Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 6 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 7/7Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3342 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2491   Justaguy

Justaguy

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 10/02/2017 - 05:10

Συγκρητικα με το s7 παντως τα iphone εχουν λιγοτερα προβληματα (αναφερω το συγκεκριμενο αφενος γιατι ειναι και αυτο μια ναυαρχιδα, αφετερου γιατι ημουν κατοχος και το εμαθα απο την καλη και την αναποδη)

Το δικο μου s7 μετα απο 6 μηνες αποφασισε μια μερα απλα να κανει απανωτα restarts, δεν μου το δεχτηκαν στην εγγυηση και στα καπακια μολις το παρελαβα πισω το αναψα μια φορα και αυτο ηταν... Δεν ξανα αναψε ποτε! Ενας θεος ξερει ποσο το εκλαψα αυτο το 700αρι,  ποσο με ταλαιπωρησε συμπεριφορα της εταιριας και ποσο κατηγορουσα τον εαυτο μου οτι και καλα εγω το χαλασα επειδη το φορτωσα με πολλα apps η επειδη χρησιμοποιουσα σχετικα συχνα το quick charge η δεν ξερω και γω τι.

Και δυστυχως οταν το εψαξα λιγο το θεμα σε android φορα διαπυστωσα πως δεν ημουν ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος που το συνεβει κατι τετοιο  (τα διαβαζα για να διαπυστωσω εαν αξιζει η επισκευη της συσκευης μου τοτε πληρωνοντας απο την τσεπη μου το service) και το επιβεβαιωσα και απο πρωτο χερι οταν ενα κοντινο μου ατομο που ειχε το ιδιο κινητο αρχισαν να του εμφανιζονται και αυτοιυ προβληματα. Για μενα το clicking hissing κλπ που ειναι κατι που απλα σε ξενερωνει σε μια συσκευη ευελπιστεις να ειναι τελεια ειναι προτιμοτερα απο κατι πρασσινο κιτρινες οθονες, βαρια λογισμικα, ξεφλουδισματα, εαν αποφασιζεις να μην φορεσεις θηκη στο κινητο σου, restarts κρασσαρισματα οταν ανοιγεις εφαρμογες (διαβαζα κατι reviews περι lumia τις προαλλες) κλπ κλπ.

Θα μου πεις ο καθενας εχει τα δικα του κρητηρια και ειναι απολυτα σεβαστο και λογικο.

Αξιζει λοιπον και το s7 και το καθε s7 της φχψ εταιριας αυτη την αξια με την οποια το κοστολογουν απο την στιγμη που εχει ενα κλικ καλυτερα χαρακτηριστηκα αλλα και ενα κλικ μεγαλυτερα προβληματα;

Προ 4ων μηνων αν με ρωτουσε κανεις θα ελεγα πως δεν συμπαθω την apple και πως ισως την αντιπαθω κι ολας γιατι σου δινει ενα πολυ ''fix'' προιον σε τιμες υψηλοτερες του ανταγωνισμου οι οποιοι σου προσφερουν και καλυτερες τιμες και πιο ''ευκαμπτα'' λειτουργικα.

Κατ'εμε ομως οταν εχω ενα ipod 3rd gen το οποιο του ειχα πιει το μεδουλι και περα απο την διαρκεια της μπαταριας ειναι ακομα αψογο και 4ις ναυαρχιδες samsung και σια που αυτη την στιγμη μονο η μια ειναι λειτουργικη (με τα κολληματακια-αρες της, με τα διπλα της service γιατι μια η μπαταρια τουμπανιασε λες και ηταν ετοιμη η συσκευη να γεννησει και μια που η εισοδος του φορτιστη σταματησε να λειτουργει) και που βγαλαν δεν βγαλαν 1.5 χρονο χρησης και δεν ηταν και απροβληματιστη , εαν καταφερει να το ξεπερασει αυτο το περιοθωριο  το 7+ μου ΕΝΤΕΛΩΣ απροβληματιστα, οπως το εκανε το ipod ξεκαθαρα θα πιστευω πως χαλαλι το 1000ρικο που εδωσα.

Δεν λεω πως αξιζει τοσα λεφτα απο αποψη specs, καθως ουτε OLED εχει και ουτε μαγικο κουμπι που το πατας και σου φερνει καφε με κρουασαν στο γραφειο (για να δικαιολογηθει το 1000ρικο :lol: ).

Αλλα απο την αλλη δεν τα ζητησα κι ολας προσωπικα. Ειχα και εχω αλλες απαιτησεις απο το συγκεκριμενο και μια απο τις κυριοτερες ειναι να παραμεινει ενα τιμιο κινητο που θα βγαλει 2 με 2.5 χρονια χρησης και δεν θα ''γερασει'' προ αυτου του διαστηματος.

Φιλικα η αποψη μου.
 


Τελευταία επεξεργασία από: Justaguy, 10/02/2017 - 05:20


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2492   Justaguy

Justaguy

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 10/02/2017 - 08:30

Συγκρητικα με το s7 παντως τα iphone εχουν λιγοτερα προβληματα (αναφερω το συγκεκριμενο αφενος γιατι ειναι και αυτο μια ναυαρχιδα, αφετερου γιατι ημουν κατοχος και το εμαθα απο την καλη και την αναποδη)

Το δικο μου s7 μετα απο 6 μηνες αποφασισε μια μερα απλα να κανει απανωτα restarts, δεν μου το δεχτηκαν στην εγγυηση και στα καπακια μολις το παρελαβα πισω το αναψα μια φορα και αυτο ηταν... Δεν ξανα αναψε ποτε! Ενας θεος ξερει ποσο το εκλαψα αυτο το 700αρι,  ποσο με ταλαιπωρησε συμπεριφορα της εταιριας και ποσο κατηγορουσα τον εαυτο μου οτι και καλα εγω το χαλασα επειδη το φορτωσα με πολλα apps η επειδη χρησιμοποιουσα σχετικα συχνα το quick charge η δεν ξερω και γω τι.

Και δυστυχως οταν το εψαξα λιγο το θεμα σε android φορα διαπυστωσα πως δεν ημουν ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος που το συνεβει κατι τετοιο  (τα διαβαζα για να διαπυστωσω εαν αξιζει η επισκευη της συσκευης μου τοτε πληρωνοντας απο την τσεπη μου το service) και το επιβεβαιωσα και απο πρωτο χερι οταν ενα κοντινο μου ατομο που ειχε το ιδιο κινητο αρχισαν να του εμφανιζονται και αυτοιυ προβληματα. Για μενα το clicking hissing κλπ που ειναι κατι που απλα σε ξενερωνει σε μια συσκευη ευελπιστεις να ειναι τελεια ειναι προτιμοτερα απο κατι πρασσινο κιτρινες οθονες, βαρια λογισμικα, ξεφλουδισματα, εαν αποφασιζεις να μην φορεσεις θηκη στο κινητο σου, restarts κρασσαρισματα οταν ανοιγεις εφαρμογες (διαβαζα κατι reviews περι lumia τις προαλλες) κλπ κλπ.

Θα μου πεις ο καθενας εχει τα δικα του κρητηρια και ειναι απολυτα σεβαστο και λογικο.

Αξιζει λοιπον και το s7 και το καθε s7 της φχψ εταιριας αυτη την αξια με την οποια το κοστολογουν απο την στιγμη που εχει ενα κλικ καλυτερα χαρακτηριστηκα αλλα και ενα κλικ μεγαλυτερα προβληματα;

Προ 4ων μηνων αν με ρωτουσε κανεις θα ελεγα πως δεν συμπαθω την apple και πως ισως την αντιπαθω κι ολας γιατι σου δινει ενα πολυ ''fix'' προιον σε τιμες υψηλοτερες του ανταγωνισμου οι οποιοι σου προσφερουν και καλυτερες τιμες και πιο ''ευκαμπτα'' λειτουργικα.

Κατ'εμε ομως οταν εχω ενα ipod 3rd gen το οποιο του ειχα πιει το μεδουλι και περα απο την διαρκεια της μπαταριας ειναι ακομα αψογο και 4ις ναυαρχιδες samsung και σια που αυτη την στιγμη μονο η μια ειναι λειτουργικη (με τα κολληματακια-αρες της, με τα διπλα της service γιατι μια η μπαταρια τουμπανιασε λες και ηταν ετοιμη η συσκευη να γεννησει και μια που η εισοδος του φορτιστη σταματησε να λειτουργει) και που βγαλαν δεν βγαλαν 1.5 χρονο χρησης και δεν ηταν και απροβληματιστη , εαν καταφερει να το ξεπερασει αυτο το περιοθωριο  το 7+ μου ΕΝΤΕΛΩΣ απροβληματιστα, οπως το εκανε το ipod ξεκαθαρα θα πιστευω πως χαλαλι το 1000ρικο που εδωσα.

Δεν λεω πως αξιζει τοσα λεφτα απο αποψη specs, καθως ουτε OLED εχει και ουτε μαγικο κουμπι που το πατας και σου φερνει καφε με κρουασαν στο γραφειο (για να δικαιολογηθει το 1000ρικο :lol: ).

Αλλα απο την αλλη δεν τα ζητησα κι ολας προσωπικα. Ειχα και εχω αλλες απαιτησεις απο το συγκεκριμενο και μια απο τις κυριοτερες ειναι να παραμεινει ενα τιμιο κινητο που θα βγαλει 2 με 2.5 χρονια χρησης και δεν θα ''γερασει'' προ αυτου του διαστηματος.

Φιλικα η αποψη μου.
 

Και πραγματικα με συγχωρειτε για τα οποια ορθογραφικα και τις οποιες παραλειψεις εκανα (και για το double post) αλλα δεν ειχε ανοιξει ακομα καλα το ματι οποτε καταλαβαινεται  :lol:  :lol:



#2493   bezoss

bezoss

    iPH Enthousiast

  • 409 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 10/02/2017 - 09:11

Συγκρητικα με το s7 παντως τα iphone εχουν λιγοτερα προβληματα (αναφερω το συγκεκριμενο αφενος γιατι ειναι και αυτο μια ναυαρχιδα, αφετερου γιατι ημουν κατοχος και το εμαθα απο την καλη και την αναποδη)

Το δικο μου s7 μετα απο 6 μηνες αποφασισε μια μερα απλα να κανει απανωτα restarts, δεν μου το δεχτηκαν στην εγγυηση και στα καπακια μολις το παρελαβα πισω το αναψα μια φορα και αυτο ηταν... Δεν ξανα αναψε ποτε! Ενας θεος ξερει ποσο το εκλαψα αυτο το 700αρι,  ποσο με ταλαιπωρησε συμπεριφορα της εταιριας και ποσο κατηγορουσα τον εαυτο μου οτι και καλα εγω το χαλασα επειδη το φορτωσα με πολλα apps η επειδη χρησιμοποιουσα σχετικα συχνα το quick charge η δεν ξερω και γω τι.
 

 

Εγγύηση δεν είχες? δεν ξανάνοιξε το κινητό και δεν το δέχτηκαν στην εγγύηση? κάτι μου βρωμάει εδώ. για ποιό λογο στο αρνηθηκαν?



#2494   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.888 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/02/2017 - 09:37

μήπως  είχε τίποτα root ?



#2495   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 10/02/2017 - 09:39

Ρε σε λάθος Forum μπήκα... ??? 

 

 

_

 

 

:wacko: 


@CaLi@


#2496   Justaguy

Justaguy

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 10/02/2017 - 09:42

Εγγύηση δεν είχες? δεν ξανάνοιξε το κινητό και δεν το δέχτηκαν στην εγγύηση? κάτι μου βρωμάει εδώ. για ποιό λογο στο αρνηθηκαν?

στην ουσία με κατηγόρησαν ότι μονταρα το λογισμικό και ενώ τους εξηγούσα ότι δεν το πείραξα και τους πήγα και αποδείξεις με τον Knox μηδενισμένο αυτοί τον χαβά τους. Έδω μου λεγανε ότι έχασε το imei της η συσκευή ενώ το είχα δηλώσει ον-λάιν πριν το παραδώσω. Και με αντιπρόσωπο της Samsung που μίλησα απλά μου διάβασε τα δικαιώματα της εγγύησης. Τες πα το κινητό χάλασε από μόνο του και δε πήρα χαμπάρι. Πως το ξέρω ; άρχισαν όλα υποθέτω όταν ξεκίνησε να μου βγάζει μήνυμα ότι συνδέθηκε sd κάθε φορά που έκανα restart, όταν το έβαζα στην ασύρματη φορτηση το ledδεν γινόταν πράσινο όπως θα έπρεπε όταν γέμιζε η μπαταρία κλπ... βέβαια δεν έδινα σημασία γιατί νόμιζα πως το μήνυμα της sd ήταν φυσιολογικό τουλάχιστον. Μέχρι που μέσα από φορά διαπίστωσα ότι δεν ήταν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2497   Justaguy

Justaguy

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 10/02/2017 - 09:44

μήπως είχε τίποτα root ?

κανένα root ούτε jb ούτε τίποτα. Δεν ξέρω καν πως γίνονται. Αν είχα είναι δυνατόν να πίστευα ότι θα μου το κάλυπταν στην εγγύηση ; θα δεχόμουν ότι έφταιξα και θα πλήρωνα την επιδιόρθωση. Αλλά το κινητό ήταν απείραχτο... για κορόιδα ψάχνουν
Το κινητό αγοράστηκε από γνωστή αλυσίδα τον Απρίλιο του περασμένου χρόνου νοικοκυρεμένο στο κουτί του. Τώρα αν από εκεί παίχτηκε καμία λαμόγια δεν ξέρω ...

Όταν τους ζήτησα γραπτός αυτά που λένε και να το τρέξουν στο διαγνωστικό και να μου δώσουν αντίγραφο ότι το κινητό είναι πειραγμένο το αρνήθηκαν και ο προϊστάμενος της αντιπροσωπείας Ελλάδος μου είπε ότι αυτό θα γίνει μόνο εφόσον παραλάβω την συσκευή και πληρώσω για τη επισκευή της.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: Justaguy, 10/02/2017 - 09:50


#2498   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.888 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/02/2017 - 09:44

Ρε σε λάθος Forum μπήκα... :huh:

 

 

_

 

 

:wacko: 

όλα οκ velkus :D



#2499   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 10/02/2017 - 09:57

όλα οκ velkus :D

Πάλι καλά!!! Με έλουσε κρύος ιδρώτας... :P

 

Και άντε να εξηγείς γιατί ανατινάζονται τα εργοστάσια της Samsung....  :lol: 

 

 Βαρετές κουβέντες ... Για να μείνουμε στο θέμας μας να μην τρομάζεται το κόσμο..  B)


@CaLi@


#2500   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.888 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/02/2017 - 10:05

έτσι .....σήμερα λοιπόν θα παραλάβω 7Plus rose cold για δώρο στην σύζυγο :D  


Τελευταία επεξεργασία από: manosvitacar, 10/02/2017 - 10:05


#2501   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 10/02/2017 - 10:30

έτσι .....σήμερα λοιπόν θα παραλάβω 7Plus rose cold για δώρο στην σύζυγο :D  

θα ειναι αρκετα "cold" το ροζε? :P

 

καλο δουλευτω.

 

@justaguy το ειχα αντιμετωπισει με 2 συσκευες αυτο με imei , δεν ειχα κανει ποτε root τπτ... ιδια δικαιολογια που σου ειπαν και σενα.



#2502   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.888 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/02/2017 - 10:35

θα ειναι αρκετα "cold" το ροζε? :P

 

καλο δουλευτω.

 

 

gold ....φτου   σκουλικομιρμιγκοτρυπα :lol:



#2503   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.728 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 10/02/2017 - 11:05

έτσι .....σήμερα λοιπόν θα παραλάβω 7Plus rose cold για δώρο στην σύζυγο :D  

 

Το καλύτερο χρώμα. Αυτό είχα σε 6S Plus για εμένα. Αλλά το τρολλάρισμα που είχα φάει απο φίλους και συγγενείς δεν περιγράφεται, ειδικά τις πρώτες μέρες.


Τελευταία επεξεργασία από: Paris1986, 10/02/2017 - 11:06


#2504   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.888 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/02/2017 - 11:07

Θα το δω τώρα και σαν μέγεθος που θα το έχει η σύζυγος και μάλλον θα πάω και εγώ μετά σε plus .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2505   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.728 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 10/02/2017 - 11:14

Το Plus για εμένα είναι μονόδρομος απο θέμα μπαταρίας λόγω της δουλειάς που κάνω. Απο εκεί και περα το μέγεθος επειδή και εγώ παντόφλες τα έλεγα τέτοιου τύπου κινητά και τα λέω ακόμα τα συνηθίζεις είναι η αλήθεια και δεν γυρνάς με τίποτα πίσω.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες