Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 5 ψήφοι

Apple Pay & monese


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1156 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#406   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.475 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/03/2019 - 20:36

Αρα δηλαδη τι βαζετε; Αγγλικες διευθυνσεις και το τηλεφωνο στα στοιχεια σας ποιο ειναι; το ελληνικο; Κανονικα χρειαζεται να συμβαδιζουν προφανως για αυτο να απορριπτει.

Απ οτι καταλαβα δεν αφορα ολους τους χρηστες απο Ελλαδα το προβλημα. Ειναι αρκετοι που τους λειτουργει κανονικα το Apple Pay ακομα και μετα το update στην 12.2.

Μηπως κατι αλλο εχει συμβει; Εχει μιλησει καποιoς αλλος με το chat? Λενε τα ιδια;

Οι τραπεζες δεν μπορουν να αποκλεισουν την υπηρεσια μια αλλης τραπεζας. Ετσι κ αλλιως και η N26 το ανακοινωσε oτι θα υποστηριζει επισημα το Apple Pay. Αρα δεν μπορουν να την αποκλεισουν. Εχει επισημη παρουσια και σε αλλες χωρες χωρις να ειναι τοπικη τραπεζα τους.

Και τελικα αν το εχουν κλειδωσει το Apple Pay για την Ελλαδα, γιατι δεν ειναι κλειδωμενο για ολους;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 30/03/2019 - 20:39


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#407   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.945 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 30/03/2019 - 20:52

Αρα δηλαδη τι βαζετε; Αγγλικες διευθυνσεις και το τηλεφωνο στα στοιχεια σας ποιο ειναι; το ελληνικο; Κανονικα χρειαζεται να συμβαδιζουν προφανως για αυτο να απορριπτει.

Απ οτι καταλαβα δεν αφορα ολους τους χρηστες απο Ελλαδα το προβλημα. Ειναι αρκετοι που τους λειτουργει κανονικα το Apple Pay ακομα και μετα το update στην 12.2.

Μηπως κατι αλλο εχει συμβει; Εχει μιλησει καποιoς αλλος με το chat? Λενε τα ιδια;

Οι τραπεζες δεν μπορουν να αποκλεισουν την υπηρεσια μια αλλης τραπεζας. Ετσι κ αλλιως και η N26 το ανακοινωσε oτι θα υποστηριζει επισημα το Apple Pay. Αρα δεν μπορουν να την αποκλεισουν. Εχει επισημη παρουσια και σε αλλες χωρες χωρις να ειναι τοπικη τραπεζα τους.

Και τελικα αν το εχουν κλειδωσει το Apple Pay για την Ελλαδα, γιατι δεν ειναι κλειδωμενο για ολους;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Χεχε εγω το τηλεγωνο εχω το Ελληνικο. Αλλωστε σου στελνει και SMS για επιβεβαιωση. Μα στην 12.2 ΟΤΑ δουλευε παλι μια χαρα.

 

Απλα εκανα restore για αλλους λογους. Κ ενω παλι περασμενα τα ειχε επρεπε να επιβεβαιωσω το CVV και εκει αρχισε το σκαλωμα.!


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#408   ganton

ganton

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 30/03/2019 - 20:56

τελικά με έγκυρη διεύθυνση Αγγλίας επιβεβαιώθηκε κανονικά το Apple Pay...οπότε ολα κανονικά..Ευχασριτσώ όλους



#409   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.945 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 30/03/2019 - 21:01

τελικά με έγκυρη διεύθυνση Αγγλίας επιβεβαιώθηκε κανονικά το Apple Pay...οπότε ολα κανονικά..Ευχασριτσώ όλους

Εβαλες μια απο google η απο φιλο; 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#410   ganton

ganton

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 30/03/2019 - 21:16

Έβαλα από google αλλά μου ζητάει επιβεβαίωση να καλέσω στην Monese για να προστεθεί... τι κάνουμε;;

#411   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.945 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 30/03/2019 - 21:22

Έβαλα από google αλλά μου ζητάει επιβεβαίωση να καλέσω στην Monese για να προστεθεί... τι κάνουμε;;

Ε το εχουν ξεφτυλισει κ αυτοι! 

 

Τωρα τα βλεπει ο Νικος και θα γελαει σε μια γωνια! 

 

Επιβεβαιωση ζηταει για πιο λογο ομως; Εμενα τιποτα δεν μου ειπε. 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#412   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.475 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/03/2019 - 21:25

Παιδια θα προτεινα να μην πολυπαιζετε με ξενες διευθυνσεις και τηλεφωνικες επιβεβαιωσεις. Ειδικα στην Αγγλια υπαρχει συστημα crosscheck που το χρησιμοποιουν και τραπεζες και εταιρειες που βλεπει αυτοματα ποιος μενει στη δειυθυνση που δηλωνει καποιος ακομα και το τηλεφωνο του, σε οποιοδηποτε κτιριο ακομα και στα μεγαλα council buildings που εχουν μεσα απειρα διαμερισματα και ενοικους. Επισης το γραφει και στα terms της monese οτι πρεπει τα στοιχεια που δηλωνει ο χρηστης να ειναι αληθη αλλιως ειναι violation. Προσοχη!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#413   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.475 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/03/2019 - 21:54

Σε καποιες περιπτωσεις απο Monese ζητανε και τηλεφωνικη επιβεβαιωση (ενα παραδειγμα θα μπορουσε να ειναι οταν καποιος πχ εχει αλλαξει πολλες φορες τα στοιχεια του). Στην τηλεφωνικη επιβεβαιωση κανουν crosscheck, δηλαδη πχ λες τη διευθυνση, τον αριθμο που μενεις και το postcode σου και σε ρωτανε πχ σε ποιο αριθμο flat μενεις ωστε να επιβεβαιωσουν οτι αντιστοιχει οντως στο ονομα σου. Στην Αγγλια πχ η καθε διευθυνση αντιστοιχει σε καποιο σπιτι / κτιριο (μεσα σε αυτο το σπιτι / κτιριο υπαρχουν και αριθμοι flats αναλογα με τους ανθρωπους που ειναι δηλωμενοι ως ενοικοι).

Σου δινει καποιο τηλεφωνο να καλεσεις; Πχ Αγγλιας;

Έβαλα από google αλλά μου ζητάει επιβεβαίωση να καλέσω στην Monese για να προστεθεί... τι κάνουμε;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 30/03/2019 - 21:54


#414   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.475 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/03/2019 - 21:57

Απο τη Monese στο ειπαν οτι πρεπει να αλλαξει η διευθυνση που γραφεις απο κατω και να μπει Αγγλιας η Γαλλιας; η το λες εσυ;

Επικοινώνησα μέσω chat με την monese. Μου είπαν ότι πλέον είναι ενεργοποιημένο το Apple Pay της monese μόνο στις δύο χώρες Αγγλία και Γαλλία και όχι στις υπόλοιπες. Πρέπει να αλλάξουμε την διεύθυνση μέσα στο site της monese να φαίνεται ότι μένουμε Αγγλία η Γαλλία να προσθέσουμε την κάρτα αλλά πρέπει προηγουμένως να έχουμε φτιάξει και Apple ID καινούργιο σε εκείνη την τοποθεσία.



Sent from my iPhone using Tapatalk

#415   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.475 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/03/2019 - 12:19

Χθες δοκιμασα το Apple Pay να δω αν ειναι ολα καλα και λειτουργει κανονικα.

49e738236dc41e4323beefa25f818c8b.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk

#416   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 31/03/2019 - 12:43

Νομίζω ότι είμαστε οι τυχεροί όσοι το περάσαμε το κακό είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε restore


Monese code: DIMIT036 κερδίζεις 5€. Το link για την εφαρμογή: Monese

#417   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 31/03/2019 - 14:55

Νομίζω ότι είμαστε οι τυχεροί όσοι το περάσαμε το κακό είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε restore


Monese code: DIMIT036 κερδίζεις 5€. Το link για την εφαρμογή: Monese


Τη Πέμπτη έκανα restore στην 12.2 και ενεργοποίησα εκ νέου τις κάρτες που έχω στο Apple pay εννοείται και την Monese.

#418   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 31/03/2019 - 15:03

Νομίζω ότι είμαστε οι τυχεροί όσοι το περάσαμε το κακό είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε restore


Monese code: DIMIT036 κερδίζεις 5€. Το link για την εφαρμογή: Monese

Το θέμα είναι οτι 99% δν πρόκειτε για κάτι συμπτωματικό.Να είναι θέμα Monese κατι με το σύστημα ή την εφαρμογή ?
Να είναι θέμα οτι στέλνανε κάρτες με ενεργοποιημένο το Apple Pay σε ελληνικές διευθύνσεις; δν ξέρω αλλά για να λένε στο φίλο πιο πάνω οταν τους το είπε «δν επιτρέπεται να το συζητήσουνε άλλο» σε βαζει σε υποψίες.
Να έχει να κάνει με το Apple Pay στην Ελλάδα που εαν πρόκειτε να ενεργοποιηθεί θα τσεκάρουν οι τράπεζες κτλ κ θα δουν οτι κατι δν θα έπρεπε να γινονταν;

Σε εμενα οπως ειπα αλλαξα περιοχες,μπηκα-βγήκα,δουλευει κανονικα κ είχα αναβαθμισει σε 12.2 ΟΤΑ.
Φυσικα δν αφαιρεσα την κάρτα κ φυσικα δν έκανα restore.Ελπίζω να λυθει σύντομα κ για τα παιδιά που έχουν την κάρτα.
Τρόπος να μεταφέρουν τα χρήματα σε όσους δν θα μπορεσουν να βάλουν ξανά την κάρτα υπάρχει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 31/03/2019 - 15:04


#419   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.475 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/03/2019 - 15:22

Νομιζω οτι απλως δεν μπορουν να συνδεσουν την καρτα στο Apple Pay (για οποιοδηποτε λογο συμβαινει αυτο, μπλοκαρισμα υπηρεσιας στην Ελλαδα, bug, technical fault, κτλ). Η εφαρμογη και η καρτα monese λειτουργουν κανονικα και μπορεις να τη χρησιμοποιησεις για οποια αγορα θελεις, αυτο εχω καταλαβει.



Το θέμα είναι οτι 99% δν πρόκειτε για κάτι συμπτωματικό.Να είναι θέμα Monese κατι με το σύστημα ή την εφαρμογή ?
Να είναι θέμα οτι στέλνανε κάρτες με ενεργοποιημένο το Apple Pay σε ελληνικές διευθύνσεις; δν ξέρω αλλά για να λένε στο φίλο πιο πάνω οταν τους το είπε «δν επιτρέπεται να το συζητήσουνε άλλο» σε βαζει σε υποψίες.
Να έχει να κάνει με το Apple Pay στην Ελλάδα που εαν πρόκειτε να ενεργοποιηθεί θα τσεκάρουν οι τράπεζες κτλ κ θα δουν οτι κατι δν θα έπρεπε να γινονταν;

Σε εμενα οπως ειπα αλλαξα περιοχες,μπηκα-βγήκα,δουλευει κανονικα κ είχα αναβαθμισει σε 12.2 ΟΤΑ.
Φυσικα δν αφαιρεσα την κάρτα κ φυσικα δν έκανα restore.Ελπίζω να λυθει σύντομα κ για τα παιδιά που έχουν την κάρτα.
Τρόπος να μεταφέρουν τα χρήματα σε όσους δν θα μπορεσουν να βάλουν ξανά την κάρτα υπάρχει;


Sent from my iPhone using Tapatalk



Sent from my iPhone using Tapatalk

#420   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 31/03/2019 - 15:51

Νομιζω οτι απλως δεν μπορουν να συνδεσουν την καρτα στο Apple Pay (για οποιοδηποτε λογο συμβαινει αυτο, μπλοκαρισμα υπηρεσιας στην Ελλαδα, bug, technical fault, κτλ). Η εφαρμογη και η καρτα monese λειτουργουν κανονικα και μπορεις να τη χρησιμοποιησεις για οποια αγορα θελεις, αυτο εχω καταλαβει.





Sent from my iPhone using Tapatalk

Μα φυσικά όσον αφορά αυτό που λες εννοείται ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα όσον αφορά την κάρτα ή την τράπεζα. Άλλωστε όσοι δεν έτυχε να βγάλουμε την κάρτα ή να κάνουμε Restore δουλεύει κανονικότατα σα να μην έγινε τίποτα, απλά το θέμα είναι ότι για κάποιο λόγο δεν δέχεται πλέον την κάρτα και γι’ αυτό σκέφτομαι μήπως είναι κάποιος από τους παραπάνω λόγους.
Και εγώ θεωρώ ευνόητο ότι δεν έπαθε κάτι η κάρτα, ή η εφαρμογή, ή έγινε κάτι με την τράπεζα δεν το συζητάμε.
Σε Google Search υπάρχουν κ άλλες χώρες με θέματα ; αν όχι τοτε επικεντρωνόμαστε Ελλάδα κ απλα μιλάμε για πολλές συμπτώσεις μαζεμένες.
Βέβαια η ταμπακιέρα μετράει,οτι δν μπορουν να την κανουν add τα παιδιά,ας ελπίσουμε να βρεθεί τρόπος ή ναναι οντως προσωρινο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 31/03/2019 - 15:52


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες