Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Mπαταρία πριν και μετά την αναβάθμιση με την iOS 4.3.3....


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
595 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/05/2011 - 11:27

να του αρκει τι ακριβως; τα bug fixes σε καθε εκδοση; που καθε φορα που βγαζουν νεο ios δημιουργουν ενα σωρο νεα τα οποια μετα διορθωνουν; τι παραπανω προσφερει η 4.3.3; και μιλαω για ουσιαστικες προσθηκες οχι υποτιθεμενα fixes. hotspot; οι 2 απο τις 3 εταιριες στην ελλαδα το χρεωνουν επιπλεον με την τελευταια να ακολουθει καταποδας σε λιγους μηνες. τη Nitro engine στο safari; σιγα τη διαφορα με την 4.2.1. ευχαριστω δε θα παρω...

παιδιά σα να έχει δίκιο τελικά ο Jimmy , μιλούσα και με ένα άλλο φίλο σήμερα στο forum. To IOS 5 έρχεται σε ένα μηνά περίπου...
αξίζουν όλα αυτά? αφού λογικά οι περισσότεροι θα πάμε στο IOS 5 μετά

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 09/05/2011 - 11:29

παιδιά σα να έχει δίκιο τελικά ο Jimmy , μιλούσα και με ένα άλλο φίλο σήμερα στο forum. To IOS 5 έρχεται σε ένα μηνά περίπου...
αξίζουν όλα αυτά? αφού λογικά οι περισσότεροι θα πάμε στο IOS 5 μετά

πολυ απλα parex το forum θα γεμισει ξανα ερωτησεις :lol:

#78   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/05/2011 - 11:31

Αν δεν έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα, απλά μένεις εκει που είσαι.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#79   PrisonBreak-7-

PrisonBreak-7-

    iPH Contributor

  • 1.650 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/05/2011 - 12:03

Επειδη μπορει να στο δημιουργει καποια εφαρμογη το προβλημα πήγαινε μεσα απο το sbsettings - more - substrate add ons.. Και βαλτες ολες off respring δες εισαι οκ ,εαν ναι μετα άνοιξε τες μια μια και δες ποια σου δημιουργεί το πρόβλημα


Αν σου πω οτι το έβαλα OFF και έκανα Respring αλλά δεν εμφάνισε τα στατιστικά... Επίσης έχασα και το SBSettings. Τι κάνουμε τώρα...?

#80   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 09/05/2011 - 12:07

Αν σου πω οτι το έβαλα OFF και έκανα Respring αλλά δεν εμφάνισε τα στατιστικά... Επίσης έχασα και το SBSettings. Τι κάνουμε τώρα...?

κοιτα ειναι λογικο οτι δεν θα σου τα εμφανιζε εφοσων δεν υπηρχαν πριν .Πρωτα θα εκανες πληρης φορτιση απο ρευμα και μετα θα το εβλεπες αυτο .To sbsettings απο αυτο που εκανες δεν χανεται .Μηπως εκανες κατι αλλο?

#81   PrisonBreak-7-

PrisonBreak-7-

    iPH Contributor

  • 1.650 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/05/2011 - 12:10

Όχι απλα έβαλα σε όλα OFF και χάθηκε το θέμα που χα βάλει και τα SBSettings. Πατάω να εμφανιστει και πουθένα....

#82   kalaritis

kalaritis

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 09/05/2011 - 12:11

παιδια εγω δε ξερω τι ρολο βαραει η 4.3.3
νομιζω με την 4.2.1 μια χαρα ειμαι ακομα :D
τι λετε?? :o

Αναρτημένη εικόνα



Αυτό το δείγμα πρέπει να το λάβουμε σοβαρά υπόψιν? Σε flight mode η συσκευή και με όλη κι όλη χρήση 8 ώρες σε 4 μέρες...

#83   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 09/05/2011 - 12:12

Όχι απλα έβαλα σε όλα OFF και χάθηκε το θέμα που χα βάλει και τα SBSettings. Πατάω να εμφανιστει και πουθένα....

σερνεις το δαχτυλο απο αριστερα προς δεξια ?Δες στο cydia υπαρχει ?Φοβαμαι οτι εκανες κατι αλλο


Υ.Γ καλυτερα ανοιξε ενα αλλο τοπικ για να μην χαλαμε το ηδη υπαρχων .Φιλικα

#84   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/05/2011 - 12:14

με το που φτανει 100% πρεπει να αποσυνδεθεί διοτι θα μειωσεις αισθητά την αυτονομια της μπαταριας :)

Μύθος. Δεν πρόκειται να πάθει τίποτε η μπαταρία. Πρόκειται για μπαταρίες ιόντων λιθίου με εξελιγμένα κυκλώματα προστασίας από υπέρταση, υπερθέρμανση, υπερφόρτωση, κτλ.
Αφήνετε την άφοβα όλο το βράδυ. Μια φορά το μήνα αφήνετέ την από 100% στο 5% και είστε ΟΚ.

#85   bakis

bakis

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@vbakis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:bakis

Δημοσίευση 09/05/2011 - 12:26

Μύθος. Δεν πρόκειται να πάθει τίποτε η μπαταρία. Πρόκειται για μπαταρίες ιόντων λιθίου με εξελιγμένα κυκλώματα προστασίας από υπέρταση, υπερθέρμανση, υπερφόρτωση, κτλ.
Αφήνετε την άφοβα όλο το βράδυ. Μια φορά το μήνα αφήνετέ την από 100% στο 5% και είστε ΟΚ.

Αν όντως είναι έτσι τότε ησύχασα γιατί σχεδόν απο τότε που το πήρα έτσι το φορτίζω. Τώρα κάνω και το άλλο λάθος να το αφήνω αρκετές φορές το μήνα να φτάνει κάτω του 10% και μετά να το φορτίζω.

#86   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/05/2011 - 12:37

Τώρα κάνω και το άλλο λάθος να το αφήνω αρκετές φορές το μήνα να φτάνει κάτω του 10% και μετά να το φορτίζω.

Δεν είναι λάθος. Ανέφερα μια φορά τον μήνα, σαν ελάχιστο. Όσο πιο πολλές φορές τόσο το καλύτερο, απλά είναι άβολο. Αρκεί να μην το αφήνεις κάτω από 5% ή να σβήσει. Αυτό θα σου χαλάσει την μπαταρία.
Επίσης αν έχεις κάποια θήκη και ζεσταίνεται πάρα πολύ κατά την διάρκεια της φόρτισης, επίσης είναι κακό.
Επίσης πάντα η αργή φόρτιση (μέσω PC) είναι πάντα και η καλύτερη.

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 09/05/2011 - 12:39


#87   babylonx

babylonx

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/05/2011 - 12:46

Μύθος. Δεν πρόκειται να πάθει τίποτε η μπαταρία. Πρόκειται για μπαταρίες ιόντων λιθίου με εξελιγμένα κυκλώματα προστασίας από υπέρταση, υπερθέρμανση, υπερφόρτωση, κτλ.
Αφήνετε την άφοβα όλο το βράδυ. Μια φορά το μήνα αφήνετέ την από 100% στο 5% και είστε ΟΚ.


Ίσως η πιο σωστή και σοβαρή άποψη που άκουσα για τη φόρτιση της μπαταρίας. Ακούς εκεί τηλέφωνο τέτοιας αξίας και να χρειάζεται αποσύνδεση μετά από x ώρα... Πως νομίζετε ότι φορτίζουν οι μπαταρίες σήμερα ρε παιδιά; Βουρ στον πατσά όπως πριν καμιά 10αριά χρόνια που βάζαμε τις NiCd στον φορτιστή και από δίπλα ένα ξυπνητήρι για να μας θυμίσει να τις βγάλουμε μετά από 16 ώρες; Και λίγο λέω γιατί μέχρι και το 3310 που είχα πριν ακριβώς 10 χρόνια τη σταματούσε τη φόρτιση όταν έφτανε η μπαταρία στο φουλ. Τι είναι αυτά που του λέτε του παιδιού;

Φίλε ασ' το και μια βδομάδα στο φορτιστή, δε πρόκειται να πάθει τίποτα. Μια πλήρη αποφόρτιση και επαναφόρτιση το μήνα για να ξεμπουκώνουν τα κελιά της και είσαι οκ. Α, και μην κάνεις συνεχώς πλήρης αποφορτίσεις γιατί αντίθετα με τις παλιότερες μπαταρίες που είχαν πρόβλημα μνήμης και έπρεπε να τις ξεφορτίσεις πλήρως πριν τις βάλεις στη φόρτιση, οι μπαταρίες λιθίου έχουν πρόβλημα με τα άκρα. Είναι καλύτερο να φορτίζεις το κινητό σου μεταξύ 20% και 80% παρά να πιάνεις τα άκρα. Για το πάνω άκρο έχω μια χοντρή υποψία ότι έχει φροντίσει η Apple (μάλλον οι μπαταρίες είναι πιο μεγάλες από όσο λέει η Apple στα specs αλλά φορτίζονται μερικώς) αλλά για το κάτω άκρο δε νομίζω ότι έχουν λάβει μέτρα οπότε μην την αποφορτίζεις πλήρως κάθε μέρα.

Εγώ έχω 4.2.1 στο 3Gs μου, δεν χρησιμοποιώ flight mode, ξεσύνδεσα το iPhone από τη φόρτιση το Σάββατο στις 11 το πρωί που ήταν στο 100% και από εκείνη τη στιγμή με 3-4 ώρες συνολική χρήση (παιχνίδια, internet κλπ, κάπου 1 ώρα ομιλία) είμαι σήμερα Δευτέρα στις 1:40 το μεσημέρι στο 42%. Δε φαίνονται τα στατιστικά γιατί έκανα respring. Απλά να ξέρετε (κάτι που ανακάλυψα μετά από πολύ ταλαιπωρία) ότι αν δεν έχετε καλή αυτονομία μάλλον φταίνε τα σκουπίδια που κουβαλάτε από restore σε restore μέσω backup παρά η ίδια η έκδοση που έχετε εγκατεστημένη. Ήμουν σε 4.2.1 πριν μια βδομάδα και η μπαταρία έπεφτε στο 40% σε 6 ώρες! Έιχα τρελαθεί, νόμιζα χρειαζόταν αλλαγή! Έπειτα κοίταξα στα στατιστικά ότι είχα μόνιμα ίδιους χρόνους χρήσης αναμονής δηλαδή το κινητό απλά έκλεινε την οθόνη, σε αναμονή δεν έμπαινε ποτέ! Έκανα restore σε 4.2.1 ξανά αλλά αυτή τη φορά setup as new και το κινητό άλλαξε χαρακτήρα! Πλέον φορτίζω μια φορά άνα 2-3 μέρες όχι 2 φορές τη μέρα!

#88   Constantine32

Constantine32

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Twitter:@cka2684
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 09/05/2011 - 13:12

Έχω στο 4αρι χωρίς JB που είχα την 4.3.1 & 2 δεν ήμουν ευχαριστημένος γιατί έδειχνε να χαλάει μπαταρία πολύ περισσότερο στο Sleep από όσο πριν με την 4.2. Τόσο που οι διαφορές μπορεί να έφταναν και στη μία μέρα διαφορά. Τώρα είμαι με την 4.3.3 και μέχρι στιγμής είμαι στις 3 ώρες χρήση με 4 μέρες αναμονή και 39% ακόμα. Μόλις φτάσω στο 20% και όχι όπως παλιά στο 4%, γιατί αποφάσισα να προσέχω την μπαταρία μου, θα ποστ-άρω και SS. Φαίνεται πάντως σα να έχει ελαφρύνει αυτή η έκδοση και σαν έλλειψη κολλημάτων αλλά και γενικά σαν αίσθηση. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι τι είχαν κάνει στις ενδιάμεσες εκδόσεις και το είχαν βαρύνει τόσο...??

#89   grigoris

grigoris

    iPH Member

  • 259 μηνύματα
  • Twitter:@gr_kotopoulis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:grigoris1

Δημοσίευση 09/05/2011 - 13:19

διαφορα με 4.3.2 εχει η ματαρια σε εμενα.
με 4.3.2 ειχα καλυτερη ματαταρια σε σχεση με 4.3.3.
αλλα να περασουν και μερικες μερες να δουμαι.

#90   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 09/05/2011 - 14:48

Αν δεν έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα, απλά μένεις εκει που είσαι.

θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω...

Κάποιος με 3GS δηλαδή, επειδή η 3,1,3 ήταν ελαφριά και αξιόπιστη, θα πρέπει να μείνει μόνιμα εκει?

Οι αναβαθμίσεις εκτός απο bug fixes προσφέρουν και νέα features.
Οι λόγοι να μην αναβαθμίσεις για μένα είναι:
- να μην έχει βγεί jb
- να έχει βγεί jb αλλά να βαριέσαι να το στήσεις απο την αρχή (αλλά πόσο πιά θα βαριέσαι...!)
- κάποια σημαντική εφαρμογή/tweak να μην είναι συμβατή με τη νέα έκδοση (πάρτο απόφαση οτι ο developer σε έχει εγκαταλείψει και κλάψε τα λεφτά σου)
- να υπάρχουν κακές εμπειρίες εδώ στο φόρουμ για τη νέα έκδοση

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο και απορώ που προτείνετε στον κόσμο να μην αναβαθμίζει...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες