Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3GS και κίτρινη οθόνη


  • Please log in to reply
189 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   Cavadias

Cavadias

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2009 - 21:21

Η καλύτερη συμβουλή που άκουσα σήμερα ήταν: Πήγαινε στο κατάστημα, εάν στο επιστρέψουν με το ελάττωμα ζήτησε να σου δώσουν άλλη συσκευή χωρίς πρόβλημα, η τα χρήματα εφόσον δεν συμβεί αυτό κάλεσε την αστυνομία για μάρτυρα και παρέδωσε την συσκευή λέγοντας να σου επιστραφούν τα χρήματα. Αν έχεις πληρώσει με Κάρτα πάρε την τράπεζα και πες ότι δεν αποδεχεσε την συναλλαγή.

Πως σας ακούγετε? Σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω....
Κάτι άλλο, γιατί δεν γράφουμε και μια στο τρωκτικό πχ, αρκετοί έχουμε παράπονο, εφόσον δεν μας ακούνε να βρούμε το δίκιο μας κάπως, μας έχουν γραμμένους κανονικά.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/09/2009 - 18:34

Σήμερα έλαβα από το νούμερο 1393 της Vodafone το εξής sms: "ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ VODAFONΕ: Η ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΣΤΙΣ 31/08/09 ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ. ΟΤΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΑ ΛΑΒΕΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΑΣ. " Τι εννούν δηλαδή... ότι το να δουνε με τα μάτια τους και να διαπιστώσουν ότι η οθόνη είναι κιτρινισμένη με δυσχρωμία στο κάτω μέρος θέλει περαιτέρω διερεύνηση, πόσες μέρες θα κοιτάνε την ρημάδα την οθόνη? Δεν φαίνεται με οπτική παρατήρηση?? Μήπως οι τεχνικοί χρειάζονται διερεύνηση από Οφθαλμίατρο? Έχει λάβει κανείς τέτοιο μήνυμα και αν ναι, ποια ήταν η κατάληξη? Ας σημειωθεί ότι τους έστειλα ένα μηνυματάκι από τη σελίδα τους που τους αναφέρω το πρόβλημα καθώς και πως θα ροβώ σε καταγγελία αν δεν αλλάξουν το τηλέφωνο.. λέτε να πιάσει? (που έφτασα, για καταναλωτικό δικαίωμα να νιώθω λες και παω να τους κλέψω...)

#108   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2009 - 19:15

είμαι σίγουρος!!! :P

#109   marioslink1

marioslink1

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2009 - 00:49

φιλικα παιδια χωρις να σας τρομοκρατισω πιστευω πως η εταιρια APPLE χρησιμοποιησε για τις χωρες οπως η Ελλαδα (δηλαδη την τριτη παρτιδα)φτηνοτερες οθονες. Φυσικα και χωρις αμφισβητηση το iphone 3g ειναι μακραν καλυτερο σε οθονη!
Χωρις να το παιξω τεχνικος οι πρωτες μου παρατιρισεις ειναι 1, αν παρατηρησετε στα γραμματα το μαυρο του 3g ειναι πιο εντονο και πιο καθαρο ενο στο 3gs ειναι θολο! και 2, το θεμα yellow screen. Το εχω τεσταρει σε vodafon - cosmote
λοιπον εγω αυτο πιστευω με ελαχιστη επιφυλαξη.

Τελευταία επεξεργασία από: marioslink1, 05/09/2009 - 00:51.


#110   Cavadias

Cavadias

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2009 - 01:12

Αφού μας δουλεύουνε κανονικά... εγώ έχω τρελαθεί με συγκεκριμένο θέμα, είναι συντονισμένοι και γνωστές του προβλήματος
εφόσον υπάρχουν αρκετές περίπτωσης και συνεχίζουν να ισχυρίζονται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Το ερώτημα είναι ποιος από αυτό το φόρουμ έχει όρεξη να ασχοληθεί ομαδικά? Δηλαδή να μαζευτούμε 15 και να στείλουμε αλληλογραφία στο ΙΝΚΑ. Ο καθένας μόνος του δεν θα βγει αποτέλεσμα, αφού πάνε να μας βγάλουνε και γκαβούς... π.χ το ίδιο πρόβλημα έχει αναφερθεί και σε άλλο φορουμ, μαζικά πρέπει να κινιθουμε. μια καλη κίνηση θα ήταν αρχικα να γίνει ένα POLL σχετικά με την οθόνη, να μάθουν περισσότεροι σχετικά με το πρόβλημα. Η άποψη του κόσμου που τρέχει το φορουμ πια είναι???

Ρε παιδιά ποιος νιώθει καλά που του πούλησαν κατουριμενη οθόνη???

#111   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1,283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/09/2009 - 10:36

Φίλε cavadias, έγω το δηλώνω ότι δεν έχω πρόβλημα με την οθόνη μου. Είναι ελαφρώς "κίτρινη" και πολύ κοντά στο color profile του laptop μου (HP 2710p). Με ενοχλεί όμως το παραμήθι ότι "το κάναμε επίτιδες". Είναι πολύ εκνευριστικό. Αν έβγαινε η Apple και έλεγε έχουμε 2-3 προμηθευτές LCD είναι ζαρια, παίξατε και χάσατε μπορεί και να έλεγα, εντάξει μαγκιά σας. Έγω θα περιμένω την 3.1. Πιστευώ ότι θα υπάρχει fix. Στο Ελλάντα μπορεί να μας γράφουν, αλλά στο Αμέρικα οι καταναλωτές δεν μασάνε και απ'όσο βλέπω, εκεί λόγω μεγέθους της αγοράς το πρόβλημα είναι μεγαλήτερο => αποκλείεται να το αφήσουν έτσι το ζήτημα. Αν το αφήσουν έτσι πάμε INKA όλοι μαζί.

Έχω διαβάσει το ποστ σου στο φόρουμ της Apple, αν δεν σου κάνει κόπο, μπορείς να ποστάρεις το παρακάτω για να μην κάθομαι να κάνω account.

Due to the innaction of Apple on the matter of the tinted/faulty screens, and the unwillingness to issue a press statement for the issue or to instruct their Greek resselers Cosmote and Vodafone Greece, or their representative in Greece, Rainbow Hellas, the Greek owners of the iPhone 3GS are planning an organized complaint/legal action to be filled against apple, with the Greek consumer protection agencies and the Greek Ministry of Commerce. In parallel, we will ask legal advice to proceed with a formal complaint to the consumer protection and trade mechanisms of the European Union. If there are any iPhone owners from Greece reading this, wait for updates regarding this action and information on how to join us.

PS, the crap about "the screen is warmer on purpose to enhance user experience" does not work in Greece.

Κανένας δεν έχει μιλήσει για αναφορές και μυνήσεις μέχρι τώρα στο φορουμ, μπορεί να δούμε κάποια αντίδραση.

#112   Cavadias

Cavadias

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2009 - 12:48

Done, great idea, could be useful to plan somehow a petition-online???.

#113   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/09/2009 - 13:14

Μόλις παρέλαβα το τηλέφωνο όπως το έδωσα... κοροϊδία!! Πλέον μέσω καταγγελίας μπας και μας το αλλάξουν.. Ξεκινήστε να στέλνετε ατομικά και να γράψουμε και ένα ομαδικό, εγω βέβαια έχω την την κίτρινη γραμμή στο κάτω μέρος.. Ξεκινήστε plz...

#114   Cavadias

Cavadias

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2009 - 13:36

Πάντως στην Αμερική τους τα αλλάζουν. Μπορεί να τους το αλλάξουν και 10 φορές μέχρι να είναι εντάξει από τον πελάτη.

#115   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3,100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/09/2009 - 13:41

μήπως θα είταν καλύτερα όταν πέρνετε την συσκευή να τιν ανοίγετε επιτόπου?

#116   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/09/2009 - 13:48

αυτή είναι η καλύτερη συμβουλή για αυτούς που δεν έχουν πάρει ακόμη τη συσκευή.. :D Συμφωνώ απόλυτα!! Αλλά οι υπόλοιποι τι χρωστάμε?? >:(

#117   Cavadias

Cavadias

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2009 - 13:50

μήπως θα είταν καλύτερα όταν πέρνετε την συσκευή να τιν ανοίγετε επιτόπου?


Όταν επιστρέφεται από το σέρβις εγώ την ανοίγω, το πρόβλημα είναι εκεί, και τους την δίνω πάλη για σέρβις, πιστεύω ότι όποιος έχει το θέμα αυτό πρέπει να κάνει αν έχει την δυνατότητα. Δυστυχώς αρκετοί δεν έχουν άλλο τηλέφωνο η τα λεφτά χρονο και υποκύπτουν στο να την πάρουν ελαττωματική, μέχρι να δούμε νομικά πως θα το αντιμετωπίσουμε. Είναι ένας soft τρόπος μπας παραδεχτούν ότι υπάρχει πρόβλημα. Γαμώτο δεν έχουμε στατιστικά, δεν μπορεί να γινει ένα ενημερωτικό POLL να δούμε την έκταση του προβλήματος ποσώς κόσμος το έχει πάθει αυτό?

#118   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/09/2009 - 14:23

δείτε σε μια φαινομενικά άσπρη φώτο πως φαίνεται.. και σε επεξεργασμένη από photoshop φώτο 2(ελάττωση φωτεινότητας και αύξηση αντίθεσης) και φώτο 3 (ελάττωση gamma και στα τρία χρώματα στο 20) Σίγουρα κάτι υπάρχει...είναι το polarization της οθόνης? πάντως ανομοιομορφία που δεν υπήρχε στο παλιό μου 3G. Θέλει μια μικρή ανάλυση.. πάντως δεν χρειάζομαι οφθαλμίατρο όπως θα έλεγε κανένας του service...Επίσης με παραπέμψαν στην apple, γιατί λέει οι τεχνικοί έχουν τις οδηγίες τους από εκεί. Εγώ βέβαια τους είπα πως σύμφωνα με την νομοθεσία υπεύθυνη είναι η εταιρία τους και όχι ο εισαγωγέας.... klain main... Εν τω μεταξύ οιπ πωλητές οι ίδιοι λένε ότι η Voda τους απαξιώνει και δεν τους πιστεύει λέγοντας τους πως δεν είναι τεχνικοί... μια φορά πήγαν να αλλάξουν ένα κινητό και έγινε χαμός λένε. Φαντάσου, και το κατάστημα δεν είναι franchise!! Μας κοροϊδεύουν ιδίως με τις Demo συσκευές!!!

Attached Files



#119   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2009 - 15:16

Μας κοροϊδεύουν ιδίως με τις Demo συσκευές!!!


Τί εννοείς με αυτό; Για τις ντέμο συσκευές ;

#120   Cavadias

Cavadias

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2009 - 15:27

Lefteris (Cavadias),

Apple removed your post on Apple Discussions, titled "Re: iPhone 3G S has yellowish tint," because it contained the following:


Discussion of Apple Policies, Procedures or Decisions
Non-constructive rants or complaints

We are including a copy of your post at the end of this email for your reference.

Our terms of use, which include helpful information about using Apple Discussions, is located here: http://discussions.apple.com/help.jspa We encourage you to continue using the Apple Discussions while abiding by our terms of use.

If you would like to send feedback to Apple about a product, please use the appropriate selection here: http://www.apple.com/feedback

As part of submitting feedback, please read the Unsolicited Idea Submission Policy linked to the feedback page.

Kind regards,

Apple Discussions staff

++++++++++

A copy of your message:

Due to the innaction of Apple on the matter of the tinted/faulty screens, and the unwillingness to issue a press statement for the issue or to instruct their Greek resselers Cosmote and Vodafone Greece, or their representative in Greece, Rainbow Hellas, the Greek owners of the iPhone 3GS are planning an organized complaint/legal action to be filled against apple, with the Greek consumer protection agencies and the Greek Ministry of Commerce. In parallel, we will ask legal advice to proceed with a formal complaint to the consumer protection and trade mechanisms of the European Union. If there are any iPhone owners from Greece reading this, wait for updates regarding this action and information on how to join us.

PS, the excuse about "the screen is warmer on purpose to enhance user experience" does not work in Greece.

This message is sent from a send-only email account. Any replies sent to this address are deleted automatically by the system.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες