Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Apple Now Charging to Re-Download Apps on the iPhone?


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 31/05/2009 - 15:37

Posted Image


Looks like Apple’s begun charging full price if you try to download an app you’ve already bought over the iPhone. This did not used to be the case — previously you’d be given a dialog stating you’d already bought it and you could go ahead and re-download it for free. Now the dialog says you can still re-download it for free on your computer (via iTunes), but if you want to download it again directly to your iPhone, you’ve got to buy it again.

What’s going on here? Not bandwidth control, since free apps and updates to paid apps are still free. Not device restriction, because you can still re-download for free via iTunes (though it’s not as convenient, of course).

We’re guessing that with the on-device account management coming to iPhone 3.0 — where you can log in and out of multiple iTunes accounts right on your iPhone — Apple is putting this in place to prevent the sharing of purchases between accounts. (Otherwise you could just log into 100 other iPhones with your account and give them all your paid apps right over the air).

We can understand the concern, but we’ll miss the functionality. Personally, I bought a FedEx tracking app that I delete when I’m not expecting anything and re-download when I am. Now I can’t do that any time I want any more — only any time I’m at my computer.

What do you think, is multiple on-device accounts worth the loss of free on-device paid app re-downloads?

[Πηγή: xsellize]

Σε μια σύντομη μετάφραση:

Η Apple καταργει τη δυνατοτητα που ειχαμε να ξανακατεβασουμε τις εφαρμογες (που εχουμε αγορασει) μεσω του κινητου, αντιθετα θα πρεπει να τις ξαναπληρωσουμε. Υπαρχει η δυνατοτητα να ξανακατεβασουμε τις εφαρμογες δωρεαν μονο μεσω iTunes.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 31/05/2009 - 16:00

Αυτο ειναι επιβεβαιωμενο?
Αν ναι, παραειναι χαζο... Εγω δεν βαζω ποτε το τηλ στο PC, τα free κτλπ τα κατεβαζω απο το τηλ κατευθειαν... Τωρα θα πρεπει να πληρωνω για οσα εχω παρει με promocodes? πφφφ...


#3   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 31/05/2009 - 18:15

Ειναι επιβεβαιωμενο συμφωνα με το xsellize

#4   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 31/05/2009 - 18:24

Προφανώς, η αλλαγή της πολιτικής ωφείλεται στο νέο iTunes account management που διαθέτει η επερχόμενη firmware v3.0 και στο οποίο μπορούμε να κάνουμε log in/log out σε πολλαπλούς λογαριασμούς του iTunes απευθείας από το iPhone!

Η αλλαγή λοιπόν της τιμολογιακής πολιτικής κρίνεται απαραίτητη ώστε να αποφευχθεί το μοίρασμα των εφαρμογών μεταξύ διαφορετικών λογαριασμών (π.χ θα μπορούσαμε να κάνουμε log in με ένα iTunes account σε άλλα iPhone και να κατεβάσουμε δωρεάν όλα τα apps τα οποία έχουμε αγοράσει με το δικό μας account).

#5   leotsekouras

leotsekouras

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/05/2009 - 19:22

Αν μπούμε στο λογαριασμό μας από άλλο PC ή Mac (και το κάνουμε authorize) θα τις κατεβάζουμε τσάμπα ή θα πληρώνουμε?

#6   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 31/05/2009 - 19:36

δεν υπαρχει κατι ξεκαθαρο για αυτο, αναφερει μονο οτι θα μπορουν να κατεβουν δωρεαν στο itunes σε υπολογιστη

#7   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/06/2009 - 07:50

Quote

Προφανώς, η αλλαγή της πολιτικής ωφείλεται στο νέο iTunes account management που διαθέτει η επερχόμενη firmware v3.0 και στο οποίο μπορούμε να κάνουμε log in/log out σε πολλαπλούς λογαριασμούς του iTunes απευθείας από το iPhone!



Η αλλαγή λοιπόν της τιμολογιακής πολιτικής κρίνεται απαραίτητη ώστε να αποφευχθεί το μοίρασμα των εφαρμογών μεταξύ διαφορετικών λογαριασμών (π.χ θα μπορούσαμε να κάνουμε log in με ένα iTunes account σε άλλα iPhone και να κατεβάσουμε δωρεάν όλα τα apps τα οποία έχουμε αγοράσει με το δικό μας account).


Το θεωρώ πολύ "φθηνή" δικαιλογία από μέρος της Apple (αν είναι επίσημο αυτό που λες)... δηλαδή δεν γίνεται κάθε app να "δείχνει" με κάποιο τρόπο με πιο λογαριασμό είναι αγορασμένο ώστε να το κατεβάζει πάντα δωρεάν... απλώς είδαν ότι πολλοί κατεβάζουν με το iPhone και θέλουν να το εκμεταλλευτούν οικονομικά.  :-X

#8   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 01/06/2009 - 14:43

Πάντως εγω δεν νομίζω να γίνει αυτό... Τώρα πχ εγώ έχω 2 account στο PC... Αυτό δεν πειράζει, αλλά στο τηλ πειράζει? Και απλά δεν νομίζω να ισχύσει

#9   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/06/2009 - 14:48

Quote

Πάντως εγω δεν νομίζω να γίνει αυτό... Τώρα πχ εγώ έχω 2 account στο PC... Αυτό δεν πειράζει, αλλά στο τηλ πειράζει? Και απλά δεν νομίζω να ισχύσει


νομιζω απο το pc αν μπεις απο διαφορετικο λογαριασμο δε σ αφηνει να εγκαταστησεις τις εφαρμογες που εχεις αγορασει

#10   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 01/06/2009 - 14:50

Μια χαρα σε αφηνει.

#11   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/06/2009 - 14:55

τοτε μαλλον ειναι κοροιδια η δικαιολογια της apple, εκτος και αν απαγορευτει και αυτο

#12   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/06/2009 - 15:16

Σήμερα δοκίμασα να κατεβάσω από το Appstore.app του iPhone πάλι το Blowfish (Free Game) και μου έδειξε Buy αντί για download again.

(Firmware 3 beta 5)

#13   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 01/06/2009 - 16:19

Πάντα έτσι το κάνει, μετά σου λέει "You have already.... click ok to download it again for free"

#14   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/06/2009 - 23:09

Το AppAdvice.com ερεύνησε το εύρημα αυτό και έβγαλε κάποια συμπεράσματα για το μήνυμα αυτό.

Στην νέα έκδοση του iTunes 8.2 η Apple ενσωμάτωσε έναν τρόπο ώστε το iPhone να μπορεί να αναγνωρίζει τους λογαριασμούς που είναι authorized με τον υπολογιστή που συγχρονίζεται το iPhone. Όταν λοιπόν δοκιμάσετε να κατεβάσετε μια ήδη αγορασμένη εφαρμογή από το AppStore.app τότε θα σας αφήσει να την κατεβάσετε πάλι δωρεάν γιατί θα ξέρει ότι είστε νόμιμος χρήστης.

Ωστόσο, στην έκδοση 3.0 θα περιέχεται η δυνατότητα login στο iTunes account σας μέσω του iPhone. Για να αποφύγει λοιπόν η Apple το περιστατικό όπου ένας φίλος σας κάνει login στο δικό σας iPhone με το δικό του account έτσι ώστε να μοιραστεί μια εφαρμογή μαζί σας δωρεάν εφήρμοσε αυτό τον περιορισμό έτσι ώστε μόνο authorized accounts να αναγνωρίζονται.

Αυτό σημαίνει ότι αν ένας φίλος σας θέλει να μοιραστεί μια εφαρμογή μαζί σας πρέπει πρώτα να κάνει authorize το λογαριασμό του στο iTunes σας και έπειτα να συγχρονίσετε το iPhone με το iTunes αυτό!

Πηγή: AppAdvice.com

#15   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/06/2009 - 02:04

σύμφωνα με το AppAdvice.com το συγκεκριμένο μήνυμα αφαιρέθηκε τελείως

http://appadvice.com...bug-says-apple/

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες