Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Κίνδυνοι του Jailbreak


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   monte

monte

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/05/2009 - 11:21

Γεια σας κι απο μενα! Κατ΄ αρχας, πραγαματικά υπέροχο και πολύ χρήσημο forum!

Το θέμα μου είναι το εξής:
Έκανα jailbreak στο iphone 3G με το που το πήρα. Όλα πήγαν καλά και λειτουργεί τέλεια!
Ωστόσο έχω μια ερώτηση. Σε κάποιο ξένο blog διάβασα τους κινδύνους. Λιγο πολύ τα περισσότερα είναι γνωστά και μπορείς να τα αποφύγεις. Το μόνο που με τρόμαξε λίγο είναι πως κάπου έλεγαν πως κάποιος μπορεί να ¨μπει ¨ στο jailbroken κινητό σου και να σε χρεώνει με κλίσεις. Και πως δεν υπάρχει firewall για κάτι τέτοιο. Τρόμαξα λίγο.
Και ρωτώ:

1. Αυτό δε μπορεί να συμβεί ούτως ή άλλως σε οποιοδήποτε κινητό που συνδέεται με το internet? Άσχετα με το jailbreak ή κάνω λάθος?
2. Όταν έχεις κάνει jailbreak υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο?
3. Αν ναι, υπάρχει τρόπος να το μπλοκάρεις (π.χ. έχοντας το Wi-Fi, 3G, EDGE, κλειστά και ίσως κάποια restrictions ή pass/wds on μπορείς να το αποφύγεις?)
4. Όντως δεν υπάρχει κάποιο firewall ή antivirus?

Μου αρέσει πολύ το jailbroken κινητό μου και δε θα ΄θελα να αναγκαστώ να κάνω restore αλλά αν κινδυνεύω να χρεωθώ με τρελλά ποσά εν αγνοία μου . . . φυσικά θα προτιμήσω να αποχωρηστώ το jailbreak μου . . .

Ίσως όλα τα παραπάνω για κάποιον που ξέρει να είναι βλακείες και να φοβάμαι χωρίς λόγο (ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ!!!!!!) όμως εγώ είμαι καινούρια με το iphone και θα ήθελα να ξέρω τι κάνω ακριβώς κάθε φορά που κάνω κάτι, μη βρεθώ προ εκπλήξεων!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/05/2009 - 11:27

Χαλαρωσε και απολαυσε το υπεροχο κινητο σου
Τιποτα αλλο
Πιστευω καταλαβες


#3   dpap

dpap

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/05/2009 - 13:19

Χμμ χμμ.. γενικά ναι, χαλαρώσε και απολαυσε το iphone. Tο jailbreak γενικά δεν έχει πρόβλημα ασφαλείας - οστόσο υπαρχει το εξής θέμα που λύνετε πολύ εύκολα.

Ενα jailbroken iphone με ενεργοποιημένο τον ssh server είναι ανοιχτο σε ssh συνδέσεις απο οποιονδήποτε βρίσκεται στο ίδιο wi-fi network.

Επειδή το default root password του iphone είναι ευρέως γνωστο και διαδεομένο (alpine), οποιοσδήποτε ξερει οτι στο wifi network υπάρχει ενα iphone και ξέρει την IP address του και έχει ssh client μπορει θεωρητικά να 'μπει' στο τηλέφωνο σου με shell access χωρις να το γνωρίζεις.

Θεωρω απίθανο να μπορέσει απο το shell να κανει voice κλήση ωστόσο ειναι πιθανό να ξεκινήσει κάποια console εφαρμογή η οποια θα κανει data κλήση με αποτελεσμα ναι έχουμε θέμα χρέωσης. Αν εισαι με data plan πιθανον δεν τρέχει τίποτα (μεχρι να το τελειώσει ;D) ωστόσο αν εισαι με καρτοπρόγραμμα τοτε έχεις θέμα :P

Anyway, απο τη στιγμη που καποιος αγνωστος μπαίνει στο τηλέφωνο και κανει οτι θελει (και μπορει κυριολεκτικά να κανει οτι θελει, απο υποκλοπή δεδομένων μεχρι και format του τηλεφώνου) υπάρχει πρόβλημα.

Η λύση ειναι να αλλάξεις το default root password σε κατι άλλο. Το password αλλάζει με την εντολή 'passwd'. Θα χρειαστεί να μπείς στο shell είτε με καποιον ssh client [putty/securecrt] ή απο την εφαρμογή terminal που θα βρείς στο cydia. Αλλαξε το σε κάτι που θα το γνωρίζεις μόνο εσύ και είσαι οκ  :)



#4   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 21/05/2009 - 14:07

Μπορείς πάντως να απενεργοποιείς το ssh όταν δεν το χρειάζεσαι!

#5   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/05/2009 - 14:29

Πιο ευκολος τροπος!!

#6   hexblot

hexblot

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/05/2009 - 11:15

Quote

Ενα jailbroken iphone με ενεργοποιημένο τον ssh server είναι ανοιχτο σε ssh συνδέσεις απο οποιονδήποτε βρίσκεται στο ίδιο wi-fi network.

[...]

Θεωρω απίθανο να μπορέσει απο το shell να κανει voice κλήση ωστόσο ειναι πιθανό να ξεκινήσει κάποια console εφαρμογή η οποια θα κανει data κλήση με αποτελεσμα ναι έχουμε θέμα χρέωσης. Αν εισαι με data plan πιθανον δεν τρέχει τίποτα (μεχρι να το τελειώσει ;D) ωστόσο αν εισαι με καρτοπρόγραμμα τοτε έχεις θέμα :P

[...]


1. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον  που έχει WiFi access να θέλει να χρησιμοποιήσει το κινητό για data... αλλά ακόμα και σε αυτή τη περίπτωση,
2. εάν υπάρχει data connectivity μέσω Wifi, δεν νομίζω ότι το iPhone θα χρησιμοποιήσει το 3G / GPRS ( τα χρεώσιμα μέσα ) για data

Οπότε το "έξτρα χρεώσεις" δεν το βλέπω.

Φυσικά όμως υπάρχει το θέμα της ασφάλειας και των προσωπικών δεδομένων, αλλά και εκεί νομίζω το ποιο απλό είναι να κλείσει κανείς το SSH ( μέσω π.χ. BossPrefs ) μιας και ο περισσότερος κόσμος δεν το χρησιμοποιεί ποτέ.

#7   DiMouBmX

DiMouBmX

    iPH Member

  • 275 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/06/2009 - 13:22

δεν χρειαζετε να λεμε πολλα απλα μην βλεπεις πολυ doctor who... :P
Ειναι δικαιολογημενη η αγωνια σου μηπως παθι κατι το πολυτιμο σου αλλα χαλαρωσε ..!
Δεν υπαρχει λογος για ανησυχειες!!  ;)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες