Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Mac OS High Sierra


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
464 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2017 - 15:05

To EtreCheck κάπου χάνει την μπάλα. Δεν έχει ξεκάθαρο runtime. Το παρατηρώ 2-3 μέρες τώρα αυτό. Δες στο δικό μου μηχάνημα όπου οι έλεγχοι είναι διαδοχικοί.

 

1) attachicon.gifScreen Shot 2017-10-01 at 15.48.52.png

 

2) attachicon.gifScreen Shot 2017-10-01 at 15.51.18.png

τότε θέλει κάνα φράγκο διότι όπως λέει και την σελίδα του χρειάζεται υποστήριξη για το high sierra :rolleyes:

Θα δούμε στη πορεία με το High Sierra πάντως έχει δρόμο ακόμη η υποστήριξη του APFS 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   Bibaras

Bibaras

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 01/10/2017 - 15:42

Καλησπέρα στο forum. Έκανα πριν από μερικές ημέρες αναβάθμιση στο high Sierra έχω ένα Macbook Pro Mid 2010 και ενώ όλα πηγαίνουν ρολόι παρατήρησα ότι κατά την εναλλαγή από αγγλικά σε ελληνικά ιδίως όταν έχω ενεργοποιημένο το caps lock γραφω μια λέξη στα ελληνικά και μετά μόνο του συνεχίζει στα αγγλικά! Για παράδειγμα το Excel όταν αλλάζω κελί και έχω ενεργοποιήσει το caps lock μόνο πηγαίνει πάλι στα αγγλικά αυτό δεν συμβαίνει όταν γράφω με μικρά. Επιπλέον προσπάθησα να εγκαταστήσω το προγραμματάκι (greek keyboard) με το οποίο βγαίνει πάλι επάνω η ελληνική σημαία πλην όμως ο υπολογιστής δεν αλλάζει καθόλου γλώσσα δεν μπορώ καν να γράψω ελληνικά! Έχει κανεις ιδέα τι συμβαίνει?


Και εγώ τα ίδια θέματα έχω . Δεν έχω βρει κάποια λύση .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#168   Christos84

Christos84

    iPH User

  • 141 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 01/10/2017 - 17:51

Λοιπόν εγώ έχω 2016 i7 με touchbar, μόλις πέρασα τα High Sierra είδα μεγάλες θερμοκρασίες και παρατήρησα στο activity monitor ότι η διεργασία Iprpmd είχε 90% στο cpu . Τι έκανα : στο φάκελο Applications έκανα search για το geprint-mac_Unistall και το έτρεξα, αφού τελείωσε το uninstall όλα γύρισαν στο φυσιολογικό .




Sent from my iPhone using Tapatalk

#169   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.033 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/10/2017 - 18:10

Στο APFS τι format επιλέξατε;
1. APFS
2. APFS ENCRYPTED
3. APFS CASE-SENSITIVE
4. APFS CASE-SENSITIVE ENCRYPTED

#170   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.033 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/10/2017 - 18:45

Σχετικά με USB FLASH, εξωτερικούς USB HDD και NAS τι γίνεται; Προβλήματα συμβατότητας υπάρχουν ή όχι;

#171   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2017 - 18:46

Στο APFS τι format επιλέξατε;
1. APFS
2. APFS ENCRYPTED
3. APFS CASE-SENSITIVE
4. APFS CASE-SENSITIVE ENCRYPTED

 

AFPS 



#172   Bibaras

Bibaras

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 01/10/2017 - 19:58

Καλησπέρα στο forum. Έκανα πριν από μερικές ημέρες αναβάθμιση στο high Sierra έχω ένα Macbook Pro Mid 2010 και ενώ όλα πηγαίνουν ρολόι παρατήρησα ότι κατά την εναλλαγή από αγγλικά σε ελληνικά ιδίως όταν έχω ενεργοποιημένο το caps lock γραφω μια λέξη στα ελληνικά και μετά μόνο του συνεχίζει στα αγγλικά! Για παράδειγμα το Excel όταν αλλάζω κελί και έχω ενεργοποιήσει το caps lock μόνο πηγαίνει πάλι στα αγγλικά αυτό δεν συμβαίνει όταν γράφω με μικρά. Επιπλέον προσπάθησα να εγκαταστήσω το προγραμματάκι (greek keyboard) με το οποίο βγαίνει πάλι επάνω η ελληνική σημαία πλην όμως ο υπολογιστής δεν αλλάζει καθόλου γλώσσα δεν μπορώ καν να γράψω ελληνικά! Έχει κανεις ιδέα τι συμβαίνει?

Παρατήρησα ότι ισχύει το κόλλημα όταν είναι σε κεφαλάια.

Το έχουν άλλοι το πρόβλημα αυτό? 



#173   yianniskyr

yianniskyr

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2017 - 22:02

πάντως το copy-paste δεν λειτουργεί σε εμενα. ᾽τι ήθελα και το έκανα update



#174   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 542 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 01/10/2017 - 22:18

Παρατήρησα ότι ισχύει το κόλλημα όταν είναι σε κεφαλάια.

Το έχουν άλλοι το πρόβλημα αυτό?

και εγω



#175   Bibaras

Bibaras

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 01/10/2017 - 22:19

Υπομονή θα βγουν τα updates


Sent from my iPhone using Tapatalk

#176   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.728 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 01/10/2017 - 22:28

Όσον αφορά το πρόβλημα με την εναλλαγή γλώσσας μου το παρουσίασε και εμένα σήμερα αλλά μόνο στην εφαρμογή WhatsApp. Πουθενά αλλού.



#177   Bibaras

Bibaras

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 02/10/2017 - 07:37

Όσον αφορά το πρόβλημα με την εναλλαγή γλώσσας μου το παρουσίασε και εμένα σήμερα αλλά μόνο στην εφαρμογή WhatsApp. Πουθενά αλλού.

Νομίζω και μένα μόνο σε excel . Σε numbers νομίζω πως όχι αλλά δεν είμαι και σίγουρος . Και σε κάτι πεδία που ήθελα να συμπληρώσω σε ιστοσελίδα.



#178   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2017 - 07:59

Επανέρχομαι στο θέμα του FileVault που για ορισμένους θεωρείται σημαντικό. Θα το διαβάσετε και στο άρθρο αλλά το παραθέτω και εδώ:

 

Others stumbled into more serious undocumented behaviours. Encrypting a drive using FileVault 2 has always allowed you to shut your Mac down during the process; encryption then resumes when the Mac is next started up. Try that when High Sierra is encrypting an APFS volume, and that partially-encrypted volume becomes unreadable, and has to be formatted again.



#179   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/10/2017 - 12:53

Τρομερή καθυστέρηση σε χρόνους εκκίνησης ( περίπου 35 δευτερόλεπτα από 8-10 ) σε MacBook Pro 2017. Καμιά βοήθεια για το τι μπορεί να φταίει???



#180   Bibaras

Bibaras

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 02/10/2017 - 15:16

Τρομερή καθυστέρηση σε χρόνους εκκίνησης ( περίπου 35 δευτερόλεπτα από 8-10 ) σε MacBook Pro 2017. Καμιά βοήθεια για το τι μπορεί να φταίει :huh:

και εγώ σε 2017 MacBook Pro είχα στο boot μεγαλύτερη καθυστέρηση σε σχέση με το sierra . Πήρα apple και έκανα κάποιες αφαιρέσεις από τις επιλογές εκκίνησης εφαρμογών . Τώρα δεν ξέρω εάν βοήθησε αυτό . Πάντως η μπάρα κάνει γύρω στα 11 με 12 δεύτερα να γεμίσει. Ενώ στα πρώτα boot καμιά 22 με 25 σίγουρα



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες