Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Το κινητο μου κλάπηκε, αφαιρεσαν το iCloud και το activation lock. Πως έγινε αυτο;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
201 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/11/2016 - 12:17

Καλημέρα παιδιά, θα ήθελα και εγώ να αναφέρω κάτι μήπως κάνεις μπορεί να βοηθήσει.

Πριν από 3 ήμερες έχασα το I phone μου σε ένα μπαρακι. Το ξέχασα επάνω στο τραπέζι και όταν γύρισα να το πάρω εξαφανίστηκε. αμέσως ενεργοποιώ το activation lock μέσω της εφαρμογής cloud. Μετα δυο μέρες εντοπίζεται η συσκευή και το cloud δείχνει στίγμα σε μια τοποθεσία στο Μοναχο Γερμανίας. Στην τοποθεσία αυτή μένει η αδελφος μου ο οποίος μας επισκέφτηκε πρόσφατα (έφυγε το πρωί της ημέρας που έχασα το τηλέφωνο)και εμενε στο σπίτι μου. Να σημειώσω ότι και ο αδελφος μου έχει I phone. Πριν σκεφθητε ότι ο αδελφος μου έχει το τηλέφωνο, σας ενημερωθώ ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Αυτος μου το έκανε δώρο και  ταξιδέψτε για γερμάνια 10 ωρες πριν χάσω το τηλέφωνο μου. Ούτε και κατά λάθος ανταλλάξαμε τηλέφωνα. Όταν το έχασα ήταν κάπου στην κροατια. Έχει κάνεις καμία ιδέα για το τι μπορεί να εγεινε. Μίλησα με την Apple αλλά δεν μου έδωσαν κάποια σοβαρή εξήγηση 

Αν είχατε ίδιο iD, ή χρησιμοποιούσατε Family Sharing πιθανόν απο εκεί.

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση απλά έτυχε.

 

 

Παλαιότερα είχα δοκιμάσει κάποιο ανάλογο tweak, αν θυμάμια καλά ήταν το iGotYa (δεν παίρνω και όρκο). Είχε απίστευτες δυνατότητες, αναφέρω μερικές

- Fake shutdown

- Δυνατότητα απομακρισμένης χρήσης εμπρόσθιας και οπίσθιας κάμερας σε πραγματικό χρόνο

- Ενεργοποίηση του μικροφώνου και ακρόαση σε πραγματικό χρόνο

- Αν άλλαζε sim σου έστελνε μήνυμα με το νέο αριθμό

- Ότι κλήση ή μήνυμα δεχόταν ο "κλέφτης" ερχόταν και σε εσένα

Το χρησιμοποίησα στο διάστημα της δοκιμαστικής περιόδου και πραγματικά ήταν εντυπωσιακό.

Ένας μόνο τρόπος υπήρχε για να παρακάμψει κάποιος όλες αυτές τις δικλείδες ασφαλείας, να το βάλει σε dfu mode. Σε επικοινωνία που είχα με το προγραμματιστή μου είχε πει ότι δεν υπήρχε δυνατότητα να μπορέσει να το αποτρέψει αυτό και γι αυτό δεν προχώρησα στην αγορά (αν θημάμαι καλά είχε ετήσια συνδρομή)

Έχουν υπάρξει κάποια πολύ καλά Tweak για όλο αυτό.

 

Παλιότερα είχαμε το Cylay μετά το iCaughtU.

 

Γενικότερα αυτά τα Tweak είναι για να σε σώσουν τις πρώτες ώρες της κλοπής, να κερδίσεις όσο μπορείς χρόνο.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 11/11/2016 - 12:21

 

 

 

Έχουν υπάρξει κάποια πολύ καλά Tweak για όλο αυτό.

 

Παλιότερα είχαμε το Cylay μετά το iCaughtU.

 

Γενικότερα αυτά τα Tweak είναι για να σε σώσουν τις πρώτες ώρες της κλοπής, να κερδίσεις όσο μπορείς χρόνο.

Τώρα θυμήθηκα, ήταν το Cylay. Δεν υπάρχει πλέον?



#153   kilias

kilias

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/11/2016 - 12:31

Ποια εφαρμογη?


Icaughtu pro

#154   airbus

airbus

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 11/11/2016 - 12:32

Πριν από 3 ήμερες έχασα το I phone μου σε ένα μπαρακι. Το ξέχασα επάνω στο τραπέζι και όταν γύρισα να το πάρω εξαφανίστηκε. 

τελικα υπαρχει θεμα οταν αφηνουμε το τηλεφωνο απο δω και απο κει οταν βρισκομαστε εκτος σπιτιου η δουλειας. τετοιες ακριβες συσκευες δε πρεπει να αφηνονται πανω σε τραπεζια εστιατοριου η μπαρακια. μπορει κατι να πεσει πανω η να κλαπει.

καλυτερα στη τσεπη συνεχεια η σε wallet θηκη στη ζωνη η στο τσαντακι μας. βεβαια δε ξερω κατα ποσο ειναι καλο να ειναι συνεχεια πανω μας απο θεμα ακτινοβολιας.


Τελευταία επεξεργασία από: airbus, 11/11/2016 - 12:34


#155   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/11/2016 - 12:35

Τώρα θυμήθηκα, ήταν το Cylay. Δεν υπάρχει πλέον?

Υπάρχει αλλά είναι ψιλοπαρατημένο.

 

PickPocket και iCaughtU μετά. Must πλέον.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#156   giodoul

giodoul

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 11/11/2016 - 13:10

Θα πρεπει να κανω μυνηση κατα αγνώστων δηλ. 80€ για να ξεκινήσει η οποία διαδικασία, το εχω σκαφτεί και εγω. Απλά δε θελω να πετάξω ακόμα περισσότερα λεφτά. Ίσως και να το κανω αν απελπιστω τελείως.

Δε χρειάζεται χρήματα για να κανεις μηνυση κατ' αγνώστων.θα πας στο Τμήμα Ασφαλείας της περιοχής κατοικίας σου, θα κανεις τη μήνυση και θα κανεις αίτηση για αντίγραφο δήλωσης κλοπής, ώστε να το καταθεσεις στην εταιρεία κινητής τηλεφωνιας που λειτουργούσε η τηλεφωνική σου συνδεση.


Τελευταία επεξεργασία από: giodoul, 11/11/2016 - 13:10


#157   giodoul

giodoul

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 11/11/2016 - 13:15

Πηρα στο τοπικό μου αστυνομικό τμήμα, ο αστυνομικός ηταν ξεκάθαρος οτι δηλώνεις κλοπή κτλ αλλά αν βρεθεί η συσκευή σου θα παει στα αζήτητα. Αν κανεις μήνυση κατα αγνώστων και σκάσεις την 80€άρα αν βρεθεί η συσκευή σου με τον οποιοδήποτε τροπο εχεις περισσότερες πιθανότητες να καταλήξει στα χέρια σου. Μακάρι το ηλεκτρονικό έγκλημα να ειναι αυτεπάγγελτα και να γλύτωσω το παράβολο.

Οπως σου απάντησα νωρίτερα, δε χρειάζεται παραβολο για την μηνυση καθότι η κλοπή είναι αυτεπάγγελτο αδίκημα.Και η κλοπή έχει προηγηθεί του fishing, αρα πρωτα την κλοπή στο Τ.Α. της κατοικίας σου και θα τους εγχειρίσεις εκτυπωμενο (αν το εχεις) το λινκ τους.



#158   jimmny

jimmny

    iPH newbie

  • 80 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/11/2016 - 13:24

οταν εκλεψαν το κιν της κορης μου ειχα εντοπισει τον κλεφτη μεσα απο το prey οπου ειχα φωτογραφιες του κλεφτη,διευθυνση με χαρτη,τον παροχο που εχει μπει στο internet, και οταν ειπα στην αστυνομια να παμε σπιτι του μου ειπαν οτι μπορω μονο να κανω μηνυση και τιποτα αλλο.βεβαια οταν εξεταστει η υποθεση μπορει να μην υπαρχει καν εκει το σπιτι...οχι μονο ο κλεφτης.



#159   topgunidis

topgunidis

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 11/11/2016 - 13:31

Παιδια εγώ χρησιμοποιώ το prayproject. Οχι στο κινητό αλλά σε pc μόνο και μόνο για λόγους ασφαλείας (πχ να με δει κάποιος απο το κινητο)



#160   Verdelis

Verdelis

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/11/2016 - 14:55

Αν και χρόνια μέλος του φόρουμ αναγκαζομαι να γράψω πρώτη φορα για ενα δυσάρεστο γεγονός.
Μου έκλεψαν σε εστιατόριο στο Σύνταγμα χτες το μεσημέρι το iPhone 7 μου, ζητιάνος με τη κλασική μέθοδο με τα χαρτιά (το αφήνει πάνω στο τραπέζι και πέρνει μετα το χαρτι και το τηλεφωνο). Το ανακαλύπτω 2 λεπτά αργότερα και ο τύπος ως λογικό εχει γινει καπνός. Κάμερες και σχετικά δεν υπάρχουν στο μαγαζι δυστυχώς.
Παίρνω αμέσως τηλ τη συσκευή μου που εμφανίζεται απενεργοποιημένη και άμεσως ενεργοποιώ το lost mode, με μήνυμα κιόλας να με πάρει τηλ και θα του δώσω και αποζημίωση αν το γυρίσει.
Δυο ώρες μετα μου ερχεται μείλ Ότο το κινητο μου βρέθηκε Σοφοκλέους 56-70, για όσους γνωρίζουν τη περιοχή σφίζει απο πρεζακια και τα σχετικά. Μπαίνω αμέσως online στο find my iPhone αλλά η συσκευή φαίνεται παλι οφ λαιν. Τσεκάρω παλι το lost mode ειναι ενεργοποιημένο και μου ερχεται μετα απο μισή ωρα μνμ SMA απο Apple οτι το κινητο μου βρίσκεται κοντά λεει στο Metro Hotel Athens!!!
Μπαίνω παλι ον-λάιν για να δε τι; το κινητο μου δε μου το βγάζει καν στο λογαριασμό μου παρα μονο το iPad και το MacBook!! Τσεκάρω το ΙΜΕΙ της συσκευής στην σελίδα της απλ και αναφέρει οτι η συσκευή ειναι ξεκλείδωτη από activation lock!!! Σημειώστε εδω οτι η απλ δε μου εχει στειλει το κλασικό μείλ οτι το find my iPhone εχει απενεργοποιηθεί στη συσκευή ή οτι το activation lock απ ενεργοποιήθηκε όπως γινεται κάθε φορα!
Επικοινωνώ με την απλ με μείλ αναφέροντας λεπτομερώς το περιστατικό, παρέχοντας το IMEI μου, την απόδειξη αγοράς και το Apple ID μου. Φυσικά ο τύπος δε δέχεται Ότο κάποιος μπορεί να τα απενεργοποίησε χωρις να γνωρίζει τον κωδικό μου πράγμα γελοίο καθώς αποτελείται απο 12 ψηφίο κωδικό γράμματα αριθμοί και εναλλαγή κεφαλαίων μικρών. Με τα πολλά μου λεει οτι δε μπορεί να γινει τιποτα ουτε μπορεί αυτός να ξανά κλειδώσει τη συσκευή με καποιο τροπο στο Apple ID μου. Αυριο θα δηλώσω τη συσκευή στην αστυνομία και θα παω το ΙΜΕΙ στον πάροχο μου ώστε να κλειδώσει τη συσκευή. Εχει κάποιος παρόμοια εμπειρία; πως μου το ξεκλείδωσαν ρε παιδιά; υπαρχει κάποιος τρόπος να κινηθώ; ευχαριστω!!

Διστυχως δεν μπορω να διαβασω 11 σελλιδες(λογο χρονου) και στις πρωτες δεν ειδα κάτι, απο την στιγμή που εχουν το icloud του θα πρέπει να αλλαξει καθε λεπτομερεια σε αυτο. ενδεχομένως να ξέρουν και τις λεπτομέριες πληρομων του. Οπως επισης και καθε κωδικο σε λογαριασμους που ειχε τον ιδιο. Η συσκευη του δεν εγινε reset σωστα? οτιδηποτε υπήρχε μεσα, εχει διαρευσει.



#161   oatz

oatz

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:zer0t0nine

Δημοσίευση 11/11/2016 - 16:12

Μια σύνοψη.

 

Ο χρήστης χάνει (του κλέβουν με τη μέθοδο χαρτι πανω στο τραπεζι) το κινητό

Ο χρήστης δηλώνει άμεσα νεο κινητό στην οθόνη κλειδώματος για να τον καλέσει όπoιoς το βρει.

Έρχεται ψεύτικο SMS και email (απο όνομα αποστολέα Apple) οτι βρεθηκε κάπου το κινητο... με οδηγίες για να κάνει login σε σελίδα με τίτλο Find my iPhone (fake-domain locatemyiphone-icloud.com) whois

Ο χρήστης δίνει τα στοιχεία του λογαρισμού του για να κάνει login και να βρει το κινητό του.

Οι κλέφτες προχωράνε σε restore της συσκευής και Setup as new.

 

Μάθαμε παρακάτω απο τις απαντήσεις ότι.

Η Apple δεν στέλνει ποτέ μήνυμα ή email με οδηγίες για ξεκλείδωμα ή εύρεση κλεμμένου κινητού.

To email του iCloud λογαρισμού μας το βλέπει ο κλέφτης αν πάει να το ξεκλειδώσει (του ζητάει τον κωδικό για το email του λογαρισμού iCloud)

Το κινητό απο την στιγμή που θα αφερεθει η SIM δεν έχει τρόπο να στείλει location

Δεν πανικοβαλόμαστε και προσπαθούμε ψύχραιμα να ακολουθησουμε τις οδηγίες απο το official site της Apple

 

Αν πέσουμε θύματα τέτοιας απατεωνιάς δηλώνουμε κλοπή σε ΑΤ με το ΙΜΕΙ και μετά στον πάροχο μας (θα πάει σε όλους τους παρόχους αυτόματα) ώστε να είναι άχρηστη (μπλοκαρισμένη) η συσκευή στην Ελλάδα.

 

Μόνο όποιος έκανε την καταγγελία (δήλωση) μπορεί να κάνει άρση

 

Τα σέβη μου και την συμπαράσταση μου Sir

 

EDIT: Ορθογραφία


Τελευταία επεξεργασία από: oatz, 11/11/2016 - 16:21


#162   melidron

melidron

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/11/2016 - 18:44

Θα πρεπε να υπαρχει νιτρογλυκερινη μεσα στη συσκευη και ενεργοποιηση απομακρισμενα... Δε θα με χαλαγε καθολου να χασω 1000 ευρω αλλα να τιμωρησω τον κλεφτη εγω ο ιδιος :P



#163   giodoul

giodoul

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 11/11/2016 - 22:57

Φίλε μου εμένα δεν μου κλεψανε κινητό αλλά είχανε μπει στο σπιτι και μου ειχαν πάρει λαπτοπ και κάποια άλλα πράγματα. Είχα το teamviewer στο λαπτοπ και το πετυχαίνω online.Βρίσκω ip(ειμαι Θεσσαλονικη και εμφανίστηκε Βόλο μετα απο μια μερα).Κάνω καταγραφή σε βίντεο ότι κάνει ο τύπος( μπηκε facebook εδωσε το κινητο του σε κοπέλα μπηκε στο προφιλ του ειδα τη φωτο του...) μαζεύω τα στοιχεία και τα πάω στο πιάτο στην αστυνομία(διωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.Είχα κανει προηγουμενως μήνυση πηραν αποτυπώματα απο το σπιτι κλπ.).Πέρασαν 9 χρονια και μου έρχεται χαρτι για να παω μαρτυρας στο δικαστήριο του παιδιού που είχε το λαπτοπ.Το λαπτοπ δεν το είδα ποτέ. Ευτυχώς που δεν πληρωνες τοτε για τη μήνυση να χασω και εκεινα τα λεφτα.

Λυνεται και με αλλους τροπους μεσω της Αστυνομιας το ολο θεμα αλλα εξαρταται σε ποιον αστυνομικο θα πεσεις και σε τι κατασταση θα τον πετυχεις για να μπορεσει να ασχοληθει!



#164   giodoul

giodoul

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 11/11/2016 - 23:11

Μια ερώτηση που δεν ξέρω αν έχει γίνει, η κάρτα σιμ σου είχε πιν; το μήνυμα SMS που λες ήρθε στο δικό σου αριθμό; δηλαδή πήγες στον παροχο και έκανες αλλαγή σιμ και φραγη; γιατί ρωτάω, γιατί αν η κάρτα σιμ σου είχε πιν εσύ είχες pass code στο iPhone ο μόνος τρόπος για να βρουν τον αριθμό σου είναι με την βοήθεια κάποιου που δουλεύει στην εταιρία τηλεφωνίας σου, οπότε με το 20ψηφιο αριθμό της σιμ βρήκε το νούμερο σου γνωρίζοντας ότι έχεις αλλάξει σιμ πλέον και έσταλεί το παραπλανιτικο SMS.

Φαινεται οτι δε διαβασες απο την αρχη το θεμα.Μπηκε στο iCloud και δηλωσε ως χαμενο το κινητό και εκει σου βγαζει πεδιο να δηλωσεις αριθμού τηλεφωνου για να επικοινωνησει ο ευρων μαζι σου.Και φυσικά βγαινει μονο όταν συνδεεις το iPhone στο ιντερνετ!



#165   grim_gr

grim_gr

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/11/2016 - 06:44

Χαζή ερώτηση: πως πέρασε ο κλέφτης
από το touch ID / lockscreen...? Επίσης δεδομένου ότι έχουμε ενεργοποιημένο το two-factor authentication, μήπως είναι best practice να καλέσουμε πρώτα τον provider για sim block(?). Έτσι δε θα μπορέσει να φτάσει ποτέ στα χέρια του κλέφτη το apple authentication code μεσω sms ώστε να κάνει deactivate το icloud στη συσκευή, ακόμα και "παραδώσουμε" τα iCloud credentials μας με οποιονδήποτε τρόπο στον κλέφτη

Τελευταία επεξεργασία από: grim_gr, 12/11/2016 - 06:54


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες