Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τρελή χρέωση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
56 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   TIGI

TIGI

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 03/08/2009 - 17:08

Το συστημα χρεωσης εισοδου στη υπηρεσια wap ειναι απαραδεκτο.. Το να σε χρεωνει εισοδο καθε λιγα λεπτα επισης, ειδικα χωρις να κατεβαζεις ουτε ενα kbyte. Στο τοπικο καταστημα δε μπορουν να τα κοψουν αυτα, μονο απο τα κεντρικά..
Στο καταστημα λεγσνε του πατερα μου που πηγε κ τους εβαλε φασαρια... Ανοιξες τη πορτα;;; Θα πληρωσεις ασχετα αν μπεις μεσα ή οχι ...

Αστεια πραγματα..

Αυτο με το σύστημα waρ το κανει μονο η Wind φανταζομαι! και οχι οι υπολοιπες διοτι και εγω το εχω αγορασει 3 ημερες το κινητο και ακομα δεν εχω data plan, παρα μονο wifi αλλα οταν δεν εχω wifi εαν προσπαθησω να το συνδεσω μου λεει οτι δεν μπορω διοτι δεν ειμαι στο προγραμμα data plan. δεν νομιζω να εχω χρεωθει και εγω?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   TIGI

TIGI

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 03/08/2009 - 17:24

Λοιπον για να σας λυσω την απορία, το είχα πάθει και εγω.
Το πρόβλημα είναι το εξης,
όταν ανοίξεις για οποιοδήποτε λόγο το emai τότε το κινητο προσπαθεί να συνδεθεί συνεχεια
Προφανώς ο φίλος μας είχε κάποιο λογαριασμό σεταρισμένο μέσα, και το κυριότερο λάθος, ήταν ότι θα είχε ΣΤΑΝΤΑΡ τη διεύθυνση του server της wind
στα APN settings. Η τεράστια χρέωση προέρχεται όχι στον όγκο των δεδομένων αλλά στο ότι η wind σε χρεώνει κάποιο ποσό για κάθε φορά που πας να χρησιμοποιήσεις υπηρεσία data
είτε μέσω 3g είτε μέσω gprs. Αυτοί το ονομάζουν είσοδο στην υπηρεσία wap και σε μένα το χρεώνανε γυρω στα 0.2 Ε. Με άλλα λόγια, το κινητό προσπαθούσε να πάρει δεδομένα, η wind έβλεπε ότι πάει να συνδεθεί για να τραβήξει δεδομένα, σε χρέωνε είσοδο στην υπηρεσία κάθε φορά που προσπαθούσε το κινητό να συνδεθεί (εμένα με χρέωνε ανα 1-2 λεπτα, μέχρι να φτάσει το συστημα στο σημείο να μου κάνει φραγή της γραμμής μου). Αυτό σε μένα γινόταν συνέχεια, ακόμα και όταν είχα βγάλει τις ρυθμίσεις απο τα settings. Χρειαζόταν οπωςδήποτε reset για να μη συνεχίσει να προσπαθεί να μπει στην υπηρεσία. Ο λογαριασμος μου πήγε στα 1300 ευρω ,και όταν ήρθε στο σπίτι φυσικά δεν είχε χρεώσει ούτε ένα kbyte. Εμένα προσωπικά μου έσβησαν τη χρεωση μετα απο πολλά τηλέφωνα και αίτηση να διακοπή κάθε υπηρεσία data στη γραμμή μου ...
Πάρε τους τηλεφωνο και πες τους να σου πουν σε ποιους σερβερ έχει γίνει η χρέωση, αυτοί θα σου πουν ότι λόγω απορήτου θα το δουν όταν εκδωθεί ο λογαριασμός, εσυ απαίτησε να σου ανοίξουν τη γραμμή και κάνε διακοπή των data, και όταν βγει ο λογαριασμός και δεις 0 kbyte στη γραμμή σου, πες τους πως είναι δυνατόν να μου χρεώνετε είσοδο στην υπηρεσία σας, χωρίς να παίρνει το κινητό ip ώστε να κατεβάσει αυτά που θέλει, τα οποία σε καμία περίπτωση δε θα ήταν τόσα πολλά ώστε να χρεωθώ τόσα λευτά. Είναι λάθος του συστήματός τους να σου χρεώνουν είσοδο στην υπηρεσία χωρίς να παίρνεισ ip

Αυτο το κανει και η vodafone γνωριζεις (?) διοτι εαν ναι μαλλον θα πρεπει να περιμενω μεγαλο λογαριασμο!!

#33   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 03/08/2009 - 18:33

Αυτο με το σύστημα waρ το κανει μονο η Wind φανταζομαι! και οχι οι υπολοιπες διοτι και εγω το εχω αγορασει 3 ημερες το κινητο και ακομα δεν εχω data plan, παρα μονο wifi αλλα οταν δεν εχω wifi εαν προσπαθησω να το συνδεσω μου λεει οτι δεν μπορω διοτι δεν ειμαι στο προγραμμα data plan. δεν νομιζω να εχω χρεωθει και εγω?


Αν εχεις βάλει στις ρυθμίσεις apn το gint.b-online.gr χωρις να έχεις data plan , τοτε θα χρεωνεσαι αδρά !

#34   TIGI

TIGI

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 03/08/2009 - 19:02

Αν εχεις βάλει στις ρυθμίσεις apn το gint.b-online.gr χωρις να έχεις data plan , τοτε θα χρεωνεσαι αδρά !

οχι αυτο που ειχε απο μονο μεσα ηταν το webonly.vodafone.gr και μετα απο αυτα που ειπατε το εσβησα και αυτο. νομίζεις οτι με αυτο θα χρεωθηκα?

#35   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/08/2009 - 21:15

οχι αυτο που ειχε απο μονο μεσα ηταν το webonly.vodafone.gr και μετα απο αυτα που ειπατε το εσβησα και αυτο. νομίζεις οτι με αυτο θα χρεωθηκα?


Το ΑΡΝ που μάλλον χρησιμοποιήθηκε ήταν το wap.vodafone.gr ή κάποιο άλλο WAP, εκεί έχει απίστευτες χρεώσεις. Με ποιό τρόπο βέβαια χρησιμοποιήθηκε από το iPhone αυτό δεν το ξέρω.

#36   jpalks

jpalks

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2009 - 21:57

Αυτο με το σύστημα waρ το κανει μονο η Wind φανταζομαι! και οχι οι υπολοιπες διοτι και εγω το εχω αγορασει 3 ημερες το κινητο και ακομα δεν εχω data plan, παρα μονο wifi αλλα οταν δεν εχω wifi εαν προσπαθησω να το συνδεσω μου λεει οτι δεν μπορω διοτι δεν ειμαι στο προγραμμα data plan. δεν νομιζω να εχω χρεωθει και εγω?


Ουτε και εγω μπορουσα να συνδεθω χωρις wi-fi αυτο ειναι που με προβληματζει τοσο πολυ πως στο καλο με χρεωσε τοσα μεσα σε μια μερα χωρις να μπορει να κανει συνδεση στο ιντερνετ ειναι τρελο αυτο το πραγμα!

#37   serwish

serwish

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/08/2009 - 10:22

τι πηγες στην wind...εμενα τους τελευταιους 2 μηνες στα δεδομενα μου χρεωνανε 34ευρω χωρις να δειχνει πουθενα μεταφορα δεδομενων! τους πηγα το κινητο το ειδανε και μου το παιξανε ειδημονες με ενα κινητο που ουτε καν πουλανε...σε αυτο ειδικα εκνευριστηκα!!! παιρνω την επομενη μερα τον αδελφο μου που ειναι 23 πηγαινουμε στο ιδιο καταστημα ξανα η ιδια ιστορια. περνς για αρχη τηλ στο ινκα και λεω στο αδελφο μου να προσποηθει οτι περνει σε δικηγορο...μετα απο 2 λεπτα 'σοβαρης' συνομιλιας με τον δικηγορο μας λενε οτι οκ! αφαιρουνε τα προσθετα ευτω και μου κανανε δωρο και το adsm για 3 μηνες το οποιο και χρησιμοποιω τωρα!!αν δεν βγαλεις ακρη μιλα με δικηγορο...



ΔΕ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΚΟΥΦΑΛΑ ΝΕΚΡΟΘΑΦΤΗ

#38   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/08/2009 - 11:20

κάτι ξέρω και δεν κάνω σύνδεση..καρτούλα και πάλι καρτούλα

#39   jpalks

jpalks

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/08/2009 - 12:14

ΠΑΙΔΙΑ ελαβα email απο την εταιρια και μου ειπαν πως θα προχωρησουν σε πιστωση του ποσου παλι καλα μου εχφυγε ενα βαρος

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ WIND :P :) B)

#40   Ras

Ras

    iPH User

  • 140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/08/2009 - 14:14

Ελληνικές Εταιρίες Κινιτής = Μεγαλύτεροι Απαταεώνες από όλες παγκοσμίως.

#41   trellos

trellos

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/08/2009 - 15:40

Ελληνικές Εταιρίες Κινιτής = Μεγαλύτεροι Απαταεώνες από όλες παγκοσμίως.

Τελικά πώς γίνεται να τα έχουμε όλα κλειστά και να συνδεόμαστε απο wifi και μόνο?
παρατήρησα πως έχει κατεβάσει μόνο του δεδομένα γύρω στα 5mb
τι ρυθμίσεις να κάνω για να κλείσω και το gprs? (το 3g το 'κλεισα)

#42   reg

reg

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/08/2009 - 15:48

Τελικά πώς γίνεται να τα έχουμε όλα κλειστά και να συνδεόμαστε απο wifi και μόνο?
παρατήρησα πως έχει κατεβάσει μόνο του δεδομένα γύρω στα 5mb
τι ρυθμίσεις να κάνω για να κλείσω και το gprs? (το 3g το 'κλεισα)

Εγώ έχω που Vodafone έκανα φραγή στο GPRS από το 13830. Αλλά να ξέρεις ότι μετά ούτε MMS δε θα μπορείς να στείλεις. Εμένα δε με πειράζει, γιατί ποτέ δε στέλνω MMS.

#43   trellos

trellos

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/08/2009 - 15:54

Εγώ έχω που Vodafone έκανα φραγή στο GPRS από το 13830. Αλλά να ξέρεις ότι μετά ούτε MMS δε θα μπορείς να στείλεις. Εμένα δε με πειράζει, γιατί ποτέ δε στέλνω MMS.

απο cosmote πως μπορώ να κάνω φραγή?

#44   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 06/08/2009 - 18:08

απο cosmote πως μπορώ να κάνω φραγή?

Αν έχεις κάνει το κινητό jailbreak βάλε από το cydia το bossprefs και βγάλε off το 3G και το EDGE.Έτσι δεν θα χρεώνεσαι από τον πάροχο.

#45   reg

reg

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/08/2009 - 20:45

Εγώ έχω δίκτυο 3G αλλά μόνο για κλήσεις, όχι για internet. Στο internet έχω φραγή

Τελευταία επεξεργασία από: reg, 06/08/2009 - 20:46


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 34

0 μέλη, 34 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες