Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 16/Plus/Pro/Pro Max- Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
71 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.951 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 28/09/2024 - 09:40

Σαν τεχνικά χαρακτηριστικά πάντως είναι ακριβώς οι ίδιες.

attachicon.gifScreenshot 2024-09-28 at 09.48.10.png


Πωωωω! Καλά πήγε αυτό! Placebo? Τόσο ιδέα μου;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   SoWasRed

SoWasRed

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 28/09/2024 - 10:20

με το κανονικο φακο οσο ηταν και στο 15. Αν επιλεξεις απο τις ρυθμισεις αντι για 24->12ΜP τοτε μειωνεται λιγο το μεγεθος οπως επισης και αν αντι για jpeg τραβας σε HEIF
 

Ευχαριστώ, αλλά δεν ξέρω πόσο ήταν ούτε στο 15. rolleyes.gif

(Είμαι ακόμη με το Χ, οπότε έχω χάσει λίγο τις εξελίξεις όσον αφορά τα μεγέθη)

Ο λόγος που ρωτάω είναι για να επιλέξω σωστά χωρητικότητα, 128 ή 256 GB. Κατεβάζω και χρησιμοποιώ συγκεκριμένες/λίγες εφαρμογές, αλλά αν είναι το κινητό να τιγκάρει λόγω του μεγέθους των φωτογραφιών κάθε λίγο και λιγάκι, Χιούστον ουΐ χεβ α πρόμπλεμ.


Τελευταία επεξεργασία από: SoWasRed, 28/09/2024 - 10:21


#63   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.784 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 28/09/2024 - 10:35

Εγω παντως πρωτη μερα με το 16 pro και ειμαι ψιλο-απογοητευμενος.... Το κινητο μου ζεστενεται (οχι κατι τραγικο αλλα δεν παυει μετα απο οτι ανακοινωσαν να μην πρεπει να γινεται αυτο) με απλή χρηση (σερφαρισμα μονο) και η μπαταρια με νορμαλ προς αρκετη χρηση (μονο σερφαρισμα και social media) να πεφτει αρκετα γρηγορα θα ελεγα.. Εφυγα στις 8 απο το σπιτι με 95 και ειμαι ηδη στο 65 και ειναι μολις 11:30.... Σε ολα τα υπολοιπα ικανοποιημενος αφου προερχομαι απο 13 pro.
XS Max 256 Gb Space Gray

#64   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/09/2024 - 10:40

Πωωωω! Καλά πήγε αυτό! Placebo? Τόσο ιδέα μου;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Για να το λέτε δύο άτομα, δεν νομίζω να είναι placebo. Όταν το πάρω στα χέρια μου μιας και τώρα έχω κι εγώ το 14 pro, θα εκφέρω άποψη. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#65   Badass

Badass

    iPH Contributor

  • 1.128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 28/09/2024 - 16:06

Εγω παντως πρωτη μερα με το 16 pro και ειμαι ψιλο-απογοητευμενος.... Το κινητο μου ζεστενεται (οχι κατι τραγικο αλλα δεν παυει μετα απο οτι ανακοινωσαν να μην πρεπει να γινεται αυτο) με απλή χρηση (σερφαρισμα μονο) και η μπαταρια με νορμαλ προς αρκετη χρηση (μονο σερφαρισμα και social media) να πεφτει αρκετα γρηγορα θα ελεγα.. Εφυγα στις 8 απο το σπιτι με 95 και ειμαι ηδη στο 65 και ειναι μολις 11:30.... Σε ολα τα υπολοιπα ικανοποιημενος αφου προερχομαι απο 13 pro.

Μεγάλη πιθανότητα, καθώς είναι οι πρώτες ώρες χρήσης να προέρχεται από το indexing & συγχρονισμό του iCloud.


Τελευταία επεξεργασία από: Badass, 28/09/2024 - 16:06


#66   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.769 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/09/2024 - 16:45

Ευχαριστώ, αλλά δεν ξέρω πόσο ήταν ούτε στο 15. rolleyes.gif

(Είμαι ακόμη με το Χ, οπότε έχω χάσει λίγο τις εξελίξεις όσον αφορά τα μεγέθη)

Ο λόγος που ρωτάω είναι για να επιλέξω σωστά χωρητικότητα, 128 ή 256 GB. Κατεβάζω και χρησιμοποιώ συγκεκριμένες/λίγες εφαρμογές, αλλά αν είναι το κινητό να τιγκάρει λόγω του μεγέθους των φωτογραφιών κάθε λίγο και λιγάκι, Χιούστον ουΐ χεβ α πρόμπλεμ.

Αν δεν τραβας RAW φωτο συνεχεια η τιποτα βιντεο περιεργα που φτανουν στο 1 γιγα μεσα σε 1 λεπτο ληψης τοτε τα 128 ειναι οκ.Μην ξεχνας οτι οποτε θες αγοραζεις με 2.99 200 γιγα στο iCloud και απο τις ρυθμισεις του τηλ στελνεις τις φωτο σου να αποθηκευονται εκει αυτουσιες και στο τηλεφωνο να μενει ενα "ιχνος" οποτε δεν θα σου πιανουν καθολου χωρο.Παντως αν θες τη γνωμη μου και εφοσον τραβας πολυ φωτο προτιμησε τα 256 γιγα



#67   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.582 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 28/09/2024 - 21:04

Σαν τεχνικά χαρακτηριστικά πάντως είναι ακριβώς οι ίδιες.

Screenshot 2024-09-28 at 09.48.10.png


Μπερδεύτηκα …

Το 14 ήταν 2 χρόνια μπροστά ή το 16 που πήρα, είναι 2 χρόνια πίσω …… :) :)

#68   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.582 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 28/09/2024 - 21:04

Σαν τεχνικά χαρακτηριστικά πάντως είναι ακριβώς οι ίδιες.

Screenshot 2024-09-28 at 09.48.10.png


Μπερδεύτηκα …

Το 14 ήταν 2 χρόνια μπροστά ή το 16 που πήρα, είναι 2 χρόνια πίσω …… :) :)

#69   kostas4

kostas4

    iPH Addict

  • 631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2024 - 03:27

To Pacific Blue του iPH 12 Pro, κατά τη γνώμη μου, είναι το πιο πετυχιμένο χρώμα της Apple!

Έχεις δίκιο και βασικά λυπάμαι που θα το πουλήσω. Θα ήθελα να το κρατήσω σαν δεύτερο τηλέφωνο μαζί με το 16 pro αλλά οικονομικά δε με παίρνει να το κάνω.
Από την άλλη,τα χρώματα του 16 pro δε με τρελαίνουν εκτός ίσως από το black titanium. Μου αρέσει που το πλαίσιο δεν είναι ασημί αλλά έχει το ίδιο χρώμα με την υπόλοιπη συσκευή όπως ακριβώς και το pacific blue που έχουμε τώρα.

#70   mic6

mic6

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2024 - 10:45

Για την μπαταρία του 16 pro max μετά από μια εβδομάδα στο IOS 18: Ξεκινάω χθες τη μέρα μου (9πμ) με 100% στο wifi του σπιτιού και κυριολεκτικά του έβγαλα τα μάτια. Screen time παραπάνω από 13 ώρες, δεν έκανα τίποτε άλλο όλη μέρα πλην του κινητού. Πήγα στο κρεβάτι μετά τα μεσάνυχτα με 10%. Δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο στο παρελθόν σε καμία συσκευή. Φυσικά τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά εάν ήμουν εκτός με 5G.

#71   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 665 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 29/09/2024 - 12:38

Μετά από 9 μέρες χρήσης iPhone 16 pro max 512gb: Οι "ορατές" για μένα διαφορές με το 15 pro max είναι το κουμπί της κάμερας, η λίγο μεγαλύτερη διάρκεια της μπαταρίας, το ότι δεν έβρασε σε φουλ χρήση 5g και το χρώμα που μετά από 13,14,15 μαύρα πήγα σε NaTi. Το κουμπί της κάμερας αν και δεν είμαι κανένας σοβαρός φωτογράφος (το αντιθετο μάλιστα) με έκανε να θέλω να βγάζω περισσότερες φωτογραφίες. Πάει το δάχτυλο εκεί , ίσως επειδή είναι νέο μπιχλιμπίδι.Το βάρος μου φαίνεται ίδιο, στο ύψος είναι ελάχιστη η διαφορά αλλά υπαρκτή ειδικά με τη θήκη και το iOS 18 μου φάνηκε πιο smooth αλλά κάθε χρόνο την ίδια αίσθηση έχω. Δεν ξέρω αν και όταν έρθει το ΑΙ αλλάξει κάτι και φανούν οι δυνατότητες του τηλεφώνου, αλλά αν δεν έχετε βλάβη όπως εγώ να αλλάζετε κάθε χρόνο τηλέφωνο, το 15 pro max είναι ακόμα τούμπανο. Και επειδή έχω και τα 13 -14 pro max θα έλεγα ότι και το 14 στέκεται άνετα χωρίς πρόβλημα ακόμα και το 13 αν φυσικά δεν μας ενδιαφέρουν το always on display, το Dynamic Island και τα παραπάνω megapixel στην κάμερα.



#72   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.418 μηνύματα

Δημοσίευση 29/09/2024 - 18:15

Σε μαγαζί που τα είδα και σε σχέση με το 13pm που θέλω να κάνω μετάβαση σε 16PM, πολύ πιο φωτεινή οθόνη σχεδόν στο διπλάσιο αν μπορώ να πω, δείχνει πιο μεγάλη χωρίς απαραίτητα η συσκευή να είναι τόσο πιο μεγάλη.. Η κάμερα πολύ πιο φωτεινή και με εμφανής καλύτερη ανάλυση. Γενικα με έψησε ακόμη πιο πολύ για αλλαγή συσκευής
Στα μείον, προσωπικά πάντα, χειρότερα χρώματα από το graphite που έχω. Το dessert σκέτη αποτυχία πολύ γυναικείο ας μου επιτραπεί, το μαύρο πολύ μαύρο, άσπρο ουδέτερο (γενικά μου θυμίζουν επιστροφή στο παρελθόν) αναγκαστικά θα πάω στο natural που σκέτο όπως το βλέπω κάνει πολύ industrial η κάτι inox συσκευές..
Τέλος θεωρώ το ss πιο premium από το titanium αλλά έτσι θα πορευτούμε από δω και πέρα


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

1 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    idimpo