Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Solved] Μεγάλο Πρόβλημα με DOA και Αντικατάσταση συσκευής iPhone 8 Plus


  • Please log in to reply
89 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 19/12/2017 - 23:53

Έχω να κάνω μία ερώτηση. Αν κάποιος διαπιστώσει πρόβλημα στο τηλέφωνο, κατα την αγορά του (απευθείας στο κατάστημα) και απαιτήσει αλλαγή με καινούρια συσκευή... υποτίθεται οτι πρέπει να αλλαχθεί αμέσως...; Η θα πρέπει να σταλεί στο service για να επιβεβαώσει το πρόβλημα πρώτα;

Αν εισαι μεσα σε DOA που ουσιαστηκα αυτο εξαρτατε απο την πολιτικη του καθε καταστηματος πρεπει να το στειλεις εκει και αν δεχονται DOA σε iphone οπως και στα υπολοιπα κιν, το στελνουν αυτοι στο επισημο service της apple και κρινει αναλογα.

 

Σημαντικο οτι η Apple αν θα δωσει DOA δεν πρεπει να εχει περασει η διαρκεια των 7 ημερων απο την αγορα, ιδαλλος θα λαβεις ανακασκευασμενη συσκευη.

Κι επισης σημαντικο να κοιταμε την πολιτικη της καθε εταιρειας, εγω απο την εταιρεια που εκανα την αγορα μου πανω στην πολιτικη της που αναγραφετε στην επισημη της ιστοσελιδα δεν εξαιρει τα iphone. Ακομη πριν την αγορα εχεις δικαιωμαι να ζητησεις να σου δωσουν γραπτος αυτη την πολιτικη που ακολουθουν.

 

Εγω τωρα ειμαι ειδικη περιπτωση διοτι αν και η πολιτικη οριζει DOA η εταιρεια Κωτ δεν μου την εδωσε!


Τελευταία επεξεργασία από: mrdjgiorgis, 19/12/2017 - 23:54.


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113,588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/12/2017 - 00:02

Έχω να κάνω μία ερώτηση. Αν κάποιος διαπιστώσει πρόβλημα στο τηλέφωνο, κατα την αγορά του (απευθείας στο κατάστημα) και απαιτήσει αλλαγή με καινούρια συσκευή... υποτίθεται οτι πρέπει να αλλαχθεί αμέσως...; Η θα πρέπει να σταλεί στο service για να επιβεβαώσει το πρόβλημα πρώτα;

Σφραγισμένο/καινούριο μόνο αν το κατάστημα παρέχει DOA.

 

Και η αντ/σταση γίνεται εκείνη τη στιγμή.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#63   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 20/12/2017 - 00:17

Απλα περιμενω την τελικη τους απαντηση απο Κωτ να δουμε... Αλλα δε γλητωνουνε την καταγγελια

Καταρχάς να ξέρεις πως είμαι δικηγόρος. Κατά τη γνώμη μου λοιπόν ,από τη στιγμή που σου αρνήθηκαν αρχικά και είπαν τα δικά τους , έπρεπε να έχεις κάνει την καταγγελία ώστε να τρέχει παράλληλα ( όπως σου είπε και ο φίλος παραπάνω ) . Το χρονικό διάστημα που περιμένεις ενδέχετο να είχε λάβει γνώση ο ΣτΚ και να ειχε λυθεί το θέμα σου. Πίστεψέ με δε θέλουν να παρεμβαίνει ο ΣτΚ .
Αυτά. Καλή τύχη στην έκβαση του προβλήματός σου.



#64   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 20/12/2017 - 04:43

Τελικα να ενημερωσω και εσας ότι εστειλα την καταγγελια για της δυο εταιρειες την info και την Κωτ., και περιμενουμε απαντηση απο το ΣτΚ. Για νεοτερα θα σας ενημρωνω, να εχετε μια εικονα επι του θεματος.



#65   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 20/12/2017 - 14:36

Εστειλα την καταγγελια μεσω ΣτΚ κατα της 4 τα ξημερωματα σημερα και στης 13:00 σημερα ειχα απαντηση για κανουργια συσκευη! Αλλα περα αυτου λεω να αφησω την καταγγελια ακομη πανω μεχρι να λαβω στα χερια μου τη συσκευη.

 

Οσο απο τον Κωτσ καμια απαντηση ακομα, μονο η info και η apple μου απαντησαν. Τι λετε για τον Κωτσ να την αναρτησω εκ νεου σε νεα φορμα διοτι η συγγεκριμενη περικλειει και την info, βεβαια χωρις να την αποσυρω στον κωτσ.??



#66   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/12/2017 - 16:51

Δηλαδή δίνεις πίσω τη δική σου με τη συσκευασία της και σου δίνουν καινούργια από την infoquest;

Αν είναι έτσι άνοιξε την μπροστά τους να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

Επίσης να ξέρεις ότι γίνει ειδικά με το DOA το κάνεις με τη πρώτη όχι περιμένεις να δεις πως και τι, αυτά για την επόμενη φορά.

Καλές γιορτές 



#67   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 20/12/2017 - 19:54

Δηλαδή δίνεις πίσω τη δική σου με τη συσκευασία της και σου δίνουν καινούργια από την infoquest;

Αν είναι έτσι άνοιξε την μπροστά τους να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

Επίσης να ξέρεις ότι γίνει ειδικά με το DOA το κάνεις με τη πρώτη όχι περιμένεις να δεις πως και τι, αυτά για την επόμενη φορά.

Καλές γιορτές 

Οχι βασικα εγω ειχα αφησει τη συσκευη μου στον Κωτσ μαζι με κουτι και σφραγισμενα ολα τα παρελκομενα. Τωρα απ οτι με ενημερωσε σημερα η apple θα λαβω καινουργια συσκευη (οχι ανακατασκευασμενη) και το κουτι το ιδιο μαζι με τα παρελκομενα. Απλα το κακο ειναι οτι ο γνωστος μ π εχει ενα υποκαταστημα του Κωτσ θα το αφησει οταν ερθει στους δικους μου, διοτι εγω ισως αργησω να κατεβω προς τα κατω απο Ξανθη.

Καλες γιορτες να εχεις κ εσυ φιλε μου!


Τελευταία επεξεργασία από: mrdjgiorgis, 20/12/2017 - 19:55.


#68   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 31/12/2017 - 01:17

Τελικα και παλι εδω σημερα, επιστρεφω με ενα θετικοτατο οχι απλα θετικο αποτελεσμα, διοτι η infoquest αντικατεστησε πληρως τη συσκευη μου μετα απο το μεγαλο προβλημα που αντιμετοπισα με τον Κωτσ το τελευταιο εναμιση μηνα. Σημερα παρελαβα απο τον Κωτσ το ολοκαινουργιο και σφραγισμενο νεο iphone 8 Plus μου. 

Να επισημανω απαραιτητη προυποθεση για ολα αυτη ηταν το να αποδειξω στην infoquest μεσω της apple (με βαση τις συχνες επαφες σε καθημερινη βαση που ειχαμε), οτι η συσκευη απο την πρωτη μερα ειχε προβλημα. Ειμαι τυχερος σε ολο αυτο διοτι καταφερα να βρω φωτογραφια απο την συσκευη μου που αντιστοιχουσε μια μερα μετα και να αποδειξω το οτιδηποτε! 

 

Καλη χρονια λοιπον σε ολους και με τις καλυτερες ευχες!!!

 

 

Attached Files


Τελευταία επεξεργασία από: mrdjgiorgis, 31/12/2017 - 01:19.


#69   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 31/12/2017 - 01:27

Επισης οσο για το ΣτΚ εχουν περαση τουλαχιστον 10-15 μερες που εχω στειλει την καταγγελια και απαντηση δεν πηρα περα απο ενα τηλεφωνημα που μου κανανε για να τους στειλω την ταυτοτητα. Αλλα γενικα αν εμπλεξες μαζι τους δεν βγαζεις ακρη γι αυτο οτι καταφερει απο μονος του ο καθενας αναλογα το ποσο κατατοδυνατον καλυτερα χειριστει το θεμα..

Ελπιζω να μην σας συμβει ποτε αυτο π μ συνεβισε διοτι ειναι πολυ χρονοβορο και ψηχοφθορο ολο αυτο αλλα περα αυτου με μεγαλη υπομονη εβγαλα την ακρη!



#70   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 718 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/12/2017 - 09:12

Επισης οσο για το ΣτΚ εχουν περαση τουλαχιστον 10-15 μερες που εχω στειλει την καταγγελια και απαντηση δεν πηρα περα απο ενα τηλεφωνημα που μου κανανε για να τους στειλω την ταυτοτητα. Αλλα γενικα αν εμπλεξες μαζι τους δεν βγαζεις ακρη γι αυτο οτι καταφερει απο μονος του ο καθενας αναλογα το ποσο κατατοδυνατον καλυτερα χειριστει το θεμα..

Ελπιζω να μην σας συμβει ποτε αυτο π μ συνεβισε διοτι ειναι πολυ χρονοβορο και ψηχοφθορο ολο αυτο αλλα περα αυτου με μεγαλη υπομονη εβγαλα την ακρη!

Φίλε αν κατάλαβα καλά : 

 

α) η Infoquest δεν δέχθηκε εξ αρχής να σου αντικαταστήσει τη συσκευη.

β) Ο ΣτΚ δεν έχει απαντήσει καν στις δύο σου καταγγελίες (προς Κωτσ & προς Info) 

 

το πιστεύεις ήταν αυτό που συνέβαλε στην θετική έκβαση της υπόθεσής σου? 

 

Καλές γιορτές



#71   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 31/12/2017 - 13:40

Φίλε αν κατάλαβα καλά :

α) η Infoquest δεν δέχθηκε εξ αρχής να σου αντικαταστήσει τη συσκευη.
β) Ο ΣτΚ δεν έχει απαντήσει καν στις δύο σου καταγγελίες (προς Κωτσ & προς Info)

το πιστεύεις ήταν αυτό που συνέβαλε στην θετική έκβαση της υπόθεσής σου?

Καλές γιορτές

Πιστεύω η apple βοήθισε στο να λυθει το όλο ζήτημα μου..
Αλλά εχω υποψίες και πάλι διότι παρατηρώ στη συσκευή εσωτερικά της κάμερας και στο ίδιο σημείο πάλι την ίδια σκόνη και δίπλα κάπου στη μεταλική επιφάνεια κάποια στίγματα.
Εγώ την άνοιξα από κουτί σα τελείως καινούργεια τη συσκευή αλλα δν ξέρω τι έγινε.. Αμφιβάλω και πάλι αν έχουν βαλει κάποιο ανακατασκευασμένο ή αν γενικά η Γραμμή Παραγωγής της Apple στην Κινα στο στάδιο τοποθετησης της κάμερας έχει κάτι το ρομποτ και αποδίδει σκόνη.
Τ ν πω;

Τελευταία επεξεργασία από: mrdjgiorgis, 31/12/2017 - 13:40.


#72   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113,588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 31/12/2017 - 13:46

Είσαι πραγματικά πολύ τυχερός.

Δε θα τους πω μπράβο για κάτι αυτονόητο.

Τουλάχιστον ήταν τυπικοί.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#73   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 31/12/2017 - 14:27

Είσαι πραγματικά πολύ τυχερός.

Δε θα τους πω μπράβο για κάτι αυτονόητο.

Τουλάχιστον ήταν τυπικοί.


Τη πιστεύεις ήταν όντως καινουργιο απο εργοστασιο ή το ανακατασκευασαν και το εβαλαν στο κουτι με ζελατινα;

Περα απ αυτου μπορουμε να δουμε αν μ τ συγγεκριμενο σειριακο και ΙΜΕΙ εχει ξαναχρησιμοποιηθει ή ποτε παραχθηκε;

#74   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 31/12/2017 - 15:45

http://www.appleseri...sktop/index.php

 

το σκέλος ότι πέρασαν ζελατίνες σε παλιά συσκευή δεν το συζητώ 



#75   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113,588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 31/12/2017 - 17:05

Τη πιστεύεις ήταν όντως καινουργιο απο εργοστασιο ή το ανακατασκευασαν και το εβαλαν στο κουτι με ζελατινα;

Περα απ αυτου μπορουμε να δουμε αν μ τ συγγεκριμενο σειριακο και ΙΜΕΙ εχει ξαναχρησιμοποιηθει ή ποτε παραχθηκε;

Καινούριο είναι. Μην αγχώνεσαι..

 

Αν μιλάγαμε για ανακα/σμένο θα ερχόταν η συσκευή μόνη της σε σακουλάκι.

 

Παρόλα αυτά μπορείς να βάλεις το S/N στο Site του Coverage της Apple.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες