Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] iPhone 4 Carrier Logos


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
837 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#211   soki7

soki7

    iPH Contributor

  • 1.540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:sokhetfield

Δημοσίευση 08/04/2011 - 15:09

iPhone 4 απο clean restore+restore as new στην 4,3,1 δεν θελει να λειτουργησει για κανενα λογο.Εχω δοκιμασει ολους τους τροπους αλλα απλα δεν θελει.Και πριν στην 4,2,1 τα ιδια...Δεν την παλευω αλλο,το παραταω το θεματακι... >:(



φίλε έχω λύσει στο πρόβλημά σου! :)
έχεις πμ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#212   kostas1989

kostas1989

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2011 - 17:42

Μπορώ να αλλάξω το μέγεθος της εικόνας?

#213   tomk

tomk

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/04/2011 - 00:04

Ξέρω ότι υπάρχει παρόμοιο topic αλλά γίνεται ένας χαμός με λύσεις που δουλεύουν σε 3GS ή σε ip4 και μιας και είχα λίγο χρόνο είπα να φτιάξω έναν οδηγό για το πώς μπορούμε να αλλάξουμε το carrier logo στο iphone 4. Αν κάποιος mod θεωρεί ότι είναι περιττό ή ότι παραβιάζονται κάποιοι κανόνες παρακαλώ να προχωρήσει σε οποιαδήποτε αλλαγή θεωρηθεί σωστή.

Λοιπόν, αυτά που θα χρειαστούν είναι:

- iphone 4 jailbroken (άρα στην έκδοση 4.0.1)
- εγκατάσταση του openssh από το cydia(αν δεν είναι ήδη εγκατεστημένο)
- κάποιο πρόγραμμα για την σύνδεση ssh του iphone με τον υπολογιστή (εγώ χρησιμοποιώ το winscp που μπορείτε να το βρείτε δωρεάν εδώ )
- τα αρχεία με την εικόνα του φορέα μας. Ο χρήστης ioanniskar έκατσε και έφτιαξε όλα τα λογότυπα των εταιρειών στη σωστή ανάλυση για την οθόνη του iphone 4. Many thanks man!

Εδώ το link με τα logos όλων των εταιρειών για iphone 4 (MACOSX και Windows)

Η διαδικασία έχει ως εξής:

- Αρχικά ανοίγουμε το αρχείο που κατεβάσαμε με τα λογότυπα και εντοπίζουμε τα 2 λογότυπα του παρόχου που μας ενδιαφέρει. Στη συνέχεια τα κάνουμε extract κάπου όπου να τα έχουμε πρόχειρα(πχ Επιφάνεια Εργασίας)
- Συνδέουμε το κινητό μας μέσω ssh με τον υπολογιστή


Από εδώ και πέρα η διαδικασία ενδεχομένως να είναι λίγο διαφορετική από πάροχο σε πάροχο.


- Από το winscp πηγαίνετε στην διαδρομή /var/mobile/library/Operator Bundle.bundle (δοκιμασμένο για vodafone.Για τις άλλες εταιρέιες βλέπετε ΥΓ)
- Πηγαίνοντας κάτω κάτω στον φάκελο θα δείτε ότι πρέπει να υπάρχουν δύο αρχεία φωτογραφιών με το ίδιο περίπου όνομα με αυτά που έχετε στην επιφάνεια εργασίας σας (διαφέρουν στο ότι τα καινούρια έχουν στο τέλος του ονόματός τους το @2x. Αυτό είναι που κάνει την διαφορά)
- Καλού κακού κρατήστε τα δύο παλιά αρχεία που υπάρχουν στο κινητό ως backup(Copy - Paste).
- Στη συνέχεια διαγράψτε τα δύο αρχεία μέσα από το κινητό και στη θέση τους βάλτε τα δύο νέα.
- Κάντε ένα reboot στο κινητό και αν όλα πήγαν καλά θα πρέπει να έχετε μια όμορφη εικόνα στη θέση του λογοτύπου φορέα.


ΥΓ: Για τους χρήστες Cosmote, ενδεχομένως η διαδρομή /var/mobile/library/Operator Bundle.bundle να μην δουλέψει ή να μην βρείτε μέσα τα δύο αρχεία. Δοκιμάστε να κοιτάξετε σστην διαδρομή private/var/mobile/Library/Carrier Bundles/20201 (συγγνώμη αλλά δεν είμαι σίγουρος καθότι χρήστης vodafone και δεν μπορώ να το δοκιμάσω). Για την wind δεν έχω ιδέα για το ποιά είναι η διαδρομή αλλά δοκιμάστε στο /var/mobile/library/Operator Bundle.bundle και ίσως να είναι αυτό.


ΥΓ2: Τα αρχεία που κατεβάσατε και περάσατε στο κινητό σας θα πρότεινα να μην τα διαγράψετε από τον υπολογιστή σας. Αυτό γιατί όποτε κατεβάζουμε τα καινούρια carrier settings θα παρατηρήσετε ότι τα carrier logos επανέρχονται στην αρχική τους κατάσταση οπότε θα θέλουν ξανά πέρασμα (και από το να ψάχνετε το φόρουμ για να τα ξαναβρείτε καλύτερα κρατήστε τα).


Αν κάποιοι φίλοι με Cosmote ή Wind ακολουθήσουν τον οδηγό και βρουν τις σωστές διαδρομές ας τις ποστάρουν για να είμαστε σίγουροι.

Για άλλη μια φορά πολλά ευχαριστώ στον χρήστη ioanniskar για την δουλειά που έκανε στα λογότυπα. Ελπίζω να βοήθησα.

The file was deleted due to our inactivity-rule (no downloads). απο το rapidshare

#214   ThanosDJ

ThanosDJ

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 10/04/2011 - 01:36

Είμαι στο πολυσυζητημένο και ανύπαρκτο δίκτυο της Wind. Άσε....λαβύρινθος η κατάσταση.


Κοιταξε και την διαδικασία που αναφέρεται εδώ: http://www.iphonehel...__1#entry234303 . Εγώ που έχω Q το έκανα σε iphone 4 με OS 4.3.1 και πλέον είμαι με λογότυπα της Q.

#215   angelo-ifone

angelo-ifone

    iPH Contributor

  • 1.836 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/04/2011 - 02:25

οπππππ αριστερα ολυμπιακος και δεξια πρασινο(παναθας)

τι παιζει εδω?
:P


ολυμπιακος χωρις παναθηναικο δεν υπαρχει και το αντιθετο.
οπως λεει και το ρητο, εμεις μαζι δεν κανουμε και χωρια δεν μπορουμε.

#216   Tristanos

Tristanos

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/04/2011 - 17:37

Παρακαλώ πολύ μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τον τρόπω που βάζω τις νέες φωτογραφίες μέσα στον φάκελο vodafon gr? Δεν μπορώ να βρω τον τρόπω να κάνω paste στον συγκεκριμένο φάκελο......

#217   gprokias

gprokias

    -

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 12/04/2011 - 17:39

ΣΕ τι χρησιμευει το Carrier Logos???

#218   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/04/2011 - 17:41

Εάν είσαι ο Γιώργος να μην απαντήσω αν είσαι ο φίλος του διάβασε τον οδηγό....

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#219   billthes

billthes

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:billthes

Δημοσίευση 12/04/2011 - 23:47

ειχα ακολουθησει τις οδηγιες του πρωτου ποστ και περασα με επιτυχια το logo της cosmote στο 4αρι μου(4.2.1)Ενω ολα ηταν μια χαρα σημερα με το που ανοιγω το cydia μου βγαζει 4 updates μεταξυ των οποιων και για το fakeoperator το οποιο το ειχα disabled ετσι κι αλλιως.Αφου εγιναν τα updates εφυγε το logo που ειχα περασμενο και εμφανιστηκε το κανονικο gr cosmote..αφου ξαναεκανα τη διαδικασια του πρωτου ποστ και ενα reboot στο καπακι,το logo δεν εμφανιστηκε ποτε :(
γνωριζει κανεις κατι?

#220   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 12/04/2011 - 23:52

ειχα ακολουθησει τις οδηγιες του πρωτου ποστ και περασα με επιτυχια το logo της cosmote στο 4αρι μου(4.2.1)Ενω ολα ηταν μια χαρα σημερα με το που ανοιγω το cydia μου βγαζει 4 updates μεταξυ των οποιων και για το fakeoperator το οποιο το ειχα disabled ετσι κι αλλιως.Αφου εγιναν τα updates εφυγε το logo που ειχα περασμενο και εμφανιστηκε το κανονικο gr cosmote..αφου ξαναεκανα τη διαδικασια του πρωτου ποστ και ενα reboot στο καπακι,το logo δεν εμφανιστηκε ποτε :(
γνωριζει κανεις κατι?


Το έκανες manually??

#221   billthes

billthes

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:billthes

Δημοσίευση 13/04/2011 - 00:04

Το έκανες manually??

ναι φιλε μου κανονικα με ssh..οπως λεει το πρωτο ποστ

#222   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 13/04/2011 - 00:12

ναι φιλε μου κανονικα με ssh..οπως λεει το πρωτο ποστ


Κάνε την διαδικασία από την αρχή! Σαν να μην το είχες αλλάξει ποτέ!

#223   billthes

billthes

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:billthes

Δημοσίευση 13/04/2011 - 00:27

το ξαναεκανα φιλε μου αλλα δυστυχως τιποτα παλι..'πεταξα' τα logo στο φακελο carrier bundles εκανα reboot αλλα δεν αλλαξε

#224   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 13/04/2011 - 00:29

To fakecarrier logo και παρόμοια πακέτα πειράζουν τους φακέλους των παρόχων.

Εσύ μετά πας χειροκίνητα να τους ξαναπειράξεις και γίνεται πανικός.

Για αυτό δεν πρέπει να περνάμε διαφορετικά πακέτα που κάνουν την ίδια δουλειά.

Αυτό που μπορώ να σου προτείνω τώρα είναι: Απεγκατάσταση του fakecarrier, επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου και μετά τη διαδικασία του πρώτου ποστ.

Αν δεν δουλέψει αυτό, μόνο με restore & set up as new θα έρθει στα συγκαλά του ο φάκελος του παρόχου.

Για τον φίλο παραπάνω που δεν μπορούσε να κάνει επικόλληση, δοκίμασε με drag & drop.

Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 13/04/2011 - 00:31


#225   billthes

billthes

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:billthes

Δημοσίευση 13/04/2011 - 00:36

nsxbass εισαι αψογος.απεγκατεστησα το fakeoperator και επανηλθε το logo μονο του χωρις να κανω τιποτε αλλο.ευχαριστω εσενα και τον christos75 για το ενδιαφερον σας.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 14

0 μέλη, 14 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες