Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

iPhone 3G downgrade from iOS 4 to v3.1.3


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
231 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   giorgiog13

giorgiog13

    iPH Member

  • 341 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2010 - 17:00

Παιδια προσπαθηστε να ειστε λιγο πιο προσεκτικοι σε αυτα που διαβαζετε, για να κανετε κι εσεις δουλεια αλλα και να μην απαντιουνται τα ιδια πραγματα πολλες φορες.

Εχουμε και λεμε...

ο οδηγος που ειναι?


Αυτο εδω το topic φιλε μου ειναι ο οδηγος.Αν το διαβασεις απο την αρχη (απο το πρωτο post δηλαδη) θα καταλαβεις.Λεει πως να κανεις downgrade σε iphone 3G (και μονο).Οχι για 3GS.


εκανα και εγω το λαθος και εβαλα την 4.0.2 στο iphone 3g ..τωρα θελω να ξαναβαλω την 3.1.3 απλα το θεμα ειναι πως πρεπει να ξανακανω unlock γιατι ειναι απο εξωτερικο...πως θα κανω και unlock???καμια ιδεα κανεις? :huh: :huh:


Οταν κανουμε restore χρειαζεται να συνδεθει το iphone στο itunes για να ενεργοποιηθει (activate) η συσκευη μας.Ενα κινητο απο Ελλαδα αγορασμενο ειναι ηδη activated οποτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Ενα κινητο απο το εξωτερικο εφοσον εχει μεσα ελληνικη καρτα sim θα σου πει το itunes, αφου το συνδεσεις μετα το restore, οτι η καρτα δεν κανει και ετσι δεν μπορει να ενεργοποιηθει η συσκευη.Η λυση ειναι να παρεις μια καρτα sim του παροχου που ειναι κλειδωμενο το κινητο (για παραδειγμα στην Αμερικη ειναι κλειδωμενο απο την AT&T) και την οποια μπορεις να αγορασεις απο το ebay (π.χ. απο εδω).Βαζεις την sim αυτη λοιπον, συνδες το κινητο στο itunes και ανοιγει κανονικα, μετα του κανεις jailbreak με το Spirit και επειτα ανοιγεις το cydia, προσθετεις το repo repo666.ultrasn0w.com και εγκαθηστας το ultrasn0w.Αφου το κανεις αυτο με επιτυχια τοτε το κινητο σου εχει γινει unlocked και μπορεις να βαλεις οποια καρτα sim επιθυμεις.


έκανα την ...κια να κανω update στο 3gs σε 4.1
μπορώ να ξαναπάω στο 3.1.3 και πως?


Σου απαντησαν ηδη φιλε μου οτι ο οδηγος αυτος ειναι για 3G και μονο. Στο 3GS για να κανεις downgrade θα πρεπει να εχεις κρατημενα τα SHSH files της συσκευης σου, διαφορετικα δεν υπαρχει πισωγυρισμα. Βεβαια δεν βρισκω ιδιαιτερο λογο να γυρισεις μιας και για το 3GS η 4αρα παει μια χαρα.

Μετά το restore εχω αυτό το μύνημα

The iPhone could not be restored. This device isn't eligible for the requested build.

Και το RecBoot 1.0.2 δεν το ξυπνάει.


Ποιο iphone εχεις?? Στο 3GS δεν γινεται ξαναλεμε downgrade χωρις τα SHSH αρχεια.

Πριν την μετάβαση στο 4.1 από 3.1.2 δεν είχα κάνει jailbreak.
Υπάρχει λύση να ξαναγυρίσω στο 3xx ή πρέπει να περιμένω το jailbreak του 4.1?
Αν ναι μήπως ξέρεις το διάστημα περίπου?


Παμε παλι.Ποια συσκευη εχεις?Αν εχεις το 3G μπορεις να κανεις downgrade ακολουθωντας αυτον εδω τον οδηγο.Aν εχεις το 3GS και αφου δεν του ειχες κανει jailbreak τοτε δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   Manou Allou

Manou Allou

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/09/2010 - 01:39

Παιδιά καλημέρα, είμαι στην 3.1.2. με iPhone 3G.

Έστω και με την δυνατότητα του downgrade τι λέτε; Aξίζει να βάλω την 4.0.1 ή το 3G "γονατίζει" με αυτό το software?(Είμαι λίγο off-topic;) Απλά στην πρώτη σελίδα λέει "για όσους έβαλαν την 4 και το μετάνοιωσαν".
Αν είναι θα πάω για την 3.1.3 μόνο και μόνο για την διαφορά στην εξοικονομηση μπαταρίας που διάβασα κάπου στο φόρουμ (kαμιά άλλη σημαντική διαφορά υπάρχει;)

Πάντως η δυνατότητα downgrade είναι σημαντική και thanks για τον οδηγό.

#93   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.320 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 28/09/2010 - 02:03

το γονατίζει! μην κάνεις το λάθος, εαν θές μόνο την 4.1 που όντως αξίζει πολύ ποιο πολύ από την 4.0 - 4.0.1 & 4.0.2 πλέων έχει και δυνατότιτα για jailbreak το 3G για την 4.1

Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#94   giorgiog13

giorgiog13

    iPH Member

  • 341 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/09/2010 - 19:27

το γονατίζει! μην κάνεις το λάθος, εαν θές μόνο την 4.1 που όντως αξίζει πολύ πιο πολύ από την 4.0 - 4.0.1 & 4.0.2 πλέoν έχει και δυνατότητα για jailbreak το 3G για την 4.1


Η 4.1 δηλαδη φιλε μου δεν γονατιζει το 3G???Γιατι αν και αυτη το γονατιζει τοτε για ποιο λογο αξιζει??

Παντως φιλε Manou Allou ακομα και αν η 4.1 δεν το γονατιζει, σκεψου πριν προχωρησεις σε upgrade και την συμβατοτητα της εκδοσης με καποιες εφαρμογες. Πιθανα καποιες σημαντικες για σενα εφαρμογες να μην υποστηριζονται ακομα. Οσο για την 3.1.2 και 3.1.3 που εμαθες οτι στην 3.1.3 υπαρχει χαμηλοτερη καταναλωση μπαταριας?Εχω εντυπωση οτι ισχυει το αντιθετο...χωρις να ειμαι σιγουρος.

#95   zisis

zisis

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/09/2010 - 17:51

http://www.ievolutio...-recovery-mode/

Παιδες εδω το link gia to recboot το οποιο δεν χρειάζεται libusb δουλευει αψογα το δοκίμασα σε iphone 3g 16gb...εχω κανει downgrade επιτυχως!!Ευχαριστω για την βοήθεια όλων...

#96   steved

steved

    iPH Member

  • 225 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/10/2010 - 09:45

μετα απο πολυ αναγνωση νομιζω πως καταλαβα την διαδικασια και ειμαι ετοιμος να επαναφερω το 3g μου που φοραει την 4.1 και παει σαν βεσπακι 20ετιας στην 3.1.3.Το θεμα ειναι πως δεν καταλαβα η δεν διευκρινιζονται 2-3 πραγματακια

1ον)το 3g πρεπει να ειναι jailbroken?το δικο μου δν ειναι.
2ον)με τα windows 7 υπαρχει κανενα θεμα σχετικα με το recboot?
3ον)πρεπει να εχεις η οχι τα SHSH?δεν τα εχω.

#97   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2010 - 10:14

1) δεν πρέπει να είναι jailbroken γιατί έτσι κι αλλιώς κανείς restore
2) κανένα πρόβλημα με οποιοδήποτε λειτουργικό
3) το iPhone 3G δεν χρειάζεται ecid files

Ακολούθησε μόνο προσεκτικά τις οδηγίες..

#98   steved

steved

    iPH Member

  • 225 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/10/2010 - 10:34

1) δεν πρέπει να είναι jailbroken γιατί έτσι κι αλλιώς κανείς restore
2) κανένα πρόβλημα με οποιοδήποτε λειτουργικό
3) το iPhone 3G δεν χρειάζεται ecid files

Ακολούθησε μόνο προσεκτικά τις οδηγίες..

ωραιος

#99   Gkikas

Gkikas

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2010 - 13:04

Εγω εκανα σημερα τη προσπαθεια με το ρεκμπουτ και δε μου δουλευει κανονικα το προγραμμα. :unsure: Ξερετε τι παιζει???

#100   Manou Allou

Manou Allou

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2010 - 15:29

Η 4.1 δηλαδη φιλε μου δεν γονατιζει το 3G???Γιατι αν και αυτη το γονατιζει τοτε για ποιο λογο αξιζει??

Παντως φιλε Manou Allou ακομα και αν η 4.1 δεν το γονατιζει, σκεψου πριν προχωρησεις σε upgrade και την συμβατοτητα της εκδοσης με καποιες εφαρμογες. Πιθανα καποιες σημαντικες για σενα εφαρμογες να μην υποστηριζονται ακομα. Οσο για την 3.1.2 και 3.1.3 που εμαθες οτι στην 3.1.3 υπαρχει χαμηλοτερη καταναλωση μπαταριας?Εχω εντυπωση οτι ισχυει το αντιθετο...χωρις να ειμαι σιγουρος.



Ευχαριστώ για το tip! Αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Θα το κοιτάξω όσον αφορά τις εφαρμογές και θα αποφασίσω καταλλήλως. Αν και μάλλον θα πάω το πολύ σε 3.1.3 και αυτό παίζει γιατί δεν βλέπω και μεγάλες αλλαγές.

Να'σαι καλά!

#101   Manou Allou

Manou Allou

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2010 - 15:44

το γονατίζει! μην κάνεις το λάθος, εαν θές μόνο την 4.1 που όντως αξίζει πολύ ποιο πολύ από την 4.0 - 4.0.1 & 4.0.2 πλέων έχει και δυνατότιτα για jailbreak το 3G για την 4.1


Σε ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Θα το ψάξω για την 4.1 μόνο δεδομένης και της συμβατότητας των εφαρμογών που ηδη έχω σε 3.1.2 κατόπιν και της συμβουλής του giorgiog13. Και άλλη μια ερώτηση... Και απο την 4.1 μπορώ να κάνω downgrade αμα δω τα σκούρα ή είναι μέχρι την 4.0.2?

Να'στε καλά παίδες.

#102   giannisigoum

giannisigoum

    iPH Member

  • 301 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 04/10/2010 - 15:53

έχω ένα 3g 8gb από Αγγλία έκανα update στην 4.1 καταλαθος κατάφερα και έκανα downgrade στην 3.1.3 αλλά τώρα δεν μπορώ να κάνω activetion την ελληνική sim ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω (το τηλέφωνο είναι μεταχειρισμένο και έχω την αγγλική sim(έχω ακούσει ότι σε κάτι την χρειάζομαι..)

#103   omokas

omokas

    iPH Contributor

  • 1.188 μηνύματα
  • Twitter:@orestismokas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/10/2010 - 15:55

έχω ένα 3g 8gb από Αγγλία έκανα update στην 4.1 καταλαθος κατάφερα και έκανα downgrade στην 3.1.3 αλλά τώρα δεν μπορώ να κάνω activetion την ελληνική sim ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω (το τηλέφωνο είναι μεταχειρισμένο και έχω την αγγλική sim(έχω ακούσει ότι σε κάτι την χρειάζομαι..)


Δυστηχως εκανες αναβαθμιση και δεν μπορει να ξεκλειδωσει ακομα. Για να το ενεργοποιησεις τοτε βαλε την αγγλικη ΣΙΜ ή μια Phonebook SIM (εχει στο ebay), αλλα θα μπορεις να το χρησιμοποιεις μονο σαν iPod Touch ;)

#104   viola13

viola13

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2010 - 18:21

Κάτι χρήσιμο για όσους αντιμετώπισαν προβλήματα με το recboot στα windows.. Ψάχνοντας λιγάκι βρήκα αυτό: http://www.thefachia...e-recovery.html
Στα windows 7 δουλεύει μια χαρά.

#105   vaio1892

vaio1892

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/10/2010 - 22:07

Κάνω ότι λέει ο οδηγός αλλά όταν πάω να τρέξω το recboot μου εμφανίζει could not find file C:/program files/common files/Apple/mobile device/iTunes mobile device.dll.εχει κανεις καμια ιδέα?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες