5 μοντέλα υπολογιστών και 1 λειτουργικό για 3-4 mobile devices.Μετά αναλογιστείτε πόσο τελέντο χρειάζεται τελικά να καταφέρεις να τα κάνεις να μην just work και παρ'όλα αυτά να πήθεις τον κόσμο πως όλα είναι τέλεια? Τουλάχιστον η MS και τα LINUX distros υποστηρίζουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ και αν κάνουν μ***** τρέχουν να την φτιάξουν δεν προσπαθούν να πείσουν τον κόσμο πως το έκαναν επιτειδες ή για το καλό τους.

#187   agoraphobic

agoraphobic

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2010 - 12:41

Ο Balmer έλεγε ότι πουλάει εκατομύρια κινητά, ενώ η Apple κανένα.
Δεν έβαλα εγώ Apple και MS δίπλα, δίπλα.

Σε όσους δεν άρεσε το iPad και θέλετε ένα "κανονικό" PC, μπορείτε να πάρετε το HP Slate, που κάνει τα πάντα.



Ακόμα και defragment.

#188   tsopi

tsopi

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 12:55

Πες τα χρησοστομε...Εγω το λεω ειμαι ενας Μ@λ@κ@ς που εδωσα 685e για μια συσκευη που επρεπε να σπασω,δεν μπορω να την επανεκινησω αν κολησει χωρις pc καλωδια,προγραμματα,που εχω το ηλιθιο το itunes και σε καθε δυσκολια αναγκαζομαι να βγαλω το ομνια απο την τσεπη γιατι το iphone ειναι τρομερο...αλλα δεν τα κανει..Ειναι ενα gatzet που περνει τηλεφωνο και παιζει ωραια παιχνιδια(για οσο κραταει η μπαταρια του..Για ολες της απλες καθημερινες δουλειες το δουλευω γιατι εχει κορυφαια οθονη..Αλλα θα προτιμουσα ενα ομνια 2 που εχει καλυτερη και ειναι και πολυ εργαλειο και ενα psp για τα παιχνιδια και θα μου εμενε και μπαταρια..Εδω απο θεσνικη παω αΘΗΝΑ ΚΑΙ Απο εκει καλυμνο μαζι με την αναμονη και ψαχνω μπριζα...σε καθε αεροδρομιο γιατι αν σβησειθα μεινω χωρις τηλεφωνο...Καλο ειναι αλλα να το πουλουσανε 350e...Γιατι και το jet> ειναι σταθερο και κανει τηςβασικες μου δουλιε και εχει και οθοναρα και παιζει και dvix και xvid και srt και κανει 350 και δεν εχει και σπασιματα κτλ...και εχει και μπαταρια και κουβαλας και αλλη μια αν εισαι βαρβαρος...

#189   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/01/2010 - 12:56

Μπορείς να πάρεις δεκάδες μηχανήματα που κάνουν τα πάντα, ναι ακόμα και defragment, αν έχεις δίσκο 120GB και open file system χρειάζεται. Επίσης μπορείς να φτιάξεις και ένα dual boot συστημα με win7 και linux, και να αγοράζεις/κατεβάζεις εφαρμογές από ΠΑΝΤΟΥ. Επίσης μπορείς να βάλεις το ΠΛΗΡΕΣ office 2007 ή αν σου πέφτει ακριβό το ΠΛΗΡΕΣ Open office. Ακόμα μπορείς να κατεβάσεις ένα οποιοδήποτε ebook reader και να κάνεις την δουλειά σου, μπορείς να έχεις τον Firefox με ότι plugin θέλεις, να έχεις skype με video call, να συνεχίσω? Νομίζω πως φτάνουν αυτά να καταλάβει κανείς πως το "όραμα" της apple ήταν να μπεί στην αγορά των UMPC που υπάρχει γύρω στα 4-5 χρόνια και όχι για να καινοτομήσει, απλά για να ανοίξει ακόμα μία πηγή εσόδων στο appstore, διαφορετικά θα έβαζε ένα ULV intel και FULL Leopard. Η διαφορρά της Apple με τις άλλες εταιρείες είναι πως οι άλλοι στρέφονται και εξελίσονται γύρω από τον χρήστη, η Apple τον έχει χεσμένο τον χρήστη και στρέφεται γύρω από την δημιουργία οπαδών και εξέλήσεται γύρω από το turnover του appstore.

Όταν καταφέρει η Apple να φτάσει το U60 των 3 χρόνων ξυπνήστε με.

#190   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/01/2010 - 13:10

Και για να μην με χαρακτηρισετε σαν Apple Hater αναρωτηθείτε το εξής. Αν το ipod touch 9" είχε usb, πλήρες leopard και intel CPU (bootcamp) όπως και το περιμέναμε θα γινόταν τόσος ντόρος? Τρέχετε όλοι τώρα να μου πείτε πως η πατάτα αυτή είναι καινοτομία.

Προσωπικά αν είχε τα παραπάνω θα το σκευτόμουνα πολύ σοβαρά, αλλά όπως είναι τα πράγματα θα περιμενω να βγούν τα πραγματικά tablet. Αν η Apple δεν ήταν τόσο κοντόφθαλμη και δεν το έπεζε "καινοτόμα" μπορεί προχθές να είχαμε το 1ο πραγματικό tablet για την ώρα θα περιμένω το courrier (αν υπάρχει) ή να δω αναλυτικά χαρακτηριστικά για το slate.

#191   XCoNaN

XCoNaN

    iPH Enthousiast

  • 383 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 29/01/2010 - 13:12

Ο Balmer έλεγε ότι πουλάει εκατομύρια κινητά, ενώ η Apple κανένα.
Δεν έβαλα εγώ Apple και MS δίπλα, δίπλα.

Σε όσους δεν άρεσε το iPad και θέλετε ένα "κανονικό" PC, μπορείτε να πάρετε το HP Slate, που κάνει τα πάντα.



Ακόμα και defragment.

Εστί και αλλιος μετά από την apple θα γεμίσει η αγορά με tablet ...
Δεν έβγαλε τυχαία η MS τα 7 να υποστηρίζουν touch...
Προτιμώ να περιμένω την acer να βγάλει ένα σοβαρό κομμάτι, να κάνει τα πάντα και σε τιμή ξεφτίλα όπως συνηθίζει...


Neowin hands on with Pegatron Windows 7 Slate PC

Τελευταία επεξεργασία από: XCoNaN, 29/01/2010 - 13:20


#192   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/01/2010 - 13:49

Τα tablet υπάρχουν ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ μην μασάτε κουτόχορτο. Δεν καινοτόμησε η Apple.

http://en.wikipedia....i/Compaq_TC1000
http://en.wikipedia....P_Compaq_TC1100

#193   agoraphobic

agoraphobic

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2010 - 13:59

Και τα windows mobile PDA και τα Palm.. υπάρχουν χρόνια.
Αλλα εσείς έχετε πάρει iPhone. Γιατί?
Τι έχει παραπάνω το iPhone από τα HTC?

#194   damgr

damgr

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 14:03

Περισσότερα παιχνίδια...

#195   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/01/2010 - 14:07

Γιατί τα δοκιμάζω ΟΛΑ χωρίς παροπίδες. Και το επόμενο τηλέφωνό μου θα είναι ή το N900 ή κάποιο Android γιατί δεν έχω ορκιστεί υποταγή στην Apple. Το iphone το πήρα, το δοκίμασα, ήταν σκατά και του έκανα jb για να δουλεύει και πάντα θα παραμείνει δίπλα μου όσο υπάρχει jb αν όχι σαν το επαγκελματικό μου τηλ. σίγουρα σαν το 2ο γιατί πάντα έχω ένα εταιρικό (2ο) και το προσωπικό μου (επαγγελματικό γιατί σπάνια οι εταιρείες σου δίνουν data plan)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες