Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3GS και κίτρινη οθόνη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
189 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   yker

yker

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2009 - 11:48

ποιά ζεστά χρώματα ρε παιδιά και χαζομάρες. Απλά δεν μπορούν να πάρουν πίσω τόσα εκατομμύρια συσκευές και πουλάνε παραμύθια στους καταναλωτές.

παίρνουν οθόνες από διάφορους κατασκευαστές στην Κίνα και ένας από όλους βγάζει τις κίτρινες οθόνες. Ούτε firmware το φτιάχνει ούτε και κανένα update.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   yker

yker

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2009 - 12:10

Και εγώ μόλις παρέλαβα τη ΔΕΥΤΕΡΗ συσκευή με κίτρινη οθόνη και θα την επιστρέψω και αυτή. Υπάρχει κανένας τρόπος να παρακάμψω τους χρόνους παράδοσης για να μήν περιμένω πάλι 3 βδομάδες την Arvato?

#168   theoss

theoss

    iPH Addict

  • 729 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Thomeas

Δημοσίευση 30/11/2009 - 15:00

καλα ποσο κιτρινη σου ειναι γτ εγω δει πανω απο 20 συσκευες μονο μια ειχε προβλημα πραγματικα,ολες οι αλλεσ απλα ειχαν λιγο διαφορα στο τονο του χρωματος αλλα & εγω να ημουν η apple δεν θα τις αλλαζα....

#169   trelariano

trelariano

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/12/2009 - 12:44

καλησπερα παιδια.

διαβαζοντας διαφορα στο νετ (αχ τι ζημια κανουν τα φορουμ...), διαπιστωσα οτι και το δικο μου 3G S (αγορασμενο πριν 2,5 εβδομαδες και 42ης εβδομαδας παραγωγης παρακαλω, πραγμα που σημαινει, οτι παρ'ολα τα παραπονα, δεν εχουν διορθωσει τιποτα) εχει κιτρινισμενη οθονη, οχι πολυ ομως (να φανταστειτε οτι προτου διαβασω για το προβλημα στο ιντερνετ, ουτε που το ειχα προσεξει).

το βασικο μου προβλημα και αυτο που μου σπαει τα νευρα ομως ειναι, οτι αυτη η κιτρινιλα δεν ειναι ομοιομορφη σε ολη την οθονη (αν ηταν ουτε που θα με ενδιεφερε), αλλα παρουσιαζεται μονο στο κατω μερος και φυσικα την παρατηρω μονο σε λευκο χρωμα, ας πουμε μπαινοντας στις ρυθμισεις το ''χρηση σε πτηση'' πανω πανω, εχει διαφορα με το ''γενικα'' στο κατω μερος.

δεν ξερω πραγματικα τι να κανω, καθως το προβλημα το παρατηρησα τωρα, μετα απο 2,5 εβδομαδες αφου το αγορασα και με αυτα που διαβαζω για το service σε cosmote και τις αντικαταστασεις, πραγματικα σκεφτομαι να μην μπω σε αυτην την διαδικασια και να μεινω αρκετο καιρο χωρις τη συσκευη.

απο την αλλη ομως, οταν μου ερχονται στο μυαλο, τα χρηματα που εδωσα για αυτο το τηλεφωνο, ωστε να παρω τελικα μια διχρωμη οθονη, μου γυρνανε τα μυαλα.

η διχρωμια εχει παρουσιαστει και σε αλλους;

αλλαξαν τις συσκευες σας με σφραγισμενες;

να ξανατονισω οτι το προβλημα δεν ειναι εντονο και το παρατηρησα μετα απο οσα διαβασα σε διαφορα φορουμ.
απλως ξερετε πως ειναι οταν διαπιστωνεις ενα προβλημα σε μια συσκευη σου, οσο μικρο και αν ειναι, παντα οταν την παρεις να την χρησιμοποιησεις θα το δεις, καθως ειναι καρφωμενο πλεον στο μυαλο σου.

αυτα και περιμενω καμια συμβουλη απο κανεναν ομοιοπαθη...

Τελευταία επεξεργασία από: trelariano, 04/12/2009 - 12:46


#170   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/12/2009 - 13:45

Ομοιόμορφα "κίτρινη" οθόνη ή πιο "ζεστά χρώματα" δεν θεωρούνται ελλάτωμα. Η διχρωμία όμως, τοπικά πιο κίτρινη ή πιο άσπρη σε κάποιο μέρος είναι ελλάτωμα. Δεν θέλω να προκαλέσω "πανικό" αλλά αν σκεφτείς πως τα περισσότερα προβλήματα με την οθόνη εμφανίζονται στο κάτω 1/3 και (δεν μιλάω μόνο για το χρώμα αλλά να μην δουλεύει το touch να είναι μάυρη η οθόνη κλπ. ψάξε στα φόρα) πρέπει να προβληματίζει για το αν θα βγεί και άλλο πρόβλημα τοπικά στην οθόνη.

#171   trelariano

trelariano

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/12/2009 - 13:53

@ ktzaf

ευχαριστω για την απαντηση.
ακριβως αυτο ειναι το προβλημα μου, το κατω 1/3 της οθονης εχει διαφορετικο χρωμα (δεν θα πω οτι ειναι πιο κιτρινο, καθως το πανω μερος της οθονης ειναι μια χαρα ασπρο).
προς το παρων το προβλημα ειναι μονο στο χρωμα, αλλα με προβληματισες με αυτο που εγραψες, οτι δηλαδη στο μελλον μπορει να βγαλει και αλλα προβληματα.
θα το ψαξω για αντικατασταση, καθως το τηλεφωνο ειναι και σχετικα φρεσκο, αλλα πραγματικα δεν ξερω τι ακρη θα μπορεσω να βγαλω με cosmote...

σε περιπτωση αντικαταστασης θα μου δωσουν σφραγισμενο;

#172   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/12/2009 - 14:05

Πάντα είναι σφραγισμένο ακόμα και factory refurbished αν είναι το τηλέφωνο.

Πρόσεξε όμως, γιατί το ξεκαθάρισα "δεν θέλω να προκαλέσω πανικό" το ότι βλέπεις διαφορετικό χρώμα στο κάτω 1/3 δεν σημαίνει πως θα σου καεί η οθόνη προς Θεού. Απλά το ότι εμφανίζονται προβληματα στο κάτω 1/3 το έθεσα σαν προβληματισμό για να λάβεις τις αποφάσεις σου. Επίσης έχε υπ'όψην πως στα πρώτα 3GS που εμφανίστικε το "πρόβλημα" πολλοί τα αλλάξανε, μερικοί πήραν iPhone με "άσπρη" οθόνη αλλά πολλοί πήραν χειρώτερες συσκευές με πολύ πιο έντονες διχρομίες ή κιτρίνισμα. Τώρα που ρολάρε η παραγωγή έχει ξεθυμάνει το ζήτημα αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Εν ολίγης η αντικατάσταση ή μη, λόγω του χρώματος της οθόνης, είναι πολύ προσωπικό ζήτημα. Και εμένα το 3GS μου είναι ελαφρά πιο κίτρινο από το 3G μου αλλά το προσέχω μόνο όταν βλέπω νέα ποστ σε αυτό το τόπικ, συνεπώς ποτέ δεν μου πέρασε από το μυαλό η αλλαγή.

#173   trelariano

trelariano

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/12/2009 - 14:20

αν ηταν ομοιομορφα κιτρινη η οθονη, δεν θα ειχα κανενα προβλημα και πιθανοτατα να μην το καταλαβαινα, γιατι δεν ειχα 3G.

η διχρωμια ομως φαινεται, ανεξαρτητα αν ειχες ή δεν ειχες πριν 3G.

οπως επισης ειπα η συσκευη μου ειναι 42ης εβδομαδας παραγωγης, αρα δεν ξερω αν ρολαρε ή οχι η παραγωγη και καταλαβαινω οτι ειναι καθαρα θεμα τυχης τι θα παρεις ακομα και τωρα, που υποθετικα οπως ειπες θα επρεπε να ειχε ρολαρει η παραγωγη.

τεσπα, θα τα ζυγισω ολα και θα δω τι θα κανω.

ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες που μου εδωσες.

#174   sellia

sellia

    iPH Addict

  • 899 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G

Δημοσίευση 04/12/2009 - 23:55

Πάντως το δικό μου 3gs που έχει πιο μπλε οθόνη δεν μου αρέσει όσο της γυναίκας μου, το οποίο έχει πιο κίτρινη (όπως και το παλιό μου 3g)...

#175   madfrog

madfrog

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/02/2010 - 07:28

Παιδια γεια σας και απο εμενα!! Εχω ενα 3G 16gb μαυρο και σημερα παραλαμβανω 3GS 16gb σε ασπρο. Αφου διαβασα ολα τα ποστ κανω τον σταυρο μου να μην πεσω σε προβληματικο!! Θα ενημερωσω για την κατασταση παντως.

#176   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.320 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 16/02/2010 - 14:46

εγώ πάλι απογοητεύτηκα με τα iPhone ιδικά πήρα 2 μαύρα τώρα 1 από voda και ένα από φίλο, της Voda είχε κίτρινη οθόνη όσα λεύκα είχα κανένα μα κανένα δεν είχε κίτρινη οθόνη γιατί αυτό? Και τώρα έχω ξενερώσει αφάνταστα... στης voda αυτό με την κίτρινη οθόνη, έχω βάλει την νέα έκδωση που λέω σε άλλο post και κάνω τις δοκιμές αλλά το warmth δεν άλαξε και υλικρινά έχω αρχίσει και νο σταλγό τα λευκά που δεν είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα κιτρινίλας της οθόνης.

Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#177   madfrog

madfrog

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/02/2010 - 15:25

Μετα απο αρκετες προσευχες σε ολους τους αγιους του χριστιανισμου και στο μεγα Αη-phone, μπορω να πω οτι το καινουριο μου 3gs χρωματος λευκου ειναι οκ..

#178   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.320 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 16/02/2010 - 15:30

από ότι διαβάσει σε πολά ξένα site τα μαύρα έχουνε συνίθος το πρόβλημα αυτό. Τα λευκά κανένα πρόβλημα μπορεί 1 στα τόσα Χ λευκά να έχει κίτρινη οθόνη, το αντίθετο όμως για τα μαύρα.

Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#179   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 16/02/2010 - 21:23

Καλησπερα,

Μετα απο ολη αυτη την ανησυχια για τις κιτρινες οθονες θα ηθελα να σας παρουσιασω και την αποψη μου!!

1) Η Apple προμήθευeται ΟΛΕΣ τις οθονες τις ( iPhone/iPod ) MONO απο την Κορεατικη LG Electronics ( εχει ειδη καταβαλει 500εκτ$$ για το συμβολαιο!! )
2) Χωρις να θελω να παιξω τον εξυπνο!! δοκιμασατε στην *φωτεινοτητα να το βγαλετε απο τον αυτομάτο και να του ανεβασετε λιγο την ενταση!!
Σε εμενα παντος επιασε!! :) ( iPhone 3GS 3.1.2 Μαυρο 40 εβδ.παρ. )
3) Παρατηρισεις απο ξενα "forum" μελοι με το ιδιο προβλημα αναφερουν με το περασμα του χρονου μία υποχωρισει τις κιτρινιλας!!
4) Και το πιο ωραιο απο ολα, πιος σας ειπε οτι τα προηγουμένα μόντελα της ειχανε την πιο σωστη απεικονισει χρωματων!! ;)
( Μετα απο μία ερευνα που εκανε η "winandmac.com" για το γνωστο προβλημα καταληξε οτι οι τελευταιες οθονες ( οι κιτρινες ) ειναι αυτες που βρισκονται
πιο κοντα στο προτοτυπο/Original. ;) Τι λετε για ολα αυτα!! Σασ αφηνω να κρινετε απο μονη σας!! :D

Φιλικα

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#180   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.320 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 16/02/2010 - 22:38

να βρεθεί μια μέση λύση γιατί ούτε το τόσο Blue-Magenta δεν είναι ωραίο αλλά ούτε το κίτρινο-παρισνοπό είναι ωραίο.

Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες