Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Προετοιμασία για Jailbreak!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
658 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#391   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 08/07/2012 - 19:22

παιδια καλησπερα εχω μια απορια κρατησα στα sms το αρχειο εκανα αναβαθμηση και jailbreak αλλα δεν εμφανιστηκαν τα sms και πηρα να βαλω το αρχειο μεσα στο ifunbox οπωσ λεει ο οδηγος παραπανω αλλα δεν καταλαβαινω πως αλλαζω τα permissions και δεν καταλαβαινω τι ειναι το winscp πως θα επαναφερω τα μηνυματα..?
ευχαριστω.!


Το αρχειο sms.db το πηρες πριν το restore?

Αν ναι βαζεις απο cydia το openssh και μετα πας παλι στην διαδρομημε το ifunbox σβηνεις τα 3 αρχεια(sms.db, sms.db-shm, sms.db-wal) και κανεις επικολληση το sms.db.Μετα κανεις δεξι κλικ στο sms.db επιλεγεις permissions και τα βαζεις ετσι: permissions -> 0644 και "mobile" σε Group και Owner.Τελος κανε respring.

Τελευταία επεξεργασία από: tgousopoulos, 08/07/2012 - 19:26


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#392   alovitos

alovitos

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/07/2012 - 20:09

Το αρχειο sms.db το πηρες πριν το restore?

Αν ναι βαζεις απο cydia το openssh και μετα πας παλι στην διαδρομημε το ifunbox σβηνεις τα 3 αρχεια(sms.db, sms.db-shm, sms.db-wal) και κανεις επικολληση το sms.db.Μετα κανεις δεξι κλικ στο sms.db επιλεγεις permissions και τα βαζεις ετσι: permissions -> 0644 και "mobile" σε Group και Owner.Τελος κανε respring.


ναι φιλε μου ειχα παρει και εκανα οτι ειπες και τωρα ειμαι στο πινακακι που μου εχει βγαλει να διαλεξω αυτα που μου λες αλλα δεν καταλαβαινω πως τα βαζω μπορεις να μου τα πεις πιο αναλυτικα...?

#393   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 08/07/2012 - 20:15

ναι φιλε μου ειχα παρει και εκανα οτι ειπες και τωρα ειμαι στο πινακακι που μου εχει βγαλει να διαλεξω αυτα που μου λες αλλα δεν καταλαβαινω πως τα βαζω μπορεις να μου τα πεις πιο αναλυτικα...?


Στον πινακα που ανοιγει γραφεις εκει που λεει octal 0644 και εκει που λεει owner και group βαζεις mobile.

#394   alovitos

alovitos

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/07/2012 - 20:21

σε ευχαριστω πολυ φιλε για την αμεση απαντηση και την βοηθεια σου..
ολα καλα σε ευχαριστω πολυ.!

#395   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 08/07/2012 - 20:21

σε ευχαριστω πολυ φιλε για την αμεση απαντηση και την βοηθεια σου..
ολα καλα σε ευχαριστω πολυ.!


Τιποτα να'σαι καλα.

#396   ppetros

ppetros

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 21/08/2012 - 12:02

οι ρυθμίσεις για το wifi (για τα δίκτυα που έχω κωδικούς κ.λ.π.) υπάρχουν κάπου να τα πάρω πριν την αναβάθμηση απο 4.2.1 σε 5.1.1? Ευχαριστώ..

#397   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 21/08/2012 - 12:03

οι ρυθμίσεις για το wifi (για τα δίκτυα που έχω κωδικούς κ.λ.π.) υπάρχουν κάπου να τα πάρω πριν την αναβάθμηση απο 4.2.1 σε 5.1.1? Ευχαριστώ..


Υπάρχουν τρία αρχεία αλλά στο iOS 5 δείχνει πως δεν λειτουργεί.

Χρησιμοποίησε από Cydia το WiFi Passwords και στειλτους στο mail σου

Τελευταία επεξεργασία από: nikoz87, 21/08/2012 - 12:03


#398   gagvas

gagvas

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2012 - 13:43

Αν και υπάρχει και σε άλλα topics του forum, να προσθέσω πληροφορίες για το το πώς επαναφέρουμε φωτογραφίες στο camera roll. Να σημειώσω ότι το παρόν procedure έχει νόημα μόνο εφόσον γίνει set up as new. Αν γίνει restore από παλαιότερο backup, τότε οι φωτογραφίες επανέρχονται αυτόματα.

Στο προκείμενο:
  • Οπως αναφέρεται και στο πρώτο post, πριν από το restore, συνδέουμε το iphone με τον υπολογιστή και κάνουμε copy τις φωτογραφίες κάπου στο δίσκο.
  • Κανουμε restore στο firmware που επιθυμούμε, setup as new και jailbreak.
  • Μέσω ssh (π.χ. μέσω winscp) πηγαίνουμε στο private/var/mobile/Media/PhotoData και κάνουμε (καλού-κακού) backup ό,τι file υπάρχει εκεί.
  • Σβήνουμε (όσα βρίσκουμε) από τα αρχεία Photos.sqlite, PhotosAux.sqlite και com.apple.photos.caches_metadata.plist
  • Και πάλι μέσω ssh, κάνουμε copy τα media files, που είχαμε κάνει backup στο βήμα 1, πίσω στο private/var/mobile/Media/100APPLE (ενδεχομένως το τελευταίο μέρος του path να έχει διαφορετικό όνομα)
  • Κλείνουμε το ssh, αποσυνδέουμε το iphone από τον υπολογιστή.
  • Κάνουμε reboot τη συσκευή (όχι απλό respring, όχι stop process)
  • Ανοίγουμε το camera roll και περιμένουμε. Ας λέει ότι δεν βρίσκει φωτογραφίες ...
  • Μετά από λίγο, όλο το camera roll επανέρχεται κανονικά όπως ακριβώς ήταν πριν το restore
Πηγή: http://www.iphoneinc...ther-in-itunes/

Τελευταία επεξεργασία από: gagvas, 06/09/2012 - 13:44


#399   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 06/09/2012 - 13:45

Αν και υπάρχει και σε άλλα topics του forum, να προσθέσω πληροφορίες για το το πώς επαναφέρουμε φωτογραφίες στο camera roll. Να σημειώσω ότι το παρόν procedure έχει νόημα μόνο εφόσον γίνει set up as new. Αν γίνει restore από παλαιότερο backup, τότε οι φωτογραφίες επανέρχονται αυτόματα.

Στο προκείμενο:

  • Οπως αναφέρεται και στο πρώτο post, πριν από το restore, συνδέουμε το iphone με τον υπολογιστή και κάνουμε copy τις φωτογραφίες κάπου στο δίσκο.
  • Κανουμε restore στο firmware που επιθυμούμε, setup as new και jailbreak.
  • Μέσω ssh (π.χ. μέσω winscp) πηγαίνουμε στο private/var/mobile/Media/PhotoData και κάνουμε (καλού-κακού) backup ό,τι file υπάρχει εκεί.
  • Σβήνουμε (όσα βρίσκουμε) από τα αρχεία Photos.sqlite, PhotosAux.sqlite και com.apple.photos.caches_metadata.plist
  • Και πάλι μέσω ssh, κάνουμε copy τα media files, που είχαμε κάνει backup στο βήμα 1, πίσω στο private/var/mobile/Media/100APPLE (ενδεχομένως το τελευταίο μέρος του path να έχει διαφορετικό όνομα)
  • Κλείνουμε το ssh, αποσυνδέουμε το iphone από τον υπολογιστή.
  • Κάνουμε reboot τη συσκευή (όχι απλό respring, όχι stop process)
  • Ανοίγουμε το camera roll και περιμένουμε. Ας λέει ότι δεν βρίσκει φωτογραφίες ...
  • Μετά από λίγο, όλο το camera roll επανέρχεται κανονικά όπως ακριβώς ήταν πριν το restore
Πηγή: http://www.iphoneinc...ther-in-itunes/



Σωστος εισαι απλα με το itools η διαδικασια ειναι πολυ πιο απλη.Απλα τις κανεις drag and drop στο camera roll και περνανε. ;)

#400   loudaki

loudaki

    iPH Member

  • 251 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 09/09/2012 - 18:43

Μετά από restore και πέρασμα των φωτογραφιών στο camera roll, δεν μου περάστηκαν όλες με τη σειρά που ήταν πριν.
Ξέρει κανείς γιατί;

#401   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 19/09/2012 - 17:30

Μετά από restore και πέρασμα των φωτογραφιών στο camera roll, δεν μου περάστηκαν όλες με τη σειρά που ήταν πριν.
Ξέρει κανείς γιατί;

το ιδιο κι εμενα..
μιας που με το itools δεν εβγαλα ακρη,προσπαθησα μεσω ifunbox(ssh) ,μου τις περασε μεν ολες,αλλα με σειρα random,οχι ολες ,αλλα καποιες..

#402   giannenara

giannenara

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 20/09/2012 - 01:47

δεν εχω outlook στο pc, πως αλλιωσ μπορω να σωσω της επαφεσ μου? οχι jb

#403   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 20/09/2012 - 01:48

δεν εχω outlook στο pc, πως αλλιωσ μπορω να σωσω της επαφεσ μου? οχι jb


Με το iCloud ή με το My Contacts Backup

Τελευταία επεξεργασία από: nikoz87, 20/09/2012 - 01:49


#404   giannenara

giannenara

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 20/09/2012 - 02:00

sorry αλλα κατι τελευταιο, το My Contacts Backup μου εστειλε μαιλ με τις επαφες μου, μετα πρεπει να της ξαναγραψω χειροκινητα ολες η περναω το αρχειο καπως στο κιν μου?

#405   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 20/09/2012 - 02:01

sorry αλλα κατι τελευταιο, το My Contacts Backup μου εστειλε μαιλ με τις επαφες μου, μετα πρεπει να της ξαναγραψω χειροκινητα ολες η περναω το αρχειο καπως στο κιν μου?


Μετά το Restore, σετάρεις το mail σου στην συσκευή και πατάς πάνω στο αρχείο για να εισαχθούν όλες οι επαφές με την μία.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 28

0 μέλη, 28 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες