Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Paypal


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
88 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   COOKIE

COOKIE

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/03/2011 - 21:41

Και κάτι σημαντικό να ξέρετε όσοι χρησιμοποιείται το paypal.


Να μην αφηνεις το paypal να κανει την αλλαγη νομισματος αλλα να χρεωνεις την πιστωτικη σου με συναλλαγμα. Της τραπεζας η αλλαγη θα ειναι με τις τρεχουσες τιμες την ωρα της χρεωσης της πιστωτικης σου...
Δοκιμασμενα πιο φθηνο (ειδικα στα μεγαλα ποσα) και απλο...


Για να το κάνετε αυτό θα μπείτε στο λογαριασμό σας και θα ακολουθήσετε την εξής διαδρομή:


Paypal.com -> Profile -> Financial Information μενού -> My preapproved payments -> Set available funding resources -> Conversion options (στην πιστωτική που μας ενδιαφέρει, αν έχουμε περισσότερες από μία) -> Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

Και αυτό, γιατί βάζουν ότι ισοτιμία θέλουν. Έχω κάνει πάρα πολλές αγορές και πάντα είχα την απορία γιατί ενώ το δολάριο έναντι του ευρώ είχε πχ. τη στιγμή της αγοράς μου 1,41 η χρέωση της κάρτας μου γινόταν με 1,37. :mad: Ω ναι!! Και μου άνοιξαν τα μάτια πριν λίγο καιρό κι΄εμένα, τυχαία. Αποτέλεσμα η τελευταία χρέωση που έγινε ήταν με την ισοτιμία εκείνης της στιγμής. Απλό... ;)


Σωστος!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Mensana

Mensana

    iPH Addict

  • 652 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/03/2011 - 21:59

Σωστος!!!

Μαφιόζοι φιλαράκι. Ότι γουστάρουν βάζουν. Μπορείς να διανοηθείς τι κονομάνε;

#18   timos26

timos26

    iPH Enthousiast

  • 462 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/03/2011 - 18:01

Σωστός ο φίλος Mensana. Ευχαριστώ για το tip!

#19   loukandr

loukandr

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 20/11/2011 - 11:39

Το tip που περιγράφει ο φίλος Mensana πιο πάνω είναι πολύ σημαντικό και καλό είναι να το κάνετε όλοι όσοι αγοράζετε με paypal.
Άλλαξα όμως κάρτα και γύρισε πάλι στο default που είναι μετατροπή από το paypal. Ξέρουν τι κάνουν, κορόιδα είναι;
Οπότε αν αλλάξετε κάρτα πρέπει να ξανακάνετε αυτή την διαδικασία διαφορετικά την μετρατροπή της ισοτιμίας θα την κάνει και πάλι το paypal.

Μάλιστα έψαχνα στις ρυθμίσεις του paypal να την αλλάξω και πάλι αλλά την έχουν καλά κρυμμένη...
Ούτε στο help τους δεν κατάφερα να την βρω. Ευτυχώς που έψαξα και βρήκα πάλι αυτό το post που αναφέρει το path της ρύθμισης...

Τελευταία επεξεργασία από: Demon, 20/11/2011 - 11:40


#20   argate7

argate7

    iPH Contributor

  • 1.735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 20/11/2011 - 11:56

Profile -> My money -> My preapproved payments (Update) -> και τα υπόλοιπα όπως τα περιγράφει ο φίλος Mensana από πάνω!

#21   mais

mais

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Billys Mais

Δημοσίευση 20/11/2011 - 11:56

Το έκανα και γω. Ευχαριστώ για το tip. Από ότι κατάλαβα όμως δεν θα ξες τι χρεώνεσαι για το conversion μέχρι να σου έρθει η κίνηση του λογαριασμού από την τράπεζα, ενώ μέσω paypal σε ενημερώνει σε real time. Σωστά?

#22   Bilbo1

Bilbo1

    iPH User

  • 158 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2011 - 11:57

Και κάτι σημαντικό να ξέρετε όσοι χρησιμοποιείται το paypal.


Να μην αφηνεις το paypal να κανει την αλλαγη νομισματος αλλα να χρεωνεις την πιστωτικη σου με συναλλαγμα. Της τραπεζας η αλλαγη θα ειναι με τις τρεχουσες τιμες την ωρα της χρεωσης της πιστωτικης σου...
Δοκιμασμενα πιο φθηνο (ειδικα στα μεγαλα ποσα) και απλο...


Για να το κάνετε αυτό θα μπείτε στο λογαριασμό σας και θα ακολουθήσετε την εξής διαδρομή:


Paypal.com -> Profile -> Financial Information μενού -> My preapproved payments -> Set available funding resources -> Conversion options (στην πιστωτική που μας ενδιαφέρει, αν έχουμε περισσότερες από μία) -> Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

Και αυτό, γιατί βάζουν ότι ισοτιμία θέλουν. Έχω κάνει πάρα πολλές αγορές και πάντα είχα την απορία γιατί ενώ το δολάριο έναντι του ευρώ είχε πχ. τη στιγμή της αγοράς μου 1,41 η χρέωση της κάρτας μου γινόταν με 1,37. :mad: Ω ναι!! Και μου άνοιξαν τα μάτια πριν λίγο καιρό κι΄εμένα, τυχαία. Αποτέλεσμα η τελευταία χρέωση που έγινε ήταν με την ισοτιμία εκείνης της στιγμής. Απλό... ;)


και εισαι σιγουρος οτι αυτα τα 4 λεπτα δεν σου τα πηρε και η τραπεζα για την αλλαγη του νομισματος?




edit:

Το έκανα και γω. Ευχαριστώ για το tip. Από ότι κατάλαβα όμως δεν θα ξες τι χρεώνεσαι για το conversion μέχρι να σου έρθει η κίνηση του λογαριασμού από την τράπεζα, ενώ μέσω paypal σε ενημερώνει σε real time. Σωστά?

ναι, στην αποδειξη του paypal σε συτην την περιπτωση φαινεται μονο η χρεωση, πχ σε λιρες.
υποθετω ομως την κινηση λογαριασμου μπορεις να την δεις και απο ενα atm

Τελευταία επεξεργασία από: Bilbo1, 20/11/2011 - 12:02


#23   mais

mais

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Billys Mais

Δημοσίευση 20/11/2011 - 12:07

ναι, στην αποδειξη του paypal σε συτην την περιπτωση φαινεται μονο η χρεωση, πχ σε λιρες.
υποθετω ομως την κινηση λογαριασμου μπορεις να την δεις και απο ενα atm


Ναι οκ, απλά ήθελα να ξέρω άμα κατάλαβα σωστά. ;)

#24   Imprisoned

Imprisoned

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 20/11/2011 - 18:37

Καλησπερα αλάνια..Εγω σημερα εφτιαξα λογαριασμο στο paypal.Πάτησα πιστωτικη καρτα , εβαλα visa που εχω και μου ζηταει αυτο


We made a €1.50 EUR or equivalent charge to your card on Nov 20, 2011.

Check your summary of financial activity provided by your card issuer for the unique code we sent with the charge.

Συνημμένο αρχείο  info_cardstatement_code_EUR_w394xh140.gif   4,69KB   0 λήψεις

We'll refund the €1.50 EUR or equivalent charge into your PayPal account within 24 hours after you confirm your card.

Πώς μπορω να βρω αυτον τον 4ψηφιο κωδικο?

#25   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2011 - 18:53

Θα τον βρεις στο extre του λογαριασμού σου .. Μπορεις να τον ζητήσεις απο την τράπεζα ειναι να τον δεις online ..

#26   stelos2003

stelos2003

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Twitter:@stelos2003
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:.ScorpiOn.

Δημοσίευση 20/11/2011 - 18:53

Στις κινησεις της καρτας σου .. Εμφανιζεται μεσα σε 3-4 εργασιμες και το γραφει εκει .. Αν εχεις και internet banking ειναι μπαμ μπαμ..

Αλλα πρεπει να περιμενεις 3 εργασιμες περιπου για να εμφανιστει η κινηση .. ¨:)

#27   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.766 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 20/11/2011 - 18:56

μπορεις να τηλεφωνησεις στην τραπεζα σου, κ να σου τον πουν

#28   Imprisoned

Imprisoned

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 20/11/2011 - 18:56

γινετε να τον βρω τωρα?απο το Internet?αλλιως πρεπει να κανω ενημερωση το βιβλιαριο για να δω τον κωδικο αυτο ετσι? Aplha enter visa εχω!

#29   stelos2003

stelos2003

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Twitter:@stelos2003
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:.ScorpiOn.

Δημοσίευση 20/11/2011 - 18:58

Οχι πρεπει να περιμενεις να εμφανιστει η κινηση 3 μερες πανω κατω οπως σου ειπα :)

#30   Imprisoned

Imprisoned

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 20/11/2011 - 19:01

Ωραια ωραια. Μετα αφου κανω αυτο θα μπουν 1.50 € Στο paypal account μου. Ετσι? μπορω να τα ξαναβαλω στην καρτα?δεν θελω να εχω λεφτα στο paypal account, απλα αμα χρειαστει να κανω μια αγορα να κανω μεταφορα απο visa sto paypal και αυτο..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες