Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

H Apple λαμβάνει μέτρα κατά της πειρατείας και του AppTrackr


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο This topic is locked
278 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1,238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 31/12/2011 - 18:30

σιγά μην πέσουν οι πωλήσεις του iPhone γιατί κάποιοι "ελληναράδες τζαμπατζήδες" δεν θέλουν να ξοδέψουν μερικά ευρώ και να αγοράσουν εφαρμογές, όσοι θέλουν να την βγάλουν στο τζάμπα υπάρχει και το android....

Πρόσεξε γιατί τώρα κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς κουβαρντάς!
Φάε και λίγο χαβιάρι και για μας που είπε και ο άλλος...
Φίλε άκρη δε βγαίνει, απλά μην ασχολείσαι...
Και δε μιλάμε μόνο για τζαμπατζήδες αλλά και για φαντασιόπληκτους, αφού θα καταρρεύσει η Apple αν σταματήσουν οι ελληναράδες να το αγοράζουν.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16,182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/12/2011 - 18:35

ειρωνικα σχολια παρακαλω να αποφευγονται δεν βοηθουν τον διαλογο.. thanks!

#123   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 31/12/2011 - 18:37

Η πειρατεία είναι παρανομία. Τέλος. Όσο και αν κάποιοι θέλουν να ωραιοποιησουν το φαινόμενο με διάφορα προσχήματα (ακόμα και να του προσδώσουν "ιδεολογικό" υπόβαθρο), είναι ντροπή και ξεφτίλα να σκας ένα κάρο ευρω για συσκευή και να κλεβεις (ναι, ΚΛΕΒΕΙΣ) μια εφαρμογή που κοστίζει 0,79 ευρω για να τη "δοκιμασεις". Και άντε, τα νεότερα μέλη του forum τα δικαιολογώ κάπως γιατι μπορει να μπαίνουν στον πειρασμό να κατεβάσουν σπασμένα apps λόγω έλλειψης χρημάτων και ανωριμοτητας (αν και εκει τεράστια ευθύνη έχουν οι γονείς)...μερικοί όμως υπέρμαχοι του installous που είναι εργαζόμενοι και ξέρουν φανταζομαι τι θα πει να αμείβεσαι για τη δουλειά σου, δε ντρέπονται να γράφουν αυτα που γράφουν;;;;;;;
Η όλη τροπή που έχει πάρει η συζήτηση μου θυμίζει την ιστορία με την αλεπού που είχε κομμένη την ουρα...

#124   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1,238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 31/12/2011 - 18:37

Εντάξει, μερικά πράγματα είναι άνω ποταμών όμως... Το βλέπεις και μόνος σου.
Και εμένα με ειρωνεύτηκαν πριν, τι να κάνουμε τώρα. Κουβέντα κάνουμε, κανείς μας δε θα κάτσει να σκάσει.
Όπως και να 'χει μιας που είσαι διαχειρηστής το σέβομαι και σταματώ.

#125   sorrowdreamer

sorrowdreamer

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/12/2011 - 18:40

Πρόσεξε γιατί τώρα κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς κουβαρντάς!
Φάε και λίγο χαβιάρι και για μας που είπε και ο άλλος...
Φίλε άκρη δε βγαίνει, απλά μην ασχολείσαι...
Και δε μιλάμε μόνο για τζαμπατζήδες αλλά και για φαντασιόπληκτους, αφού θα καταρρεύσει η Apple αν σταματήσουν οι ελληναράδες να το αγοράζουν.


:P

φιλικά πάντως, ξέρω από πολλούς φίλους μου και από τον αδελφό μου που μένει στην Μελβούρνη-Αυστραλία,εκεί δεν έχουν καν ιδέα τι είναι το Apptrackr οι περισσότεροι...
και γενικά σαν πειρατεία πρέπει να έχουμε την πρωτιά.

Οι τιμές είναι εξευτελιστικές, δίνουμε 4 ευρώ για τσιγάρα την ημέρα οι περισσότεροι και δεν μπορούμε να δώσουμε 0,79 λεπτά για μία εφαρμογή που θα την έχεις για πάντα?.......

Και δεν βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω, έχω PS3 και δεν θα αγόραζα ποτέ αυθεντικά γιατί οι τιμές είναι απαγορευτικές για την τσέπη μου. Βέβαια κατανοώ πως και πάλι είμαι λάθος γιατί
η άποψη μου είναι πως όταν η τσέπη σου δεν στο επιτρέπει δεν το αγοράζεις καθόλου.

#126   mamakossa

mamakossa

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/12/2011 - 18:41

το jailbreak είναι αναγκαίο κακό...
και αυτό γιατί η apple δεν αφήνει να βάζουμε ότι εφαρμογές θέλουμε στο κινητό μας...
προσωπικά είχα το ipad2 για μερικούς μήνες προτού τo jailbreakme @comex
είχα αγοράσει 5-6 εφαρμογούλες που αξίζουν τα λεφτά τους και όλα δούλευαν ρολόι και χαιρόμουν την συσκευή όπως έχει..
έλα όμως που δεν μπορούσα να κάνω tethering από το iphone γιατί ήμουν vodafone...
μετά το jailbreak έχω τα ίδια ακριβώς προγράμματα μερικά tweaks αλλά σαφώς είναι πιο εύχρηστη η συσκευή...
για μένα ας κάνουν το ios open (από εφαρμογές) και ας κλείσουν τα σπασμένα...

για πχ μια εφαρμογή που έτσι γιατι τα σπάει και αξίζει τρελά τα λεφτά της είναι το goodreader και εννοείται ότι ο developer πρεπει να πληρωθεί από μένα που μου κάνειι εύκολη την ζωή...

εδώ που τα λέμε μια φορά τις αγοράζεις...
το κακό είναι ότι το app store έχει πολύ σαβούρα μέσα...και όπως προαναφέρθηκε λείπει το δοκιμαστικό....

#127   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1,238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 31/12/2011 - 18:42

:P

φιλικά πάντως, ξέρω από πολλούς φίλους μου και από τον αδελφό μου που μένει στην Μελβούρνη-Αυστραλία,εκεί δεν έχουν καν ιδέα τι είναι το Apptrackr οι περισσότεροι...
και γενικά σαν πειρατεία πρέπει να έχουμε την πρωτιά.

Οι τιμές είναι εξευτελιστικές, δίνουμε 4 ευρώ για τσιγάρα την ημέρα οι περισσότεροι και δεν μπορούμε να δώσουμε 0,79 λεπτά για μία εφαρμογή που θα την έχεις για πάντα?.......

Και δεν βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω, έχω PS3 και δεν θα αγόραζα ποτέ αυθεντικά γιατί οι τιμές είναι απαγορευτικές για την τσέπη μου. Βέβαια κατανοώ πως και πάλι είμαι λάθος γιατί
η άποψη μου είναι πως όταν η τσέπη σου δεν στο επιτρέπει δεν το αγοράζεις καθόλου.

Μωρέ κι εγώ έχω χρησιμοποιήσει πειρατικό υλικό και πολλές φορές μάλιστα, αλλά επειδή κάποιος έχει μάθει στο τζάμπα και αδιαφορεί για τα πάντα, για τον κόπο του άλλου ούτε λόγος, και πιστεύει ότι είναι όλοι έτσι... ε όχι ρε φίλε δεν είμαστε όλοι έτσι πως να το κάνουμε.
Γι' αυτό εκνευρίζομαι.
Αν διάβασες όλο το θέμα νομίζω θα καταλαβαίνεις :)

#128   sorrowdreamer

sorrowdreamer

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/12/2011 - 18:54

πάντως συμφωνώ με το "δοκιμαστικό", όταν είχα στην συσκευή apptrackr, το μόνο που έκανα ήταν να κατεβάζω εφαρμογές και αν μαρέσουν τις αγόραζα όπως tapatalk,exandas,iradio gr και άλλα...
αλλα πλέον απλά αγοράζω και αν είναι μούφα βαθμολογώ αναλόγως :)

#129   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1,238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 31/12/2011 - 19:01

Κι εγώ το έκανα αυτό, απλά τώρα έχω clean συσκευή οπότε κοιτάω κανά ριβιού. Δεν είναι δα και τόσο περίπλοκες οι εφαρμογές για να μην μπορείς να αποφασίσεις. Συνήθως με τα screenshot και μόνο έχεις μεγάλη εικόνα...
Όπως επίσης και refund έχω λάβει! Με ένα email και μόνο.
Οπότε ούτε αυτό στέκει ως δικαιολογία.

#130   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 31/12/2011 - 19:05

Ρε παιδια, αν μια εφαρμογή είναι universal και την αγορασεις με συνολικό κόστος 0,79 ευρω, σου κοστίζει λιγότερο απο ΣΑΡΑΝΤΑ ΛΕΠΤΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩ για να τη χρησιμοποιείς ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ στο iPhone και το iPad σου...τι συζητάμε τώρα; Το ρεύμα που θα κάψει κάποιος για να "κατεβάσει" τη "σπασμένη" έκδοση και τα μελλοντικα update της περισσότερο κοστίζει...

#131   sorrowdreamer

sorrowdreamer

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/12/2011 - 19:07

Κι εγώ το έκανα αυτό, απλά τώρα έχω clean συσκευή οπότε κοιτάω κανά ριβιού. Δεν είναι δα και τόσο περίπλοκες οι εφαρμογές για να μην μπορείς να αποφασίσεις. Συνήθως με τα screenshot και μόνο έχεις μεγάλη εικόνα...
Όπως επίσης και refund έχω λάβει! Με ένα email και μόνο.
Οπότε ούτε αυτό στέκει ως δικαιολογία.


αυτό ήθελα να γράψω απλά βαριόμουν, υπάρχουν πολλές εφαρμογές τύπου Appadvice, Appshopper,Appzapp που κάνουν συγκριτικά και reviews ανα κατηγορία όποτε γνωρίζεις τι ψωνίζεις...επίσης με το appshopper,appsgonefree ή το appzapp μπορείς να βρεις καθημερινά εφαρμογές που είναι επι πληρωμή, δωρεάν για περιορισμένο χρονικό διάστημα...

#132   akpe

akpe

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/12/2011 - 19:25

Δεν πιστεύω οτι υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει χρησιμοποιήσει πειρατικό λογισμικό.

Το θέμα είναι πως στο mobile software (ίσως και στο pc software) υπάρχει τόσο η "ανάγκη" που προαναφέρθηκε, είτε μιλάμε για δοκιμή της εφαρμογής, είτε για έλλειψη (άμεσων) χρημάτων όσο και η νοοτροπία μερικών που θέλουμε να τα έχουμε όλα τζάμπα.

Για την άμεση ανάγκη που λέμε δεν έχω να σχολιάσω τίποτα. Μια φορά μόνο μου έχει τύχει να χρειάζομαι άμεσα gps software και να το κατεβάσω από μαγαζάκι επειδή δεν προλάβαινα να βάλω φράγκα στην χρεωστική. Στην τελική το αγόρασα γιατί με βόλεψε. Στα της δοκιμής, ίσως στο Android τα πράγματα είναι πιο δύσκολα αφού πέρα από το fragmentation, η πολιτική επιστροφής χρημάτων της google ισχύει μόνο για 15 λεπτά (!!!) μετά την αγορά. Πράγμα που σημαίνει πως αν αγοράσεις το pes2011 και τελικά δεν σου αρέσει, μόνο και μόνο μέχρι να κατέβουν τα data έχεις χάσει το 5ευρω. True story.

Προσωπικά στο sensation έχω πάνω από 100 αγορασμένες εφαρμογές με 5-10 σπασμένες, κάποιες από αυτές δεν μπορώ να αγοράσω κανονικά λόγω υποτιθέμενης ασυμβατότητας, άλλες τις έχω αγοράσει αλλά δεν μπορούσα να τις κατεβάσω λόγω διαφορών σε αμερικάνικο/ελληνικό market. Στο iPhone 4 έχω δοκιμάσει αρκετές σπασμένες, έχω κρατήσει μόνο 12 που σκοπεύω να αγοράσω όταν με το καλό βάλω φράγκα στην κάρτα. Το αν το παίζω ηθικός με τις αγορές μου ας έρθει να μου το πεί κάποιος που ξέμεινε από την α,β εφαρμογή όταν την χρειάστηκε άμεσα (επειδή δεν είχε βρεί σπασμένη την τελευταία έκδοση),ή κάποιος που γκρινιάζει που η χ,ψ developer σταμάτησε να βγάζει εφαρμογές (επειδή παρά τα €0.70 που την έδινε, to 80% των χρηστών της την είχαν τζάμπα). ::)

Για το τζάμπα τώρα αναφέρθηκαν σχεδόν όλοι. Απλά να συμπληρώσω πως γνωστός μου με άλλες δυο high-end συσκευές, ο οποίος πρόσφατα έριξε 900 ευρώ για να πάρει το 64ρι s, με χαρακτήρησε θύμα όταν παίζαμε με το Solar Walk στο 4ρι μου και του είπα πως "μου αρέσει, θα το αγοράσω". Τα συμπεράσματα δικά σας. 8)

Γενικά για την πειρατεία όμως, ας κάνω λίγο και τον δικηγόρο του διαβόλου:

Food for thought...

Τελευταία επεξεργασία από: akpe, 31/12/2011 - 19:26.


#133   ioannis66

ioannis66

    iPH Enthousiast

  • 546 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 31/12/2011 - 19:28

με συγχωρεις αλλα τι να τον κανει καποιον ο οποιος κατεβαζει σπασμενα apps και κλεμμενη μουσικη;;;.. δεν τον θελει για πελατη.. ειναι πολυ απλο.. δεν ειναι καν πελατης!

δεν πιστευω να μιλας σοβαρα,μαλλον διατιπωσες το ανεκδοτο της χρονιας που φευγει!!η Apple δηλαδη βασιζεται στους κατοχους iphone που <<μονο>> αγοραζουν apps και δεν κατεβαζουν σπασμενα.Για να σοβαρευτουμε, ουτε το 10% των κατοχων δεν ανηκουν εκει,και αν το μηλοφωνο κραταει την πρωτια οφειλεται αποκλειστικα μαι μονο σε αυτα ολα τα<<παλικαρια>> που δινουν τη μαγκια τους για να απολαμβανουμε ολοι μας τα μεγαλεια αυτης της συσκευης.Το iphone διχως αυτα,θα βουταγε κατακορυφα στις πωλησεις του και ευχομαι να μη συμβει αυτο γιατι μας βλεπω να κατεβαινουμε στους κατω οροφους και να συναντησουμε κανα android(εξω και μακρια)

#134   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9,340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/12/2011 - 19:31

δεν πιστευω να μιλας σοβαρα,μαλλον διατιπωσες το ανεκδοτο της χρονιας που φευγει!!η Apple δηλαδη βασιζεται στους κατοχους iphone που <<μονο>> αγοραζουν apps και δεν κατεβαζουν σπασμενα.Για να σοβαρευτουμε, ουτε το 10% των κατοχων δεν ανηκουν εκει,και αν το μηλοφωνο κραταει την πρωτια οφειλεται αποκλειστικα μαι μονο σε αυτα ολα τα<<παλικαρια>> που δινουν τη μαγκια τους για να απολαμβανουμε ολοι μας τα μεγαλεια αυτης της συσκευης.Το iphone διχως αυτα,θα βουταγε κατακορυφα στις πωλησεις του και ευχομαι να μη συμβει αυτο γιατι μας βλεπω να κατεβαινουμε στους κατω οροφους και να συναντησουμε κανα android(εξω και μακρια)

και έρχεται το φιλοσοφικό ερώτημα γνωρίζεις τι ποσοστό έχει jb παγκοσμίως?(δεν αναφέρομαι σε φίλους ξαδέρφους μπατζανάκιδες)

#135   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1,238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 31/12/2011 - 19:32

Για το τζάμπα τώρα αναφέρθηκαν σχεδόν όλοι. Απλά να συμπληρώσω πως γνωστός μου με άλλες δυο high-end συσκευές, ο οποίος πρόσφατα έριξε 900 ευρώ για να πάρει το 64ρι s, με χαρακτήρησε θύμα όταν παίζαμε με το Solar Walk στο 4ρι μου και του είπα πως "μου αρέσει, θα το αγοράσω". Τα συμπεράσματα δικά σας. 8)

Γενικά για την πειρατεία όμως, ας κάνω λίγο και τον δικηγόρο του διαβόλου:

Food for thought...


Αυτό είναι το χειρότερο κατά τη γνώμη μου.
"Ο τζάμπας ζει" και λοιπά ευφυολογήματα, εκεί που μας παίρνουν όμως.
Εκεί που δε μας παίρνει, σκάμε το χιλιάρικο και λέμε και ευχαριστώ.
Τζάμπα μάγκες τους λέω εγώ :) Και ναι ζουν και βασιλεύουν.
Αν όντως ήταν όλοι αυτοί "ιδεολόγοι", ας κλέβαν και τις συσκευές. Ας κλέβαν και το φαγητό τους κάθε μερα. Τότε οκ, πάσσο.
Αλλά εκεί που δε μας παίρνει, πέφτει το μαρούλι. :)

Και όντως υπάρχουν και θετικά στην πειρατεία σίγουρα...
Όπως και σε όλα τα πράγματα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)