Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Κανένα DΟΑ από την Apple! Έχω τρελαθεί...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
121 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Leroi

Leroi

    iPH Enthousiast

  • 382 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2010 - 11:25

Αλήθεια, αν επικοινωνήσεις, η apple δε κάνει επιστροφή χρημάτων εντός 30 ημερών αν δε σου άρεσε τελικά το iPhone? Με αυτό δε παίζει να γίνει κάτι?

@zvrikos στα iPhone αν δε κάνω λάθος δίνουν πάντα "καινούριες" συσκευές, refurbished, πως είπα είπα και πιο πάνω, δε σημαίνει ότι είναι επισκευασμένες. Θα υπάρχουν άπειρα iPhone, που κάποιος επέστρεψε εντός των 30 ημερών που δίνει η apple, επειδή τελικά δε του άρεσε, ή το κόλλησε (ή είχε πρόβλημα software) και δε μπόρεσε να το φτιάξει ο ίδιος με ένα απλό restore.


@Balema σπάνια τα καταστήματα ενημερώνουν πόσες μέρες DOA έχει το προϊόν που αγοράζεις, δυστυχώς, είτε αυτό λέγεται Vodafone, Γερμανός, Media Markt είτε ηλεκτρονικάδικο της περιοχής σας.


@Lefteris23 για το νόμο δε ξέρω τι λέει, αλλά οι ημέρες DOA διαφέρουν από κατασκευάστρια εταιρεία σε άλλη. Από 3 που είναι το iPhone, μέχρι 30. Οι φωτογραφικές μηχανές και βιντεοκάμερες ας πούμε, νομίζω έχουν οι περισσότερες 30 ημέρες.


Έπρεπε να δείτε μέχρι πριν 3-4 χρόνια, που δεν υπήρχαν iPhone και τέτοια smartphone και η Nokia είχε μόνο 6-7 ημέρες DOA, μιλάμε για τρελό πανηγύρι. Κάθε μέρα ερχόταν από ένας να μας γ@μήσει το πρωινό λες και ήταν δικός μας το φταίξιμο. Ένας μια φορά, επειδή του είπαμε ότι πρέπει να στείλουμε το 500 περίπου ευρώ nokia κινητό του στο service και μπορεί να κάνει και 25 μέρες να επιστρέψει(όπως οφείλαμε να πούμε. πρόβλημα που είχε αν θυμάμαι καλά, δεν έπιανε σημα GPS), γυρίζει και λέει, "να το στείλω για 25 μέρες?" και του σκάει μια κάτω στο πάτωμα, του ρίχνει και ένα πάτημα με το πόδι, μας το αφήνει στο πάγκο και φεύγει. Πολύ τρελόλ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 03/11/2010 - 11:29

Φίλε μου καλε
Α) θέλεις να έχεις 4; Οκ τη βονταφον ξεχνά τη
Ο,τι κανείς μέσω αρματο
Β) καλά όλα αυτά με τους δικηγόρους αλλά θα σου κοστίσει ο κούκος αηδόνι
Άλλαξε το ακουστικό δωρεάν στο σέρβις και κρατά το αφού όλα τα αλλά είναι μια χαρά
Ή δεξου την ανακαασκευασμενη ή αν όντως είναι καινούργια
Φανταζεσαι να ήταν αυτοκίνητο θα περιμενες
Αντικατάσταση;
Αστο λοιπόν μην τραβιέσαι τόσο και τσάμπα
Καλή τύχη οποίο δρόμο κι αν διαλέξεις



Μου αρέσει που ΟΛΟΙ το συγκρίνουν με τα αυτοκίνητα... Που έχουν υπερπολλαπλάσιο κόστος από το κινητό και αποτελούνται από πολλά -πάρα πολλά- ανεξάρτητα τμήματα...
Για σκέψου αυτό: Δηλαδή η BMW με κάθε 100 αυτοκίνητα που πουλάει έχει και 5 για... αντικατάσταση χαλασμένων όπως η αππλε για το 4αρι? Συνεπώς, δεν υπάρχει αυξημένη παρουσία βλαβών στο κινητό αυτό? ΓΙατί κλείνουμε τα μάτια επειδή όχι η apple αλλά οι Vofa/γερμανός θέλει να τα κλείνουμε?
Και στην τελική, γιατί να μην συγκριθεί με μια... καφετιέρα που χάλασε με την αγορά της... Η ένα dvd player αξίας 20 ευρώ...
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΜΙΑ ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ..

#48   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 03/11/2010 - 11:31

Αλήθεια, αν επικοινωνήσεις, η apple δε κάνει επιστροφή χρημάτων εντός 30 ημερών αν δε σου άρεσε τελικά το iPhone? Με αυτό δε παίζει να γίνει κάτι?

@zvrikos στα iPhone αν δε κάνω λάθος δίνουν πάντα "καινούριες" συσκευές, refurbished, πως είπα είπα και πιο πάνω, δε σημαίνει ότι είναι επισκευασμένες. Θα υπάρχουν άπειρα iPhone, που κάποιος επέστρεψε εντός των 30 ημερών που δίνει η apple, επειδή τελικά δε του άρεσε, ή το κόλλησε (ή είχε πρόβλημα software) και δε μπόρεσε να το φτιάξει ο ίδιος με ένα απλό restore.


@Balema σπάνια τα καταστήματα ενημερώνουν πόσες μέρες DOA έχει το προϊόν που αγοράζεις, δυστυχώς, είτε αυτό λέγεται Vodafone, Γερμανός, Media Markt είτε ηλεκτρονικάδικο της περιοχής σας.


@Lefteris23 για το νόμο δε ξέρω τι λέει, αλλά οι ημέρες DOA διαφέρουν από κατασκευάστρια εταιρεία σε άλλη. Από 3 που είναι το iPhone, μέχρι 30. Οι φωτογραφικές μηχανές και βιντεοκάμερες ας πούμε, νομίζω έχουν οι περισσότερες 30 ημέρες.


Έπρεπε να δείτε μέχρι πριν 3-4 χρόνια, που δεν υπήρχαν iPhone και τέτοια smartphone και η Nokia είχε μόνο 6-7 ημέρες DOA, μιλάμε για τρελό πανηγύρι. Κάθε μέρα ερχόταν από ένας να μας γ@μήσει το πρωινό λες και ήταν δικός μας το φταίξιμο. Ένας μια φορά, επειδή του είπαμε ότι πρέπει να στείλουμε το 500 περίπου ευρώ nokia κινητό του στο service και μπορεί να κάνει και 25 μέρες να επιστρέψει(όπως οφείλαμε να πούμε. πρόβλημα που είχε αν θυμάμαι καλά, δεν έπιανε σημα GPS), γυρίζει και λέει, "να το στείλω για 25 μέρες?" και του σκάει μια κάτω στο πάτωμα, του ρίχνει και ένα πάτημα με το πόδι, μας το αφήνει στο πάγκο και φεύγει. Πολύ τρελόλ!



ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.. ΘΕΛΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ...

#49   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 03/11/2010 - 11:37

Μου αρέσει που ΟΛΟΙ το συγκρίνουν με τα αυτοκίνητα... Που έχουν υπερπολλαπλάσιο κόστος από το κινητό και αποτελούνται από πολλά -πάρα πολλά- ανεξάρτητα τμήματα...
Για σκέψου αυτό: Δηλαδή η BMW με κάθε 100 αυτοκίνητα που πουλάει έχει και 5 για... αντικατάσταση χαλασμένων όπως η αππλε για το 4αρι? Συνεπώς, δεν υπάρχει αυξημένη παρουσία βλαβών στο κινητό αυτό? ΓΙατί κλείνουμε τα μάτια επειδή όχι η apple αλλά οι Vofa/γερμανός θέλει να τα κλείνουμε?
Και στην τελική, γιατί να μην συγκριθεί με μια... καφετιέρα που χάλασε με την αγορά της... Η ένα dvd player αξίας 20 ευρώ...
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΜΙΑ ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ..

Επειδή λοιπόν εμένα μου έτυχε με την μάρκα που αναφέρεις
Ο τρίτος κυλινδρος δεν είχε ελατηρια λαδιού
Από το 91 είμαι με 18000000 δρχ χαμένα και απειρ τραβηγματα σ δικαστήρια
Αν ο μλκς είχα δεχτεί άλλο κινητήρα θα το είχα χαρεί το αμαξακι
Αναλογικά είναι όλα και συνάρτηση του τι δύναμη οικονομικη εχεις
Και ναι ακόμα και με ένα δβδ να το συγκρίνουμε το ίδιο είναι
Τόσα έχω Τόσα δίνω αυτό παίρνω αυτό θέλω να δουλεύει
Άμα είναι να τραβιεμαι για το γμτ και τον ψευτοτσαμπουκα ας τρέχω ήθελα τα κι έπαθα τα λενε

#50   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 03/11/2010 - 11:41

Αλήθεια, αν επικοινωνήσεις, η apple δε κάνει επιστροφή χρημάτων εντός 30 ημερών αν δε σου άρεσε τελικά το iPhone? Με αυτό δε παίζει να γίνει κάτι?

@zvrikos στα iPhone αν δε κάνω λάθος δίνουν πάντα "καινούριες" συσκευές, refurbished, πως είπα είπα και πιο πάνω, δε σημαίνει ότι είναι επισκευασμένες. Θα υπάρχουν άπειρα iPhone, που κάποιος επέστρεψε εντός των 30 ημερών που δίνει η apple, επειδή τελικά δε του άρεσε, ή το κόλλησε (ή είχε πρόβλημα software) και δε μπόρεσε να το φτιάξει ο ίδιος με ένα απλό restore.


@Balema σπάνια τα καταστήματα ενημερώνουν πόσες μέρες DOA έχει το προϊόν που αγοράζεις, δυστυχώς, είτε αυτό λέγεται Vodafone, Γερμανός, Media Markt είτε ηλεκτρονικάδικο της περιοχής σας.


@Lefteris23 για το νόμο δε ξέρω τι λέει, αλλά οι ημέρες DOA διαφέρουν από κατασκευάστρια εταιρεία σε άλλη. Από 3 που είναι το iPhone, μέχρι 30. Οι φωτογραφικές μηχανές και βιντεοκάμερες ας πούμε, νομίζω έχουν οι περισσότερες 30 ημέρες.


Έπρεπε να δείτε μέχρι πριν 3-4 χρόνια, που δεν υπήρχαν iPhone και τέτοια smartphone και η Nokia είχε μόνο 6-7 ημέρες DOA, μιλάμε για τρελό πανηγύρι. Κάθε μέρα ερχόταν από ένας να μας γ@μήσει το πρωινό λες και ήταν δικός μας το φταίξιμο. Ένας μια φορά, επειδή του είπαμε ότι πρέπει να στείλουμε το 500 περίπου ευρώ nokia κινητό του στο service και μπορεί να κάνει και 25 μέρες να επιστρέψει(όπως οφείλαμε να πούμε. πρόβλημα που είχε αν θυμάμαι καλά, δεν έπιανε σημα GPS), γυρίζει και λέει, "να το στείλω για 25 μέρες?" και του σκάει μια κάτω στο πάτωμα, του ρίχνει και ένα πάτημα με το πόδι, μας το αφήνει στο πάγκο και φεύγει. Πολύ τρελόλ!

κάποιο θα τον λεγαν και μαγκα οι ποιο πολλοί φαντάζομαι κπν

#51   sotzyg

sotzyg

    iPH Member

  • 266 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:iphone 12 pro max

Δημοσίευση 03/11/2010 - 11:48

Επειδή έχω παραγγείλει το iphone από το Getitnow, τους πήρα τηλέφωνο και τους ρώτησα πόσες ημέρες είναι το DOA σε αυτούς, μου απάντησαν 7 ημερολογιακές ημέρες, νομίζω ότι είναι καλά.

#52   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/11/2010 - 11:52

Επειδη παντως εχει αναφερθει πολυ το θεμα του αυτοκινητου..Και επειδη τυχαινει να ειμαι στον χωρο ο πελατης εχει δικαιωμα πριν παραλαβει το αυτοκινητο να το ελενξει απο πανω μεχρι κατω..Και καποιες φορες εχει τυχει σε πελατη να δει κατι στραβο και να μην παραλαμβανει καν..Και βουρ αλλα αυτοκινητο αλλο πλαισιο κτλ...Και μιλαμε για αυτοκινητο και οχι για κινητο..Βεβαια αν ειχε υπογραψει το χαρτι παραδοσης και παραλαβης του αυτοκινητου μετα παλι αναγνωριζαμε το χαλασμενο υλικο αλλα περναγε εγγυηση..Θελω να πω αυτο με το DOA οτι το εχουν ξεφτυλισει το πραγμα εδω στην Ελλαδα.
Once You Go Mac You Never Go Back

#53   Leroi

Leroi

    iPH Enthousiast

  • 382 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2010 - 12:06

κάποιο θα τον λεγαν και μαγκα οι ποιο πολλοί φαντάζομαι κπν

Εγώ μάγκα δε θα τον πω.

@sotzyg το DOA είναι της κατασκευάστριας και όχι του καταστήματος!! Ας ελπίσουμε να μη σου παρουσιάσει κάτι και να μην έχεις θέματα.
Κάποιοι το μαγειρεύουν το πράγμα, κόβοντας νέα απόδειξη εκ νέου και κάνουν επιστροφή εντός ημερών DOA.

Τελευταία επεξεργασία από: Leroi, 03/11/2010 - 12:07


#54   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 03/11/2010 - 12:09

Το ίδιο είπα κι εγώ
Αμέσως Αντικατάσταση
Εμ δεν είναι έτσι
Τότε θα θελαν ένα ακόμα εργοστάσιο για να κατασκευάζει προϊόντα για να αντικαθιστά τα ελλατωματικα
Δείτε τα σκοντα με τα βολάν κάθε πέντε μήνες κι ένα
Δεν άλλαξαν όμως αυτοκινητα
Και ειδικά στα ταξί να δεις χαμένα μεροκαματα

#55   Balema

Balema

    iPH Enthousiast

  • 427 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 03/11/2010 - 13:19

Παιδιά λέτε ότι αν επικοινωνήσω με την arvato θα βγάλω άκρη, ΟΜΩΣ δεν είναι έτσι! Θα μου δώσουν πίσω refburnished συσκευή. Εκτός από τη καταγγελία σύμβασης με την Vodafone θα το ψάξω νομικά να δω αν μπορώ να κυνηγήσω την arvato! Γιατί δεν αναγνωρίζει κανένα DOA και είναι παράνομο... Και ένα τελευταίο -ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝ ΥΠΕΡΒΑΛΩ Η ΟΧΙ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΓΑΜΩΤΟ ΜΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ!!!!-

#56   Balema

Balema

    iPH Enthousiast

  • 427 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 03/11/2010 - 13:23

@zvrikos

Φίλε και αδερφέ δε με νοιάζει αν το συνηθίζουν, είναι υποχρεωμένοι (για την ιστορία το Πλαίσιο το γράφει πάνω στην απόδειξη)!

#57   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 03/11/2010 - 13:23

Αν δεν ηρεμησεις σε βλέπω για εγκεφαλικό
Πάρτο λίγο χαλαρά αδερφε ένα κωλοτηλεφωνο είναι
Δεν θα πεθάνουμε και για δαυτο
Όσο για τα δικαιώματα μαζί σου αλλα κουλ
ΕΣΥ είσαι πάνω Από όλα

#58   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 03/11/2010 - 13:28

Παιδιά λέτε ότι αν επικοινωνήσω με την arvato θα βγάλω άκρη, ΟΜΩΣ δεν είναι έτσι! Θα μου δώσουν πίσω refburnished συσκευή. Εκτός από τη καταγγελία σύμβασης με την Vodafone θα το ψάξω νομικά να δω αν μπορώ να κυνηγήσω την arvato! Γιατί δεν αναγνωρίζει κανένα DOA και είναι παράνομο... Και ένα τελευταίο -ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝ ΥΠΕΡΒΑΛΩ Η ΟΧΙ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΓΑΜΩΤΟ ΜΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ!!!!-

Φίλε μου μου θυμισεις το ανέκδοτο με το γρυλο
Κουλλλλλλλ κανε πρώτα το ρημάδι το τηλεφώνημα και βλέπεις
Μην αυθυποπροκαταβαλλεσαι. Τι είπα πάλι το άτομο χεχεχε
Σε κατανοώ απόλυτα αλλα μόνο με ηρεμία θα βγάλεις άκρη
Όσο κι αν φωναζεις κι αν απειλεις θα τα κανείς χειρότερα πίστεψε με
Με ηρεμία (Όσο κι αν δικαιολογημένα βραζεις μέσα σου)
Θα πετύχεις αυτο που θέλεις κάτι που στο ευχομαι

#59   tfd1978

tfd1978

    iPH Addict

  • 637 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 03/11/2010 - 13:31

Να ηρεμησεις, γιατι με ηρεμια και υπομονη ολα στο τελος πανε καλα. Να καταγγειλεις οπως ο αλλος φιλος την συμβαση με τους λογους που εχεις, και πολυ απλα να πας στην cosmote και να παρεις ενα νεο τηλεφωνο με νεα συνδεση. Αλλα πανω απ'ολα ηρεμια και ψυχραιμια, για να μην κανεις κατι που σε κανει στο τελος να χασεις και το δικιο σου! Φιλικα, Φανης. ;)

#60   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 03/11/2010 - 13:32

Να πω και εγώ κάτι που ισχύει βάσει νόμου ? το DOA οποιαδήποτε συσκευής αγοράσεις είτε είναι καφετιέρα είτε iPhone 4 είναι 10 μέρες .. Μερικοί δέχονται και μήνα .. Πχ εγώ παλιότερα που είχα Wind και τα Χριστούγεννα πήγα διακοπές πήρα καινούργιο κινητό και στο ταξίδι απλά πέθανε η συσκευή και γύρισα μετά από 20 μέρες και μου δώσανε καινούργιο κουτί απευθείας ...

Δεν ξέρω αν σου έκαναν το link(δεν τα διάβασα όλα λόγω έλλειψης χρόνου αλλά εδώ είναι η καταγγελία .. πάρε την Arvato τηλ και πες τους να μην σου στείλουν ανακατασκευασμένη .. θα προχωρήσεις σε καταγγελία σύμβασης.

Edit: Εδώ και το link της Καταγγελίας :excl:

Τελευταία επεξεργασία από: AlexK, 03/11/2010 - 13:32


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες