Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone v3.0 revealed: Customer's perspective


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
94 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   leon00

leon00

    iPH Enthousiast

  • 506 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 18/03/2009 - 23:06

Quote

Φυσικά είναι φυσιολογικό.



Ως καταναλωτές είμαστε ενθουσιασμένοι με το νέο software (που τα σπάει κατά τη γνώμη μου). Δεύτερον, ήταν αφορμή να δωθεί το SDK στους developers. Έτσι θα έχουν 4 μήνες να το μάθουν και μόλις κυκλοφορήσει η συσκευή να κυκλοφορήσουν καμιά κατοστή (και βάλε) εφαρμογές με τη μία. Εϊναι επίσης αφορμή για beta testing ώστε να βελτιωθεί ακόμα περισσότερο

θα ηθελα η αναβαθμιση να ηταν ηδη ετοιμη για download
φαντασου οταν βγει η 3 να ανακοινωσουν πχ οτι σε 5 μηνες θα βγει η 3.1
(συγνωμη αλλα δεν θεωρω σοβαρη πολιτικη εταιρειας την ανακοινωση μελλοντικης αναβαθμισης η οποια μαλιστα ερχεται να καλυψει προβληματα ,ελλειψεις ή αστοχιες της τωρινης)

και συμπληρωνω
διαβασα οτι η dev team εχει ετοιμο ή σχεδον ετοιμο το jailbreak
εδω εχει χαθει η σειρα  :D

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/03/2009 - 23:14

Νταξ, άλλο το από την 2.χ.χ σε 3.0 και άλλο από την 3.0 σε 3.χ.χ
Ούτε στις αναβαθμίσεις της 2 σε 2.χ.χ μας έλεγαν τίποτα. Επειδή ήταν ασήμαντες.Δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό.
Και στην 2.0 είχε δωθεί το SDK από νωρίς..γι'αυτό μόλις βγήκε το iPhone 3G υπηρχαν ήδη πολλές εφαρμογές διαθέσιμες. Γενικά η 3.0 όπως είδατε από τα χαρακτηριστικά της είναι μεγάλη αναβάθμιση.
Φυσικά, πέρα από αυτό είναι και τρόπος marketing. Εν όψει Palm Tre το iPhone πρέπει να δείξει τα δόντια του.

Για τα υπάρχοντα iPhone (iPhone, iPhone 3G) όλες οι αναβαθμίσεις μπορούν να γίνουν jailbreak.
Μόνο σε περίπτωση αλλαγής hardware θα υπάρξει πρόβλημα. Γι'αυτό μένει να δούμε το νέο iPhone

#63   makarios

makarios

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2009 - 23:25

Παιδιά μια χάρη

Όποιος έβαλε την v3.0 να δοκιμάσει το Bluetooth
Δηλαδή να στέλνεις ή έστω στην χειρότερη να δέχεσαι εσύ από άλλα κινητά

Thanks προκαταβολικά

Edit: Greeklish to Greek

#64   GodLess

GodLess

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/03/2009 - 01:18

Καλά μην τρελαινόμαστε , δν νομίζω πως υπάρχει ανάγκη να βάλουμε την 3.0 τώρα. Δεν έχει τίποτα
να προσφέρει ακόμα, δν είναι πλήρως λειτουργική και σε συνδυασμο με το γεγονος ότι δεν μπορείς
να κάνεις downgrade μετά δεν θα το δοκίμαζα για κανένα λόγο.

#65   timeline

timeline

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/03/2009 - 03:30

Τελικα απο οτι διαβασα στο Ispazio
To downgrade apo 3.0 se 2.2 ginete

Ολα αυτα που είπε ι apple ειναι ενα ψεμα


Απο gnosto site

Just a quick note with more details in a few hours:

Apple’s iPhone OS 3.0 Beta pre-installation advisory document states that once you’ve updated a device it’ll be in a “locked state” with no way of going back to an earlier firmware.

While this might be perfectly true for regular iPhones it has not been the case for one of my first generation development devices. I’ve been able to do the following:

    * Restore (not update!) to Beta 3.0
    * Downgrade by restoring back to 2.0 via iTunes
    * Jailbreak and unlock by using QuickPwn to custom 2.0 built
    * Update  (not restore) to Beta 3.0

This particular device is now running perfectly on the Beta 3.0 release with unlock working fine – Cydia and Installer are obviously gone, as it has always been the case when applying updates.

To avoid confusion: I’m not aware of any solution, yet, that allows to jailbreak/unlock an iPhone running the current beta of OS 3.0. I did the following: I restored a first generation (not the 3G!) iPhone to the default Apple Firmware 2.0. I then used QuickPwn on a Mac to jailbreak and unlock. This gives me an unlocked iPhone 2G with Firmware 2.0. I then updated to the regular 3.0 Beta via iTunes.

The unlock is preserved, so the update seems to not wipe the modifications done on the 2.0 version. Effectively I’ve now got an unlocked iPhone 2G running OS 3.0 Beta. Cydia and Installer are gone (always happens during updates) but jailbroken apps still run!

Hope this clarifies things.

Note: I generally do not encourage jailbreaks or endorse unlocking hacks. I run one of my development devices jailbroken and unlocked in order to make sure, that my App Store software works on these modified devices, too.

#66   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/03/2009 - 06:04

Πάντως απ'ότι έχω δει στο video της παρουσίασης, πολλοί λόγοι για τους οποίους κάναμε jailbreak τις συσκευές έχουν πλέον καλυφθεί απο την apple (προσωπκη άποψη παντα). Και ως γνωστόν κανείς δεν το κάνει καλύτερα απο την apple όσο καλός developer κι αν είναι..(μιλάω για copy-paste,mms κτλ).Βέβαια κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος μέχρι να το έχουμε όλοι στα χέρια μας. Πάντως είναι πολλά ακόμη αυτά που θέλουμε σαν κάτοχοι iphone αλλά πιστεύω ότι πολλοί δεν θα κάνουν jailbreak τις συσκευές τους με την νέα έκδοση firmware. Προσωπικά παρόλο που πολλές ανάγκες μου θα έχουν καλυφθεί θα το κάνω jailbreak, αλλά πιστεύω ότι η jailbreak community πρέπει να δουλέψει σκληρά για να μας δώσει λόγους έτσι ώστε να μην μπορούμε χωρίς jailbreak...Tί πιστεύετε;

#67   Drummer_13

Drummer_13

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/03/2009 - 06:26

Πριν από λίγες ώρες έκανα την εγκληματική ενέργεια να βάλω την 3.0… αφού δεν μπορούσα να το ενεργοποιήσω ( δεν έχω κάνει enroll σαν developer) προσπάθησα να κάνω restore κάτι που δεν μπορεί να γίνει μόνο με το iTunes. Ο τρόπος για να γίνει restore για όσους δεν μπορούσαν να περιμένουν όπως εγώ είναι ο εξής ( δεν είναι δικός μου, το βρήκα σε ένα forum):
on a Windows Computer

1) open itunes
2) get iphone in DFU mode
3) select restore iphone (using the original 2.2.1 firmware, not the custom one)
4) let iphone do the restart process until you get ERROR 1013
5) close itunes
6) open quickpwn. you will get a message saying to hold power and home for 15 seconds. do it exactly like that hold the power and home for 15 secs.
7) turn on iphone by holding power button for 2 secs
8) open itunes and BINGO iphone is recognize and activated


#68   Madel

Madel

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/03/2009 - 18:05

Quote

Quote

2 ερωτήσεις μια και είμαι λίγο-πολύ αρχάριος:



1) Οταν λέμε 1st generation,2nd generation τι ενοούμε (εγώ έχω iPhone 3G 16GB απο vodafone, τι generation είναι?)

2) Στα v3.0, iPhone 3.0 ΟS είναι updates ή είναι νέες συσκευές?




1) Οταν λεμε 1st gen ενοουμε το πρωτο μοντελο και 2nd gen το νεοτερο (αυτο που εχεις).

2) Το iPhone OS V3.0 ειναι update του τρεχωντος firmware της συσκευης.



Το καλοκαιρι αναμενετε να παρουσιαστει το 3th gen iPhone, η νεοτερη συσκευη δηλ.


Ευχαριστώ πολυ

#69   maxmkf1

maxmkf1

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/03/2009 - 19:18

να ρωτήσω, γιατί δεν είναι ξεκάθαρο, A2DP θα υποστηρίζει για το iphone πρώτης γενιάς ? Δηλαδή θα μπορώ να έχω ασύρματα στερεοφωνικά ακουστικά με το iphone μου και να ακούω μουσική από το ipod του?


#70   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/03/2009 - 22:14

A few notes from the different galleries:

- Spotlight (search) is said to work well
- SMS messages are sent in the background, which means you can type a new message while the old one is sending
- Notes can be used in landscape
- "Find my iPhone/iPod Touch" option available under MobileMe, which presumably allows you to locate your iPhone from Me.com
- Backups of your iPhone or iPod Touch can be encrypted in iTunes
- Notes will sync

The QuickTime stream for yesterday's event demonstrates many of the new features found in iPhone 3.0. The 3.0 firmware will be available to end-users this summer.


#71   demollyon

demollyon

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2009 - 12:36

Διαβάζω καλά? Θα ξεκλειδώσουν το Bluetooth κ για το iPod Touch 2G?

#72   iHacker

iHacker

    iPH User

  • 144 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/03/2009 - 17:24

guys official... I have installed the 3.0 on my ipod touch and i confirm that there are the greek kyaboard and greek loungage





οι φοτογραφιεσ ειναι απο το ipod μου

#73   em1111

em1111

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/03/2009 - 10:12

Quote

guys official... I have installed the 3.0 on my ipod touch and i confirm that there are the greek kyaboard and greek loungage





οι φοτογραφιεσ ειναι απο το ipod μου


Με βαζεις σε πειρασμο συνενοματε!!!!  :P :P :P

#74   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/03/2009 - 12:24

θα το βαλω κι εγω στο itouch μου τωρα που κατεβασα τη firmware(απο demonoid-εχει για ολες τις συσκευες),γιατι στο iphone δεν παιζει εφοσον το εχω οργανωσει τελεια.

#75   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 22/03/2009 - 12:29

Εμμμ απλά w8 να βγεί το 3.0 για κανονικούς user... θα είναι και καλύτερο  ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες