Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 16/Plus/Pro/Pro Max- Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
42 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ipacbros

ipacbros

    iPH Contributor

  • 1.158 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/09/2024 - 16:35

Tο συγκεκριμένο θέμα, αφορά τις εντυπώσεις των νέων iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro και iPhone 16 Pro Max.

https://www.apple.com/iphone-16/
https://www.apple.com/iphone-16-pro/

Η επίσημη διάθεση ξεκινάει την Παρασκευή 20/9/2024.

Καλορίζικο σε όσους παραλαμβάνουν!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.606 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 20/09/2024 - 19:01

Πήγα, τα είδα, έφυγα.

 

Έχω 14 pro και μου φαίνεται ίδιο το κινητό. Αν και θεωρητικά θα μου "κόστιζε" 250€ το κινητό, και πάλι όλο κάτι με κρατούσε και δεν ξεκίνησα τη διαδικασία trade n upgrade για αγορά του 16 pro.

Τα κινητά θεωρώ πως είναι ίδια από το 14 και μετά με ελάχιστες αλλαγές. Δεν υπήρχε κάποιο wow factor για να το θέλω εδώ και τώρα οπότε ίσως και να περιμένω κάποιους μήνες για να δω πως θα πάει αυτό γιατί πέρσι είχαμε και το φαινόμενο του "καυτού" 15αριού.

 

Στα θετικά μπορώ να πω πως μου έκανε πολύ καλή εντύπωση το Pro Max στο χέρι. Θεωρώ πως έχει διορθωθεί αρκετά το θέμα βάρους και αν δεν είχα κοντά δάχτυλα θα πήγαινα με κλειστά τα μάτια εκεί.



#3   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα

Δημοσίευση 20/09/2024 - 19:15

https://9to5mac.com/...ry-life-ios-18/

https://www.dxomark....hone-16-Pro-Max

Μικρη βελτίωση στην κάμερα έκπληξη για τη διάρκεια μπαταρίας με το ios 18 για το iphone 15 pro max

Τελευταία επεξεργασία από: fdlap, 20/09/2024 - 19:16


#4   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 21/09/2024 - 07:41

Πρώτη χρονιά που δεν θα κάνω μετάβαση έχοντα το 15 pro max,οκ χρόνια πάει το κοροιδιλικι με τα νέα μοντέλα αλλά φέτος νομίζω το έσπασε η apple και απ ότι φαίνεται από τις προπαραγγελίες μέχρι τώρα η πτώση είναι μεγάλη σε σχέση με πέρσι που επίσης δεν ήταν η καλύτερη χρονιά ,να το χαρούν όσοι το πάρουν

#5   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 677 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/09/2024 - 08:30

Πρώτη χρονιά που δεν θα κάνω μετάβαση έχοντα το 15 pro max,οκ χρόνια πάει το κοροιδιλικι με τα νέα μοντέλα αλλά φέτος νομίζω το έσπασε η apple και απ ότι φαίνεται από τις προπαραγγελίες μέχρι τώρα η πτώση είναι μεγάλη σε σχέση με πέρσι που επίσης δεν ήταν η καλύτερη χρονιά ,να το χαρούν όσοι το πάρουν

Θα συμφωνήσω...

Νομίζω από τις τελευταίες χρονιές το 14ΡΜ & το φετινό 16ΡΜ είναι ανούσιες εκδόσεις, έτσι για να βγάλουμε κάτι στην αγορά...


Όπως έχουμε ξαναπεί στη μετά jobs εποχή δεν υπάρχουν πια καινοτομίες, κάτι βέβαια που ακολουθούν κατά πόδας και οι υπόλοιπες μάρκες....


.

#6   mic6

mic6

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2024 - 09:44

Πρώτη χρονιά που δεν θα κάνω μετάβαση έχοντα το 15 pro max,οκ χρόνια πάει το κοροιδιλικι με τα νέα μοντέλα αλλά φέτος νομίζω το έσπασε η apple και απ ότι φαίνεται από τις προπαραγγελίες μέχρι τώρα η πτώση είναι μεγάλη σε σχέση με πέρσι που επίσης δεν ήταν η καλύτερη χρονιά ,να το χαρούν όσοι το πάρουν

Μόνο από απορία ρωτάω, τι ακριβώς φαίνεται από τις προπαραγγελίες; Εννοώ τι ξέρουμε εμείς για τις πρππαραγγελίες που δείχνει ότι η πτώση είναι μεγάλη σε σχέση με πέρσι?

#7   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 644 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 21/09/2024 - 09:50

Λενε πτωση των πωλησεων Ευρωπη 17% , Κινα 20% Καναδα 15% και σε καποια αλλα μερη 

 

Αλλα πιστευω οτι οφειλεται κυριως οτι δεν δινει το AI στον κοσμο απο την αρχη και στις μικροδιαφορες που εχει με το 15!



#8   mic6

mic6

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2024 - 10:18

Λενε πτωση των πωλησεων Ευρωπη 17% , Κινα 20% Καναδα 15% και σε καποια αλλα μερη

Αλλα πιστευω οτι οφειλεται κυριως οτι δεν δινει το AI στον κοσμο απο την αρχη και στις μικροδιαφορες που εχει με το 15!

Ποιοι το λένε ακριβώς; Γιατί εγώ άλλα διαβάζω

Τελευταία επεξεργασία από: mic6, 21/09/2024 - 10:19


#9   mic6

mic6

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2024 - 10:22

Ποιοι το λένε ακριβώς; Γιατί εγώ άλλα διαβάζω


https://m.rediff.com...36c8327d436c628

https://www.marketwa...le-ceo-e7e4e8f7

https://www.business...92001274_1.html

#10   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.475 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/09/2024 - 10:59

Δεν κρίνονται οι πωλήσεις (ή μη πωλήσεις) απο μερικές ημέρες μόνο από την κυκλοφορία ενός προϊόντος. 

 

Τελείως λάθος τα συμπεράσματα αυτά. Το πόσο πούλησε (ή το πόσο δεν πούλησε) την πρώτη μέρα της διαθεσιμότητας της συσκευής, δεν είναι αντικειμενικό ούτε δείχνει το πως θα πάνε οι πωλήσεις συνολικά σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο. 

 

Χρειάζεται να μεσολαβήσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα για να είναι σωστή η σύγκριση και το αποτέλεσμα.

 

 

Λενε πτωση των πωλησεων Ευρωπη 17% , Κινα 20% Καναδα 15% και σε καποια αλλα μερη 

 

Αλλα πιστευω οτι οφειλεται κυριως οτι δεν δινει το AI στον κοσμο απο την αρχη και στις μικροδιαφορες που εχει με το 15!

 

 

Ποιοι το λένε ακριβώς; Γιατί εγώ άλλα διαβάζω

 

 


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 21/09/2024 - 11:03


#11   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.320 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 21/09/2024 - 11:38

Πήγα, τα είδα, έφυγα.

 

Έχω 14 pro και μου φαίνεται ίδιο το κινητό. Αν και θεωρητικά θα μου "κόστιζε" 250€ το κινητό, και πάλι όλο κάτι με κρατούσε και δεν ξεκίνησα τη διαδικασία trade n upgrade για αγορά του 16 pro.

Τα κινητά θεωρώ πως είναι ίδια από το 14 και μετά με ελάχιστες αλλαγές. Δεν υπήρχε κάποιο wow factor για να το θέλω εδώ και τώρα οπότε ίσως και να περιμένω κάποιους μήνες για να δω πως θα πάει αυτό γιατί πέρσι είχαμε και το φαινόμενο του "καυτού" 15αριού.

 

Στα θετικά μπορώ να πω πως μου έκανε πολύ καλή εντύπωση το Pro Max στο χέρι. Θεωρώ πως έχει διορθωθεί αρκετά το θέμα βάρους και αν δεν είχα κοντά δάχτυλα θα πήγαινα με κλειστά τα μάτια εκεί.

'Όπως είχα πει και σε άλλο thread, Δεν ψήνομαι για κανένα από τα δύο μοντέλα είτε το απλό είτε το Pro. Για δεύτερη χρόνια και βλέπουμε με το 14 Pro Max μπαταρία λόγο της χρήσης που κάνω είναι στο 97% το 30-80 φόρτιση 7,5 watt δεν ζεσταίνετε κατά την φόρτιση heavy user δεν είμαι, παιχνίδια δεν μου αρέσουν, μόνο για φωτογραφίες και τηλέφωνα μηνύματα δεν έχω λογαριασμούς σε Facebook, X, Insta δεν είμαι λάτρεις αυτών.

 

Υ.Γ. 1 Έλεγα να έδινα το 14 Pro Max στην αρχή αλλά τελικά δεν μπορώ να νιώσω το πόσο Premium είναι αυτό το Titanium ούτε στο 15 Pro Max αλλά ούτε στο 16 Pro Max, και συγγνώμη που θα το πω είναι που είναι γαϊδουρινό σε μέγεθος το 14 Pro Max το 16 Pro Max απαγορευτικό τουλάχιστον κατ' εμένα τηλέφωνο.

Υ.Γ. 2 Με υγεία να χαρούν τα καινούργια τηλεφώνα οι κάτοχοι τους!!!


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#12   mic6

mic6

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2024 - 11:43

'Όπως είχα πει και σε άλλο thread, Δεν ψήνομαι για κανένα από τα δύο μοντέλα είτε το απλό είτε το Pro. Για δεύτερη χρόνια και βλέπουμε με το 14 Pro Max μπαταρία λόγο της χρήσης που κάνω είναι στο 97% το 30-80 φόρτιση 7,5 watt δεν ζεσταίνετε κατά την φόρτιση heavy user δεν είμαι, παιχνίδια δεν μου αρέσουν, μόνο για φωτογραφίες και τηλέφωνα μηνύματα δεν έχω λογαριασμούς σε Facebook, X, Insta δεν είμαι λάτρεις αυτών.

Υ.Γ. 1 Έλεγα να έδινα το 14 Pro Max στην αρχή αλλά τελικά δεν μπορώ να νιώσω το πόσο Premium είναι αυτό το Titanium ούτε στο 15 Pro Max αλλά ούτε στο 16 Pro Max, και συγγνώμη που θα το πω είναι που είναι γαϊδουρινό σε μέγεθος το 14 Pro Max το 16 Pro Max απαγορευτικό τουλάχιστον κατ' εμένα τηλέφωνο.

Υ.Γ. 2 Με υγεία να χαρούν τα καινούργια τηλεφώνα οι κάτοχοι τους!!!

Το 16 pro max είναι σίγουρα λιγότερο "γαϊδουρινό" από το 14 pro max, διότι η διαφορά στο βάρος είναι ιδιαιτέρως αισθητή στο χέρι. Εκτός από τα σημαντικά λιγότερα γραμμάρια, κάτι έχουν κάνει και το νιώθεις πανάλαφρο.

Τελευταία επεξεργασία από: mic6, 21/09/2024 - 11:44


#13   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/09/2024 - 12:52

Το 16 pro max είναι σίγουρα λιγότερο "γαϊδουρινό" από το 14 pro max, διότι η διαφορά στο βάρος είναι ιδιαιτέρως αισθητή στο χέρι. Εκτός από τα σημαντικά λιγότερα γραμμάρια, κάτι έχουν κάνει και το νιώθεις πανάλαφρο.

Ισχύει. Έχω το το 14 pro και φέτος έχω κλείσει το 16 pro Max και το φοβόμουν σαν μέγεθος / βάρος. Μόλις γύρισα από Κωτσόβολο που πήγα και το επεξεργάστηκα για αρκετή ώρα και το ένιωθα και πιο ελαφρύ από το 14 pro για κάποιο λόγο παρόλο που είναι 21 γραμμάρια πιο βαρύ και σου έδινε μια ωραία αίσθηση στο κράτημα. 

 

Το 14 pro βέβαια το έχω με δερμάτινη θήκη και το 16 pro Max το κρατούσα γυμνό. 


Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 21/09/2024 - 12:54

Once You Go Mac You Never Go Back

#14   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.320 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 21/09/2024 - 15:09

Το 16 pro max είναι σίγουρα λιγότερο "γαϊδουρινό" από το 14 pro max, διότι η διαφορά στο βάρος είναι ιδιαιτέρως αισθητή στο χέρι. Εκτός από τα σημαντικά λιγότερα γραμμάρια, κάτι έχουν κάνει και το νιώθεις πανάλαφρο.

Μπορεί να είναι ελαφρύτερο συμφωνώ, αλλά προσωπική άποψή μεγαλύτερη διάστασή από ότι το 14 Pro Max, και της αίσθηση που μου άφησε στο χέρι προσωπικά δεν μου έκανε κλικ να το πάρω. 

Το 14 Pro Max είναι γαϊδουρινό και βαρύ αλλά το νιώθεις ότι έχει ποιο premium υλικό. Και αυτό μου αρέσει γιατί το νιώθω ότι είναι διαφορετικό από τα αλουμινένια σασί. Την ίδια αίσθηση είχα και με το 15 Pro Max πέρσι. Προς θεού δεν λέω ότι είναι κατώτερα τηλέφωνα η χειρότερα τα non Pro η το τιτάνιο που τελικά δεν είναι και τόσο τιτάνιο. Απλά το ατσάλι προσωπικά το βάρος του μου έδινε και συνεχίζει να μου δίνει την αίσθηση ότι είναι πιο Premium και ποιο στιβαρή συσκευή/κατασκευή.   


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#15   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 677 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/09/2024 - 15:51

Πήγα και τα είδα από κοντά, πρώτες εντυπώσεις (μόνο εμφάνισης):

--Απορώ φέτος που έβγαλαν 3 κινητά σχεδόν στα ίδια χρώματα...
-Ασημο γκρι: Nati,
-Πολύ ανοιχτό μπεζ, γκρι: Desert,
-Ασημο άσπρο: White.

-Το PM έχει γίνει με την πάροδο των ετών ΤΕΡΆΣΤΙΟ....
ΟΚ, από το 15ΡΜ και μετά ,έχει καλό ζύγισμα στο χέρι, αλλά 7inch κινητό είναι μεγάλο.




.

Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 21/09/2024 - 15:53


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 13

5 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    mic6, kostas4, scorpio3, rromeodim, nikdnik