Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Apple Watch gen 1 or gen 2?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
39 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 15/02/2017 - 22:41

Εντάξει το δεν έχουν σχέση υπερβολικό. Το 2 είναι "απλά" μια αναβάθμιση χωρίς να θέλω να μειώσω κάτι. Είναι όπως το iphone 7 με το 6S! Εγώ όπως θα δεις και στα γνωστά θέματα για το apple watch (btw το ανοίξατε σε λάθος σημείο το τόπικ) έχω άνετα 2 ημέρες! Ακόμα και με 400% υπέρβαση του στόχου που σε ορίζει το ρολόι είναι πολύ καλό.
Σαφώς και το 2 είναι καλύτερο σε όλα. Μην υπερβάλουμε όμως κιόλας! Γνώμη μου πάντως είναι να πας με κλειστά μάτια στο 2. Εκτός και αν δεν βρήκες το 1 κοψοχρονιά δεν νομίζω πως συμφέρει να επενδύσεις στο παλιό. Το 2 θα σε κρατήσει σίγουρα 2 χρόνια, ίσως και παραπάνω. Ειδικά η οθόνη του είναι ίσως και το μόνο χτυπητό σημείο που καταλαβαίνεις διαφορά. Για τον επεξεργαστή έχει μεν πιο γρήγορη απόκριση αλλά σε γενικές γραμμές και το 1 ανταποκρίνεται πολύ ομαλά. Σε μπέρδεψα; :)

Μια υποσημείωση. Πλένω συνέχεια τα χέρια με το ρολόι. Η μεγάλη διαφορά στην αδιαβροχοποίηση του 1 με του 2 είναι στο γεγονός πως το ένα βυθίζεται κανονικά πχ σε πισίνα.

Ότι διαφορά είχε το 3G με το 3GS, το 4 με το 4S. Θα φανεί η διαφορά στην επόμενη αναβάθμιση του Watchos. Επίσης δεν το λες λίγο το ότι είναι αδιάβροχο. Θα το καταλάβουμε όλοι το καλοκαίρι.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 15/02/2017 - 23:30

Ότι διαφορά είχε το 3G με το 3GS, το 4 με το 4S. Θα φανεί η διαφορά στην επόμενη αναβάθμιση του Watchos. Επίσης δεν το λες λίγο το ότι είναι αδιάβροχο. Θα το καταλάβουμε όλοι το καλοκαίρι.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro


Για το πρώτο σκέλος βλεπω συμφωνείς μαζί μου. Για το δεύτερο δεν σε κατάλαβα. Τι εννοείς με το καλοκαίρι; ήμουν σαφέστατος στο ποστ περί αδιάβροχο. Απο το Δεκέμβριο του 15 το έχω το ρολόι μου και δεν έπαθε τίποτα. Δεν το έβγαλα ποτέ όταν "παίζω" με τα νερά. Δεν κάνω μπάνιο όμως. Μην προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις με τις ασαφείς απαντήσεις σου.
Τελικά έχουν ή δεν έχουν καμία σχέση όπως έγραψες πιο πάνω;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#18   dsmpampis

dsmpampis

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:dsmpampis

Δημοσίευση 16/02/2017 - 21:17

Βρήκα ένα stainless steel 42αρι με leather band στα 230€. Είναι καλή τιμή;


Tapatalked with my 7+

#19   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 16/02/2017 - 21:44

Για το πρώτο σκέλος βλεπω συμφωνείς μαζί μου. Για το δεύτερο δεν σε κατάλαβα. Τι εννοείς με το καλοκαίρι; ήμουν σαφέστατος στο ποστ περί αδιάβροχο. Απο το Δεκέμβριο του 15 το έχω το ρολόι μου και δεν έπαθε τίποτα. Δεν το έβγαλα ποτέ όταν "παίζω" με τα νερά. Δεν κάνω μπάνιο όμως. Μην προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις με τις ασαφείς απαντήσεις σου.
Τελικά έχουν ή δεν έχουν καμία σχέση όπως έγραψες πιο πάνω;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κοίτα να δεις, οι απαντήσεις μου είναι μια χαρά. Αν για εσένα δεν είναι σημαντικό να κάνεις μπάνιο με το ρολόι στη θάλασσα, στη πισίνα και οπουδήποτε αλλού χωρίς φόβο για το υγρό, για εμένα είναι. Σου είπα και εγώ πως είχα το 1, καλό ήταν αλλά... Δεν δημιουργώ εντυπώσεις απλά είναι μια πραγματικότητα, θές η δική μου; Ναι η δική μου. Η χρήση που έκανα με το 1 δεν με κάλυπτε όπως το 2. Σε εμένα η μπαταρία δεν κρατούσε πάνω από 1 ημέρα εκτός αν απενεργοποιουσα σχεδόν τα πάντα, τώρα βγάζω ακριβώς 2 ημέρες. Το καλοκαίρι στη θάλασσα συνεχώς είχα το μυαλό μου μη το ξεχάσω στο χέρι, αφού έτσι είχα μάθει, τώρα δεν θα το έχω στο μυαλό μου. Τέλος μπορώ και πάω για τρεξιματακι χωρίς το κινητό μου κάτι που δεν έκανα πριν. Όταν δε αναβαθμιστεί το watch OS με την αναβάθμιση του ios σε 11, πες μου αν θα περνάει στην 1η γενιά. Απόψεις μου αλλά εσύ ξεκίνησες. Ο φίλος απόψεις ζήτησε και τις σεβαστικε όλες. Τώρα όσον αφορά το stainless σίγουρα είναι πολύ καλό, όμορφο, ανθεκτικό στις γραστσουνιες, η τιμή του καλή και από το τίποτα καλό είναι το 1 βάση των λεφτων που δίνει.
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: tsitadim, 16/02/2017 - 21:46


#20   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 16/02/2017 - 21:53

Σεβαστή κάθε άποψη αρκεί να μην υπερβάλουμε. Μπήκες με το ρολόι στο θαλασσινό νερό; όχι ακόμα. Όπως είπες και εσύ μπες και θα δεις. Για πισίνα δεν ξερω αλλα το έχω μπουγελωσει ουκ ολίγες φορές. Το ρολόι δεν έχει κανένα θέμα μετά απο πάνω απο ένα χρόνο λειτουργίας. Πως να το εκλάβω όταν τα λες λάθος; γιατί άλλο η άποψη και άλλο το λάθος. Δεν ξερω αν με καταλαβαίνεις.
Σου έγραψα, ειναι καλύτερο το δυο αλλα όχι και καμία σχέση. Και το 6S φοβάσαι να το έχεις δίπλα σε νερά γιατί δεν ειναι αδιάβροχο. Δεν το λες και καμία σχέση. Απο ταχύτητα επισης. Ειναι σαν να μου παρεθεσες απλά τις διαφορες τους εδώ! Για την μπαταρία επισης κανεις λαθος το επιβεβαιώνουν και άλλοι χρηστες. Τέλος πάντων ο καθένας όπως βολεύεται. Εγω απλά είπα πως δεν ειναι σωστό το "καμία σχέση". Φαίνεται όμως πως είχες άσχημη εμπειρία με το πρώτο όποτε λογικό να αναφέρεσαι στο δεύτερο έτσι.
Τέλος για να το λήξουμε εδώ. Δεν ειναι θέμα ποιος το ξεκίνησε. Αλλα φαίνεται το ποστ μου άγγιξε κάποια ευαίσθητη χορδή αν κρίνω και απο το προηγούμενο ποστ σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#21   dsmpampis

dsmpampis

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:dsmpampis

Δημοσίευση 16/02/2017 - 21:59

Ρε μην μαλώνετε! Γιατί να μην πάρει Update στο επόμενο watch OS το gen1 αφού έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά; έβλεπα ένα βίντεο στο YouTube και σχεδόν σε όλα τα τεστ το gen 1 ήταν λίγο πιο γρήγορο.

https://www.youtube....?ci=LLZ_V8DAy1s


Tapatalked with my 7+

#22   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 16/02/2017 - 22:15

Ρε μην μαλώνετε! Γιατί να μην πάρει Update στο επόμενο watch OS το gen1 αφού έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά; έβλεπα ένα βίντεο στο YouTube και σχεδόν σε όλα τα τεστ το gen 1 ήταν λίγο πιο γρήγορο.

https://www.youtube....?ci=LLZ_V8DAy1s


Tapatalked with my 7+


Δεν μαλωνουμε, συζητάμε έντονα. Φαντάζομαι πως όλοι μιλάμε για το πρώτης γενιάς applewatch και όχι για το series 1. Γιατί πάλι για κάποιους μπορεί να κάνω λάθος αλλά S2: S2 dual-core system-on-a-chip, S1:S1P dual-core system-on-a-chip και πρώτης γενιάς:S1 single-core system-on-a-chip.
Αν τώρα οι ταχύτητες είναι ίδιες πρώτης γενιάς και s2, τότε κάτι κάνω λάθος. Το s1 δε έχετε δίκιο οι διαφορές είναι μικρές και σε μπαταρία και σε ταχύτητα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#23   dsmpampis

dsmpampis

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:dsmpampis

Δημοσίευση 16/02/2017 - 22:19

Δεν μαλωνουμε, συζητάμε έντονα. Φαντάζομαι πως όλοι μιλάμε για το πρώτης γενιάς applewatch και όχι για το series 1. Γιατί πάλι για κάποιους μπορεί να κάνω λάθος αλλά S2: S2 dual-core system-on-a-chip, S1:S1P dual-core system-on-a-chip και πρώτης γενιάς:S1 single-core system-on-a-chip.
Αν τώρα οι ταχύτητες είναι ίδιες πρώτης γενιάς και s2, τότε κάτι κάνω λάθος. Το s1 δε έχετε δίκιο οι διαφορές είναι μικρές και σε μπαταρία και σε ταχύτητα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Λάθος δικό μου. Υπέθεσα πως το gen1 ήταν το πρώτο Apple Watch. Τωρα μπήκα σε σκέψεις και έχω βρει ένα 38αρι καινούργιο stainless steel με Milanese στα 300€!!! Αλλά είναι 38αρι....


Sent from my iPad using Tapatalk

#24   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 16/02/2017 - 22:28

Λάθος δικό μου. Υπέθεσα πως το gen1 ήταν το πρώτο Apple Watch. Τωρα μπήκα σε σκέψεις και έχω βρει ένα 38αρι καινούργιο stainless steel με Milanese στα 300€!!! Αλλά είναι 38αρι....


Sent from my iPad using Tapatalk

Το 38αρι καλό είναι, το έχει η γυναίκα μου, για άντρα πιστεύω πως είναι μικρό, εκτός αν τα χέρια σου είναι μικρά και λεπτοκαμωμένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#25   dsmpampis

dsmpampis

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:dsmpampis

Δημοσίευση 16/02/2017 - 22:29

Το 38αρι καλό είναι, το έχει η γυναίκα μου, για άντρα πιστεύω πως είναι μικρό, εκτός αν τα χέρια σου είναι μικρά και λεπτοκαμωμένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Είναι το gen 2. Αλλά είναι 38αρι....


Sent from my iPad using Tapatalk

#26   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 17/02/2017 - 12:46

dsmpampis σε κάθε περίπτωση το S2 είναι καλύτερο. Σε αυτό δεν υπήρξε ποτέ η διαφωνία. Μόνη ένσταση μου και απο εκεί δημιουργήθηκε η ένταση είναι πως το πρώτο δεν έχει τις τρελές διαφορές σε χρήση. Για να ελαφρύνουμε και λίγο την συζήτηση, πως και δεν είπε κανένας για το Fenix :P 



#27   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 17/02/2017 - 16:27

Η διαφωνία μας ήταν γιατί εγώ νόμιζα ότι μιλάμε για 1ης γενιάς και όχι για το S1.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#28   dsmpampis

dsmpampis

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:dsmpampis

Δημοσίευση 17/02/2017 - 21:38

dsmpampis σε κάθε περίπτωση το S2 είναι καλύτερο. Σε αυτό δεν υπήρξε ποτέ η διαφωνία. Μόνη ένσταση μου και απο εκεί δημιουργήθηκε η ένταση είναι πως το πρώτο δεν έχει τις τρελές διαφορές σε χρήση. Για να ελαφρύνουμε και λίγο την συζήτηση, πως και δεν είπε κανένας για το Fenix :P


Η διαφωνία μας ήταν γιατί εγώ νόμιζα ότι μιλάμε για 1ης γενιάς και όχι για το S1.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Παιδιά δικό μου λάθος γιατί νόμιζα ότι το series 1 είναι το πρώτο Apple Watch αλλά το Series 1 απ´οτι κατάλαβα βγήκε μαζί με το series 2. Εγώ εννοούσα το watch που βγήκε πριν από περίπου 1 1/2 χρόνο. Τελικά πήρα το πρώτο watch stainless steel με leather band σε πολύ καλή τιμή. Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος.

Sorry αν σας μπέρδεψα.
b26e256476dd33df71df60cbca537790.jpg


Tapatalked with my 7+

#29   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 17/02/2017 - 22:27

Καλορίζικο, καλοφόρετο και είμαι σίγουρος πως πλέον δεν θα μπορείς να το αποχωρηστείς από το χέρι


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#30   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 18/02/2017 - 09:23

Καλοφορετο. Η έκδοση που ηθελα να πάρω!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες