Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Κατάληψη στο ΜΕΤΡΟ τα ξημερώματα – Αυξήσεις “φωτιά” στα εισιτήρια


  • Please log in to reply
81 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 13:55

Μισό λεπτό φίλε μου... Μιλάς για υπερφορολόγηση του ιδιωτικού τομέα, όταν δεν γνωρίζεις πόσα φορολογούμαι και εγώ κάθε μήνα από το ΙΚΑ και μόνο (για να μην πούμε και άλλα που δεν έχουν σχέση)...

Τι σχέση έχει το ΙΚΑ με την φορολόγηση; Μίλησα εγώ για ασφάλιση ή μήπως νομίζεις πως μέσα στο 45% που φορολογείται ένας ελεύθερος επαγγελματίας είναι και το ταμείο ασφάλισής του; Εδώ μιλούμε για καθαρή φορολόγηση που δεν αφήνει τον ιδιώτη να αναπνεύσει και που το συντριπτικά μεγαλύτερό της μέρος προορίζεται αποκλειστικά για την μισθοδοσία του δημοσίου. Όσο για το ποιός μας χρεωκόπησε, αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Σίγουρα το κράτος ευθύνεται αλλά μάλλον σου διαφεύγει πως κράτος δεν είναι οι εκάστοτε 300 αλλά και οι δημόσιοι υπάλληλοι οι οποίοι συμβάλλουν στο ποσοστό που τους αναλογεί στην ανικανότητά του, κάτι που όλοι μας αντιμετωπίζουμε καθημερινά.

Και για να είμαι σαφής θα επαναλάβω κάτι που είπα αρκετές φορές. Ούτε μένος προσωπικά κατά οποιουδήποτε δημοσίου υπαλλήλου τρέφω, ούτε το "κυνήγι κεφαλών" είναι το ζητούμενο σήμερα. Από την άλλη όμως, όταν το κράτος που και εσύ μέμφεσαι, αυτό δηλαδή της κυβέρνησης, δια στόματος Γ.Παπανδρέου δηλώνει "καμμιά απόλυση στο δημόσιο" ενώ ταυτόχρονα παραδέχεται την αδυναμία πληρωμής τους δίχως την ενίσχυση της ΕΕ και του ΔΝΤ, τότε έχω ως νοήμων πολίτης που θα πληρώσω όλα αυτά τα υπέρογκα δάνεια κάθε δικαίωμα να απαιτώ ως ελάχιστο την υποταγή των δημοσίων στο ίδιο καθεστώς που ορίζει την δική μου μισθοδοσία ως ιδιώτη και στο ίδιο καθεστώς ελεύθερης και μη εξασφαλισμένης εργασιακής σχέσης.

Αν νομίζεις πως πρόκειται κανείς πλην των ενδιαφερομένων, να δεχτεί να φορολογείται, να χρωστά τα μαλλιοκέφαλά του και αυτός και τα εγγόνια του, να χάνει τη δουλειά του και να του πίνουν το αίμα σε φόρους μόνο και μόνο για να διατηρήσουν οι δημόσιοι υπάλληλοι τα δεκάδες επιδόματά τους, την μονιμόνητά τους, το επτάωρό τους, και το αιώνιο ξύσιμό τους είσαι γελασμένος. Εξακόσια ευρώ παίρνει ο κυρ-Κωσταντής ο σερβιτόρος, κινδευνεύει να χάσει τη δουλειά της η Μαρία η πωλήτρια γιατί άργησε; Κουβαλά κιβώτια ο Δημήτρης ενώ έχει τρία πτυχία και προσελήφθει ως τεχνικός; Τα ίδια να εφαρμοστούν και στους απανταχού δημόσιους υπαλλήλους. Και όπως όταν ο ιδιώτης "αφεντικό" χρεωκοπήσει παίρνουν τον δρόμο της ανεργίας οι υπάλληλοί του, έτσι να πιάσουν ουρά στον ΟΑΕΔ και οι υπάλληλοι των χρεωκοπημένων δημόσιων οργανισμών.

Αυτό προστάζει η κοινωνική δικαιοσύνη και ισότητα, αυτό να εφαρμοστεί. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 03/01/2011 - 14:03.


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 03/01/2011 - 14:33

βλέπω τσακωμό και δεν μπορώ να μην επέμβω...
δεν θα πω την θέση μου σε κανένα από αυτά τα θέματα... θα κάνω ερωτήσεις και θα σας αφήσω να υποθέσετε μόνοι σας... βέβαια οι ερωτήσεις είναι εντελώς ρητορικές γιατί όλοι ξέρουν τις απαντήσεις

1ον. Τι καλό προσφέρουν οι απεργίες;
2ον. Αν προσφέρουν καλό όλοι αυτοί οι αγώνες γιατί ξέφυγαν σε τόσο χάλια επίπεδο τα πράγματα;
3ον. Γιατί αφού κάθε φόρα οι ίδιοι "αγωνιστές" που "νοιάζονται" για το καλό όλων, ψηφίζουν τους ίδιους και ξαναβγαίνουν;
4ον. Γιατί όταν τους τάζουν θεσούλες, λεφτά κλπ, ξεχνάνε όλους όσους παρέσυραν και φυσικά την ατάκα "αγωνιζόμαστε για όλους" και κοιτάνε την πάρτι τους;
5ον. Αν οι αγώνες τις δημοκρατίας και οι "αγωνιστές" εργαζόμενοι" νοιαζόντουσαν για όλους εμάς και κατάφεραν να έρθει η χώρα σε μια τέτοια κατάσταση, γιατί συνεχίζουν τους αγώνες;
6ον. Γιατί λέμε ότι φταίνε οι 300 τις Βουλής, εντελώς αυθαίρετα, και δεν φταίνε 11.000.000 Έλληνες που τους δίνουν την εξουσία για να κάνουν τις ίδιες απαταιονίες;
7ον. Αν αυτοί είναι οι απατεώνες και χαζοί, εμείς τι είμαστε;
8ον. Γιατί θεωρούν οι "έξυπνοι" έλληνες ότι "στέλνουν" μήνυμα στου 300 τις βουλής όταν δεν πάνε να ψηφίσουν; ποιο είναι αυτό το μήνυμα;
9ον. Ποιος νοήμων άνθρωπος δεν ασχολείται με τα κοινά (εκλογές) και νομίζει ότι έχει δικαίωμα να εκφέρει την άποψη του για τα κοινά;
10ον. Γιατί επιμένει ο Ελληνικός λαός να λέει ότι "δεν τα φάγαμε μαζί ρε κύτος" όταν το κύτος ήταν αυτό που έβαλε σε θεσούλες τους τεμπέληδες Έλληνες και τους προσέφερε ψωμί όταν δεν ήταν αρκετό για τους συνταξιούχους που δούλεψαν πραγματικά;
11ον. Γιατί οι απεργίες λέγονται ότι είναι "αναφθαίρετο, δημοκρατικό όπλο ενάντια στο κράτος" όταν φασιστικά με εμποδίζουν να πάω στην δουλεία μου, στο νοσοκομείο, να επιστρέψω σπίτι μου να πάρω τα φάρμακα μου και γενικά να προκαλούν κυκλοφοριακό χάος;
12ον. Αν όλα αυτά ήταν τα αποτελέσματα τον αγώνων για "ένα καλύτερο αύριο για τα παιδιά μας" τότε γιατί δεν κοιτάμε το χθες και το προχθές που ήταν σίγουρα πολύ καλύτερα;
13ον. Γιατί για το όνομα της δημοκρατίας, διώξαμε τους Βασιλιάδες, για να απαλλαγεί ο λαός από την μια οικογένεια που τον καταδυνάστευε και τώρα έχουμε 3-4 οικογένειες και κανένα "βασιλειά" να τους ελέγξει;
14ον. Γ Ι Α Τ Ι; προσπαθούν να πείσουν τον λαό πως αν αγαπάς την χώρα σου είσαι "φασίστας" ενώ αν την μισείς και την χαρίζεις απλόχερα, λες και σου ανήκει, σε κάθε ξένο που δεν θέλει το καλό μας, είσαι αυτόματα "φιλειρηνιστής" και "προοδευτικός";
και τέλος
15ον. Γιατί θέλετε να με κοροϊδεύετε ότι όλα είναι καλά και σε 3-4 χρόνια θα πάτε πάλι και θα ψηφίσετε τους ίδιους λεχρίτες και μετά σαν γνήσιοι υποκριτές θα βάλετε την στολή του αγωνιστή και θα λέτε "Εμπρός στ' άρματα, Εμπρός στον αγώνα”; ΔΕΝ ΒΑΡΕΘΗΚΑΤΕ;;;

Τελευταία επεξεργασία από: GodfatherGR, 03/01/2011 - 14:37.


#48   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 15:35

Εντάξει παιδιά, κανένα πρόβλημα... Είμαστε τα μαύρα πρόβατα στην Ελλάδα που αγωνιζόμαστε για ένα κομμάτι ψωμί και που αντιδρούμε σε αυτά που προσπαθεί η κυβέρνηση να περάσει. Όλος ο κόσμος διαμαρτύρεται για αυτά τα μέτρα και απειλεί ότι θα ξεσηκωθεί, αλλά αποδεικνύεται ακριβώς το αντίθετο. Δεν κάνει κανείς τίποτα, αλλά και αν κάποιος κάνει λιθοβολείται. Στο κάτω κάτω δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για έναν εργαζόμενο να διαμαρτυρηθεί. Μόνο η απεργία του έχει μείνει. Αλλά το καλύτερο που είχαμε να κάνουμε ήταν να κάτσουμε με σταυρωμένα χέρια και να μην τολμίσουμε να μιλήσουμε γιατί θα πρέπει να απολογηθούμε και σε άλλους υπαλλήλους που αισθάνονται ότι είμαστε μαχαραγιάδες. Εντάξει παιδιά, πρέπει να σταματήσουμε όλες τις κινητοποιήσεις μας και να μην αντιδράσουμε πουθενά. Αν όμως έρθει και η σειρά σας - που θα έρθει- μην τυχόν και αντιδράσετε ή κλαφτείτε για αυτά που θα σας κάνουν γιατί θα μας βρείτε αντιμέτωπους... Και κλείνοντας σας ξαναλέω ότι στις ξένες χώρες βγήκαν όλοι οι εργαζόμενοι μαζί χωρίς αντιζηλείες δημόσιων και ιδιωτικών υπαλλήλων. Για αυτό και θα πετύχουν τον σκοπό τους. Εμείς εδώ απλά δεχόμαστε τα συγχαρητήρια από το ΔΝΤ που μέσα σε τόσο λίγο διάστημα κατάφεραν να κάνουν ότι έκαναν και σε άλλες χώρες σε δεκαετίες!!!!

#49   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 15:55

Αν όμως έρθει και η σειρά σας - που θα έρθει- μην τυχόν και αντιδράσετε ή κλαφτείτε για αυτά που θα σας κάνουν γιατί θα μας βρείτε αντιμέτωπους... Και κλείνοντας σας ξαναλέω ότι στις ξένες χώρες βγήκαν όλοι οι εργαζόμενοι μαζί χωρίς αντιζηλείες δημόσιων και ιδιωτικών υπαλλήλων. Για αυτό και θα πετύχουν τον σκοπό τους. Εμείς εδώ απλά δεχόμαστε τα συγχαρητήρια από το ΔΝΤ που μέσα σε τόσο λίγο διάστημα κατάφεραν να κάνουν ότι έκαναν και σε άλλες χώρες σε δεκαετίες!!!!

Μα δεν καταλαβαίνεις επιτέλους πως εδώ και χρόνια ο ιδιωτικός τομέας ήταν ο μόνος στην "σειρά" του που πλήρωνε το υπερτροφικό δημόσιο έχοντας ταυτόχρονα χαμηλές αποδοχές, υπέρογκη φορολόγηση, μηδενικά επιδόματα και το σημαντικότερο όλων ανασφάλεια εργασίας; Απλά τώρα ήρθε η δική σας σειρά να νιώσετε στο πετσί σας αυτά τα οποία απολαμβάνουμε καθημερινά εμείς οι κοινοί "κατώτεροι" θνητοί.

Όσο για το ΔΝΤ κλπ, καλό θα είναι αντί να αναλωνώμαστε σε άσκοπους λαϊκίστικους αναθεματισμούς ας μην ξεχνούμε πως δεν ήρθε για να πληρώσει χρέη ιδιωτών και επιχειρήσεων, ούτε για να εξασφαλίσει την δυνατότητα πληρωμής μισθών ιδιωτικών υπαλλήλων. Σε αντίθεση με την περίπτωση π.χ. της Ιρλανδίας, στην Ελλάδα ήρθε λόγω δημοσιονομικού ελλείματος και για να το θέσουμε με απλά λόγια, από τον Απρίλιο πληρώνεστε με τα λεφτά των κακών ΔΝΤ και τρόϊκα αλλά δεν είδα να σας κακοφαίνεται ιδιαίτερα. Οπότε για τι επαναστάσεις και για τι ξεσηκωμούς θα μιλούμε; Με τα λεφτά άλλων;

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 03/01/2011 - 16:00.


#50   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 03/01/2011 - 15:56

Απολογούμαι
εξηγούμαι
έβλεπε
έβλεπαι

Εντάξει παιδιά, κανένα πρόβλημα... Είμαστε τα μαύρα πρόβατα στην Ελλάδα που αγωνιζόμαστε για ένα κομμάτι ψωμί και που αντιδρούμε σε αυτά που προσπαθεί η κυβέρνηση να περάσει. Όλος ο κόσμος διαμαρτύρεται για αυτά τα μέτρα και απειλεί ότι θα ξεσηκωθεί, αλλά αποδεικνύεται ακριβώς το αντίθετο. Δεν κάνει κανείς τίποτα, αλλά και αν κάποιος κάνει λιθοβολείται. Στο κάτω κάτω δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για έναν εργαζόμενο να διαμαρτυρηθεί. Μόνο η απεργία του έχει μείνει. Αλλά το καλύτερο που είχαμε να κάνουμε ήταν να κάτσουμε με σταυρωμένα χέρια και να μην τολμίσουμε να μιλήσουμε γιατί θα πρέπει να απολογηθούμε και σε άλλους υπαλλήλους που αισθάνονται ότι είμαστε μαχαραγιάδες. Εντάξει παιδιά, πρέπει να σταματήσουμε όλες τις κινητοποιήσεις μας και να μην αντιδράσουμε πουθενά. Αν όμως έρθει και η σειρά σας - που θα έρθει- μην τυχόν και αντιδράσετε ή κλαφτείτε για αυτά που θα σας κάνουν γιατί θα μας βρείτε αντιμέτωπους... Και κλείνοντας σας ξαναλέω ότι στις ξένες χώρες βγήκαν όλοι οι εργαζόμενοι μαζί χωρίς αντιζηλείες δημόσιων και ιδιωτικών υπαλλήλων. Για αυτό και θα πετύχουν τον σκοπό τους. Εμείς εδώ απλά δεχόμαστε τα συγχαρητήρια από το ΔΝΤ που μέσα σε τόσο λίγο διάστημα κατάφεραν να κάνουν ότι έκαναν και σε άλλες χώρες σε δεκαετίες!!!!

είσαι ακραίος τέρμα όμως... αν όλοι νοιαζόντουσαν για την Ελλάδα και μόνον, οι μόνοι που δεν θα έβγαιναν χαμένοι είναι οι "ΟΛΟΙ". Το να αγωνίζεσαι κάτω από την σημαία του ΠΑΜΕ, ΕΛΑ, ΦΕΥΓΑ, ΔΩΘΕ και ΚΕΙΘΕ, δεν έχει κανένα νόημα γιατί ακόμα και οι "αρχηγοί" αυτών των "κινημάτων" είναι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν γνωρίζουν την διεύθυνση της εργασίας τους και αν την γνωρίζουν δεν πάνε ποτέ. Αν κλείσεις την βουλή καθημερινά για 40 μέρες και το μέγαρο Μαξίμου και δεν αφήνεις κανέναν να μπει ή να βγει από εκεί αν δεν "Εξορύξουμε μόνοι μας τον ορυκτό πλούτο, αν δεν πούμε όχι στο μνημόνιο, αν δεν μπαγλαρόσουμε όλους τους προδότες και να τους στείλουμε σε πραγματική ισόβια κάθειρξη" τότε όλα είναι υποκριτικά και όταν έρθει το κύτος και μας πει, "Εγώ θα σε προσλάβω δεξί μου χέρι με 200.000ευρώ το μήνα" θα πούνε σαν ζώα όλοι ΝΑΙ! ΟΧΙ! δεν θα πούμε ναι ξανά ποτέ, ακόμα και με αυτά ή τα 10πλάσια αυτών των χρημάτων. Αν δεν γίνουμε όλοι ένα με ουσιαστικά και όχι συνδικαλιστικά αιτήματα... δεν είμαστε άνθρωποι, αλλά συνδικαλιστές... κοινοί συνεργοί στο έγκλημα! Όπως όλοι αυτοί που κατεβαίνουν σε πορείες και υποθάλπουν όλα αυτά τα καλόπαιδα που είναι υποτίθεται αναρχικοί και δεν ξέρουν ούτε η λέξη τι σημαίνει, και για χάρη τους έχουν αυτοκτονήσει πολλοί άνθρωποι μετά από καταστροφές που έχουν υποστεί στην περιουσία τους! Αγάπα των Έλληνα διπλανό σου που σε έχει ανάγκη, γίνε μια γροθιά μαζί του και όχι με τον τύπο που σου λέει “πάμε σε πορεία για αιτήματα μας” γιατί αυτός θα μπει και θα μιλήσει για “τα αιτήματα” σου στον υπουργό, αυτός θα πάρει λεφτά και εσύ αυτό που παίρνεις όλα αυτά τα χρόνια... και τελικά τα λεφτά που θα πάρει αυτός, θα τα πληρώσεις τώρα εσύ γιατί έχουμε ΧΡΕΟΙ τα οποία προέκυψαν με αυτά και με αυτά!
Χρόνια μας πολλά

#51   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 16:19

Ρε παιδιά ημαρτον δηλαδή... ΤΟΣΑ γίνονται και εμείς ασχολούμαστε με τον δημόσιο υπάλληλο που αυτός κατέστρεψε την Ελλάδα, αυτός ζει βασιλικά με τον πλούτο των 1400 ευρώ, αυτός εκμεταλλεύεται τους αυλικούς ιδιωτικούς υπαλλήλους και αυτός είναι που κρατάει στα χέρια του τη μοίρα των υπολοίπων.. Και όπως και να το κάνουμε για να λειτουργήσουν οι δημόσιοι οργανισμοί, άρα και το κράτος, θα πρέπει να εργάζονται και άνθρωποι σε δημόσιες υπηρεσίες. Τι φταίει τώρα ο εργαζόμενος που οι κυβερνήσεις έκαναν αττασθαλείες; Δεν το δέχεστε όμως; Πολύ καλά. Ας απολυθούν όλοι του δημοσίου αν σας ικανοποιεί, αν και εκεί πάει το πράγμα προκειμένου να ξεπουληθούν όλοι οι κρατικοί οργανισμοί και να έχουμε ανάγκη τα δάνεια από το ΔΝΤ. Αλήθεια ATHAN, πιστεύεις ότι μας έκαναν και χάρη που μας έδωσαν τα λεφτά τους οι του ΔΝΤ με τεράστιους τόκους και επιτόκια και με απίστευτες απαιτήσεις και όρους; Προτιμούσα να μην με πληρώσουν για 1 χρόνο και να ξεχρεώναμε, παρά αυτό που γίνεται τώρα. Τέλος δεν κάνει κακό να δείτε και λίγο Λαζόπουλο ή Κόντρα tv... Θα ακούσετε και διαφορετικές απόψεις για τα γενόμενα!

#52   Jason13

Jason13

    iPH Contributor

  • 986 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 16:21

Ρε παιδιά ημαρτον δηλαδή... ΤΟΣΑ γίνονται και εμείς ασχολούμαστε με τον δημόσιο υπάλληλο που αυτός κατέστρεψε την Ελλάδα, αυτός ζει βασιλικά με τον πλούτο των 1400 ευρώ, αυτός εκμεταλλεύεται τους αυλικούς ιδιωτικούς υπαλλήλους και αυτός είναι που κρατάει στα χέρια του τη μοίρα των υπολοίπων.. Και όπως και να το κάνουμε για να λειτουργήσουν οι δημόσιοι οργανισμοί, άρα και το κράτος, θα πρέπει να εργάζονται και άνθρωποι σε δημόσιες υπηρεσίες. Τι φταίει τώρα ο εργαζόμενος που οι κυβερνήσεις έκαναν αττασθαλείες; Δεν το δέχεστε όμως; Πολύ καλά. Ας απολυθούν όλοι του δημοσίου αν σας ικανοποιεί, αν και εκεί πάει το πράγμα προκειμένου να ξεπουληθούν όλοι οι κρατικοί οργανισμοί και να έχουμε ανάγκη τα δάνεια από το ΔΝΤ. Αλήθεια ATHAN, πιστεύεις ότι μας έκαναν και χάρη που μας έδωσαν τα λεφτά τους οι του ΔΝΤ με τεράστιους τόκους και επιτόκια και με απίστευτες απαιτήσεις και όρους; Προτιμούσα να μην με πληρώσουν για 1 χρόνο και να ξεχρεώναμε, παρά αυτό που γίνεται τώρα. Τέλος δεν κάνει κακό να δείτε και λίγο Λαζόπουλο ή Κόντρα tv... Θα ακούσετε και διαφορετικές απόψεις για τα γενόμενα!

Το Konta TV που παιζει; , δεν το εχω βρει ακομα :(

#53   limit

limit

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 16:24

Guys, τα λεφτά των δανείων πάνε σε εξόφληση (τοκοχρεολύσιων) παλιότερων δανείων και όχι σε μισθούς, συντάξεις κλπ..

Μην ακούτε τις μλκιες των πολιτικών!! Εξάλλου εγώ είμαι πεπεισμένος ότι προς Μάρτιο-Απρίλιο (4η δόση) πάμε σε ελεγχόμενη χρεοκοπία.

Όσο αφορά τα προηγούμενα έχω να πω τα εξής:
1) Μαγκιά του κάθε Δ.Υ (δεν είμαι) που μπήκε όπως μπήκε σε μια θεσουλα ΑΛΛΑ να δουλεύει υπεύθυνα και με ευγένεια. Το 2ο το θεωρώ ΠΑΡΑ πολύ σημαντικό αφού σε αμέτρητες δημόσιες υπηρεσίες έχουν θράσος και είναι αγενείς σε κάθετι που θα ζητήσεις ή θα ρωτήσεις. Απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Έχουν την άισθηση ότι επείδη έχουν μπάρμπα θα γ@μ@νε και θα δέρνουν.
2) Το πολικό σύστημα είναι και θα είναι ένα απέραντο χάος. Για να μιλήσω πιο ωμά δεν έχουν τα @δια να αντιμετωπίσουν εσωτερικές και εξωτερικές (Τουρκία) κατάστασεις. Κοιτάνε το τομάρι τους και ποιο είναι το αποτέλεσμα: Να λέμε, εμείς ο λαός, ότι αφού αυτοί τα τρώνε έτσι θα κάνουμε και εμείς. Όλα πηγάζουν απο το πολιτικό σύστημα. Αν ήταν αξιοκρατικό θα είμασταν και εμείς. Αν ήταν αυστηρό θα είμαστε πιο νομοταγείς σε όλα. Αν ήταν λιτοδιαίτο θα είμασταν και εμείς.
3) Όσον αφορά τους Ι.Υ (είμαι) δε μου αρέσει να συγκρίνομαι με τους Δ.Υ. Δουλεύω 6 χρόνια σύνολο και αυτή τη στιγμή πληρώνομαι όσο πληρωνόμουν το 2004. Παρόλο αυτά συνεχίζω να δουλεύω, να είμαι σωστός στο ωράριο μου, να είμαι ευγενικός.

Δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει κόντρα Δ.Υ vs Ι.Υ. Είναι άστοχο και χωρίς αποτέλεσμα. Στο τέλος θα γίνει και "εμφύλιος". Απλά ΕΛΕΟΣ. Αν θέλουμε να επιβιώσουμε πρέπει να είμαστε ενωμένοι.

Τελευταία επεξεργασία από: limit, 03/01/2011 - 16:24.


#54   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 16:43

Αλήθεια ATHAN, πιστεύεις ότι μας έκαναν και χάρη που μας έδωσαν τα λεφτά τους οι του ΔΝΤ με τεράστιους τόκους και επιτόκια και με απίστευτες απαιτήσεις και όρους; Προτιμούσα να μην με πληρώσουν για 1 χρόνο και να ξεχρεώναμε, παρά αυτό που γίνεται τώρα. Τέλος δεν κάνει κακό να δείτε και λίγο Λαζόπουλο ή Κόντρα tv... Θα ακούσετε και διαφορετικές απόψεις για τα γενόμενα!

Καταρχήν κανείς δεν κάνει χάρες ειδικά οικονομικές σε κανέναν και θα ήμουν από τους τελευταίους που θα ισχυριζόταν κάτι τέτοιο. Ωστόσο όπως ο καθένας από εμάς τους "ταπεινούς" ιδιώτες γνωρίζει πως όταν χρωστάς δανείζεσαι, και όταν δανείζεσαι σου επιβάλλονται όροι και μάλιστα καθόλου μα καθόλου ευχάριστοι, έτσι εν προκειμένω οι χρεωκοπημένοι οργανισμοί που δανείστηκαν για να πληρώσουν το υπεράριθμο και ακριβοπληρωμένο προσωπικό τους, δεν είναι ούτε το μαγαζί μου ούτε η επιχείρηση του γείτονα αλλά το δημόσιο. Και όπως οι εκτός δημοσίου χωρίς πολλά - πολλά υποκείμεθα τα αποτελέσματα της κρίσης, του δανεισμού και της οικονομικής ανέχειας, χάνοντας τις δουλειές μας, εννίοτε τις περιουσίες μας καθώς και τα όποια κεκτημένα, έτσι ακριβώς θα τα υποστεί και το ίδιο το δημόσιο, οι αμέτρητοι οργανισμοί του και οι υπάλληλοί τους.

Και για να στο θέσω λιανά, πως θα πρέπει να αισθάνεται ο κακομοίρης εργαζόμενος των 500-600€ που χάνει τη δουλειά του ελέω κρίσης ενώ την ίδια στιγμή ένα και πλέον εκατομμύριο δημοσίων υπαλλήλων του μόνου υπαίτιου του χρεωκοπημένου δημοσίου εξακολουθούν να απολαμβάνουν εργασιακή ασυλία, μονιμότητα και παχυλούς μισθούς; Γι'αυτό και δεν μιλώ για "εκδίκηση" αλλά για εξίσωση ώστε να μπορέσει επιτέλους να νοιώσει ο ένας για τον άλλο πραγματική σύμπνοια δίχως ελιτισμούς και προστατευτισμούς.

Όσο για την "ενημέρωση" του τύπου Λαζόπουλου, προτιμώ να κρίνω ο ίδιος και όχι να υιοθετώ τις παπαριές του καθενός ψευτοαριστερού-μετααναρχικού υποκείμενου αυτού του τύπου.

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 03/01/2011 - 16:45.


#55   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 16:51

Φίλε limit δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο πάνω σε αυτά που είπες. Και για να εξηγούμαι χωρίς να παρεξηγούμαι, αν και υπάλληλος ιδιωτικού δικαίου που είμαι δεν τάσσομαι υπέρ των υπαλλήλων που είναι εριστικοί και προκαλούν με την συμπεριφορά τους, αλλά παντού υπάρχουν κακοί υπάλληλοι σε όλες τις υπηρεσίες είτε δημόσιες είτε ιδιωτικές. Απλά η κόντρα δημόσιων με ιδιωτικών εργαζομένων δεν φέρνει κανένα αποτέλεσμα όπως πολύ σωστά είπε ο παραπάνω φίλος...
ΥΓ. Το Κόντρα tv αν δεν το πιάνεις στην τηλεόρασή σου θα το βρεις στο internet πληκτρολογώντας το στο google...

#56   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 17:20

Athan, μάλλον δεν γνωρίζεις ότι η μονιμότητα στον δημόσιο τομέα έχει πλέον καταργηθεί και ότι οι παχυλοί μισθοί έχουν πάψει να υφίστανται εδώ και καιρό με ελάχιστες εξαιρέσεις. Όσο για τον Λαζόπουλο, δεν με νοιάζουν οι πολιτικές του απόψεις αλλά αντικειμενικά είναι ο μόνος που λέει τα πράγματα ως έχουν. Αλλά και πάλι βγαίνει κάποιος που λέει κάτι διαφορετικό από αυτά που μας λένε οι δήθεν αμερόληπτοι δημοσιογράφοι των μεγάλων και εδραιομένων καναλιών, και τον κατακρίνουμε. Αν δεν θες λοιπόν Λαζόπουλο φίλε μου τότε θα σου πρότεινα να δεις τα 2 ντοκιμαντέρ που αποκαλύπτουν ότι πραγματικά συμβαίνει με το νομισματικό σύστημα που μας "επιβάλλουν". Λέγονται ZEITGEIST και θα σε κάνουν να αναθεωρήσεις κάποιες απόψεις...

#57   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 17:55

...θα σου πρότεινα να δεις τα 2 ντοκιμαντέρ που αποκαλύπτουν ότι πραγματικά συμβαίνει με το νομισματικό σύστημα που μας "επιβάλλουν". Λέγονται ZEITGEIST και θα σε κάνουν να αναθεωρήσεις κάποιες απόψεις...

Θα μου επιτρέψεις φίλε μου να κρατήσω τις απόψεις μου, ή τουλάχιστον να μην ασπαστώ το βαρετό νεοελληνικό δόγμα περί ξένου δάκτυλου, ξένης επιβολής οικονομικού συστήματος και άλλα τέτοια γραφικά. Από τη δεκαετία του 80 θυμάμαι να ανακυκλώνονται στην κοινωνία τέτοιες λαϊκίστικες μπαρούφες, και πίσω από αυτές ο καθένας μας να κάνει το "κομμάτι" του. Αριστερά νεοσοβιετικού ύφους και Wall St τσέπης μεγαλοσυνδικάτα να διώχνουν ότι αξιόλογη επένδυση έγινε ποτέ σε αυτή τη χώρα, "ευσεβείς λειτουργούς" του δημοσίου να λαδώνονται ασύστολλα πουλώντας και την μάνα τους για ένα επίδομα, εργατοπατέρες να γλύφουν για να διορίσουν την κόρη τους και τον κάθε άχρηστο να παριστάνει τον δερβέναγα πίσω από κάποιο γκισέ του δημοσίου.

Σκατά είμαστε όλοι καλέ μου φίλε, μέσα στα σκατά ζούμε και κινούμαστε και πάντα ψάχνουμε τον άγνωστο ξένο φταίχτη αντί να κοιταχτούμε έστω για μια φορά με ειλικρίνεια στον καθρέφτη. Δυστυχώς όμως ήρθε η ώρα που τα σκατά που είμασταν θα τα λουστούμε και θα τα φάμε όλοι μαζί. Μόνο που αυτή τη φορά θα λερωθούμε όλοι μας. Χωρίς εξαιρέσεις και προστατευτισμούς, χωρίς διαχωρισμούς σε πολίτες άλφα και βήτα κατηγορίας, δημόσιους ή ιδιωτικούς, χωρίς κοινωνικές εξαιρέσεις και χωρίς το μέσον του μπάρμπα του κλεφτοκοττά. Ή θα λερωθούμε το ίδιο όλοι ξεκινώντας από το μηδέν ή θα πνιγούμε μαζί. Και να σου πω την αλήθεια, προτιμώ χίλιες φορές να πνιγούμε παρά να ανεχθούμε την διαιώνιση του σκατοκράτους που φτιάξαμε με γλύψιμο, βόλεμα και αρπαχτή.

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 03/01/2011 - 18:02.


#58   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 18:46

Θα μου επιτρέψεις φίλε μου να κρατήσω τις απόψεις μου, ή τουλάχιστον να μην ασπαστώ το βαρετό νεοελληνικό δόγμα περί ξένου δάκτυλου, ξένης επιβολής οικονομικού συστήματος και άλλα τέτοια γραφικά. Από τη δεκαετία του 80 θυμάμαι να ανακυκλώνονται στην κοινωνία τέτοιες λαϊκίστικες μπαρούφες, και πίσω από αυτές ο καθένας μας να κάνει το "κομμάτι" του. Αριστερά νεοσοβιετικού ύφους και Wall St τσέπης μεγαλοσυνδικάτα να διώχνουν ότι αξιόλογη επένδυση έγινε ποτέ σε αυτή τη χώρα, "ευσεβείς λειτουργούς" του δημοσίου να λαδώνονται ασύστολλα πουλώντας και την μάνα τους για ένα επίδομα, εργατοπατέρες να γλύφουν για να διορίσουν την κόρη τους και τον κάθε άχρηστο να παριστάνει τον δερβέναγα πίσω από κάποιο γκισέ του δημοσίου.

Σκατά είμαστε όλοι καλέ μου φίλε, μέσα στα σκατά ζούμε και κινούμαστε και πάντα ψάχνουμε τον άγνωστο ξένο φταίχτη αντί να κοιταχτούμε έστω για μια φορά με ειλικρίνεια στον καθρέφτη. Δυστυχώς όμως ήρθε η ώρα που τα σκατά που είμασταν θα τα λουστούμε και θα τα φάμε όλοι μαζί. Μόνο που αυτή τη φορά θα λερωθούμε όλοι μας. Χωρίς εξαιρέσεις και προστατευτισμούς, χωρίς διαχωρισμούς σε πολίτες άλφα και βήτα κατηγορίας, δημόσιους ή ιδιωτικούς, χωρίς κοινωνικές εξαιρέσεις και χωρίς το μέσον του μπάρμπα του κλεφτοκοττά. Ή θα λερωθούμε το ίδιο όλοι ξεκινώντας από το μηδέν ή θα πνιγούμε μαζί. Και να σου πω την αλήθεια, προτιμώ χίλιες φορές να πνιγούμε παρά να ανεχθούμε την διαιώνιση του σκατοκράτους που φτιάξαμε με γλύψιμο, βόλεμα και αρπαχτή.



Δεν θα σου αλλάξω γνώμη εγώ για τις πεποιθήσεις σου. Το μόνο που θα πω είναι ότι σαφώς και όλοι μας έχουμε και το μερίδιο ευθύνης μας, με την διαφορά ότι οι επιπτώσεις των λαθών ενός απλού πολίτη δεν μπορεί να είναι τόσο καταστρεπτικες για το κράτος του, όσο είναι τα επαναλαμβανόμενα λάθη των πολιτικών που μεθοδευμένα έφεραν την οικονομική κατάρρευση για να την εκμεταλλευτούν ξένες δυνάμεις. Βλέπε και την εισχώρηση της κάρτας του πολίτη, καθώς και την υποχρέωση να κάνεις συναλλαγές μόνο μέσω τράπεζας. Ο σκοπός τους είναι να παρακολουθούν τον καθένα μας και αν θες μετά πες όχι... Εν κατακλείδι, έχω την εντύπωση ότι οι ιδέες σου ταυτίζονται με τις ιδέες των πολιτικών λύκων που μας κυβερνούν, αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

#59   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 20:14

Το μόνο που θα πω είναι ότι σαφώς και όλοι μας έχουμε και το μερίδιο ευθύνης μας, με την διαφορά ότι οι επιπτώσεις των λαθών ενός απλού πολίτη δεν μπορεί να είναι τόσο καταστρεπτικες για το κράτος του, όσο είναι τα επαναλαμβανόμενα λάθη των πολιτικών που μεθοδευμένα έφεραν την οικονομική κατάρρευση για να την εκμεταλλευτούν ξένες δυνάμεις. Βλέπε και την εισχώρηση της κάρτας του πολίτη, καθώς και την υποχρέωση να κάνεις συναλλαγές μόνο μέσω τράπεζας. Ο σκοπός τους είναι να παρακολουθούν τον καθένα μας και αν θες μετά πες όχι... Εν κατακλείδι, έχω την εντύπωση ότι οι ιδέες σου ταυτίζονται με τις ιδέες των πολιτικών λύκων που μας κυβερνούν, αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

Δεν ξέρω αν οι ιδέες μου ταυτίζονται με κάποιων πολιτικών, αλλά πίστεψέ με δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό, φτάνει μόνο να μην μπούμε σε συζητήσεις του τύπου παρακολουθήσεις, μεγάλοι αδελφοί, ξένοι δάκτυλοι, κάρτες και τσιπάκια, δαίμονες και 666. Μέσα σε τέτοια ανόητα συνωμοσιολογικά σενάρια της δεκαετίας του 80 ενηλικιώθηκα, μέσα από τέτοια είδα απατεώνες πολιτικούς και πολίτες να αντλούν άλλοθι για την ανικανότητά τους, με τέτοια έτρεξαν και τρέχουν να καλύψουν το πνευματικό τους έλλειμα ανεγκέφαλοι δήθεν διανοούμενοι της εποχής μας. Οπότε με όλο το σεβασμό θα μου επιτρέψεις να τρέφω μια ιδιαίτερη απέχθεια προς κάτι τέτοιες κατ'εμέ ανόητες ιδεοληψίες.

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 03/01/2011 - 20:16.


#60   demollyon

demollyon

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 20:23

Ρε μάγκες δεν το χάλασαν το δημόσιο οι δημόσιοι υπάλληλοι. Οι δημόσιοι διευθυντάδες που κάνουν τις αρπαχτές το χάλασαν. Εργάζομαι σε κρατικό νοσοκομείο και όλοι οι συνάδελφοι δίνουν 100%+ των δυνατοτήτων τους για να εξυπηρετούμε το κοινό. Δεν τα ξύνουμε όπως κάποιοι νομίζουν. Υπάρχουν και αυτοί που τα ξύνουν? Ναι, αλλά αυτοί είναι σχεδόν πάντα οι ανώτεροι, επειδή έχουν πλάτες. Μη γενικεύετε τα πράγματα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες