Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Κατάληψη στο ΜΕΤΡΟ τα ξημερώματα – Αυξήσεις “φωτιά” στα εισιτήρια


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
81 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 20:38

Επέτρεψέ μου και μένα να πιστεύω ότι ο κόσμος δεν είναι ουτοπικός και ούτε παραμυθένιος... Πιστεύω ακράδαντα ότι τα περισσότερα γίνονται παρασκηνιακά και μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας, ειδικά όταν πρόκειται για μεγάλες συμφωνίες που υποτάσσουν λαούς...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 20:44

Ρε μάγκες δεν το χάλασαν το δημόσιο οι δημόσιοι υπάλληλοι. Οι δημόσιοι διευθυντάδες που κάνουν τις αρπαχτές το χάλασαν. Εργάζομαι σε κρατικό νοσοκομείο και όλοι οι συνάδελφοι δίνουν 100%+ των δυνατοτήτων τους για να εξυπηρετούμε το κοινό. Δεν τα ξύνουμε όπως κάποιοι νομίζουν. Υπάρχουν και αυτοί που τα ξύνουν? Ναι, αλλά αυτοί είναι σχεδόν πάντα οι ανώτεροι, επειδή έχουν πλάτες. Μη γενικεύετε τα πράγματα...

Καταρχήν κανείς δεν γενικεύει και δεν νομίζω να χρειάζεται αναφοράς το γενονός πως υπάρχουν έντιμοι και εργατικοί άνθρωποι παντού, και φυσικά και στο δημόσιο. Από την άλλη όμως και οι διευθυντές δημόσιοι υπάλληλοι είναι, και σίγουρα δεν μπορεί ο καθένας που συναντούμε και ζητά το φακελάκι του, ο καθένας που λαδώνεται που τα αρπάζει ή που μονίμως απουσιάζει τις Δευτέρες και μετά τα τριήμερα, αυτός που φίλησε κατουρημένες ποδιές για να διοριστεί και μετά τα γράφει όλα, ή ο βρωμερός τυπάκος πίσω από το γκισέ που μια τεμπελιάζει μια σε τρέχει, ε δεν μπορεί όλοι αυτοί να είναι διευθυντάδες. Και να σου πω και κάτι; Πιστεύεις πως ενδιαφέρει έστω και ελάχιστα τον καθένα μας εκτός δημοσίου, τι τίτλο ή τι καπνό φουμάρει ο κάθε τέτοιος μπαγλαμάς; Αυτή τη στιγμή το μόνο που ενδιαφέρει είναι να πληρώσουν και αυτοί μέρος του τιμήματος, με τον ίδιο τρόπο και με απόλυτη ισότητα με τους ιδιώτες συναδέλφους τους. Χωρίς προστατευτισμούς, χωρίς εξαιρέσεις, χωρίς ασυλίες ή εξασφαλίσεις.

Επέτρεψέ μου και μένα να πιστεύω ότι ο κόσμος δεν είναι ουτοπικός και ούτε παραμυθένιος... Πιστεύω ακράδαντα ότι τα περισσότερα γίνονται παρασκηνιακά και μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας, ειδικά ταν πρόκειται για μεγάλες συμφωνίες που υποτάσσουν λαούς...

Αυτό έχεις κάθε δικαίωμα να το πιστεύεις καλέ μου φίλε. Με την διαφορά πως όταν ο καθένας μας έρχεται καθημερινά αντιμέτωπος με την ανεπάρκεια, την τεμπελιά και την δόλια συμπεριφορά κάποιων συναδέλφων σου, δεν αντιμετωπίζει εκείνη την ώρα κάποια σκοτεινή συνομωσία αλλά την αλητεία, την αναξιοκρατία και την ατιμωρησία που κυριαρχεί στον χώρο σας. Και μέχρι σήμερα αυτό κατάφερε να υποτάξει σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό την ανάπτυξη της χώρας από ότι κάποιοι άγνωστοι και απρόσωποι δαίμονες της φαντασίας. Οπότε ας μπουν πρώτα σε μια τάξη τα του βρώμικου οίκου μας και μετά ασχολούμαστε με όσα συνωμοτικά σενάρια κάνεις κέφι.

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 03/01/2011 - 20:53


#63   mantzas

mantzas

    iPH Addict

  • 692 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 20:49

Ως ποτε ρε παιδια θα μας φταινε οι αλλοι; Εμεις, ο καθενας ατομικα δεν εφταιξε ποτε; Τους βουλευτες που ολοι βριζετε ποιος τους ψηφισε;
Αντιπροσωπευτικο παραδειγμα της κοινωνιας μας ειναι. Αν διαλεγαν τυχαια 300 απλους πολιτες να τους αντικαταστησουν κι αυτοι τα ιδια θα εκαναν. Και μας που τους βριζουμε να εβαζαν τα ιδια θα καναμε. Ναι, ξερω, οχι ολοι.
Οι ιδιωτικοι τα'χουν με τους δημοσιους, οι δημοσιοι με τους ιδιωτικους κοκ. Φταιει το κρατος,ο βουλευτης, ο διαιτητης, ο καθηγητης... Μια ζωη δικαιολογιες.Καιρος ομως να αναλαβουμε και ο καθενας προσωπικα τις ευθυνες μας.

#64   limit

limit

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 20:58

Ο καθένας πρέπει να πετάξει από μια μολότωφ στη βουλή με τους 300 μέσα πήπως και μειωθούν.. Έτσι θα αναλάβουμε τις ευθύνες μας!!

Γιατί να είναι 300?
Γιατί σε κάθε "meeting" στη βουλή να παίρνει ο καθένας €290 κ εγώ να παίρνω..(ξέρετε τη συνέχεια..)
Γιατί να μην πληρώνουν τους λογ/σμούς τους με τα λεφτά που παίρνουν και σε συνέχεια να τα πληρώνω εγώ?
Γιατί να έχουν 16 μισθούς και να κόβουν από την οικογένεια μου τα δώρα και τα μειώνουν το μηνιαίο μισθό;

Πολλά γ@μημέν@ γιατί χωρίς απάντηση..παρά μόνο να έχεις τον ΓΑΠ να λέει για το καλό του τόπου..Ούτε στο μικρό του δαχτυλάκι δεν τον φτάνει τον πατέρα του αλλά ΝΑΙ κατάφερε να μείνει στην ιστορία. Αυτό ήθελε και θέλει χωρίς κανένα πολιτικό κόστος (έτσι βροντοφωνάζει πάντα)!!

Όλοι τους σε μια 10ετία απέκτησαν τα σπίτια, τα λεφτά!! Πώς ρε παιδιά..Με μαθηματικούς υπολογισμούς δε βγαίνουν..

Τέσπα το topic ξεφεύγει αλλά όταν θα γίνουν οι από πάνω Κύριοι θα γίνω κι εγώ..Μέχρι τότε ο εαυτόν σωθήτω!!

#65   mantzas

mantzas

    iPH Addict

  • 692 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 21:01

Ο καθένας πρέπει να πετάξει από μια μολότωφ στη βουλή με τους 300 μέσα πήπως και μειωθούν.. Έτσι θα αναλάβουμε τις ευθύνες μας!!

Γιατί να είναι 300?
Γιατί σε κάθε "meeting" στη βουλή να παίρνει ο καθένας €290 κ εγώ να παίρνω..(ξέρετε τη συνέχεια..)
Γιατί να μην πληρώνουν τους λογ/σμούς τους με τα λεφτά που παίρνουν και σε συνέχεια να τα πληρώνω εγώ?
Γιατί να έχουν 16 μισθούς και να κόβουν από την οικογένεια μου τα δώρα και τα μειώνουν το μηνιαίο μισθό;

Πολλά γ@μημέν@ γιατί χωρίς απάντηση..παρά μόνο να έχεις τον ΓΑΠ να λέει για το καλό του τόπου..Ούτε στο μικρό του δαχτυλάκι δεν τον φτάνει τον πατέρα του αλλά ΝΑΙ κατάφερε να μείνει στην ιστορία. Αυτό ήθελε και θέλει χωρίς κανένα πολιτικό κόστος (έτσι βροντοφωνάζει πάντα)!!

Όλοι τους σε μια 10ετία απέκτησαν τα σπίτια, τα λεφτά!! Πώς ρε παιδιά..Με μαθηματικούς υπολογισμούς δε βγαίνουν..

Τέσπα το topic ξεφεύγει αλλά όταν θα γίνουν οι από πάνω Κύριοι θα γίνω κι εγώ..Μέχρι τότε ο εαυτόν σωθήτω!!



Γιατι; Γιατι τους ψηφισες.
Κ ο πατερας του ηταν η αρχη του τελους..

#66   limit

limit

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 21:04

Κάνεις λάθος. Είμαι 29 και έχω ψηφίσει μόνο 1 φορά εγώ προσωπικά!!

Και από τότε ποτέ ξάνα.. Και όλοι θα πουν γιατί..Έτσι δεν είσαι πολιτικοποημένος.. Πώς να είμαι απο τη στιγμή που όλοι κάνουν τά ίδια και χειρότερα!!

Το μέλι είναι γλύκο και η ουσία είναι ποιός μπορεί να αντισταθεί λιγότερο!!

Και για του κυρίούς (με μικρό κ γιατί ποτέ δε θα πάρουν το κεφαλαίο Κ) αφιερώνω την υπογραφή μου!

Τελευταία επεξεργασία από: limit, 03/01/2011 - 21:04


#67   mantzas

mantzas

    iPH Addict

  • 692 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 21:07

Κάνεις λάθος. Είμαι 29 και έχω ψηφίσει μόνο 1 φορά εγώ προσωπικά!!

Και από τότε ποτέ ξάνα.. Και όλοι θα πουν γιατί..Έτσι δεν είσαι πολιτικοποημένος.. Πώς να είμαι απο τη στιγμή που όλοι κάνουν τά ίδια και χειρότερα!!

Το μέλι είναι γλύκο και η ουσία είναι ποιός μπορεί να αντισταθεί λιγότερο!!

Και για του κυρίούς (με μικρό κ γιατί ποτέ δε θα πάρουν το κεφαλαίο Κ) αφιερώνω την υπογραφή μου!


Δεν εννοουσα εσενα προσωπικα με το "ψηφισες"
Εχεις απολυτο δικιο γι'αυτο με το μελι, γι'αυτο λεω οποιος και να τανε τα ιδια θα εκανε..

#68   limit

limit

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 21:08

Σε καταλαβαίνω απλά μίλησα για μένα και πιστεύω πολύ σκέφτονται σαν και μένα!! :)

#69   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 21:08

Για τα επιδοματα καμια κουβεντα ...γαργαρα και αυτο το θεμα...γαργαρα και το επιδομα της εγκαιρης προσελευσης...γαργαρα και στους δημοσιους υπαλληλους που προσληφθηκαν για να βαζουν μπροστα τα αστικα για να ζεστενονται οι μηχανες(προσοχη δεν λεω οδηγους αστικων,ατομα που ζεστενουν τις μηχανες), να κανετε γαργαρα και το ΔΝΤ τοτε.για μια παγια θεση στον δημοσιο τομεα η Ελλαδα μπορει να εχει και 300 που απλα δεν κανουν τιποτα,ζουν για να ειναι κηφηνες και να πληρωνονται. Εγω ψηφιζω μικρο κομμα αλλα για να δουμε ποσοι προληφθηκαν απο τους μπλε και πρασινους χωρις να εχουν τα φοντα?

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 03/01/2011 - 21:09


#70   Fotis

Fotis

    iPH Enthousiast

  • 422 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2011 - 21:27

Πολλά τα οποία θέλω να σχολιάσω αλλά αν κάνω multiquote θα κάνω ένα post ένα χιλιόμετρο επομένως θα πω και εγώ την γνώμη μου με τα όσα διάβασα. Το κυριότερο πρόβλημα όλων είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι αλλά δεν είναι όλοι έτσι όπως ειπώθηκε σε όλα τα επαγγέλματα και σε όλους τους τομείς υπάρχουν κιφήνες. Δυστυχώς το θέμα με τους δημοσίους υπαλλήλους είναι ότι είναι υπεράριθμοι σε σχέση με τις ανάγκες των εκάστοτε οργανισμών. Επίσης πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι βρίσκονται σε θέσεις κλειδιά ή και απλές θέσεις και είναι πραγματικά αγράμματοι χωρίς πτυχία και χωρίς τίποτα. Προς θεού δεν είμαι ρατσιστής προς τους αγράμματους αλλά για κάποιον που έχει σπουδάσει έχει πτυχία και δεν έχει θέση επειδή δεν έχει γνωριμίες ε τότε θα γίνω ρατσιστής.

Και πάλι όμως και αυτοί αγράμματοι μπήκαν βολεύτηκαν αλλά ευθύνη σε όλο αυτό έχουν και εκείνοι που προκειμένου να δημιουργήσουν την αυλή τους έκαναν προσλήψεις και χίλια άλλα δυο ρουσφέτια. Και εγώ δημόσιος υπάλληλος είμαι και πραγματικά πολλά πράγματα απο αυτά που βλέπω με εκνευρίζουν. Αλλά δεν είναι όλοι έτσι. Το πρόβλημα το μεγαλύτερο προφανώς έγκειται στους πολιτικούς αυτής της χώρας. Δυστυχώς εμένα προσωπικά δεν με αντιπροσωπεύει κανένανς και το λέω για να προλάβω τους κακεντρεχείς που θα τρέξουν να βάλουν μια ταμπέλα. Κατα πρώτον γιατί να έχουμε 300 βουλευτές όταν άλλες χώρες έχουν 100 και 200οσιους. Η βουλή γιατί να έχει καταχωρημένους 3000 υπαλλήλους με παχυλούς μισθούς. Ο κάθε βουλευτής γιατί να παίρνει μισθό 2000 - 6000 χιλιάρικα. Και μετά επειδή τα γνωστά κόμματα είναι ότι είναι αλλά και η Παπα/γα και η κάθεμια που αποστρέφεται την πλουτοκρατία και μάχεται κατά αυτής να παίρνει και αυτή τον ίδιο μισθό συν τα πόσα ακίνητα έχει. Για αυτό μην λέμε όλοι δυστυχώς βολεύονται απο αυτή την κατάσταση. Ακόμη και εμείς ο καθένας απο εμάς έχει λειτουργήσει και έχει ενεργήσει με τρόπο σε καταστάσεις που θα κατέκριναν άλλους.

Το θέμα είναι να αλλάξουμε όλοι εμείς. Εγώ θυμάμαι κιόλας σε αντίστοιχα thread που έγραφαν κάτι για κάτι κλήσεις το τι κουλά post είχε γράψει ο καθένας και πως αντιδρά σε τέτοιες καταστάσεις που πραγματικά ήταν λυπηρές. Και δυστυχώς πάλι κανένας όλα αυτά τα χρόνια δεν μιλούσε και ξαφνικά όλοι άρχισαν να μιλάνε περί της περιβόητης κακιάς φάρας των Ελλήνων. Μόνο όταν μπει το χέρι και στις δικές μας τσέπες μόνο τότε αντιδρούμε. Εμ και το αποτέλεσμα όλων αυτών των καταστάσεων είναι αυτό που ζούμε τώρα.

Δεν πιστεύω όμως ότι είμαστε πια τόσο λαμόγια όσο μας παρουσιάζουν απλά είμαστε βολεψάκιδες και ραχάτηδες. Αυτό ναι. Και την όλη κρίση λίγο πολύ όλοι την βιώνουμε αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα το αντιμετωπίζουν άνθρωποι με οικογένειες που εκεί πραγματικά υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και το οποίο κιόλας θα ενταθεί. Για αυτό πρέπει ο καθένας απο εμάς πρώτα να αναρρωτηθεί τι είναι αυτό που κάνει και που δεν θα έπρεπε και τα πράγματα θα έρθουν κάποια στιγμή όπως πρέπει. Σαφώς δεν είμαι αλάνθαστος εγώ και δείχνω τον σωστό δρόμο αλλά ας μην κοιτάμε μόνο την παρτάρα μας. Απεύχομαι φυσικά να έχουμε την τύχη της Αργεντινής και να θέλουμε μια 10ετία για να επέλθουν τα πράγματα σε φυσιολογικούς ρυθμούς. Και χίλια δυο άλλα γνωστά παραδείγματα μπορώ να γράψω αλλά θα καταντίσω και κουραστικός αλλά και γραφικός.

#71   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.754 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 23:17

Δηλαδη και με αφορμη αυτο που γραφουν συνεχεια και ακουγεται και στη τηλεοραση σε κατι πανελ περι αλλαγης νοοτροπιας,οτι φταιμε εμεις και οτι εμεις πρεπει να αλλαξουμε να επισημανω κατι.Οι ιδιοι δεν ειμαστε που παμε εξω για δουλεια σε αμερικες,αγγλιες,εμιρατα,αφρικες και οπου υπαρχει γη?Εκει πως στην ευχη ξαφνικα γινομαστε καλοι πολιτες,δουλευταραδες,καλοι επιστημονες,επιτυχημενοι οι περισσοτεροι?Ειλικρινα πως στην ευχη γινεται αυτο?
Μηπως γιατι εκει το ιδιο το κρατος με τον τροπο του και κατα συνεπεια οι πολιτες σου σε κανουν να λειτουργεις ηρεμα,χωρις αγχος και χωρις καν να περναει απο το μυαλο σου να λειτουργησεις εις βαρος των αλλων?Μηπως εκει δεν λεμε και ξελεμε?Γιατι εδω σημερα ισχυει κατι και αυριο δεν ξερεις τι σου ξημερωνει.Τι κανει αυτο το κρατος για να εχει τους πολιτες του ηρεμους,χαμογελαστους,ευτυχισμενους?ΤΙΠΟΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.Χιλιαδες καθημερινα παραδειγματα που το ιδιο το κρατος εξαπατα τους πολιτες του ,παρανομα πολλες φορες κανιβαλιζοντας επανω σε καθετι αυτονοητο και απλο.Επειδη ειδα σημερα αυξησεις στα διοδια και με αφορμη αυτο να πω οτι εχουν αλλαξει 3-4 φορες το αν οι αποδειξεις που παιρνουμε απο τα διοδια θα ισχυσουν οταν τις καταθεσουμε στην εφορια.Σημερα ισχυει,αυριο δεν ισχυει,το ιδιο και με τα βενζιναδικα.Αει σιχτιρ ηλιθιοι πια.
Μονιμα θα ελεγα κανει οτι μπορει να σε εχει στη τσιτα.Και πως να μην εισαι ετσι οταν το αυτονοητο στην ελλαδα απλα δεν υπαρχει.
Και μετα μου λετε οτι πρεπει να αλλαξουμε εμεις πρωτα.Ε οχι εγω δεν σκοπευω να αλλαξω γιατι 7 χρονια που εζησα στην αγγλια και 3 στην ιταλια δεν μου ειπε κανεις να αλλαξω.Ουτε νιωθω οτι πρεπει να αλλαξω για να χωνευω πιο ευκολα αυτα που μου σερβιρουν οπως και αυτα που κανουν πισω απο τις πορτες.Γιατι φιλε Athan αμφιβαλλεις οτι γινονται πολλα και διαφορα πισω απο κλειστες πορτες οπως μιζες,συμβολαια κλπ?Δεν εχεις ακουσει ποτε τιποτα?SIEMENS πχ δεν εχει παρει το αυτι σου ποτε?Ολα τα εκαναν τοσο φανερα που ειπες οτι ειναι συνωμοτικα σεναρια και απροσωποι δαιμονες της φαντασιας ολα αυτα και εκατονταδες αλλα.Ειλικρινα δεν θελω να πιστευω οτι εισαι τοσο αφελης ωστε να πιστευεις οτι συνωμοτει ο κοινος νους και βγαζει τετοιες ιστοριες.
Προσωπικα δεν αλλαζω τελεια και παυλα.Και μακαρι να μην αλλαξει κανεις.Σε μια σωστη κοινωνια οι σκαρτοι ξεχωριζουν οποτε δεν ανησυχω.Οι ευπροσαρμοστοι με ανησυχουν περισσοτεροι.Και δυστυχως αρκετοι προσαρμοστηκαν στο νεοελληνικο μοντελο ζωης και συμπεριφορας(νεοπλουτοι,προοδευτικοι,δηθεν σκεπτομενοι)και εχουν καταλαβει καθε ποστο προβολης.Και εμεις καθομαστε και τους κοιταμε στα ΜΕΓΚΑ στα ΑΝΤΕΝΝΑ και στα υπολοιπα καναλια(τα εβαλα με βαση τη σειρα που χρωστανε λεφτα στο ελληνικο δημοσιο αλλα το ξεπληρωνουν με αλλο τροπο)σαν αποχαυνωμενοι και παπαγαλιζουμε αυτα που λενε στις συζητησεις μεταξυ μας(δυστυχως).

#72   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 23:32

Δηλαδη και με αφορμη αυτο που γραφουν συνεχεια και ακουγεται και στη τηλεοραση σε κατι πανελ περι αλλαγης νοοτροπιας,οτι φταιμε εμεις και οτι εμεις πρεπει να αλλαξουμε να επισημανω κατι.Οι ιδιοι δεν ειμαστε που παμε εξω για δουλεια σε αμερικες,αγγλιες,εμιρατα,αφρικες και οπου υπαρχει γη?Εκει πως στην ευχη ξαφνικα γινομαστε καλοι πολιτες,δουλευταραδες,καλοι επιστημονες,επιτυχημενοι οι περισσοτεροι?Ειλικρινα πως στην ευχη γινεται αυτο?
Μηπως γιατι εκει το ιδιο το κρατος με τον τροπο του και κατα συνεπεια οι πολιτες σου σε κανουν να λειτουργεις ηρεμα,χωρις αγχος και χωρις καν να περναει απο το μυαλο σου να λειτουργησεις εις βαρος των αλλων?Μηπως εκει δεν λεμε και ξελεμε?Γιατι εδω σημερα ισχυει κατι και αυριο δεν ξερεις τι σου ξημερωνει.Τι κανει αυτο το κρατος για να εχει τους πολιτες του ηρεμους,χαμογελαστους,ευτυχισμενους?ΤΙΠΟΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.Χιλιαδες καθημερινα παραδειγματα που το ιδιο το κρατος εξαπατα τους πολιτες του ,παρανομα πολλες φορες κανιβαλιζοντας επανω σε καθετι αυτονοητο και απλο.Επειδη ειδα σημερα αυξησεις στα διοδια και με αφορμη αυτο να πω οτι εχουν αλλαξει 3-4 φορες το αν οι αποδειξεις που παιρνουμε απο τα διοδια θα ισχυσουν οταν τις καταθεσουμε στην εφορια.Σημερα ισχυει,αυριο δεν ισχυει,το ιδιο και με τα βενζιναδικα.Αει σιχτιρ ηλιθιοι πια.
Μονιμα θα ελεγα κανει οτι μπορει να σε εχει στη τσιτα.Και πως να μην εισαι ετσι οταν το αυτονοητο στην ελλαδα απλα δεν υπαρχει.
Και μετα μου λετε οτι πρεπει να αλλαξουμε εμεις πρωτα.Ε οχι εγω δεν σκοπευω να αλλαξω γιατι 7 χρονια που εζησα στην αγγλια και 3 στην ιταλια δεν μου ειπε κανεις να αλλαξω.Ουτε νιωθω οτι πρεπει να αλλαξω για να χωνευω πιο ευκολα αυτα που μου σερβιρουν οπως και αυτα που κανουν πισω απο τις πορτες.Γιατι φιλε Athan αμφιβαλλεις οτι γινονται πολλα και διαφορα πισω απο κλειστες πορτες οπως μιζες,συμβολαια κλπ?Δεν εχεις ακουσει ποτε τιποτα?SIEMENS πχ δεν εχει παρει το αυτι σου ποτε?Ολα τα εκαναν τοσο φανερα που ειπες οτι ειναι συνωμοτικα σεναρια και απροσωποι δαιμονες της φαντασιας ολα αυτα και εκατονταδες αλλα.Ειλικρινα δεν θελω να πιστευω οτι εισαι τοσο αφελης ωστε να πιστευεις οτι συνωμοτει ο κοινος νους και βγαζει τετοιες ιστοριες.
Προσωπικα δεν αλλαζω τελεια και παυλα.Και μακαρι να μην αλλαξει κανεις.Σε μια σωστη κοινωνια οι σκαρτοι ξεχωριζουν οποτε δεν ανησυχω.Οι ευπροσαρμοστοι με ανησυχουν περισσοτεροι.Και δυστυχως αρκετοι προσαρμοστηκαν στο νεοελληνικο μοντελο ζωης και συμπεριφορας(νεοπλουτοι,προοδευτικοι,δηθεν σκεπτομενοι)και εχουν καταλαβει καθε ποστο προβολης.Και εμεις καθομαστε και τους κοιταμε στα ΜΕΓΚΑ στα ΑΝΤΕΝΝΑ και στα υπολοιπα καναλια(τα εβαλα με βαση τη σειρα που χρωστανε λεφτα στο ελληνικο δημοσιο αλλα το ξεπληρωνουν με αλλο τροπο)σαν αποχαυνωμενοι και παπαγαλιζουμε αυτα που λενε στις συζητησεις μεταξυ μας(δυστυχως).



Πραγματικά φίλε μου rromeodim ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ!!!!!! Ίσως η καλύτερη ανάπτυξη σκέψης, με αντικειμενικά και ορθά επιχειρήματα, που απλά αποστομώνουν... Εύγε!!!!!

#73   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1.133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/01/2011 - 00:14

εξω φιλε μου δεν αλλαζει μονο το κρατος, αλλαζουν και οι πολιτες.
εξω δεν θα παει κανεις στην δουλεια του ξεροντας οτι δεν θα δουλεψει αλλα θα πληρωθει
εξω οι πολιτες ξερουν οτι αν δεν δουλεψουν δεν ειναι τιποτα, γιατι δεν υπαρχει δημοσιο σαν την ελλαδα!

αρα εξω αλλαζεις οσο κι αν δεν το παραδεχεσαι
εκτος και αν δεν εχεις ιδεα τι γινεται στο δημοσιο και πας με νοοτροπια ιδιωτικου τομεα
οποτε εκει ναι, εκει ξερεις οτι χωρις να δουλεψεις δεν ζεις.

Τελευταία επεξεργασία από: Neopas, 04/01/2011 - 00:15


#74   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/01/2011 - 00:33

Γιατι φιλε Athan αμφιβαλλεις οτι γινονται πολλα και διαφορα πισω απο κλειστες πορτες οπως μιζες,συμβολαια κλπ?Δεν εχεις ακουσει ποτε τιποτα?SIEMENS πχ δεν εχει παρει το αυτι σου ποτε?Ολα τα εκαναν τοσο φανερα που ειπες οτι ειναι συνωμοτικα σεναρια και απροσωποι δαιμονες της φαντασιας ολα αυτα και εκατονταδες αλλα.Ειλικρινα δεν θελω να πιστευω οτι εισαι τοσο αφελης ωστε να πιστευεις οτι συνωμοτει ο κοινος νους και βγαζει τετοιες ιστοριες.

Είδες πουθενά να αμφισβητήσω τέτοια φαινόμενα όταν από την ώρα που πρωτοαπάντησα σε αυτό το thread αναφέρομαι σε "λαδωμένους", "μίζες" και άλλα τέτοια; Αν υπάρχει κάτι που όχι απλά αμφισβητώ αλλά πραγματικά απεχθάνομαι, αυτό είναι η ακατάσχετη συνομωσιολογα περί υποχθόνιων εχθρών του Ελληνισμού, ξένων δαιμόνων που εποφθαλμιούν την χώρα μας και άλλα τέτοια γραφικά, τα οποία δυστυχώς για την αισθητική και την λογική μας συνηθίζουμε ως λαός να απαγγέλουμε ακόμα και ...ξεμέθυστοι. Όσο για τον κοινό νου δεν νομίζω να χρειάζεται να σου θυμίσω τι γνώμη έχει ακόμα και η ψυχιατρική για την γνώμη της μάζας, τους αστικούς θρύλους και τα λογής υποπροϊόντα παράγωγα της λαϊκής άγνοιας.

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 04/01/2011 - 00:40


#75   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.754 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/01/2011 - 02:05

Μηπως πρεπει να κατσουμε να αναλυσουμε τι σημαινει λαικη αγνοια αλλα κυριως να επισημανουμε καθαρα και ξαστερα ποιος φροντιζει για την υπαρξη της?Καμαρωνουμε ωστε να το γραφουμε κιολας?Εγω προσωπικα ντρεπομαι γιατι ναι υπαρχει αυτο που λες.Και πως να μην υπαρχει οταν το μυαλο μας αντι να εχει την ηρεμια να ασχοληθει με βιβλια,μουσεια,θεατρικες παραστασεις,κινηματογραφο,αθλητισμο,γεμιζε και εξακολουθει να γεμιζει με ενα σωρο αχρηστες αλλα ψυχοφθορες εννοιες οπως το ποσα χαρτια χρειαζονται να κανει το ενα,ποσα πιστοποιητικα για το αλλο,ποσες ωρες να φαει στην εφορια,ποση ταλαιπωρια για να εξυπηρετηθει στο νοσοκομειο,Και αφου τα κανει αυτα να κατσει τρισευτυχισμενος μπροστα στο χαζοκουτι του και να μαθει αν τελικα ειχε τον γκομενο η μενεγακη πολυ πριν χωρισει,αν η αντζελα εκανε πλαστικη,αν η τζουλια θα γυρισει αλλη τσοντα,τι δηλωσε σημερα απο την κουζινα της η καθε μοντελα-βιζιτου κλπ.Χαζεψαμε παρτε το χαμπαρι.Γιναμε εθνος ηλιθιων,χασαμε τοσα πραγματα ολα αυτα τα χρονια.Και τα κερδισαν αλλοι πχ Ισπανια.Εβαλαν το μυαλο κατω και σκεφτηκαν απλα πραγματα.Και τα εφηρμοσαν.Να τα ποδοσφαιρα,να οι πρωταθλητες στο τεννις,να τα καλυτερα γηπεδα γκολφ στην ευρωπη,να 2 πιστες για φορμουλα 1 με ενεργεις αγωνες καθε χρονο,να οι διακεκριμενες αρχιτεκτονικες σχολες,να οι σεφ με το κιλο που συναγωνιζονται και ξεπερνουν τους γαλλους συναδελφους τους,να καθε σ/κ χιλιαδες γαλλοι να μπαινουν εως την διπλανη τους χωρα για να φανε φτηνα και ποιοτικα και τοσα αλλα που μπορω να απαριθμησω.Μηπως ολα αυτα σας μυριζουν ζεστο χρημα?Εμεις παλευουμε καθε χρονο για να κανουμε τη σωστη καμπανια στο εξωτερικο(μπουρδες..),μονιμως ριχνουμε τις τιμες στα ξενοδοχεια,μονιμως κλεινουμε τις λακουβες,μονιμως αυξανονται τα εισιτηρια το καλοκαιρι και τελειωνω λεγοντας οτι μονιμως ενα γραμμα στη φωτισμενη το βραδυ πινακιδα των γραφειων του ΕΟΤ στη Ρωμη ηταν χαλασμενο,δεν αναβε.!Για χρονια αρκετα.
Ναι,υπαρχει λαικη αγνοια,οι περισσοτεροι αρεσκονται στο να πλαθουν ιστοριες με ξενα συμφεροντα,δολοπλοκιες για την ελλαδιτσα.Το να πλαθεις ιστοριες δεν ειναι δα και το μεγαλυτερο κακο στον κοσμο.Και σιγουρα ειναι πολυ λιγοτερο συγκριτικα με το κακο που εκαναν στη χωρα μας ολοι αυτοι που βουτηξαν τοσο βαθια μεσα στα σκατα που δεν ειχαν ουτε την δυναμη να σκουπιστουν και να κοιταξουν μια ανταγωνιστικη χωρα οπως πχ η Ισπανια με τι ιλιγγιωδεις ρυθμους σε σχεση με εμας αναπτυσσοταν.
Viva Barca!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες