Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3GS και κίτρινη οθόνη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
189 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 05/09/2009 - 16:09

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι επιστροφή χρημάτων και αυτό μπορεί να απαιτηθεί. Σε καλύπτει ο νόμος επ΄αυτού. Η θέση μου σε προηγούμενο post ήταν συγκεκριμένη και είχα θέσει και ερώτηση προς τους owners αν είναι διατεθημένοι να γίνει κάποια κίνηση ως forum και όχι ως μεμονομένων ατόμων. Η πρόταση αυτή δεν απαντήθηκε.
Εντέλει αυτό το 10 συσκευές αλλαγή στην Ελλάδα ποτέ δεν θα λάβει χώρα για πολλούς και διαφορετικούς λόγους. Η γνώμη μου είναι η εξής. Απαιτούμε τα χρήματα μας πίσω έστω και με απειλή αστυνομίας, πάμε σε άλλο κατάστημα και κάνουμε την αγορά. Αν δεν μας ικανοποιεί το προιόν επαναλαμβάνουμε το ίδιο πράγμα. Δεν υπάρχει άλλη λύση και όπως προείπα για αυτό δεν φταίει η cosmote και η vodafone εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων. Η ευθύνη είναι της apple που ΔΕΝ παραδέχεται ότι υπάρχει τέτοιο πρόβλημα και πετάει ότι πίπα της καπνίσει για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.

ΥΓ. Είδα τώρα ότι έσβησαν το post του Cavadias. Αναμενόμενο φίλε, αναμενόμενο η ελευθερία έκφρασης και σκέψης υπάρχει μόνο στο μυαλό μας, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για την apple.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/09/2009 - 16:59

Done, great idea, could be useful to plan somehow a petition-online???.

Δώσε του μέχρι τη Δευτέρα να δούμε πως παει και μπορούμε να ανοίξουμε ένα poll για κίτρινες οθόνες όπου οι φίλοι μπορούν να ψηφίζουν και να δίνουν το IMEI ή κάποια άλλη αναγνωριστική πληροφορία για να τα πάμε σε όλες τις αρμόδιες υπηρεσίες.

#123   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/09/2009 - 17:24

Sorry Λευτερη δεν είδα ότι έσβησαν το ποστ, είμαι στο iPhone και κάνω τσαπατσουλιες. Αν δεν σε ενδιαφέρει να σου σβήσουν πιθανός το account μπορείς να ποσταρεις το παρακάτω, και ακόμα καλύτερα θα ήταν όλοι οι φίλοι να πισταρουν το ίδιο μυνημα εδώ http://discussions.a...ssageID=9667825

Dear Apple, thank you for deleting Lefteris' post regarding how Apple dumps on its Greek custommers please be informed that we intend to post his "Discussion of Apple Policies, Procedures or Decisions Non-constructive rants or complaints" to all available iPhone forums. If you do not listen consumer organisations will. Can you spell class action suit? No? Copy-paste it from this post.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 05/09/2009 - 17:25


#124   Cavadias

Cavadias

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2009 - 13:45

Λοιπόν τι θα κάνουμε για το θέμα? θα κάνουμε καμία μαζική επιστολή ΙΝΚΑ κτλπ η ο καθένας μόνος του?

#125   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/09/2009 - 15:15

παρακαλώ να κάνετε post φωτό των οθονων σας για να κάνουμε καμία σύγκριση πρώτου κάνουμε την καταγγελία· υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με το polarization των οθονών.

#126   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/09/2009 - 15:35

Το να ποστάρουμε screenshots είναι ανούσιο, καθώς η διαδικασία λήψης δεν περνάει από το iphone.icc και επομένως το color profile δεν είναι embedded.

Θέλει προσοχή αν πάρουμε φωτό το τηλέφωνο γιατί αφενός η camera ή το PC του καθ'ένα από εμάς μπορεί να εισάγει κάποιο color profile στις φωτογραφίες, και πάλι να μη γίνεται εύκολα σύγκριση.

Προσωπικά για εμένα μου είναι πιο εύκολο να αποδεχτώ την κρίση του κάθε φίλου/ης ότι το 3GS τους έχει κίτρινη οθόνη (εφόσον το έχουν συγκρίνει με ένα 3G ή με τα Demo των καταστημάτων) παρά μια φωτό, από κάποια κάμερα, περασμένη μέσω κάποιου PC κλπ.

Antong, δεν κρίνω την σκέψη σου, απλά να προσέξουμε λίγο στην ερμηνεία των αποτελεσμάτων.

Επίσης, ψάχνω να βρώ ένα ισπανικό site που ασχολήθικε με το iphone.icc (color profile). Ο τύπος ασχολείται με γραφικές τέχνες και ήθελε να φτιάξει ένα color profile που ανταποκρινόταν στην οθόνη του 3GS για να βλέπει πιο "σωστά" τις φωτογραφίες του. Να μην πολυλογώ, το παλικάρι μέτρησε την φωτεινότητα και τα χρωματικά χαρακτηριστικά της οθόνης του 3GS και τα αποτελέσματα ήταν απλά. Στα χρώματα έπιανε περισσότερο κομμάτι από το φάσμα του κίτρηνου σε σχέση με το 2G/3G και είχε μεγαλύτερη φωτεινότητα και αντίθεση.

Θα το βρώ το site και θα το ποστάρω, μπορεί να σε βοηθήσει αν έχεις υποψίες για το polariazation.

EDIT: To βρήκα, είναι στα Ισπανικά, αλλά με μετάφραση στα Αγγλικά ψιλοβγάζεις άκρη. http://www.hugorodri...ando_iphone.php

#127   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/09/2009 - 17:39

Μήπως θεωρούν πως οι οθόνες μας είναι στα όρια του αποδεκτού ; Το επίσημο χρωματικό προφίλ του 3gs ποιο είναι τελικά; Αυτό που βλέπουμε στις demo συσκευές ; Όσο για τις δυσχρωμίες, κοιτώντας την οθόνη μου μέσα απιό πολωτικό φίλτρο και κατα την περιστροφή του εμφανίζονται 3-4 "ζώνες" χρώματος κίτρινινου-πράσινου που εναλλάσονται μεταξύ τους οι οποίες συμπίπτουν με τις κίτρινες δυσχρωμίες που εμφανίζονται αχνά στην οθόνη μου , και στο κάτω μέρος της οθόνης. Ξέρει να μας πεί κάποιος περί κατασκευής των οθονών LCD ? αργότερα θα αναρτήσω και φωτό για να σας δείξω ..

Τελευταία επεξεργασία από: Antong, 07/09/2009 - 17:40


#128   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/09/2009 - 18:37

Δεν νομίζω να υπάρχει "επίσημο" χρωματικό προφίλ. Η οθόνη είναι ζαριά. Κάπιοι έχουν "λευκές, άλλοι έχουν "κίτρινεσ", και άλλοι αντικειμενικά ελλατωματικές αφού στην ουσία δεν είναι ομοιόμορφες αλλά ντεγκραντέ.

Η Apple δεν αναγνωρίζει το πρόβλημα, στην ουσία θεωρούν ότι το έλυσαν με την γελοία ανακοίνωση ότι το έκαναν επίτειδες και έτσι δημιουργείται πρόβλημα. Ας πουν τουλάχιστον, έχασες ρε φίλε, η οθόνη σου αν και κιτρινίζει είναι μέσα στα αποδεκτά από την Apple όρια.

Τα παλικάρια που παρουσιάζουν δυσχρωματισμούς στην οθόνη όμως τι φταίνε. Στην τελική το δικό μου πρόβλημα μπορεί με την 3.1 να διορθωθεί (αν είναι ζήτημα χρωματικού προφίλ), οι κίτρηνες γραμμές όμως δεν διορθώνονται.

Πέραν της συμπτοματολογίας των LCD sto 3GS, με προβληματίζει και κάτι άλλο. Πολύς κόσμος στην Αμρεική κατάφερε να αλλάξει κινητό. Δεν έχω καταλάβει αν το πρόβλημα ήταν "κιτρηνη οθόνη" ή "οθόνη με κιτρηνίλες". Το θέμα είναι οι αυτά τα κινητά ανακυκλώνονται, δεν πετιούνται. Πάνε στα εγοστάσια και ξαναπεκετάρονται. Θυμηθείται τα περιστατικά με τα ipod που περιείχαν ακόμα πληροφορίες προηγούμενων χρηστών. Ή το ipod που βρέθηκε καινούργιο, στο κουτί του να περιέχει πληροφορίες για Βρεττανούς (αν θυμάμαι καλά) στρατιώτες στο Αφγανιστάν. Ποιός μου λέει εμένα ότι τα προϊόντα αυτά δεν θα διοχετευθούν σε "τριτοκοσμικές" αγορές όπως η Ελλάδα οπου δεν έχουν καν επίσημα appstore για να κάνεις την δουλειά σου?

#129   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/09/2009 - 23:06

Δείτε τη σύγκριση εδω... πολύ πιθανό να έχουν διαφορετικό χρωματικό προφίλ.. Στην οθόνη του υπολογιστή μου υπάρχει ρύθμιση γι'αυτό , λογικά θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί και το iphone


Απ'την άλλη πλευρά σε άλλο βίντεο (ελληνικό κιόλας) βλέπω μικρές διαφορές στα χρώματα με το 3g Δείτε και πείτε


#130   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/09/2009 - 08:06

Για αυτό λέω πως αν υπάρχει ομοιόμορφα κίτρηνη οθόνη μπορεί να φτιαχτεί με fw, αν υπάρξει ένα απλό setting για το warmth. Δεν μιλάμε για κάτι extreme, 3 settings cold, medium, warm! Οπως στα monitor και όλες τις τηλεοράσεις.

Όσο για τις χρωματικές διαφορές με το 3G, συμφωνώ. Και στο δικό μου οι διαφορές είναι μικρές με το 3G, γι'αυτό λέω ότι δεν πολυκαίγομαι. Μικρές αλλά εμφανείς βέβαια. Και για αυτό δεν περιμένω να δεχτούν αλλαγή. Απο τη στιγμή που δεν παραδέχονται τα προβλήματα και δεν δείνουν οδηγείες στους προμηθευτές τους δεν περιμένω από την vodafone ή την cosmote να τα αλλάξουν. Μπορεί να τους κατηγορούμε αλλά αν δεν έχουν εγγυήσεις από την Apple ότι τα τηλέφωνα θα αντικατασταθούν δεν πρόκειται να τα πληρώσουν από την "τσέπη" τους.

#131   guzel

guzel

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/09/2009 - 23:01

δεν βλεπουν καποιο προβλημα στην κοσμοτε :excl:

μαλλον μονο εγω το βλεπω :o

Αναρτημένη εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από: guzel, 08/09/2009 - 23:08


#132   buda

buda

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2009 - 20:21

παρατηρησα εχθες πως το κιτρινισμα της οθονης φενεται ΜΟΝΟ οταν εχουμε απιλεξει την πολυ χαμηλη φωτεινοτητα της οθονης στις ρυθμισεις !!!

#133   guzel

guzel

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/09/2009 - 12:49

λοιπον πηγα σημερα παλι στην κοσμοτε και με στειλανε στο οτεshop μολις εμπαινα μιλουσε ενας στο τηλεφωνο και ελεγε για iphone οτι εχουν εντολη για αντικατασταση.. μιλησα εκει με εναν και μου λεει ναι αφηστε το εδω και θα το αντικαταστησουμε σε 15 ημερες μαλιστα μου ειπε να του το αφησω τωρα γιατι εχει κ αλλα και θα τα πηγαινε στον γερμανο για πιο γρηγορα!!! επειδη δεν κρατουσα το κουτι και την αποδειξη θα παω το απογευμα...


φυσικα δεν υοπαρχει περιπτωση να μου το φερουν πισω..εγω ημουν σαφης θελω καινουργιο αλιως θα το αφησω εκει και καθε μερα θα πηγαινω και θα βαζω φασαρια μεχρι να μου δωσουν πισω η τα λεφτα μου η καινουργια συσκευη χωρις προβλημα

#134   guzel

guzel

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/09/2009 - 20:17

οτι να ναι ειναι οι τυποι: με παιρνουν τηλεφωνο το απογευμα απο τον γερμανο και μου λενε δεν γινεται να το κρατησουν αυτοι γιατι στην αποδειξη του οτεshop δεν γραφει το imei της συσκευης..οντως στην αποδειξη δεν γραφει imei αλλα εμενα γιατι πρεπει να με νοιαζει? ας τα βρουν με τα oteshop ...στην αποδειξη που μου εδωσε ο γερμανος γραφει χωρις imei.. επισης κρατησαν την συσκευη χωρις την κουτα της απλα την τυληξαν σε μια κολλα χαρτι

σε καμια περιπτωση δεν θα δεχτω ενοειται επιστροφη της συσκευης παρα μονον επιστροφη χρηματων η σφραγισμενη συσκευη

#135   Cavadias

Cavadias

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2009 - 22:48

λοιπον πηγα σημερα παλι στην κοσμοτε και με στειλανε στο οτεshop μολις εμπαινα μιλουσε ενας στο τηλεφωνο και ελεγε για iphone οτι εχουν εντολη για αντικατασταση.. μιλησα εκει με εναν και μου λεει ναι αφηστε το εδω και θα το αντικαταστησουμε σε 15 ημερες μαλιστα μου ειπε να του το αφησω τωρα γιατι εχει κ αλλα και θα τα πηγαινε στον γερμανο για πιο γρηγορα!!! επειδη δεν κρατουσα το κουτι και την αποδειξη θα παω το απογευμα...


φυσικα δεν υοπαρχει περιπτωση να μου το φερουν πισω..εγω ημουν σαφης θελω καινουργιο αλιως θα το αφησω εκει και καθε μερα θα πηγαινω και θα βαζω φασαρια μεχρι να μου δωσουν πισω η τα λεφτα μου η καινουργια συσκευη χωρις προβλημα

Guzel,
Τι πρόβλημα σου έχει η οθόνη? Κίτρινη? με το 3.1 είδες καμία διαφορά???

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες