Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

iOS 11.3: Αυτά είναι τα νέα χαρακτηριστικά του


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
880 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#421   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.569 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 22/03/2018 - 08:04

Καλό είναι, έξτρα ασφάλεια αλλά..όταν έχεις το κινητό στο χέρι. Όταν δεν το έχεις είναι πρόβλημα, εκτός και άν κάνω κάποιο λάθος. Εξηγώ...
Έκανα δοκιμή π.χ να δώ που είναι το Iphone της συζυγού μου (μαζί εννοώ ) σε περίπτωση που ού μη γένοιτο το χάσει.
Άν προσπαθήσεις να μπείς στον λογαριασμό Icloud για να χρησιμοποιήσεις το Find My Iphone ζητά και αποστέλλει στο κινητό (που έχασες) τον κωδικό επιβεβαίωσης. Δεν σε βάζει άν δεν βάλεις τον κωδικό που έχει σταλεί.
Μα άν το χάσω, πώς θα μπώ μετά για να δώ που είναι;
Εκτός και άν υπάρχει κάτι συμπληρωματικό που δεν το γνωρίζω.

Τώρα μπήκα στην εύρεση και μου εμφανίζει κανονικά τις συσκευές μου. Τόσο τις δικές μου όσο και της συζύγου.
Αριστερά η λίστα με τις συσκευές και δεξιά ο χάρτης με το σημείο που βρίσκεται η καθεμία.
Καμμία πρόσθετη επιβεβαίωση δεν ζητήθηκε. Μήπως δεν τις έχεις εγγράψει/συνδέσει στον λογαριασμό σου και για αυτό ζητά επιβεβαίωση ;
Βέβαια αν και βρίσκονται όλες στον ίδιο χώρο τις εμφανίζει με απόκλιση 50μ την μια από την άλλη, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Τελευταία επεξεργασία από: skiace, 22/03/2018 - 08:05


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#422   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 22/03/2018 - 10:06

Καλό είναι, έξτρα ασφάλεια αλλά..όταν έχεις το κινητό στο χέρι. Όταν δεν το έχεις είναι πρόβλημα, εκτός και άν κάνω κάποιο λάθος. Εξηγώ...
Έκανα δοκιμή π.χ να δώ που είναι το Iphone της συζυγού μου (μαζί εννοώ :D ) σε περίπτωση που ού μη γένοιτο το χάσει.
Άν προσπαθήσεις να μπείς στον λογαριασμό Icloud για να χρησιμοποιήσεις το Find My Iphone ζητά και αποστέλλει στο κινητό (που έχασες) τον κωδικό επιβεβαίωσης. Δεν σε βάζει άν δεν βάλεις τον κωδικό που έχει σταλεί.
Μα άν το χάσω, πώς θα μπώ μετά για να δώ που είναι; :P
Εκτός και άν υπάρχει κάτι συμπληρωματικό που δεν το γνωρίζω.

Από iCloud.com σου δίνεται κανονικά πρόσβαση στο find my iPhone χωρίς να χρειάζεται 2 factor

#423   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/03/2018 - 11:11

Για να καταλάβω και εγώ και εσείς σας λέω το εξής. Προσπαθώ να μπω στο icloud της συζύγου από τον υπολογιστή και μου ζητάει 2 factor. Γιατί γίνεται αυτό; Πρέπει να κάνω κάτι επιπρόσθετα ή να δηλώσω στο δικό μου icloud κάτι; Για δώστε λεπτομέρειες...

Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 22/03/2018 - 11:12


#424   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.877 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/03/2018 - 11:13

Για να καταλάβω και εγώ και εσείς σας λέω το εξής. Προσπαθώ να μπω στο icloud της συζύγου και μου ζητάει 2 factor. Γιατί γίνεται αυτό; Πρέπει να κάνω κάτι επιπρόσθετα ή να δηλώσω στο δικό μου icloud κάτι; Για δώστε λεπτομέρειες...

το εχεις ενεργό σωστά ?



#425   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/03/2018 - 11:15

το εχεις ενεργό σωστά ?


Ναι βρε παιδιά, είναι ενεργό. Για αυτό δεν συζητάμε; Ποια η χρήση του αν δεν είναι ενεργό; Μου ζητάει κωδικό και στέλνει τον κωδικό επιβεβαίωσης στο κινητό της συζύγου. Αν χαθεί τι να το κάνω; Να μου πει τον κωδικό ο ληστής; Βγάζει νόημα;

Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 22/03/2018 - 11:16


#426   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.877 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/03/2018 - 11:17

Ναι βρε παιδιά, είναι ενεργό. Για αυτό δεν συζητάμε; Ποια η χρήση του αν δεν είναι ενεργό;

θέμα ασφάλειας είναι .



#427   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/03/2018 - 11:19

θέμα ασφάλειας είναι .


Αυτό το κατάλαβα. Το σχολίασα παραπάνω. Αν χαθεί όμως πως θα δω το κινητό στο icloud αν δεν μπορώ να μπω;

#428   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.877 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/03/2018 - 11:20

Αυτό το κατάλαβα. Το σχολίασα παραπάνω. Αν χαθεί όμως πως θα δω το κινητό στο icloud αν δεν μπορώ να μπω;

δήλωσε και ένα mail η και δεύτερο αριθμό τηλεφώνου .



#429   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/03/2018 - 11:22

δήλωσε και ένα mail η και δεύτερο αριθμό τηλεφώνου .


Που; Έχει τον δικό μου αριθμό δηλωμένο στο two factor . Αυτό σημαίνει ότι θα το δω από το δικό μου κινητό ή icloud;

#430   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.877 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/03/2018 - 11:26

Που; Έχει τον δικό μου αριθμό δηλωμένο στο two factor . Αυτό σημαίνει ότι θα το δω από το δικό μου κινητό ή icloud;

ρυθμίσεις -ιcloud-συνθηματικό και ασφάλεια-αξιόπιστος τηλ.αριθμος -αλλαγές .



#431   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/03/2018 - 11:28

ρυθμίσεις -ιcloud-συνθηματικό και ασφάλεια-αξιόπιστος τηλ.αριθμος -αλλαγές .


Το έκανα αυτό. Πρακτικά τι κάνω τώρα ώστε να βλέπω τι συσκευή της συζυγου;

Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 22/03/2018 - 11:30


#432   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.877 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/03/2018 - 11:42

μόλις πας να συνδέσεις πχ από Pc για να δεις την συσκευη θα σου έρθει ένα μήνυμα με κωδικό τον βάζεις και είσαι οκ.



#433   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 22/03/2018 - 14:50

Αυτό το κατάλαβα. Το σχολίασα παραπάνω. Αν χαθεί όμως πως θα δω το κινητό στο icloud αν δεν μπορώ να μπω;

Κοίταξε στο κάτω μέρος της οθόνης όταν σου ζητάει να βάλεις τον 6ψηφιο που σου έστειλε. Υπάρχει επιλογή για απευθείας πρόσβαση στο find my iPhone χωρίς να βάλεις τον 6ψηφιο από το 2 factor. Σε εμένα τουλάχιστον μπαίνει κανονικά. Δεν είναι δυνατόν να μην το έχει σκεφτεί κανένας στην Apple τόσο καιρό που υπάρχει το 2 factor

#434   pantelisn

pantelisn

    iPH Contributor

  • 1.438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 22/03/2018 - 15:02

Κοίταξε στο κάτω μέρος της οθόνης όταν σου ζητάει να βάλεις τον 6ψηφιο που σου έστειλε. Υπάρχει επιλογή για απευθείας πρόσβαση στο find my iPhone χωρίς να βάλεις τον 6ψηφιο από το 2 factor. Σε εμένα τουλάχιστον μπαίνει κανονικά. Δεν είναι δυνατόν να μην το έχει σκεφτεί κανένας στην Apple τόσο καιρό που υπάρχει το 2 factor


Κοινή χρήση τοποθεσίας και το βλέπεις με το δικό σου id όπως κι εσυ το ίδιο για να βλέπει από το δικό της το τηλ απλά αν κάποιος θέλει να κρύψει κάτι δεν το κάνει γιατί μπορεί ανα πάσα στιγμή να δει που είσαι χαχαχαχχα


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#435   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/03/2018 - 15:24

Κοίταξε στο κάτω μέρος της οθόνης όταν σου ζητάει να βάλεις τον 6ψηφιο που σου έστειλε. Υπάρχει επιλογή για απευθείας πρόσβαση στο find my iPhone χωρίς να βάλεις τον 6ψηφιο από το 2 factor. Σε εμένα τουλάχιστον μπαίνει κανονικά. Δεν είναι δυνατόν να μην το έχει σκεφτεί κανένας στην Apple τόσο καιρό που υπάρχει το 2 factor

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, θα το κοιτάξω και θα το κάνω.

 

Κοινή χρήση τοποθεσίας και το βλέπεις με το δικό σου id όπως κι εσυ το ίδιο για να βλέπει από το δικό της το τηλ απλά αν κάποιος θέλει να κρύψει κάτι δεν το κάνει γιατί μπορεί ανα πάσα στιγμή να δει που είσαι χαχαχαχχα


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

Μου αρέσουν οι απλές λύσεις (και λιγότερο ενεργοβόρες) γιαύτο και δεν ενεργοποιώ με την σειρά ότι έχει σχέση με την τοποθεσία.

Δεύτερον όταν μιλάμε για συζύγους, συζύγους...και όχι για συζύγους τύπου (και είμαι και δεν είμαι :P ) αυτό μπορεί να ισχύει.

Υπάρχει πλήρη εμπιστοσύνη (όπως σε κάθε φυσιολογικό ζευγάρι ;) ) και η λειτουργία έχει 2 καλά. Πρώτον θα βρώ το κινητό επειδή με την δουλειά της το είχε ξεχάσει μία-δύο φορές και ευτυχώς δεν απομακρυνθηκε πολύ και, δευτερον στις εποχές που ζούμε μπορείς να βρείς τον ανθρωπό σου σε οποιαδήποτε περίπτωση (μακρυά το κακό απο όλους τους ανθρώπους).

Αυτά έχουν συζητηθεί και έχουν ζητηθεί το ένα απο τον άλλον. Το ίδιο έχω κάνει και εγώ. ^_^ Σκέψου οτι μπορεί Θεός φυλάξοι, να έχω ένα ατύχημα και να αργήσω να γυρίσω.

Ή να έχω χάσει τις αισθήσεις μου και δεν γνωρίζει η συντροφός μου που είμαι. Θα με βρούνε τέζα...είναι θέμα ζωής και θανάτου άν το καλοσκεφτείς.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 22/03/2018 - 15:30


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 22

0 μέλη, 22 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες