Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

iPhone 3G downgrade from iOS 4 to v3.1.3


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
231 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#196   sisgate10

sisgate10

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/04/2011 - 17:47

υπαρχει jailbreaker για την 3.1.3?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#197   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 17/04/2011 - 17:52

Με jailbreakMe θα το κάνεις.

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 17/04/2011 - 17:53

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#198   greg17491

greg17491

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/05/2011 - 19:06

Ο παρακάτω οδηγός θα φανεί χρήσιμος σε όσους εγκατέστησαν το iOS 4 στο iPhone 3G, το μετάνιωσαν και ψάχνουν έναν τρόπο ώστε να ξαναβάλουν την v3.1.3 στην συσκευή τους:

1. Κατεβάστε την v3.1.3 για το iPhone 3G: link

2. Κατεβάστε το RecBoot: link.

3. Βάλτε το iPhone 3G σε DFU (Device Firmware Update) mode ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα:

  • Συνδέστε το iPhone 3G με τον υπλογιστή σας
  • Απενεργοποιήστε την συσκευή (Power Off)
  • Κρατήστε πατημένο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ το Power button και το Home button για 10 δευτ.
  • Αφήστε το Power button ΑΛΛΑ συνεχίστε να κρατάτε το Home button.
  • Εφόσον ακολουθήσατε την διαδικασία σωστά, το iTunes θα εμφανίσει ένα pop-up παράθυρο το οποίο θα σας ενημερώσει ότι εντοπίστηκε ένα iPhone σε Recovery mode ενώ η οθόνη του 3G θα παραμένει μαύρη. Πατήστε ΟΚ.

http://www.youtube.com/watch?v=gl5mXtmBusE&feature=player_embedded


4. Από το devices sidebar του iTunes επιλέξτε το iPhone και ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ πατημένο το Shift (αν έχετε Windows) ή το Option key (αν έχετε Mac) πατήστε το Restore button.

5. Το iTunes θα εμφανίσει ένα pop up παράθυρο από το οποίο θα επιλέξετε τo αρχείο της v3.1.3 που κατεβάσατε στο βήμα Νο1.

6. Περιμένετε μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία του Restore.

7. Μόλις σας εμφανιστεί το μήνυμα λάθους (error 1011, 1013 ή 1015) το iPhone θα εμφανίσει την οθόνη σύνδεσης με το iTunes ("Connect to iTunes").

8. Ανοίξτε το Recboot το οποίο κατεβάσατε στο βήμα Νο2 και πατήστε στο "Exit Recovery Mode".

Σημείωση: Σε Mac το RecBoot λειτουργεί χωρίς προβλήματα ωστόσο (όπως είναι φυσικό) στα Windows είναι πολύ πιθανό να αντιμετωπίσετε δυσκολίες...

Θα χρειαστεί να έχετε το .NET 4.0. ενώ εφόσον έχετε Windows XP θα χρειαστεί να τρέξετε την εφαρμογή μέσω του Compatibility mode (Right-click στο .ex -> Properties -> Compatibility -> Run this program in compatibility mode for Windows XP). Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στην σελίδα του developer: link

9. Σε μερικά δευτ. το iPhone 3G θα εκκινήσει με την v3.1.3

10. Όπως πάντα θα σας προτείνουμε να κάνετε set up το iPhone ως νέα συσκευή και όχι από κάποιο παλαιότερο backup... εσείς φυσικά δεν θα μας ακούσετε :-)



εχω το ίδιο πρόβλημα, ακολούθησα τον οδηγό κ στο 5ο βήμα μου βγάζει error!

"The iPhone 'iPhone' could not be restored because the firmware file is not compatible"

τι να κάνω τώρα ???

#199   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/05/2011 - 19:26

σε ποια συσκευη αναφερεσαι... για να καταλαβουμε... ???

#200   greg17491

greg17491

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/05/2011 - 19:46

σε ποια συσκευη αναφερεσαι... για να καταλαβουμε... ???



iphone 3gs 16gb και πριν κολλησει ήταν σε 4.3.1

#201   Teddy91

Teddy91

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2011 - 04:51

Παιδιά, έκανα την ΥΠΕΡ-βλακεία να κάνω start as new iPhone παρά restore από παλιά backup. Δεν είχα επαφές κ.τ.λ., έτσι πήγα πάλι iTunes να κάνω restore from backup αλλά ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ όλα τα backup files.. Με αποτέλεσμα να χάσω μηνύματα, επαφές, φωτογραφίες κ.τ.λ... Δεν είναι κι τίποτα το τρομερό απλά ξενέρωσα αρκετά γιατί είχα 100 κάτι επαφές... Υπάρχει καμιά πιθανότητα να τις επαναφέρω;

#202   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/05/2011 - 06:29

Δεν τις έχεις πουθενά ?
Δεν είχες πάρει ποτέ back up...? ???

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#203   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 02/05/2011 - 07:02

Παιδιά, έκανα την ΥΠΕΡ-βλακεία να κάνω start as new iPhone παρά restore από παλιά backup. Δεν είχα επαφές κ.τ.λ., έτσι πήγα πάλι iTunes να κάνω restore from backup αλλά ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ όλα τα backup files.. Με αποτέλεσμα να χάσω μηνύματα, επαφές, φωτογραφίες κ.τ.λ... Δεν είναι κι τίποτα το τρομερό απλά ξενέρωσα αρκετά γιατί είχα 100 κάτι επαφές... Υπάρχει καμιά πιθανότητα να τις επαναφέρω;

εαν δεν ειχες παρει backup δυσυχως οχι .Καλημερα

#204   Teddy91

Teddy91

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2011 - 15:07

Το ξέρω, αλλά το θέμα είναι πως είχα κάνει backup κι παλιότερα κι τα έδειχνε αποθηκευμένα "Restore from Backup, τάδε ημερομηνία και μήνα" αλλά αφού έκανα backup κι μετά restore το iPhone, δεν μου εμφανιζόταν κανένα backup, παρά μόνο το "Set iPhone as new". Τέλος πάντων, δεν θα τρελαθώ κιόλας...

#205   Cinamon

Cinamon

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/05/2011 - 21:57

Καλησπέρα και απο εμένα.Κατάφερα να κάνω downgrade σε 3.1.3 και όλα πήγαν καλά.Μέχρι που έκανα jailbrake με redsnow για την συγκεκριμένη έκδοση και αφού φάνηκε το εικονίδιο του cydia ανοιξα το wifi και έκανε αυτόματες ρυθμίσεις το iphone.Το αποτέλεσμα ήταν να εμφανίζονται μονο 4 εικονίδια και η κάτω μπάρα με το εικονίδιο της κλησης κ τα υπολοιπα εξαφανισμένα..Εκανα update επιτυχημένα στην 4.2.1 για να λειτουργήσει ξανά το τηλεφωνο μου,και τώρα δυστυχώς δέν μου επιτρέπει να κάνω πάλι downgrade.παρα μόνο restore και update μέσω dfu mode και δέν μου επιτρέπει να επιλέξω καποιο ipsw... Το έχει ξανακούσει κάποιος?Εχω το 3G.

#206   Cinamon

Cinamon

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/05/2011 - 22:14

Καλησπέρα και απο εμένα.Κατάφερα να κάνω downgrade σε 3.1.3 και όλα πήγαν καλά.Μέχρι που έκανα jailbrake με redsnow για την συγκεκριμένη έκδοση και αφού φάνηκε το εικονίδιο του cydia ανοιξα το wifi και έκανε αυτόματες ρυθμίσεις το iphone.Το αποτέλεσμα ήταν να εμφανίζονται μονο 4 εικονίδια και η κάτω μπάρα με το εικονίδιο της κλησης κ τα υπολοιπα εξαφανισμένα..Εκανα update επιτυχημένα στην 4.2.1 για να λειτουργήσει ξανά το τηλεφωνο μου,και τώρα δυστυχώς δέν μου επιτρέπει να κάνω πάλι downgrade.παρα μόνο restore και update μέσω dfu mode και δέν μου επιτρέπει να επιλέξω καποιο ipsw... Το έχει ξανακούσει κάποιος?Εχω το 3G.

Τα κατάφερα τελικά ξανά.Εκανα Restore απο άλλο PC.

#207   iver

iver

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/06/2011 - 09:35

Ευχαριστω παιδια ειστε πρωτη!!! :lol: πολυ ευκολο το ρεστορ.αλλα εχω μια απορια.οταν ανοιξε με ειπε σιμ ξεκλειδωμενει κτλπ και μετα με εβγαλε αυτο slide for emergency call.δεν θυμαμαι τη πατησα.και ολα καλα τωρα.τι σημαινει ομως αυτο?και αν που με εβγαλε αυτο μπορω να κανω jailbreak με το slide μεσα απο το safari!(Ειμαι αρχαριος)

#208   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/06/2011 - 09:38

To βγάζει στην αρχή κάθε φορά κάνει activation και ανοίγει δεν είναι τίποτα μην φοβάσαι..;-)

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#209   iver

iver

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/06/2011 - 09:44

Ευχαριστω πολυ.jaibreak κανω κανονικα απλα με το slide φορτωνει και τελος ετσι?και μπορω να κατεβαζω οτι εφαρμογη θελω μετα απο το cydia δεν πρεπει να κανω καμια παραπανω ενεργεια?.γιατι διαβασα κατι shshs kai kati sbsetting που δεν τα καταλαβα σε αλλο τοπικ.

#210   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/06/2011 - 09:46

Yπομονή μην βιάζεσαι θα τα μάθεις όλα βρε συ .... :P

Διάβαζε και θα δεις ότι όλα θα τα κάνεις αυτά που σου φαίνονται τώρα δύσκολα φίλε μου...;-)

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες