Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[split] Γιατί το extract πρέπει να γίνει με το default στο quickpwn?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   pigouinos

pigouinos

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/09/2008 - 01:27

Δεν μπορώ να καταλάβω το extract από το zip γιατί θα πρέπει να γίνεται με default των windows.
Ίδιο αλγόριθμό ακριβώς έχει το WinRAR τουλάχιστον (για το WinZip kai 7Zip δεν γνωρίζω τις ρουτίνες τους) για το όλο process.

Μπορεί να το τεκμηριώση κανείς ή είναι λόγια αέρα?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/09/2008 - 01:34

Επιβεβαιωνω..Την ειχα παθει ασχημα στην 2.0.1
Ειχα ξεζιπαρει με το 7zip και το προγραμμα οντως ηταν διαφορετικο απο τι περιγραφοταν στις οδηγιες. Και μαλιστα ειχα παραξενευτει. Μετα αρχισαν τα προβληματα με cydia και λοιπα και ψαχτηκα και ειδα οτι αυτο εφταιγε. Οποτε, το κατεβαζω παλι και ΟΝΤΩΣ ηταν διαφορετικο απο την πρωτη φορα. Μου εμφανιζε μενου και διαδικασιες που δεν ειχα κανει την πρωτη φορα. Τωρα, γιατι συμβαινει αυτο δεν ξερω. Αλλα συμβαινει, αν και δεν ξερω αν ισχυει παντα. Παντως, ισχυει και καλο θα ηταν να μην το ρισκαρουμε

#3   pigouinos

pigouinos

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/09/2008 - 01:50

Έψαξα λίγο περισσότερο το θέμα του extract.
Αυτό που παρατηρώ είναι πως το αρχείο QuickPwn.exe είναι από μονο του SFX ARCHIVE 7-Zip archive. Αυτό προφανώς σημαίνει πως το compile εχει γίνει με 7-Zip compiler, άρα θεωρητικά πάντα μπορεί να γίνει extract και με άλλες εφαρμογές.

συγκρίνω τα exe που "ξεζιπάρω" με όλους τους δυνατούς τρόπους και παρατηρώ πως είναι ακρβώς ίδια.

EDIT:και το pwn έγινε με επιτυχία με το QuickPwn που έκανα extract με WinRAR

#4   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/09/2008 - 01:59

Δεν αμφιβαλω. Παντως δεν αμφιβαλω οτι μπορει να δημιουργηθει προβλημα γιατι το επαθα προσωπικα. Και προτεινω να μην διακινδυνευουμε. Ας ακολουθουμε τις οδηγιες πιστα. Θα το ψαξω και γω και θα ποσταρω αν βρω κατι

#5   pigouinos

pigouinos

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/09/2008 - 02:06

Έβγαλα άκρη.

Δεν έχει σημασία πως γίνεται το extract.

Το zip που κατεβάζουμε περιέχει ενα REAME.txt και το QuickPwn.exe.

Το αρχείο QuickPwn.exe από μόνο του είναι όπως προέιπα SFX archive το οποιό σημαίνει πως είναι ένα καινούριο Archive με executable μορφή το οποίο μέσα περιέχει όλα αυτά που είναι απαραίτητα για να τρέξει σωστά το QuickPwn.

Σε παλαιώτερα versions, τα πράγματα ήταν κάπως διαφορετικά αφού ουσιαστικά εμείς οι ίδιοι έπρεπε να κάνουμε το extract το quickpwn και το structure των αρχείων να ήταν το σωστό -(πράγμα που μόνο ο default extractor των Windows το έκανε σωστά, γιαυτό και προβλήματα με τα υπόλιπα προγράμματα.)

#6   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/09/2008 - 02:08

Ισως, υποπτευθηκα οτι μπορει στις καινουργιες εκδοσεις να το αλλαξανε αλλα στο αντιστοιχο quickpwn για mac επιμενουν για τον τροπο αποσυμπιεσης με το default οποτε υπεθεσα οτι και εδω θα ισχυει το ιδιο. Anyway

#7   pigouinos

pigouinos

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/09/2008 - 02:10

Για επαλήθευση, αρχικά ξεζίπαρε το QuickPwn στο Desktop και μετά δεξί κλίκ πάνω στο QuickPwn.exe που μόλις ξεζίπαρες και ξανά extract (ναι καλά κατάλαβες, extract το exe).

AAAAAAA έτσι πές μου. Για το mac επιμέναν με default, και καλά κάνουν γιατί το Toaster τα γα**ει τη μάνα.

#8   usm77

usm77

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2008 - 15:27

παιδια καλησπερα. εκανα extract  με winzip γιατι ετσι κατεβαινε το αρχειο και οταν πηγα να κανω jailbreak, ολα εγιναν καλα, αλλα οταν πηγα να ανοιξω τον cydia για να εγκαταστησω το openssh ηταν σαν να μην ειχε κανενα αρχειο μεσα.

μου εβγαζε συνεχεια μηνυμα να περασω κ αλλα αρχεια. το εκανα ξανα κ ξανα 3-4 φορες αλλα παντα εβγαζε το ιδιο μηνυμα. οτι εφαρμογη και να εδειχνε οτι εχει στο cydia ηταν κενη. φανταζομαι πως φταιει το οτι εχω κανει extract με το winzip. ποιο ειναι το προβλημα μου τωρα αν οντως φταιει το λαθος προγραμμα αποσυμπιεσης!

δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το default extractor των windows που λετε συνεχεια μεσα στο forum. εχω vista κ δεν υπαρχει ή τουλαχιστον εγω δεν ξερω αν ψαχνω σωστα. το μονο που μου εμφανιζει ειναι το winzip και το winrar που εχω περασει εγω. θα ηθελα πολυ την βοηθεια σας για να μπορεσω να προχωρησω στις υπολοιπες ενεργειες.

το εχω 1,5 μηνα κ νιωθω οτι εχω ενα τηλ 10 ετων πισω που δεν κανει τιποτα. κριμα ειναι.

ευχαριστω εκ των προτερων...!

#9   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/11/2008 - 17:17

Kαταρχάς δεν διευκρινίζεις ακριβώς τί πρόβλημα έχεις. ή τουλάχιστον εγώ δεν το κατάλαβα
Διάβασε και όλο το θέμα εδώ http://www.iphonehel...pic,532.0.html. Έχει απαντηθεί πολλές φορές ποιό είναι το default των Windows

#10   usm77

usm77

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2008 - 02:33

ευχαριστω για αυτο που μου εστειλες, αλλα αυτο που θελω να μαθω, ειναι, το ποιο ειναι το deufault extractor των windows. εχει καποια ονομασια το προγραμμα? ειναι καποιο κρυφο προγραμματακι? για να ξεζιπαρω το αρχειο (quickpwn) που εχω κατεβασει βρισκω μονο το winzip και το winrar. οταν ξεζιπαρα με winzip κ ακολουθησα την διαδικασια που γραφει μεσα στο forum για το jailbreak, το cydia οταν το ανοιξα για να εγκαταστησω μεσα απο αυτο στο τηλεφωνο το openssh, μου βγαζει το εξης μηνυμα: (cannot locate package - the package openssh cannot be found in your current sources. i might recommend installing more sources.) το ιδιο εμφανιζει με οτι και να παω να ανοιξω μεσα στο cydia. ελπιζω τωρα να ημουν πιο κατατοπειστικος. ευχαριστω...

#11   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/11/2008 - 12:37

Αν και δεν έχει πολύ σημασία, το default είναι δεξί κλικ->Αποσυμπίεση εδώ (extract here). Αν δεν στο χει κάντο με το winzip. Όταν άνοιξες το Cydia πρώτη φορά δεν σου έκανε ένα update?

#12   usm77

usm77

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2008 - 17:08

ευχαριστω και παλι για την βοηθεια. ακριβως αυτη την ενεργεια εκανα κ εγω. επειδη δεν εβγαζε το default των windows, το εκανα extract με το winzip. οταν ανοιξα το cydia δεν εκανε κανενα update. εννοειται πως το wifi λειτουργει κανονικα και ειναι ενεργοποιημενο. το μονο που μου εβγαλε, ειναι το μηνυμα που σου εγραψα sepsis. τωρα να σου πω, σκεφτομαι να κανω το update στο 2.2 που απο οτι ειδα εδω ειναι διαθεσιμο απο σημερα και μετα να κανω τις οποιες ενεργειες για το jailbreak παλι απο την αρχη. αν εχεις κατι παντως να προτεινεις ή για την διαδικασια ή για το τι μπορει να κανω λαθος με το cydia θα ηθελα να το ακουσω. σε ευχαριστω και παλι...

#13   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/11/2008 - 19:14

Kαταρχάς, step away from the keyboard


Κατά δεύτερον, μπορείς να δοκιμάσεις manually να περάσεις το Cydia όπως λέει εδώ http://www.iphonehel...opic,399.0.html
Αμα έχεις περαιτέρω απορίες ας συνέχισουμε σε άλλο θέμα πιο κατάλληλο γιατί είμαστε offtopic εδώ




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες