Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Bluetooth OBD2 Auto Scanner


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
102 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 05/06/2012 - 14:43

ω ναι.
Δες κι εδω αν ξερεις γαλλικα, ειναι παλια (σχετικα) ιστορια
http://www.tuto-ipho...bd-ii-bluetooth

Θα το δοκιμασω σε λιγο κιολας! Και θα σου πω τα αποτελεσματα..
Εχω και καποιες εφαρμογες για δοκιμη απο appstore να δω τι λενε.. (βεβαια αντιστοιχο με το torque του android market δυστυχως δεν υπαρχει..)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   stocis

stocis

    iPH Enthousiast

  • 502 μηνύματα
  • Twitter:@stocis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:stocis

Δημοσίευση 05/06/2012 - 14:45

δεν εχω wifi αλλα νομιζω οτι το rev αφου λειτουργουσε τοτε θα λειτουργει και τωρα. Αλλα τετοια διαγνωστικα ειναι το DashCommand κι ενα Fuzzy Car (αν θυμαμαι καλα) αλλα δεν ξερω αν υποστηριζουν generic Wifi readers ή μονο τα επωνυμα Kiwi κλπ.


σε μένα δεν δούλεψε κάποιο. Το Rev ειδικά είναι μεγάλη κλοπή. Ακόμα κλαίω τα £23.99.

#78   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 05/06/2012 - 14:48

σε μένα δεν δούλεψε κάποιο. Το Rev ειδικά είναι μεγάλη κλοπή. Ακόμα κλαίω τα £23.99.

Αν ριξεις μια ματια στο torque pro του android και μετα στο τρισαθλιο rev και τα συγκρινεις, και συγκρινεις και τις τιμες του (3,5 ευρω το torque..) θα δεις οτι ειναι για πολλες κλωτσιες.. 32 ευρω εχει στο ελληνικο appstore το rev!

#79   boca

boca

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:cupra89

Δημοσίευση 05/06/2012 - 14:52

Οσο για το θεμα που λες οτι μπορει να καψει τον εγκεφαλο δεν παιζει.. Απλα διαβαζει και στελνει πληροφοριες..
Υπαρχει αλλο θεμα ομως που υπαρχει, επειδη ειναι κινεζικα και αγνωστης ποιοτητας κ κατασκευης, αν παρατηρησεις και εσυ μετα απο καποια ωρα αρχιζει κ ζεσταινει..
Δεν το ρισκαρω οποτε να το αφησω εκει, τον εγκεφαλο μπορει να μην τον καψει, το αυτοκινητο ομως? :o

Δεν νομιζω οτι παιζει να παθει τιποτα Σπυρο! Το εχω πανω απο χρονο μονιμα πανω στο αμαξι και δεν ειχα κανενα απολυτως θεμα.. Και σε galaxy s2 τρεχει σφαιρα και ειναι απλα τελειο το torque...

Τελευταία επεξεργασία από: boca, 05/06/2012 - 14:53


#80   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 05/06/2012 - 14:56

Δεν νομιζω οτι παιζει να παθει τιποτα Σπυρο! Το εχω πανω απο χρονο μονιμα πανω στο αμαξι και δεν ειχα κανενα απολυτως θεμα.. Και σε galaxy s2 τρεχει σφαιρα και ειναι απλα τελειο το torque...

Εχω ενα μικρο android εγω και ειναι ψιλοαθλιο.. Αλλα ακομα και ετσι καταλαβαινεις ποσο καλη εφαρμογη ειναι το torque..
Κινεζικο εχεις και εσυ; Εγω φοβαμαι να το αφησω πανω, οταν το βγαζω βλεπω οτι ειναι αρκετα ζεστο.. Στα δικα μας δεν μπαινει ακριβως, εκοψες το πλαισιο εσυ;

#81   boca

boca

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:cupra89

Δημοσίευση 05/06/2012 - 15:02

Εχω ενα μικρο android εγω και ειναι ψιλοαθλιο.. Αλλα ακομα και ετσι καταλαβαινεις ποσο καλη εφαρμογη ειναι το torque..
Κινεζικο εχεις και εσυ; Εγω φοβαμαι να το αφησω πανω, οταν το βγαζω βλεπω οτι ειναι αρκετα ζεστο.. Στα δικα μας δεν μπαινει ακριβως, εκοψες το πλαισιο εσυ;

Ναι το κλασσικο κινεζικο με τα 15 ευρω εχω.. Και το εχω μονιμα πανω.. Εκοψα το πλαστικο εκει στο σημειο που εχει μια θηκη για ψιλα ετσι ωστε να χωραει μονιμα και μην χρειαζεται να βγαζω το πλαστικο καλυμμα καθε φορα!

#82   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 05/06/2012 - 15:04

Ναι το κλασσικο κινεζικο με τα 15 ευρω εχω.. Και το εχω μονιμα πανω.. Εκοψα το πλαστικο εκει στο σημειο που εχει μια θηκη για ψιλα ετσι ωστε να χωραει μονιμα και μην χρειαζεται να βγαζω το πλαστικο καλυμμα καθε φορα!

Το σκεφτηκα και εγω γιατι βαρεθηκα να το βγαζω το πλαισιο αλλα το λυπαμαι λιγο..
15 εσυ εσυ 30 το πηρα εγω απο ελλαδα, υποτιθεται ηταν σε προσφορα απο 90!

#83   boca

boca

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:cupra89

Δημοσίευση 05/06/2012 - 15:09

Το σκεφτηκα και εγω γιατι βαρεθηκα να το βγαζω το πλαισιο αλλα το λυπαμαι λιγο..
15 εσυ εσυ 30 το πηρα εγω απο ελλαδα, υποτιθεται ηταν σε προσφορα απο 90!

Ποιο λυπασαι ρε το πλαστικο;;;!!! Χαχα!! Ενα κομματακι κοβεις και εισαι κυριος!! Καλα εδω ελλαντα ειναι τραγικοι!! Μεγαλο ebay..

#84   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 05/06/2012 - 15:14

Ποιο λυπασαι ρε το πλαστικο;;;!!! Χαχα!! Ενα κομματακι κοβεις και εισαι κυριος!! Καλα εδω ελλαντα ειναι τραγικοι!! Μεγαλο ebay..

Κι ομως το λυπαμαι.. :blush: Αλλα ετσι κ αλλιως απο το πολυ βγαλε-βαλε θα χαλαρωσει τιποτα η θα σπασει το πλαισιο οποτε μαλλον για κοψιμο παω κ εγω.. Ετσι κ αλλιως αυτη η θηκουλα ειναι οτι πιο αχρηστο εχω δει, δεν χωραει ουτε κινητο, ουτε γυαλια ουτε πορτοφολι τιποτα..

#85   boca

boca

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:cupra89

Δημοσίευση 05/06/2012 - 15:17

Γενικα πολυ πλαστικουρα εχουμε στο σεατακι μας..

#86   watchdog

watchdog

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Twitter:@watchd0g
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:watchdog.gr

Δημοσίευση 05/06/2012 - 15:20

Τα συγκεκριμενα bluetooth φτηνιαρικα ELM327 δουλεύουν μια χαρα σε jailbroken iphones με την εφαρμογη RoqyBT4 (5 ντολαρς απο Cydia) και το δωρεαν addon της RoqyOBD. Κοστιζουν γυρω στα 12-15 ευρω (τα wifi ειναι αν θυμαμαι καλα γυρω στο πενηνταρικο), κι απ οτι ειδα με το δικο μου δουλευει μια χαρα. Να κανει μετατροπες δεν μπορει, απλα διαβαζει οτι του στελνει ο εγκεφαλος και προβαλλει ενδειξεις, δεν μπορει να προγραμματιζει κι αν θελετε κατι τετοιο τοτε πατε σε εξειδικευμενα εργαλεια. Επισης πολλοι λενε οτι ισως καψει τον εγκεφαλο του αυτοκινητου κλπ αλλα δεν εχω πετυχει πουθενα κανεναν ειτε γνωστο ειτε εστω σε forum να λεει οτι το επαθε (κι εχω δει ατομα να τα βαζουν ειτε σε αναμμενη μηχανη ειτε να τ'αφηνουν πανω ολη μερα - ολο και κατι θα πινει απο μπαταρια αν κ ελαχιστο) οποτε υποψιαζομαι ραδιο αρβυλα. Αντε το πολυ πολυ επειδη ειναι κινεζος να ειναι dead on arrival και να ζητηστε λεφτα πισω, αλλα μονο τετοια παραπονα εχω δει απο αυτα. Τελος, καναμε συγκριση του τι δινει αυτο σε iphone και τι δινει ενα laptop συνδεδεμενο απευθειας στην OBDII και ειδαμε τα ιδια οποτε αν κατι ειναι off τοτε φταιει το reporting του αυτοκινητου κι οχι η συσκευη.


Ισχύει ! Το δούλευα με το iPad σε μεγάλο ταξίδι με το DashCommand στο οποίο μπορείς να κάνεις και καταγραφή δεδομένων. Απλά αυτό που παρατήρησα είναι μια μικρή γενικά καθυστέρηση στη λήψη των δεδομένων..

#87   Derizio

Derizio

    iPH Member

  • 240 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 05/06/2012 - 19:36

Έχουν βγάλει και απομιμησεις wi-fi, κλασικά οι κινέζοι. Πήρα ένα 50 ευρω αλλα τελικα δεν δούλεψε ποτε. Θεωρώ ότι έπεσα στην περίπτωση γιατι το είχα πάθει και με Bluetooth να έρθει και να μην δουλεύει. Πρέπει να το στείλω κάποια στιγμή πίσω στον κινέζο!

#88   masbass

masbass

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 06/06/2012 - 08:55

εμενα δεν εχει κανενα προβλημα, δεν το εχω βεβαια πανω συνεχως, σχεδον μονο οταν υπαρχει καποιο προβλημα, αντε κι οταν θελω να δω κατι συγκεκριμενο σε πιο μεγαλες διαδρομες. Καθυστερηση υπαρχει οντως αλλα οχι παντα και οχι συνεχως (δηλαδη το σημα σαν να ερχεται και φευγει, δεν ειναι στα8ερη η καθυστερηση - τωρα να ναι παρεμβολες; δεν 3ερω). Για τα 15 ευρω που εδωσα παντως δεν το συζηταω

#89   dimitris1speed

dimitris1speed

    iPH Member

  • 251 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/06/2012 - 09:23

Παιδιά για να καταλάβω,γιατί με ψιλομπερδεψατε. Τα elm Bluetooth συνεργάζονται με το iPhone και αν ναι πως? μέσω tweak του cydia η μέσω εφαρμογής από AppStore ?

#90   watchdog

watchdog

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Twitter:@watchd0g
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:watchdog.gr

Δημοσίευση 06/06/2012 - 09:53

Για να συνεργαστεί με το iPhone και το iPad πρέπει να βάλεις το roqyBT4 και το roqyOBD (διάβασε από εδώ) τα οποία είναι tweaks στο cydia. Μετά για να διαβάσεις τα δεδομένα από το OBD σου πρέπει να βάλεις κάποια εφαρμογή από το AppStore όπως το DashCommand που έχω κι εγώ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες