Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 6 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 7/7Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3342 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2551   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.754 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2017 - 23:42

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση...

 

Θυμάμαι ότι όταν πήρα το iPhone και άνοιγα την κάμερα, η λειτουργία Live ήταν ενεργοποιημένη by default...

Δε θυμάμαι σε ποιο topic (ή σελίδα του παρόντος) κάποιος είπε ότι με τα επόμενα firmware θα "θυμάται" ή θα είναι από default απενεργοποιημένο το live...

 

Απλά επειδή τώρα χρειάστηκε να βγάλω μια φωτογραφία, το θυμήθηκα και είπα να ρωτήσω...

Απλά μου την σπάει να είναι ενεργό από προεπιλογή... (βασικά είναι ένα feature που προσωπικά μου είναι άχρηστο)

Ρυθμισεις->Φωτογραφιες και Καμερα->Διατηρηση Ρυθμισεων->.....



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2552   DoSMaN

DoSMaN

    iPH Contributor

  • 925 μηνύματα
  • Twitter:@dosman_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:VeZReVouLiS

Δημοσίευση 15/02/2017 - 01:23

Ρυθμισεις->Φωτογραφιες και Καμερα->Διατηρηση Ρυθμισεων->.....

Ούτε που το είχα προσέξει αυτό...!!!

 

Ευχαριστώ πολύ!!

 

Και κάτι ακόμα... αυτό το ότι βγάζεις μια σέλφι από την μπροστά κάμερα και στο δείχνει σαν καθρέφτης, διορθώνεται από κάπου (είδα τις ρυθμίσεις αλλά δεν το ανέφερε κάπου) ή θέλει 3rd party πρόγραμμα;;



#2553   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 15/02/2017 - 02:19

Ούτε που το είχα προσέξει αυτό...!!!

Ευχαριστώ πολύ!!

Και κάτι ακόμα... αυτό το ότι βγάζεις μια σέλφι από την μπροστά κάμερα και στο δείχνει σαν καθρέφτης, διορθώνεται από κάπου (είδα τις ρυθμίσεις αλλά δεν το ανέφερε κάπου) ή θέλει 3rd party πρόγραμμα;;

Mirror στην αποθηκεύει ; Δεν θυμάμαι να έχω πειράξει κάτι αλλά οταν βγάζεις selfie αποθηκεύετε σωστά χωρίς δίκη σου παρέμβαση ..


On_7+

Τελευταία επεξεργασία από: velkus, 15/02/2017 - 02:20

@CaLi@


#2554   DoSMaN

DoSMaN

    iPH Contributor

  • 925 μηνύματα
  • Twitter:@dosman_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:VeZReVouLiS

Δημοσίευση 15/02/2017 - 12:16

Mirror στην αποθηκεύει ; Δεν θυμάμαι να έχω πειράξει κάτι αλλά οταν βγάζεις selfie αποθηκεύετε σωστά χωρίς δίκη σου παρέμβαση ..


On_7+

Τη φωτογραφία δεν την έβγαλα πρώτα με την κάμερα και μετά να την ανεβάσω πχ FB...

Την έβγαλα κατευθείαν μέσω της εφαρμογής του FB...

 

Τώρα που δοκίμασα από την κάμερα κατευθείαν, την έδειχνε σαν καθρέφτη, αλλά μετά που την άνοιξα την έδειχνε κανονική... (δοκίμασα να κρατήσω ένα περιοδικό για τεστ).

 

Η φωτογραφία που έβγαλα από την εφαρμογή του FB, έχει αποθηκευτεί και εκείνη στις φωτογραφίες, ωστόσο έχει αποθηκευτεί "λάθος".

Την τράβηξα από τη θέση του οδηγού στο αυτοκίνητο και φαίνεται σαν να είναι από του συνοδηγού (ή αν το καλοσκεφτείς από τη μεριά του οδηγού αν είχα αγγλικό αμάξι...  :lol:  :lol:  :lol: )



#2555   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 15/02/2017 - 19:21

Τη φωτογραφία δεν την έβγαλα πρώτα με την κάμερα και μετά να την ανεβάσω πχ FB...
Την έβγαλα κατευθείαν μέσω της εφαρμογής του FB...

Τώρα που δοκίμασα από την κάμερα κατευθείαν, την έδειχνε σαν καθρέφτη, αλλά μετά που την άνοιξα την έδειχνε κανονική... (δοκίμασα να κρατήσω ένα περιοδικό για τεστ).

Η φωτογραφία που έβγαλα από την εφαρμογή του FB, έχει αποθηκευτεί και εκείνη στις φωτογραφίες, ωστόσο έχει αποθηκευτεί "λάθος".
Την τράβηξα από τη θέση του οδηγού στο αυτοκίνητο και φαίνεται σαν να είναι από του συνοδηγού (ή αν το καλοσκεφτείς από τη μεριά του οδηγού αν είχα αγγλικό αμάξι... )


Σοβαρή εφαρμογή μου ανέφερες!! :P

Τραβά την πρώτα και μετά ανέβαζε την ! :)


On_7+

@CaLi@


#2556   Safa

Safa

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 15/02/2017 - 19:48

Ρε παιδιά,δεν ξέρω εαν έχει ειπωθεί αλλά τελευταία διαπίστωσα πως ενίοτε δεν λειτουργεί το 3d touch.

Έχει βιώσει κανείς κάτι αντιπατοιχο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2557   andreas73

andreas73

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/02/2017 - 20:18

Σήμερα παρέλαβα την συσκευή αντικατάστασης για το hissing. Τα καλά νέα είναι ότι πλέον δεν υπάρχουν σημάδια στην οθόνη και το ακουστικό (τα είχα αναφέρει σε προηγούμενα post), όπως επίσης και η οθόνη δεν είναι κατουρημένη όπως η προηγούμενη. Τώρα στο θέμα hissing, απλά στην αναπαραγωγή ακούγεται ο ίδιος μονότονος θόρυβος όπως και πριν. Να σημειώσω ότι η προηγούμενη ήταν 43ης εβδομάδας και η τωρινή 50ής, δηλ. κατασκευής στα μέσα Δεκεμβρίου. Συμπέρασμα: επειδή μου είναι δύσκολο να παραδεχτώ ότι πέρασαν από τα χέρια μου δύο συσκευές με ακριβώς τον ίδιο ήχο στην αναπαραγωγή μετά από βίντεο σε απόλυτη ησυχία (θα ανεβάσω βίντεο αύριο), αρχίζω να πιστεύω ότι απλά είναι ότι κάτσει. Μπορεί να σου κάτσει να μην κάνει καθόλου θόρυβο, μπορεί να κάνει λίγο ή και πάρα πολύ. Επίσης μπορεί κάποια αφτιά να είναι πιο ευαίσθητα από άλλα. Παράδειγμα ο τεχνικός μου είπε ότι την τέσταρε και με διαβεβαίωσε ότι δεν ακούει κάτι. Και στην Document και στο iStorm και στην iSystem μου είπαν ότι είναι ζήτημα να έχουν αλλάξει 2-3 συσκευές. Άρα πολλοί απλά δεν το έχουν πάρει χαμπάρι (δεν μπορείς να το ακούσεις με θόρυβο) ή εμείς είμαστε γκαντέμηδες ή κάτι έχουν τα αφτάκια μας. Γενικά είμαι ευχαριστημένος με την αλλαγή μιας και είχα και άλλα προβλήματα.   



#2558   bellinaki

bellinaki

    iPH Addict

  • 754 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/02/2017 - 20:33

Σήμερα παρέλαβα την συσκευή αντικατάστασης για το hissing. Τα καλά νέα είναι ότι πλέον δεν υπάρχουν σημάδια στην οθόνη και το ακουστικό (τα είχα αναφέρει σε προηγούμενα post), όπως επίσης και η οθόνη δεν είναι κατουρημένη όπως η προηγούμενη. Τώρα στο θέμα hissing, απλά στην αναπαραγωγή ακούγεται ο ίδιος μονότονος θόρυβος όπως και πριν. Να σημειώσω ότι η προηγούμενη ήταν 43ης εβδομάδας και η τωρινή 50ής, δηλ. κατασκευής στα μέσα Δεκεμβρίου. Συμπέρασμα: επειδή μου είναι δύσκολο να παραδεχτώ ότι πέρασαν από τα χέρια μου δύο συσκευές με ακριβώς τον ίδιο ήχο στην αναπαραγωγή μετά από βίντεο σε απόλυτη ησυχία (θα ανεβάσω βίντεο αύριο), αρχίζω να πιστεύω ότι απλά είναι ότι κάτσει. Μπορεί να σου κάτσει να μην κάνει καθόλου θόρυβο, μπορεί να κάνει λίγο ή και πάρα πολύ. Επίσης μπορεί κάποια αφτιά να είναι πιο ευαίσθητα από άλλα. Παράδειγμα ο τεχνικός μου είπε ότι την τέσταρε και με διαβεβαίωσε ότι δεν ακούει κάτι. Και στην Document και στο iStorm και στην iSystem μου είπαν ότι είναι ζήτημα να έχουν αλλάξει 2-3 συσκευές. Άρα πολλοί απλά δεν το έχουν πάρει χαμπάρι (δεν μπορείς να το ακούσεις με θόρυβο) ή εμείς είμαστε γκαντέμηδες ή κάτι έχουν τα αφτάκια μας. Γενικά είμαι ευχαριστημένος με την αλλαγή μιας και είχα και άλλα προβλήματα.

.
Α σαν κ εμενα κ εσυ αλλα εγω σε ξεπερασα ...ορεξη να χεις κ υπομονη γτ ακτη δεν βγαινει....εμενα το ακουγαν ,κ αυτο που εχω ειναι απλα καλυτερο εκτος κιαν ειμαστε εμεις οι ιδιοτροποι...χαχαχς


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2559   thunderbill84

thunderbill84

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 15/02/2017 - 23:11

Καλησπέρα Παιδιά, 

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα κατά την εγγραφή βίντεο στο καινούργιο iphone 7 Plus. Κάνω εγγραφή σε απόλυτα ήσυχο περιβάλλον και στο playback ακούγεται ένα συνεχόμενος μονότονος ήχος (ίσως το λεγόμενο hissing). Φαντάζομαι είναι από τα πρώτες συσκευές μιας και το παρέλαβα 15 Νοεμβρίου 2016. Δυστυχώς, μιας και μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, το κινητό στάλθηκε στο service - istorm Θεσ/νίκης την προηγούμενη εβδομάδα. Μετά από 5 ημέρες αναμονή (? απορώ γιατί τόσο πολύ) σήμερα με ενημερώσανε ότι δεν εντοπίστηκε βλάβη στο κινητό!!!

Λυπάμαι που στην ουσία το έχω εδώ και 3 μήνες, αλλά στην τελική δεν το έχω.. :( Πριν πάει στο σερβις, είχα σετάρι το κινητό 2-3 φορές σαν νέα συσκευή και το πρόβλημα παρέμενε το ίδιο. Επίσης με μεγάλη μου λύπη, ο τεχνικός που παρέλαβε το κινητό μου, μετά από 2-3 επί τόπου εγγραφές (σε ένα περιβάλλον με αρκετό θόρυβο - υπόγειος χώρος - και 4 πιτσιρίκια να μιλανε δυνατά παραδίπλα - ΕΛΕΟΣ δηλαδη πέτυχα στιγμή) δεν διαπίστωσε κανένα πρόβλημα. Συγνώμη αλλά και εγώ με τόσο εξωτερικό θόρυβο, δεν διαπίστωσα πρόβλημα. Η αντίδραση του ήταν "Θέλεις σίγουρα να το αφήσεις???" - με μεγάλη του έκπληξη.. Του απάντησα ναι, το άφησα και έφυγα.. Συγνώμη, αλλά ήταν αντιμετώπιση αυτή?? Η νομίζουν ότι άλλη δουλειά δεν έχουμε από το να τρέχουμε στο σερβις - ΓΙΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΣΥΣΚΕΥΗ - χωρίς λόγο? Συγνώμη για το μεγάλο μου κείμενο αλλά είμαι απογοητευμένος.. Και πραγματικά αν παραλάβω τη συσκευή με ίδιο πρόβλημα τι πρέπει να κάνω?? Δεν μιλάω για τα έξοδα να σταλεί η συσκευή Θεσ/νίκη, να πάει ο αδερφός μου να την παραλάβει, και να μου τη στείλει στη χώρα που μένω.. αυτά πάνε στράφει.. Καμιά συμβουλή παιδιά?      

 

Απλά να συμπληρώσω ένα νέο update από τον δεύτερο έλεγχο που έγινε στην συσκευή μετά από επισύμανση δική μου για τον θόρυβο σε απόλυτα ήσυχο περιβάλλον.. Η απάντηση από το iStorm ήταν: ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΑ ΙPHONE!!! Με ταλαιπωρούν εξηγώντας τους ξανά το πρόβλημα και μετα απο διαγνωστικό έλεγχο στη συσκευή/μικρόφωνο κτλ μου λένε ότι επιτέλουν τον ακούνε..ΑΛΛΑ δεν βγάζει κάποιο πρόβλημα η συσκευή. (Ωωω Θεέ μου ευχαριστώ δεν ακούω παράσιτα από το υπερπεραν..!!!) Εντάξει το λιγότερο κόσμιο που μπορώ να πω είναι ότι είναι γελοια όλη αυτή η κατάσταση.. Και κατέληξα με ταλαιπωρία + μια τρύπα στο νερό.. με γεια μου! :(    


Τελευταία επεξεργασία από: thunderbill84, 15/02/2017 - 23:16


#2560   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 16/02/2017 - 07:14

Σήμερα παρέλαβα την συσκευή αντικατάστασης για το hissing. Τα καλά νέα είναι ότι πλέον δεν υπάρχουν σημάδια στην οθόνη και το ακουστικό (τα είχα αναφέρει σε προηγούμενα post), όπως επίσης και η οθόνη δεν είναι κατουρημένη όπως η προηγούμενη. Τώρα στο θέμα hissing, απλά στην αναπαραγωγή ακούγεται ο ίδιος μονότονος θόρυβος όπως και πριν. Να σημειώσω ότι η προηγούμενη ήταν 43ης εβδομάδας και η τωρινή 50ής, δηλ. κατασκευής στα μέσα Δεκεμβρίου. Συμπέρασμα: επειδή μου είναι δύσκολο να παραδεχτώ ότι πέρασαν από τα χέρια μου δύο συσκευές με ακριβώς τον ίδιο ήχο στην αναπαραγωγή μετά από βίντεο σε απόλυτη ησυχία (θα ανεβάσω βίντεο αύριο), αρχίζω να πιστεύω ότι απλά είναι ότι κάτσει. Μπορεί να σου κάτσει να μην κάνει καθόλου θόρυβο, μπορεί να κάνει λίγο ή και πάρα πολύ. Επίσης μπορεί κάποια αφτιά να είναι πιο ευαίσθητα από άλλα. Παράδειγμα ο τεχνικός μου είπε ότι την τέσταρε και με διαβεβαίωσε ότι δεν ακούει κάτι. Και στην Document και στο iStorm και στην iSystem μου είπαν ότι είναι ζήτημα να έχουν αλλάξει 2-3 συσκευές. Άρα πολλοί απλά δεν το έχουν πάρει χαμπάρι (δεν μπορείς να το ακούσεις με θόρυβο) ή εμείς είμαστε γκαντέμηδες ή κάτι έχουν τα αφτάκια μας. Γενικά είμαι ευχαριστημένος με την αλλαγή μιας και είχα και άλλα προβλήματα.   

Αντρεα καλημερα και παλι καλα που ξεμπερδεψες ;)

Για την ιστορια- θυμησε μου τελικα ποιος "επισημος" μεταπωλητης σου εκανε την αντικατασταση??

Ετσι απλα να ξερω που ΔΕΝ θα παω γιατι δεν θελω να μανουριαζω με τεχνικούς που προσπαθουν αν αποδειξουν οτι το κινητο δεν εχει θεμα. Τετοιες οδηγιες τους δινουν!

 

Ευχαριστω



#2561   archthanos

archthanos

    iPH Contributor

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 16/02/2017 - 14:02

Όταν μιλάς με τα ακουστικά πρόσεξε μήπως ακούγεται στο βάθος αυτό το "χρατσαρισμα".

Το άλλο το θεωρώ λογικό εν μέρη.
Λεπτή συσκευή με δυο ηχεία είναι.
Με θήκη δεν το αισθάνεσαι σχεδόν καθόλου.

Κοιτά το αν θα ασχοληθείς να το αλλάξεις είναι δίκη σου απόφαση. Εμένα μου την έδινε να ξερω ότι έχει θέμα. Την μια μέρα έλεγα δεν ασχοληθώ,μετά το σκεφτόμουν και ξενερωνα μέχρι που το πούλησα και πήρα καινούργιο ελπίζοντας να είμαι πιο τυχερός και ευτυχώς όλα καλα.
Αν θες το ρισκάρεις να το αλλάξεις με σφραγισμένο δεν χάνεις κάτι.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Δεν ξέρω αν είχε απαντηθεί κάπου, αλλά το "χρατσάρισμα" με τα ακουστικά σταματάει σε μεγάλο βαθμό όταν απενεργοποιείς το noise cancellation. Το διάβασα σε κάποιο φόρουμ από εξωτερικό και όπως και εκεί όλοι έλεγαν πως δούλεψε αυτό,έτσι και σε μένα αν και όχι 100%. Πάντως βελτιώθηκε.

 

Μας έχουν τρελάνει με τα μικροπροβλήματα φέτος...χαζά είναι όλα, αλλά δυστυχώς υπάρχουν.


Τελευταία επεξεργασία από: archthanos, 16/02/2017 - 14:09


#2562   andreas73

andreas73

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/02/2017 - 22:00

Αντρεα καλημερα και παλι καλα που ξεμπερδεψες ;)
Για την ιστορια- θυμησε μου τελικα ποιος "επισημος" μεταπωλητης σου εκανε την αντικατασταση??
Ετσι απλα να ξερω που ΔΕΝ θα παω γιατι δεν θελω να μανουριαζω με τεχνικούς που προσπαθουν αν αποδειξουν οτι το κινητο δεν εχει θεμα. Τετοιες οδηγιες τους δινουν!

Ευχαριστω


Η αλλαγή έγινε στη Document


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2563   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 17/02/2017 - 15:10

Σημερα κυκλοφορει και το διαφημιζουν σε πολλα sites ειδησεων... Iphone 7 32gb 463€ & iphone 7 plus 578€. Απο το dealber.gr. Ξερετε τι παιζει?? θα τους παρω και τηλεφωνο να δω απο ποια χωρα προελευσης ειναι.



#2564   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 17/02/2017 - 15:13

US συσκευή όπου και χάνεις το 2ο χρόνο της εγγύησης.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2565   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 17/02/2017 - 15:18

ειναι δηλαδη σαν το αντιστοιχο deals365? ( δεν θυμαι σιγουρα πως λεγοταν )



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες