Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

OS 3.0 & 3G


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
3 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   astalavista_thes

astalavista_thes

    Newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/06/2009 - 10:50

Καλημέρα στην κοινότητα,

προχτές έκανα και εγώ την αναβάθμιση στην έκδοση 3.0 του λειτουργικού του iPhone μου. Έχω το 3G μοντέλο των 16GB αγορασμένο από την Vodafone. Το είχα κάνει jailbreak σύμφωνα με τις οδηγείες στο forum όταν ήμουν στην έκδοση 2.2. Τότε επειδή είχα καρτκινητό είχα πειράξει ένα αρχείο ώστε να έχω πρόσβαση στο Ιντερνετ και από το καρτοκινητό μου, ενώ είχα αλλάξει και την APN σε μια άλλη που πρότεινε κάποιος χρήστης. Όταν γύρισα το καρτοκινητό σε σύνδεση, δεν έμπαινε στο 3G αλλά επανέφερα το αρχείο που είχα αλλάξει στην αρχική του κατάσταση (είχα κρατήσει backup) και άλλαξα και το APN στο webonly.vodafone.gr. Τότε έμπαινε κανονικά. Μέχρι και προχτες δηλαδή πριν από την αναβάθμιση στο OS 3.0 είχα πρόσβαση κανονικά στο 3G Ιντερνετ και άνοιγα με το Safari κανονικά τις σελίδες. Μετά την αναβάθμιση ενώ το APN είναι το ίδιο και το έλεξαν και από την Vodafone το safari δεν ανοίγει σελίδες (ούτε mail  μπορώ να πάρω). Το παράξενο είναι οτι το σηματάκι του 3G φαίνεται κανονικά πάνω αριστερά δίπλα από το vf ενώ και ένας της τεχνικής υποστήριξης της Voda μου είπε οτι βλέπει τον αριθμό μου συνδεμένο στο GPRS (?!?) στο σύστημα. Το θέμα είναι οτι εγώ πριν κάνω την αναβάθμιση έκανα backup και ακολούθησα τις οδηγείες που γράφατε και εδώ. Έκανα restore κανονικά, μπήκε η 3.0 και μου είπε να κάνει (μετά το ξεκλείδωμα) νέα συσκευή ή από το backup. Διάλεξα από το backup και όλα ήταν όπως πριν (εκτός φυσικά τα στοιχεία που είχα περάσει με την βοήθεια του jailbreak). Γιατί δεν μπαίνει στο Ιντερνετ όμως? Υπάρχει περίπτωση εκείνο το αρχείο που είχα αλλάξει τότε, παρόλο που το διόρθωσα να υπάρχει? Αφού όμως το backup της συσκευής έγινε λίγα δευτερόλεπτα πριν το restore στην 3.0 πως είναι δυνατόν να γράφτηκε ένα αρχείο το οποίο σίγουρα δεν υπήρχε σε κανένα φάκελο του συστήματος αφού το είχα διαγράψει αρκετούς μήνες πριν?

Ευχαριστώ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Altairs

Altairs

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/06/2009 - 14:10

μηπως στην j-b εκδοση  2.2 σου είχες απενεργοποιήσει edge/3g από boss prefs?

#3   astalavista_thes

astalavista_thes

    Newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/06/2009 - 14:50

Το πιό πιθανό είναι όταν είχα κάνει το backup να ήταν κλειστά από το Bossprefs και τα δύο.
Πιστεύεις οτι επηρεάζει?

#4   astalavista_thes

astalavista_thes

    Newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/06/2009 - 16:09

Το πρόβλημα λύθηκε

J-B στην version 3.0, εγκατάσταση boss prefs και ανοιγμα 3G/Edge.
Οπότε έφταιγε αυτό που είπε από την αρχή ο Altairs...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες