Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τρελή χρέωση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
56 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   jpalks

jpalks

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2009 - 12:48

Ριξτε μια ματια σε αυτο που βρηκα... στο θεμα #14 παρομοιο με το προβλημα μου ισχυουν αυτα? διαβαστε και τις 6 σελιδες

http://www.myphone.g...ad.php?t=208279

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 01/08/2009 - 18:44

τελικα απο εχθες μεχρι σημερα δεν εχεις κανενα νεο σε αυτο το θεμα φιλε??τι εγινε??κ ανοιχτο να τον εχεις τον safari κ ενα μηνα εαν δεν κανει λιψει δεδομενον αποκλιετε να σε χρεωνει.

#18   jpalks

jpalks

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2009 - 19:28

τελικα απο εχθες μεχρι σημερα δεν εχεις κανενα νεο σε αυτο το θεμα φιλε??τι εγινε??κ ανοιχτο να τον εχεις τον safari κ ενα μηνα εαν δεν κανει λιψει δεδομενον αποκλιετε να σε χρεωνει.


φιλε μου ακομα τπτ περιμενω να δω δευτερα - τριρη θα με παρει τηλ ο προισταμενος του τμηματος υπερβασης της wind για να δουμε τι θα γινει...

δηλαδη με λιγα λογια ακομα και τις ρυθμησεις apn να βαλεις και να ειναι ανοιχτος ο safari den me xrevnei etsi?

στο λινκ που εχω δωσει πιο πανω εχουν παρατηρηθει πως οταν περασεις το apn της εταιριας σου η συσκευη προσπαθει να κανει συνδεση στο ιντερνετ συνεχεια καθε λεπτο χωρις βεβαια να μπορει να πραγματοποιηθει, ομως αυτο το χρεωνει ασχετα αν μπενει η οχι,
τι να πω ελπιζω πως θα πανε ολα καλα μου ειναι πολυ δυσκολο να πληρωσω ενα τοσο μεγαλο ποσο μιας ημερας.

εστειλα mail και στην προστασια καταναλωτη να δω τι θα μου πουν και απο κει.

#19   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 01/08/2009 - 20:56

Δεν γίνετε φίλε . Αν δεν πατισεις κάποιον σύνδεσμο να κάνει φορτωσι ο σαφάρι δεν πιστεύω να χρεονει. Στο λέω γιατί έχω αφισει μια ολοκλιρη μέρα ανοιχτό το σαφάρι στην σελίδα του iphonehellas κ δεν έχει κατεβάσει ούτε ένα klb.

#20   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/08/2009 - 21:30

μήπως έκανες κλήσεις μέσω νέτ?

#21   jpalks

jpalks

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/08/2009 - 06:25

μήπως έκανες κλήσεις μέσω νέτ?


Τι ενοεις κλησεις μεσω νετ?
δεν νομιζω παντως το μονο που εκανα με το κινητο ηταν να πειραματιζομαι θυμαμαι οτι μπηκα στο νετ μεσο ενος ασυρματου δικτυου κατεβασα απο το candy 2 προγραματα και αλλο ενα για να μπορει να στελνει και να δεχεται mms μετα βγηκα θυμαμαι οτι περασα τo apn της wind mexri ekei ουτε να συνδεθω προσπαθησα ουτε συνδεθηκα ουε κατεβασα κατι απο το νετ μονο αυτο με τις ρυθμησεις των mms και το apn το οποιο δεν εμπενε κιολασ να κανει συνδεση στο νετ οταν ανοιξα το safari

#22   sim

sim

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/08/2009 - 11:14

jpalks Μήπως μένεις σε παραμεθόριο? Γιατί η wind σε κάποιες περιοχές δεν έχει καλό σήμα με αποτέλεσμα να συνδέεσαι με ξένα δίκτυα που συνεπάγεται τρελή χρέωση.

#23   jpalks

jpalks

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/08/2009 - 15:02

αυτη την περιοδο ειμαι στην κω δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα με το σημα ξερω οτι καποιες φορες πιανει σημα μεσω τουρκιας και ετσι χρεωνεσαι με κλησεις roaming το εχω παθει περισι το καλοκαιρι. ακομα ομως και ετσι να ειναι για να χρεωθεις 2100 ευρο σε roaming θα πρεπει να μιλας στο τηλ και να σε χρεωνει που και παλι δεν τα κανεις τοσα λεφτα και μαλιστα σε μια μερα μεσα γιατι για μια μερα μιλαμε οτι εγινε αυτη η χρεωση, εγω δεν μιλουσα εκεινη την ημερα. και δευτερον ακομα κ ετσι να ειναι με πιο δικαιωμα εχουν ανοιχτο το roaming στη γραμμη μου χωρις εγω να το εχω κανει αιτηση ενεργοποιησης.

Τελευταία επεξεργασία από: jpalks, 02/08/2009 - 15:04


#24   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 02/08/2009 - 16:12

Λοιπον για να σας λυσω την απορία, το είχα πάθει και εγω.
Το πρόβλημα είναι το εξης,
όταν ανοίξεις για οποιοδήποτε λόγο το emai τότε το κινητο προσπαθεί να συνδεθεί συνεχεια
Προφανώς ο φίλος μας είχε κάποιο λογαριασμό σεταρισμένο μέσα, και το κυριότερο λάθος, ήταν ότι θα είχε ΣΤΑΝΤΑΡ τη διεύθυνση του server της wind
στα APN settings. Η τεράστια χρέωση προέρχεται όχι στον όγκο των δεδομένων αλλά στο ότι η wind σε χρεώνει κάποιο ποσό για κάθε φορά που πας να χρησιμοποιήσεις υπηρεσία data
είτε μέσω 3g είτε μέσω gprs. Αυτοί το ονομάζουν είσοδο στην υπηρεσία wap και σε μένα το χρεώνανε γυρω στα 0.2 Ε. Με άλλα λόγια, το κινητό προσπαθούσε να πάρει δεδομένα, η wind έβλεπε ότι πάει να συνδεθεί για να τραβήξει δεδομένα, σε χρέωνε είσοδο στην υπηρεσία κάθε φορά που προσπαθούσε το κινητό να συνδεθεί (εμένα με χρέωνε ανα 1-2 λεπτα, μέχρι να φτάσει το συστημα στο σημείο να μου κάνει φραγή της γραμμής μου). Αυτό σε μένα γινόταν συνέχεια, ακόμα και όταν είχα βγάλει τις ρυθμίσεις απο τα settings. Χρειαζόταν οπωςδήποτε reset για να μη συνεχίσει να προσπαθεί να μπει στην υπηρεσία. Ο λογαριασμος μου πήγε στα 1300 ευρω ,και όταν ήρθε στο σπίτι φυσικά δεν είχε χρεώσει ούτε ένα kbyte. Εμένα προσωπικά μου έσβησαν τη χρεωση μετα απο πολλά τηλέφωνα και αίτηση να διακοπή κάθε υπηρεσία data στη γραμμή μου ...
Πάρε τους τηλεφωνο και πες τους να σου πουν σε ποιους σερβερ έχει γίνει η χρέωση, αυτοί θα σου πουν ότι λόγω απορήτου θα το δουν όταν εκδωθεί ο λογαριασμός, εσυ απαίτησε να σου ανοίξουν τη γραμμή και κάνε διακοπή των data, και όταν βγει ο λογαριασμός και δεις 0 kbyte στη γραμμή σου, πες τους πως είναι δυνατόν να μου χρεώνετε είσοδο στην υπηρεσία σας, χωρίς να παίρνει το κινητό ip ώστε να κατεβάσει αυτά που θέλει, τα οποία σε καμία περίπτωση δε θα ήταν τόσα πολλά ώστε να χρεωθώ τόσα λευτά. Είναι λάθος του συστήματός τους να σου χρεώνουν είσοδο στην υπηρεσία χωρίς να παίρνεισ ip

#25   serwish

serwish

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/08/2009 - 00:06

Λοιπον για να σας λυσω την απορία, το είχα πάθει και εγω.
Το πρόβλημα είναι το εξης,
όταν ανοίξεις για οποιοδήποτε λόγο το emai τότε το κινητο προσπαθεί να συνδεθεί συνεχεια
Προφανώς ο φίλος μας είχε κάποιο λογαριασμό σεταρισμένο μέσα, και το κυριότερο λάθος, ήταν ότι θα είχε ΣΤΑΝΤΑΡ τη διεύθυνση του server της wind
στα APN settings. Η τεράστια χρέωση προέρχεται όχι στον όγκο των δεδομένων αλλά στο ότι η wind σε χρεώνει κάποιο ποσό για κάθε φορά που πας να χρησιμοποιήσεις υπηρεσία data
είτε μέσω 3g είτε μέσω gprs. Αυτοί το ονομάζουν είσοδο στην υπηρεσία wap και σε μένα το χρεώνανε γυρω στα 0.2 Ε. Με άλλα λόγια, το κινητό προσπαθούσε να πάρει δεδομένα, η wind έβλεπε ότι πάει να συνδεθεί για να τραβήξει δεδομένα, σε χρέωνε είσοδο στην υπηρεσία κάθε φορά που προσπαθούσε το κινητό να συνδεθεί (εμένα με χρέωνε ανα 1-2 λεπτα, μέχρι να φτάσει το συστημα στο σημείο να μου κάνει φραγή της γραμμής μου). Αυτό σε μένα γινόταν συνέχεια, ακόμα και όταν είχα βγάλει τις ρυθμίσεις απο τα settings. Χρειαζόταν οπωςδήποτε reset για να μη συνεχίσει να προσπαθεί να μπει στην υπηρεσία. Ο λογαριασμος μου πήγε στα 1300 ευρω ,και όταν ήρθε στο σπίτι φυσικά δεν είχε χρεώσει ούτε ένα kbyte. Εμένα προσωπικά μου έσβησαν τη χρεωση μετα απο πολλά τηλέφωνα και αίτηση να διακοπή κάθε υπηρεσία data στη γραμμή μου ...
Πάρε τους τηλεφωνο και πες τους να σου πουν σε ποιους σερβερ έχει γίνει η χρέωση, αυτοί θα σου πουν ότι λόγω απορήτου θα το δουν όταν εκδωθεί ο λογαριασμός, εσυ απαίτησε να σου ανοίξουν τη γραμμή και κάνε διακοπή των data, και όταν βγει ο λογαριασμός και δεις 0 kbyte στη γραμμή σου, πες τους πως είναι δυνατόν να μου χρεώνετε είσοδο στην υπηρεσία σας, χωρίς να παίρνει το κινητό ip ώστε να κατεβάσει αυτά που θέλει, τα οποία σε καμία περίπτωση δε θα ήταν τόσα πολλά ώστε να χρεωθώ τόσα λευτά. Είναι λάθος του συστήματός τους να σου χρεώνουν είσοδο στην υπηρεσία χωρίς να παίρνεισ ip



ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!

#26   tugito

tugito

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/08/2009 - 00:21

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!


δεν ειναι μονο λάθος. ειναι και παράνομο.

#27   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2009 - 00:39

τι πηγες στην wind...εμενα τους τελευταιους 2 μηνες στα δεδομενα μου χρεωνανε 34ευρω χωρις να δειχνει πουθενα μεταφορα δεδομενων! τους πηγα το κινητο το ειδανε και μου το παιξανε ειδημονες με ενα κινητο που ουτε καν πουλανε...σε αυτο ειδικα εκνευριστηκα!!! παιρνω την επομενη μερα τον αδελφο μου που ειναι 23 πηγαινουμε στο ιδιο καταστημα ξανα η ιδια ιστορια. περνς για αρχη τηλ στο ινκα και λεω στο αδελφο μου να προσποηθει οτι περνει σε δικηγορο...μετα απο 2 λεπτα 'σοβαρης' συνομιλιας με τον δικηγορο μας λενε οτι οκ! αφαιρουνε τα προσθετα ευτω και μου κανανε δωρο και το adsm για 3 μηνες το οποιο και χρησιμοποιω τωρα!!αν δεν βγαλεις ακρη μιλα με δικηγορο...

αλλα και παλι! αποκλειεται τοοοοσα πολλα!!! 2.100....εγω ξερω οτι ακομα και στη vodafone οταν ο λογαριασμος σε ενα μηνα φτασει τα 800 σταματανε την παροχη υπηρεσιας μεχρι την εξοφληση του!800 μονο τα δεδομενα εννοω

#28   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 03/08/2009 - 00:53

Το συστημα χρεωσης εισοδου στη υπηρεσια wap ειναι απαραδεκτο.. Το να σε χρεωνει εισοδο καθε λιγα λεπτα επισης, ειδικα χωρις να κατεβαζεις ουτε ενα kbyte. Στο τοπικο καταστημα δε μπορουν να τα κοψουν αυτα, μονο απο τα κεντρικά..
Στο καταστημα λεγσνε του πατερα μου που πηγε κ τους εβαλε φασαρια... Ανοιξες τη πορτα;;; Θα πληρωσεις ασχετα αν μπεις μεσα ή οχι ...

Αστεια πραγματα..

#29   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2009 - 01:03

στα τοπικα ακουσα τα αλλα γελοια...κατι για το mail λεγανε και για τον safari που χρησιμοποιουσα μονο μεσω wifi!! και επισης οτι επειη ειναι παρανομο unlock κατεβαζει μονο του!! το ενα εγκεφαλικο πισω απταλοο...!!!

#30   jpalks

jpalks

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2009 - 16:13

Τι να πω ρε παιδια,ελπιζω οτι ολα θα πανε καλα και δεν θα μου ζητανε αυτο το τρελο ποσο να τους πληρωσω.
σημερα που πηρα μου ειπαν να μην βαλω ακομα την sim sto iphone kai να περιμενω μεχρι αυριο να μου πουν τις ρυθμησεις

παντως σας ευχαρηστω θα ενημερωσω αυριο και θα σας πω τελικα τι εγινε!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες