Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

HomePod Mini


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
185 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   billviper

billviper

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/09/2024 - 16:12

Το ξεθάβω..

2-3 χρόνια τώρα χρησιμοποιώ στο σπίτι 2 HomePod Mini με router FritzBox 7530 AX και τους τελευταίους μήνες μία κάμερα Aqara E1.
Όλα καλά, ποτέ δεν είχα αποσύνδεση.

Εδώ και κάποιες μέρες έχω πάρει τον ίδιο ίδιο δρόμο και στο γραφείο.
Με ένα HomePod Mini για να λειτουργεί ως hub, 2 κάμερες Aqara E1 αλλά με το «εργοστασιακό» SpeedTouch router του ΟΤΕ.
Πάνω από 50 φορές μέσα σε ένα 24ωρο λαμβάνω μήνυμα “The home hub is not responding.”
Το HomePod είναι updated στη 17.6 που είναι και η τελευταία.

Το έχει αντιμετωπίσει άλλος;
Υποψιάζομαι ότι πρέπει να φταίει το router.

Αν πούμε ότι όντως φταίει αυτό και πάω για αλλαγή router τι προτείνετε που να έχει πολύ δυνατή εμβέλεια WiFi για να υποστηρίζει εσωτερικό χώρο 150 τ.μ. αλλά και 3 εξωτερικές ασύρματες κάμερες που θα μπουν λίαν συντόμως (όταν η Aqara δεήσει να κυκλοφορήσει τη G5 Pro);

Sent from my iPad Pro M1 using Tapatalk

b1138404af998f1c57d62a624148ab59.png

Τελευταία επεξεργασία από: billviper, 11/09/2024 - 16:14


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 704 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/09/2024 - 19:52

Speedtouch είσαι σίγουρος ; Μήπως Speedport plus  ; 

 

Α οι συσκευές που συνδέονται στο ρούτερ είναι αρκετές τότε λογικά αυτό φταίει. 

 

Το homepod είναι κοντά στο ρούτερ ;

 

Προσωπικά, αρχικά θα ζητούσα από Cosmote να μου δώσει καλύτερο ρούτερ, ιδανικά το fritzbox. 


Τελευταία επεξεργασία από: DiS, 11/09/2024 - 19:52


#168   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.185 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/09/2024 - 21:15

Το ξεθάβω..

2-3 χρόνια τώρα χρησιμοποιώ στο σπίτι 2 HomePod Mini με router FritzBox 7530 AX και τους τελευταίους μήνες μία κάμερα Aqara E1.
Όλα καλά, ποτέ δεν είχα αποσύνδεση.

Εδώ και κάποιες μέρες έχω πάρει τον ίδιο ίδιο δρόμο και στο γραφείο.
Με ένα HomePod Mini για να λειτουργεί ως hub, 2 κάμερες Aqara E1 αλλά με το «εργοστασιακό» SpeedTouch router του ΟΤΕ.
Πάνω από 50 φορές μέσα σε ένα 24ωρο λαμβάνω μήνυμα “The home hub is not responding.”
Το HomePod είναι updated στη 17.6 που είναι και η τελευταία.

Το έχει αντιμετωπίσει άλλος;
Υποψιάζομαι ότι πρέπει να φταίει το router.

Αν πούμε ότι όντως φταίει αυτό και πάω για αλλαγή router τι προτείνετε που να έχει πολύ δυνατή εμβέλεια WiFi για να υποστηρίζει εσωτερικό χώρο 150 τ.μ. αλλά και 3 εξωτερικές ασύρματες κάμερες που θα μπουν λίαν συντόμως (όταν η Aqara δεήσει να κυκλοφορήσει τη G5 Pro);

Sent from my iPad Pro M1 using Tapatalk

b1138404af998f1c57d62a624148ab59.png

Για χώρο 150 τμ θες extender μην σου πω λύση deco , και router να αλλάξεις από την Cosmote , δεν πιστεύω να αλλάξει κάτι . Το μόνο που θα βοηθήσει είναι να δεις αν έχεις άλλες συσκευές που παρεμβάλλονται , αλλά ασύρματα δίκτυα , να μπει router σε κεντρικό σημείο . Το HomePod mini θέλει WiFi 5G για να δουλεύει καλύτερα

Τελευταία επεξεργασία από: Giorgio2112, 11/09/2024 - 21:16


#169   billviper

billviper

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/09/2024 - 21:24

Speedtouch είσαι σίγουρος ; Μήπως Speedport plus ;

Α οι συσκευές που συνδέονται στο ρούτερ είναι αρκετές τότε λογικά αυτό φταίει.

Το homepod είναι κοντά στο ρούτερ ;

Προσωπικά, αρχικά θα ζητούσα από Cosmote να μου δώσει καλύτερο ρούτερ, ιδανικά το fritzbox.

Σωστά ναι, αυτό το άθλιο πράγμα της Cosmote!

Οι συσκευές είναι αρκετές, Mac Mini, Windows PC, Windows laptop, 2 κινητά, HomePod Mini, 2 κάμερες Aqara.

To HomePod είναι στα 20cm από το router.

Υπάρχει περίπτωση η Cosmote να δώσει τόσο ακριβό router όπως το FritzBox;

Για χώρο 150 τμ θες extender μην σου πω λύση deco , και router να αλλάξεις από την Cosmote , δεν πιστεύω να αλλάξει κάτι . Το μόνο που θα βοηθήσει είναι να δεις αν έχεις άλλες συσκευές που παρεμβάλλονται , αλλά ασύρματα δίκτυα , να μπει router σε κεντρικό σημείο . Το HomePod mini θέλει WiFi 5G για να δουλεύει καλύτερα

Ναι, αυτό έβλεπα κι εγώ πριν λίγο, μάλλον θα χρειαστεί extender.

Μία λύση που είδα ότι κάνει πολύ καλή δουλειά από reviews και feedback κατόχων είναι το combo FritzBox 7530 AX (το οποίο γνωρίζω ήδη στο σπίτι που το έχω) και Fritz Repeater 1200 AX Mesh.


Sent from my iPad Pro M1 using Tapatalk

#170   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 11/09/2024 - 21:45

Καλύτερα deco. Μακριά από τα extender γτ πάλι στο μόδεμ συνδέονται οι συσκευές Deco με τεχνολογία mesh.

#171   billviper

billviper

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/09/2024 - 11:34

Καλύτερα deco. Μακριά από τα extender γτ πάλι στο μόδεμ συνδέονται οι συσκευές Deco με τεχνολογία mesh.

To Fritz 1200 AX είναι mesh repeater και όλοι γράφουν τα καλύτερα (ειδικά με Fritz router).

 

Τι διαφορά έχει το deco mesh δηλαδή;



#172   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1.660 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/09/2024 - 22:19

Μπορουμε να ακουμε spotify απο homepod ευκολα ή ακομα;

#173   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.185 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/09/2024 - 05:51

To Fritz 1200 AX είναι mesh repeater και όλοι γράφουν τα καλύτερα (ειδικά με Fritz router).

Τι διαφορά έχει το deco mesh δηλαδή;


Τα deco σου φτιάχνουν ένα δίκτυο μεταξύ τους και όταν ακόμα μετακίνησε μέσα στο σπίτι αυτόματα περνάς από την εμβέλεια του ενως στην άλλη και δεν καταλαβαίνεις τίποτα.κανουν σαν τις κεραίες «τριγωνομετρία» το ένα κάνει backup στο άλλο , κλείνεις το WiFi στο ρουτερ και έχουν όλο το ασύρματο δίκτυο πάνω τους . Το Fritzbox στην ουσία βγάζεις το ρουτερ της Cosmote και βάζεις το Fritz box ( αφού σιγουρευτείς ότι σου δώσουν κωδικούς για την τηλεφωνία ) ανεβάζεις internet και τηλεφωνία από το fritzbix και βάζεις και ένα extender κάνει την ίδια δουλειά σαν δίκτυο με το των deco τα mesh Στήνουν δίκτυο και αναλογα με το fritz κανεις αλλα τόσα, τηλεφωνικό κέντρο , VPN ακόμα και hub για smartphone έχει ένα μοντέλο κα . αν τα χρησμοποιεις μονόδρομος . βασικό σε τυχών προβλήματα θα σου ζητήσουν να βάλεις το ρουτερ της Cosmote ξανά για να το δούνε από τεχνικό. Όποτε κει είναι λίγο άβολο αν έχεις στήσει το δίκτυο σου να πρέπει να γυρνάς πάλι στο ρουτερ της Cosmote , μέχρι να εντοπίσουν τυχών πρόβλημα . Ενώ στα deco δεν το έχεις αυτό. Και στις 2 περιπτώσεις καλύτερα από το ρουτερ της Cosmote.

#174   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.185 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/09/2024 - 05:53

Μπορουμε να ακουμε spotify απο homepod ευκολα ή ακομα;


Λόγω apple one έχω μόνο Apple Music όποτε δεν το έχω ψάξει , δυστυχώς.

#175   billviper

billviper

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/09/2024 - 07:47

Τα deco σου φτιάχνουν ένα δίκτυο μεταξύ τους και όταν ακόμα μετακίνησε μέσα στο σπίτι αυτόματα περνάς από την εμβέλεια του ενως στην άλλη και δεν καταλαβαίνεις τίποτα.κανουν σαν τις κεραίες «τριγωνομετρία» το ένα κάνει backup στο άλλο , κλείνεις το WiFi στο ρουτερ και έχουν όλο το ασύρματο δίκτυο πάνω τους . Το Fritzbox στην ουσία βγάζεις το ρουτερ της Cosmote και βάζεις το Fritz box ( αφού σιγουρευτείς ότι σου δώσουν κωδικούς για την τηλεφωνία ) ανεβάζεις internet και τηλεφωνία από το fritzbix και βάζεις και ένα extender κάνει την ίδια δουλειά σαν δίκτυο με το των deco τα mesh Στήνουν δίκτυο και αναλογα με το fritz κανεις αλλα τόσα, τηλεφωνικό κέντρο , VPN ακόμα και hub για smartphone έχει ένα μοντέλο κα . αν τα χρησμοποιεις μονόδρομος . βασικό σε τυχών προβλήματα θα σου ζητήσουν να βάλεις το ρουτερ της Cosmote ξανά για να το δούνε από τεχνικό. Όποτε κει είναι λίγο άβολο αν έχεις στήσει το δίκτυο σου να πρέπει να γυρνάς πάλι στο ρουτερ της Cosmote , μέχρι να εντοπίσουν τυχών πρόβλημα . Ενώ στα deco δεν το έχεις αυτό. Και στις 2 περιπτώσεις καλύτερα από το ρουτερ της Cosmote.

Μετά από 2+ χρόνια στο σπίτι με το 7530 ΑΧ πήγα πάλι στο ίδιο και για το γραφείο. Το 1200 AX mesh repeater δε το πήρα ακόμη, να τεστάρω πρώτα την εμβέλεια του WiFi στο χώρο μου με το 7530 και βλέποντας και κάνοντας.

Σε Cosmote δε χρειάζεται να καλέσεις για να σου δώσουν κωδικούς για τη τηλεφωνία. Είναι plug'n'play, κουμπώνεις ρεύμα και DSL και τα τραβάει όλα αυτόματα.



#176   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 13/09/2024 - 09:28

Η διαφορά του deco με τα reapeter είναι ότι οι συσκευές συνδέονται στο deco ενώ με το reapeter συνδέονται στο modem και το speedport δεν είναι από τα πιο καλά router για να αντέχουν αρκετές συσκευές. Το fritz είναι άψογο και έχει και λειτουργία mesh. Και αντέχει και αρκετές συσκευές. Το speedport εγώ δεν θα το εμπιστευόμουν για να συνδέσω αρκετές συσκευές.

#177   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.606 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/09/2024 - 17:40

Πάντως και εγώ έχω στήσει fritzbox mesh στο σπίτι από τη στιγμή που είχα ήδη το ρούτερ, και πλέον παίζω με 7530, 7530ax και ένα 1200ax repeater.



#178   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 14/09/2024 - 06:02

Θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την άποψη μου για το Fritzbox 7530 AX. Έχω "παίξει" με πολλά routers τρίτων κατασκευαστών και ακριβά, την ευκολία και σταθερότητα που μου έχει δώσει το Fritzbox δεν την αλλάζω με τίποτα. Έχει τα θεματάκια, όπως κακό QOS και bufferbloat, αλλά είναι μικρό το κακό μπροστά σε αυτά που προσφέρει. 

 

Το στήνεις μια φορά και το ξεχνάς. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#179   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 14/09/2024 - 12:07

Δεν λέω πολύ καλά τα Fritzbox αλλά αν θέλετε router (οχι modem/router) που το στήνεις μια φορά και το ξεχνάς πραγματικά, τότε μόνο Mikrotik.

Είναι overkill για οικιακή εγκατάσταση αλλά για κάποια σπίτια που έχουν 20+ συσκευές να διαχειρίζονται αξίζει (δεν μπουκώνει/κολλάει)

Το στήνεις όπως θέλεις και μπορείς να φανταστείς, το κακό είναι οτι απαιτεί κάποιες γνώσεις δεν έχει wizard και καλούδια που βοηθούν στο στήσιμο.



#180   Psychosocial

Psychosocial

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2024 - 17:14

Δεν λέω πολύ καλά τα Fritzbox αλλά αν θέλετε router (οχι modem/router) που το στήνεις μια φορά και το ξεχνάς πραγματικά, τότε μόνο Mikrotik.
Είναι overkill για οικιακή εγκατάσταση αλλά για κάποια σπίτια που έχουν 20+ συσκευές να διαχειρίζονται αξίζει (δεν μπουκώνει/κολλάει)
Το στήνεις όπως θέλεις και μπορείς να φανταστείς, το κακό είναι οτι απαιτεί κάποιες γνώσεις δεν έχει wizard και καλούδια που βοηθούν στο στήσιμο.

Συνδυαστικα με του παροχου;

Τελευταία επεξεργασία από: Psychosocial, 14/09/2024 - 17:15


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες